Методи за изчисление на размера на инвалидните пенсии
Изчисляването на размера на пенсиите за инвалидност става по определен от Кодекса за социално осигуряване начин (чл. 70 от КСО). Самите инвалидни пенсии са разделени в няколко подвида и за всеки един от тях има допълнителни условия, които се добавят към метода за изчисление на размера им.
Как се определят доходът и индивидуалният коефициент
Основата, върху която се стъпва при пресмятането на размера на пенсиите за инвалидност, е доходът на лицето. Той се определя като се умножи средномесечният осигурителен доход за страната за 1 година преди месеца, когато е отпусната пенсията, по индивидуалния коефициент на кандидатстващия за паричното обезщетение.
Индивидуалният коефициент се изчислява по два начина - по стара и нова методика. При първата се взимат дохода на лицето, върху който са платени осигурителни вноски за период от 3 години (последователни) от последните 15 г. осигурителен стаж до 1 януари 1997 г. и дохода за периода след посочената дата. Важно уточнение е, че подаващият документи за пенсия посочва кои три години да се вземат предвид.
За изчислението на пенсията е необходимо да се знаят съотношението между средномесечния осигурителен доход на лицето до 31 декември 1996 г. и средномесечната работна заплата за страната до същата дата. Освен това е нужно още съотношението между средномесечния осигурителен доход на подаващия документи след 31 декември 1996 г. и средномесечния осигурителен доход за страната за същия период. Всяко от съотношенията се умножава по броя на месеците, за които то е установено. След това получените произведения се събират и сборът им се разделя на общия брой на месеците, обхващащи двата периода. По този начин се определя индивидуалния коефициент по старата методика.
По новата методика се взима осигурителният доход на лицето въз основа на платени осигурителни вноски след 31 декември 1999 г. до датата на отпускане на пенсията. Периодът не трябва да бъде по-малък от 36 месеца. След това се събират съотношенията между осигурителния доход на заявителя за месеца и средния осигурителен доход за страната за същия месец. Събират се и съотношенията между броя на работните дни, за които е осигурителния доход на лицето за съответния месец, и броя на работните дни през месеца. Така се процедира за всички месеци, които участват в изчисленията. Индивидуалният коефициент по новата методика се получава, като двата сбора се разделят.
Нови разпоредби, засягащи пресмятането на инвалидните пенсии, от 01 септември 2021 г.
Важна информация е, че от 1 септември 2021 г. вече са в сила нови разпоредби на Кодекса за социално осигуряване. Променя се механизмът за определяне на намалението на осигурителния доход, който има важна роля при калкулирането на индивидуалния коефициент. Това ще засегне пресмятането на размера на пенсиите на хората, родени след 31 декември 1959 г., и които се осигуряват в универсален пенсионен фонд.
С промените се цели по-малко по размер намаление на индивидуалния коефициент и оттам по-висока пенсия, отпускана от държавното обществено осигуряване. Изменението ще важи при изчисляването на размера на всички лични и наследствени пенсии, свързани с трудова дейност, които ще се отпускат след 31 август 2021 г. Ако към момента на влизане в сила на новите разпоредби не е приключило разглеждането и калкулирането на пенсии с по-ранна от посочената дата, те също ще минат под знака на промените.
Новите изменения ще се прилагат и при изчисляването на индивидуалния коефициент както по старата методика, така и по новата.
Всеки, който получава трудова пенсия с определен действителен размер с намален инидивидуален коефициент, отпусната преди септември 2021 г., може да подаде заявление за преизчисляването й с коефициент, който е намален по новите разпоредби. Заявлението се входира лично в териториално поделение на НОИ или с нотариално заверено пълномощно за онези, които са възпрепятствани да го подадат. До 30 септември 2022 г. се приемат подобни молби. От НОИ предупреждават, че специално за пенсиите за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест и общо заболяване, които са в минимален размер, новите изменения няма да доведат до очаквания от хората резултат. Увеличението на пенсията може да е много малко или да се запази същия й размер.
