Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Социални грижи Трудова ангажираност Безработица Програма Помощ за пенсиониране за хора над 58 години

Програма Помощ за пенсиониране за хора над 58 години

от 25 сеп 2017г., обновено на 23 фев 2022г.
Редактор: Редакционен екип на Фрамар.бг
Програма Помощ за пенсиониране за хора над 58 години - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

В страната ни застаряващото население, както и мрачните демографски тенденции са сред реалните заплахи за икономическата и фискалната стабилност в дългосрочен план. Нужно е да се предприемат действия, за да се увеличи броя на участниците в трудовия пазар сред по-възрастните работници. Приобщаването и задържането на работа на безработните българи на възраст над 58 години е причина държавата да започне реализацията на програмата "Помощ за пенсиониране". Освен това за хората, на които не достига осигурителен стаж или възраст за придобиване право на пенсия, програмата предоставя такава възможност.

Какви са целите на програмата

Програмата "Помощ за пенсиониране" е разработена съгласно условията на чл. 31, ал. 1 от Закона за насърчаване на заетостта и се реализира при спазването на разпоредбите в чл. 16, т. 1, чл. 16а, ал. 1 и чл. 56 от същия закон.

Целите на програмата включват помощ по време на прехода от безработица към работа и пенсионирането на безработни българи над 58 г., търсещи си работа и имащи регистрация в Дирекция "Бюро по труда". По този начин им се осигурява заетост за период от не по-малко от 3 месеца и не повече от 24 месеца. Тази програма подобрява възможностите на сънародниците ни, включени в нея, да придобият право на пенсионно възнаграждение по чл. 68, ал. 1 и 2 от КСО. Също така хора, отговарящи на посочените по-горе условия, с висока квалификация и степен на образование се подпомагат по този начин да продължат да предлагат ескпертните си възможности, където има нужда. Освен това чрез „Помощ за пенсиониране” се редуцира социалното напрежение и се осигурява трудовата реализация на безработните, които са в неравностойно положение на трудовия пазар.

Принципите на програмата са да не се допуска дискриминация, основаваща се на етническа принадлежност, пол, възраст, религиозни убеждения, политическа принадлежност. Осигурява се партньорство с институциите на местно, национално и общинско ниво. Осигурено е правото на труд при спазването на заложените законови разпоредби относно здравословните и безопасни условия на труд. Гарантирана е доброволността при участието в програмата, както и превеждането на месечни работни възнаграждения на хората, включени в нея.

Как работи програмата

С Националната програма "Помощ за пенсиониране" са ангажирани всички български общини. Работодатели, решили да се включат в нея, има сред частните и държавни предприятия, юридическите лица с нестопанска цел, общинските администрации, общинските предприятия и другите, отговарящи на изискванията по чл. 56, ал. 1 от Закона за насърчаване на заетостта.

Дирекциите “Бюро по труда” съставят и предоставят списъци на безработните, отговарящи на условията за участие в нея. Служителите уведомяват и консултират хората за възможностите, които предоставя програмата. Те сключват договори от името на институцията с участващите работодатели, които трябва да спазват принципите на законосъобразност, равнопоставеност и прозрачност.

Безработните лица, които имат желание да се включат в програмата и са заявили писмено съгласието си, имат възможност да сключат трудов договор на непълно работно време. Работодателите имат ангажимент да наемат хората за период не по-малък от 3 месеца и не повече от 24 месеца, за да могат те да достигнат необходимите стаж и възраст за пенсиониране по чл. 68, ал. 1 и 2 от КСО.

Безработните, участващи в „Помощ за пенсиониране”, които не са успели да придобият пенсионно право заради направени промени в нормативната уредба или вследствие на прекратяване на трудовото им правоотношение без тяхна вина, имат възможност да продължат да участват до придобиване на право на пенсия. В този случай максималният срок отново е до 24 месеца.

Кои институции участват в програмата и какви са техните задачи

Институциите, участващи в програмата, са Министерство на труда и социалната политика, Агенция по заетостта, Изпълнителна агенция "Инспекция по труда", Дирекции "Регионална служба по заетостта", Дирекции "Бюро по труда", Дирекции "Регионална служба по заетостта", Комисии по заетостта, Съвет за сътрудничество и работодателите. Всяка от тях е ангажирана с определени задачи.

Финансовите средства, нужни за реализирането на „Помощ за пенсиониране”, са за сметка на бюджета за активна политика на пазара на труда за съответната година. Те се осигуряват от държавния бюджет в съгласие с Националния план за действие по заетостта.