Определяне размера на пенсията за инвалидност поради общо заболяване
При калкулирането на размера на пенсията за инвалидност поради общо заболяване се взема предвид и началната дата на отпускането й.
При пенсиите, отпуснати от 31 декември 2016 г., доходът, от който се изчислява пенсията, се умножава със сумата, образувана от прибавянето на 1,1% за всяка година осигурителен стаж и съответната пропорционална част от процента за оставащите месеци осигурителен стаж.
- За пенсиите, чиято начална дата на отпускане е от 1 януари 2017 г. до 31 декември 2017 г., процентът е 1,126.
- За тези с дата 1 януари 2018 г. до 31 декември 2018 г. той е 1,169 на сто за всяка година осигурителен стаж. От юли 2019 г. тези пенсии вече се преизчисляват с 1,2%.
- За пенсиите с начална дата след 31 декември 2018 г. процентът за изчисление също е 1,2 за всяка година осигурителен стаж.
Когато инвалидизирането е настъпило преди възрастта, посочена в чл. 68, ал. 1 от КСО, разликата между възрастта на лицето, но не преди навършване на 16 години, и тази по чл. 68, ал. 1 се счита за осигурителен стаж. За да се изчисли пенсията, признатото време и съответната пропорционална част от процента за месеците осигурителен стаж се умножават с коефициент, определен от степента на трайно намалена работоспособност и на увреждане.
- Ако степента е повече от 90%, коефициентът е 0,9.
- При степен на намалена работоспособност и степен на увреждане от 71% до 90% коефициентът е 0,7.
- Ако степента е от 50% до 70,99 на сто, той е 0,5.
При степен на трайно намалена работоспособност над 90% размерът на пенсията за инвалидност поради общо заболяване не може да е по-малка от 115 на сто от най-малкия размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст.
При вид и степен на увреждане и намалена работоспособност от 71% до 90% тази инвалидна пенсия не е позволено да бъде по-малко от 105% от минималния размер на пенсията за стаж и възраст.
При степен от 50% до 70,99% - не по-малко от 85 на сто от съответния минимален размер.
>>> Условия за получаване на различните видове пенсии за инвалидност
Определяне размера на пенсията за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест
Размерът на пенсията за инвалидност поради трудова злополука или професионална болест се изчислява, като се умножи средномесечният осигурителен доход за страната (по чл. 70, ал. 3 от КСО) по индивидуалния коефициент и се добави отделен коефициент, който зависи от степента на увреждане и от датата на отпускане на пенсията.
- За пенсиите, които са отпуснати от 1 януари 2018 г. до 31 декември 2018 г. и със степен на трайно намалена работоспособност и степен на увреждане над 90%, коефициентът е 0,4242. За тези със степен от 71% до 90%, той е 0,3720. А за тези със степен от 50% до 70,99% - 0,3189.
- За пенсиите, отпуснати след 31 декември 2018 г. и със степен на намалена работоспособност повече от 90 на сто, коефициентът е 0,4494. За тези със степен на увреждане и трайно намалена работоспособност от 71% до 90% той е 0,3932. За пенсиите със степен от 50% до 70,99% коефициентът е 0,3371.
- Пенсиите за трудова злополука и професионална болест, отпуснати с начална дата до 24 декември 2021 г. включително, се преизчислиха със следните коефициенти в зависимост от процента на трайна неработоспособност/вид и степен на увреждане. Ако той е над 90%, коефициентът е 0, 5056. От 71% до 90% - 0,4424, от 50% до 70,99% - 0, 3792.
Размерът на инвалидната пенсия поради трудова злополука или професионална болест не може да бъде по-малък от 125% от минималния размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст при степен на намалена работоспособност и степен на увреждане над 90%.
Този вид инвалидна пенсия не може да бъде по-малка от 115% от минималната за стаж и възраст при степен на увреждане от 71% до над 90%.
Ако лицето е със степен на увреждане от 50% до 70,99%, размерът на пенсията му за инвалидност не може да е по-малък от 100% от минималния размер на пенсията за стаж и възраст.
Определяне размера на пенсията за военна инвалидност
Размерът на пенсията за военна инвалидност може да бъде определен по два начина. При първия процентът изгубена работоспособност и военният чин на заявителя определят какъв процент от социалната пенсия за старост ще бъде взет за изчисляването.
За редници и сержанти, ако са с повече от 90% намалена работоспособност, размерът на пенсията им е 150% от социалната пенсия за старост. Това означава, че те ще получават 223,07 лв. от 1 юли 2021 г.
Ако са със степен на намалена работоспособност от 71% до 90%, им се начисляват 140% от социалната пенсия за старост.
При намалена работоспособност от 50% до 70,99% редниците и сержантите получават 115% от социалната пенсия за старост.
Офицерите, които са с над 90% намалена работоспособност, получават 160 на сто от социалната пенсия за старост.
Ако заявителят е офицер с намалена работоспособност от 71% до 90%, размерът на пенсията му ще бъде спрямо 150 на сто от социалната пенсия за старост.
Ако е със степен на намалена работоспособност от 50% до 70,99%, размерът на пенсията му се определя спрямо 120% от социалната пенсия за старост.
При втория начин за определяне размера на пенсия за военна инвалидност се взема предвид дали лицето е осигурявано за всички социални рискове или само за трудова злополука и професионална болест преди да е постъпил на наборна служба или в запаса. Тогава пенсията се изчислява по реда, определен за пенсиите за трудова злополука и професионална болест, ако това е по-благоприятно за него. В този случай се взимат предвид годините осигурителен стаж и дохода, върху които са внасяни осигуровки.
Определяне размера на пенсията за гражданска инвалидност
Размерът на пенсията за гражданска инвалидност е процент от социалната пенсия за старост и в зависимост от степента на трайно намалената работоспособност и степен на увреждане.
За хората със степен на увреждане над 90% пенсията за гражданска инвалидност е 150 на сто от пенсията за старост.
За лица с трайно намалена работоспособност и степен на увреждане от 71% до 90% процентът е 140.
Когато лицата са с степен на увреждане от 50% до 70,99%, се калкулират 115% от пенсията за старост.
В случай, че заявителят е осигурен за всички социални рискове или само за трудова злополука или професионална болест пенсията се определя по реда за пенсиите за трудова злополука или професионална болест, ако така е по-благоприятно за него.
Определяне размера на социална пенсия за инвалидност
Размерът на социалната пенсия за инвалидност се определя като процент от социалната пенсия за старост и спрямо процента на намалена работоспособност и степен на увреждане.
За лицата с повече от 90 на сто степен на увреждане е 135% от пенсията за старост.
За лицата с намалена работоспособност от 71% до 90% е 125 на сто от социалната пенсия.
От 1 април 2022 г. отново ще се променят процентите, от които се определя размера на социалната пенсия за инвалидност. Хората, които имт 100% трайно намалена работоспособност, ще получават 160% от пенсията за старост. На тези, които имат степен на увреждане от 90% до 100%, размерът на пенсията за инвалидност ще е 140% от социалната пенсия за старост, а за лицата със степен на увреждане от 71% до 90% - 130%.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТЕНА ЕДНОКРАТНИ ЧАРШАФИ 60/60 * 30
ТЕНА ЕДНОКРАТНИ ЧАРШАФИ 60/90 * 30
СТОЛ ТОАЛЕТЕН СГЪВАЕМ
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална защита
- Пенсионно осигуряване
- Общо 50 са санаториумите по програмата за профилактика и рехабилитация на НОИ
- Алтернативна терапия на пареза и парализа
- НОИ, град Казанлък
- НОИ, град Дупница
- Обединен осигурителен архив, село Невестино
- НОИ, град Гоце Делчев
- Териториално подразделение на НОИ София Област
- НОИ, град Карлово
- Териториално подразделение на НОИ, град Пазарджик
- Видове пенсии за инвалидност и условия за получаването им
Коментари към Методи за изчисление на размера на инвалидните пенсии