  • Институцията, разработила програмата, е Министерство на труда и социалната политика, а министърът на този ресор я утвърждава съгласно чл. 31, ал. 5 от ЗНЗ. При необходимост той може да издаде заповед за евентуални промени в нея.
  • Агенцията по заетостта разпределя необходимите пари за реализирането на програмата по региони, контролира изпълнението, реализира координацията и организацията по прилагането й.
  • Изпълнителна агенция "Инспекция по труда" контролира употребата на предоставените по програмата средства в съгласие със законовите разпоредби, тя проследява и дали участващите работодателите спазват трудовите условия и законодателство.
  • Дирекциите "Регионална служба по заетостта" подкрепят методически и помагат на Дирекциите "Бюро по труда" при реализацията на програмата. Превеждат необходимите средства по сключените договори между регионалните дирекции "Бюро по труда" и работодателите.
  • Дирекциите "Бюро по труда" пък са задължени да предоставят информация и консултации както на безработните, така и на работодателите относно условията за участие в програмата. Там се приемат и заявките на работодателите за наличните работни места, провежда се и началният подбор на безработните към отделните работодатели. В Дирекциите се сключват договорите с работодателите за финансиране по програмата.
  • Реализирането, мониторингът и контролът на дейностите по програмата се осъществява от Комисиите по заетостта, а Съветът за сътрудничество наблюдава и контролира реализацията й.

Какво се заплаща на работодателите, наели безработни по програмата

На всички работодатели, взели на работа и подписали трудов договор с безработни лица по програмата (на пълно или непълно работно време), се предоставят средства от държавния бюджет за:

  • Работни заплати за отработеното време в размер, определен в Националния план за действие по заетостта за съответната календарна година за наети хора, които заемат длъжност, изискваща завършена степен на образование висше, и за назначени хора на длъжност, която не изисква висше образование.
  • Възнаграждения за основен платен годишен отпуск по чл.155 или 319 от КТ.
  • Допълнителни вазнаграждения върху основните, регламентирани в Кодекса на труда и нормативните актове за прилагането му.
  • Възнаграждение по чл.40, ал. 5 от Кодекса за социално осигуряване.
  • Вноските, покривани от работодателя, за фондовете "Пенсии", "Общо заболяване и майчинство", "Трудова злополука и професионална болест" и тези за Националната здравноосигурителна каса. Те са върху полученото (включително начисленото и неизплатено, брутно трудово възнаграждение или неначисленото брутно трудово възнаграждение по чл. 6, ал. 3 от Кодекса за социално осигуряване). Заплащат се и вноските за фондовете за допълнително задължително пенсионно осигуряване и Националната здравноосигурителна каса, определени в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване и в Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса.

Съгласно чл. 4, ал. 1, т. 1 от Кодекса за социално осигуряване хората, включени в програмата, не са осигурени за безработица. Парите се предоставят за всички лица, наети по програмата, за периода, за който са били на работа, но за не повече от 24 месеца.

Работодателите следва да предоставят средствата за всички материални разходи по обезпечаването откритите работни места по програмата и за задължителните плащания по Кодекса на труда и осигуровките върху тях, непоети от държавния бюджет.

Източник:

https://www.az.government.bg/pages/nacionalna-programa-pomosht-za-pensionirane/

Още по темата:
  • МОТ: COVID-19 унищожи 255 000 000 работни места по целия свят МОТ: COVID-19 унищожи 255 000 000 работни места по целия свят
  • Какво да променим, ако търсим дълго работа без успех Какво да променим, ако търсим дълго работа без успех
  • Как да затвърдим положителното мнение на кандидатите за работа за компанията, в която работим Как да затвърдим положителното мнение на кандидатите за работа за компанията, в която работим
  • Методи за изчисление на размера на инвалидните пенсии Методи за изчисление на размера на инвалидните пенсии
5.0/5 1 оценка

Коментари към Програма Помощ за пенсиониране за хора над 58 години

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Програма Помощ за пенсиониране за хора над 58 години
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 20:12
    Коментирайте "Програма Помощ за пенсиониране за хора над 58 години"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Трудова ангажираност
  • Безработица
  • Методи за изчисление на размера на инвалидните пенсии
  • Как се пресмята размерът на паричното обезщетение за безработица
  • Видове пенсии за инвалидност и условия за получаването им
  • Повече от 1,2 милиарда лева са предназначени за справяне с последиците от COVID-19
  • Териториално подразделение на НОИ, град Враца
  • 3 начина за подобряване на живота след пенсиониране
  • Изплащане на неполучена пенсия от починал пенсионер
  • Изчисляване на пенсия за осигурителен стаж и възраст
  • Видове пенсии в България
  • Спиране, прекратяване, възстановяване и възобновяване на парично обезщетение за безработица
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Пенсия на починал, какви са правата на наследниците?

преди 2511 дни, 10 часа и 26 мин.

Възможна ли е пенсия по болест с АТИПИЧНА ЛИЦЕВА БОЛКА?

преди 4434 дни, 21 часа и 28 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 8 часа и 17 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 23 часа и 17 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 23 часа и 28 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 23 часа и 35 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Ще разчитате ли на пенсията когато остареете Ще разчитате ли на пенсията когато остареете

Ще разчитате ли на пенсията когато остареете

от 21 март 2023г. Прочети повече
3 начина за подобряване на живота след пенсиониране 3 начина за подобряване на живота след пенсиониране

3 начина за подобряване на живота след пенсиониране

от 27 май 2021г. Прочети повече
Новата тенденция сред младите: "Няма да работя, за да пътувам свободно" Новата тенденция сред младите: "Няма да работя, за да пътувам свободно"

Новата тенденция сред младите: "Няма да работя, за да пътувам свободно"

от 02 юли 2019г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival