Видове пенсии за инвалидност и условия за получаването им
Пенсии за инвалидност се изплащат на лица, които не са работоспособни напълно или частично за определен период от време или завинаги и които имат 50% и повече от 50% трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане. Това право възниква от датата на инвалидизирането, изключение правят незрящите по рождение и загубилите зрението си преди постъпване на работа. При тях правото на пенсия се счита от датата на заявлението по чл. 94 от Кодекса за социално осигуряване (КСО).
Пенсията се отпуска за времето, докато трае инвалидността. Изключение от това правило са инвалидните пенсии, които се изплащат на хора, навършили възрастта по чл. 68, ал. 1 от КСО – те са пожизнени.
Изплащането на инвалидните пенсии се прекратява, когато не се спазват предписанията на изготвилите експертизата на работоспособността за противопоказните условия на труд.
Пенсии за инвалидност, които са свързани с трудова дейност
Инвалидните пенсии, свързани с трудовата дейност, са два вида.
Пенсия за инвалидност поради общо заболяване
Право на инвалидна пенсия поради общо заболяване имат лицата, които са загубили работоспособността си и са осигурявани до датата на инвалидизирането. Незрящите от раждането си и загубилите зрението си преди постъпването им на работа придобиват право на този вид пенсия, ако имат внесени осигурителни вноски до датата на заявлението по чл. 94 от КСО, както следва:
- До 20-годишна възраст – не зависи от продължителността на осигурителния стаж.
- До 25-годишна възраст е необходим 1 година осигурителен стаж, от която минимум 4 месеца са действителен.
- До 30-годишна възраст продължителността на осигурителния стаж трябва да е 3 години, като от тях най-малко 1 година е необходимо да е действителен.
- Над 30-годишна възраст е нужно да има осигурителен стаж 5 години, от който 1 година и 8 месеца да е действителен.
Лицата, които са инвалиди по рождение или са станали такива до постъпването им на работа, могат да получават пенсия за инвалидност поради общо заболяване, ако имат 1 година действителен осигурителен стаж.
Този вид пенсия не се отпуска, възстановява или възобновява на хора, които получават лична пенсия за възраст и осигурителен стаж.
Пенсии за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест
Хора, които са загубили 50% и над 50% от работоспособността си вследствие трудова злополука или професионална болест, могат да получават такъв вид пенсия, независимо от продължителността на осигурителния си стаж.
>>> Методи за изчисление на размера на инвалидните пенсии
Пенсии за инвалидност, които не са свързани с трудова дейност
Пенсиите за инвалидност, несвързани с трудова дейност, се делят на три подвида.
Пенсии за военна инвалидност
Хората, които могат да кандидатстват за този вид пенсия, са:
- загубилите работоспособността си, които са се разболели или са пострадали по време на наборна военна служба, в запаса или в резерва;
- пострадали при оказване съдействие на въоръжените сили;
- наследниците на загиналите и безследно изчезналите по време на наборна служба, в запаса, в резерва и при оказване на съдействие на въоръжените сили;
- родители на загинали при изпълнение на военна служба в операции или мисии в чужбина.
Документите, които се подават при кандидатстване за получаване на пенсия за военна инвалидност, са заявление, удостоверение от съответното поделение относно датата на постъпване на служба, на уволнение и какво е званието на лицето (за пострадалите по време на наборна служба, в запаса или в резерва).
Пострадалите при оказване на съдействие на въоръжените сили подават заявление, документ от съответното поделение, който удостоверява обстоятелствата, при които е станала травмата.
Необходима е и медицинска документация, която е издадена по установения ред в друга държава, когато се прилага международен договор, по който България е страна.
Пенсии за гражданска инвалидност
Пенсии за гражданска инвалидност се получават от хора, които са загубили работоспособността си вследствие изпълнение на гражданския си дълг или случайно по вина на органите на властта, които от своя страна са изпълнявали служебните си задачи.
Кметът или упълномощено от него длъжностно лице издават документ, чрез който се удостоверява как е заболял или пострадал съответният човек при изпълнение на гражданския си дълг.
Във втория случай документът се съставя от кмета или от ръководителя на учреждението, към което се причислява органът на властта, причинил страданието.
Социални пенсии за инвалидност
Лицата, които са над 16-годишна възраст и имат трайно намалена работоспособност и степен на увреждане повече от 71%, имат право на социална пенсия за инвалидност.
Този вид пенсии не могат да се получават съвместно с друг вид пенсия и по тази причина отпуснатите от 1 януари 2015 г. до 31 декември 2018 г. включително са спрени. От 1 януари 2019 г. вече не се отпускат на хора, които получават друг вид пенсия, дори и от чужбина.
НОИ прекрати през януари 2019 г. изплащането на отпуснати до 31 декември 2014 г. включително социални пенсии, които се изплащали към друг вид пенсия. Те вече са към Агенцията за социално подпомагане и са определени като месечна финансова подкрепа. Хората, които не са получавали социална пенсия за инвалидност и имат 50% и над 50% трайно намалена работоспособност и степен на увреждане, удостоверено от ТЕЛК/НЕЛК, могат да подадат заявление в подразделенията на Агенцията за социално подпомагане.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТЕНА ЕДНОКРАТНИ ЧАРШАФИ 60/60 * 30
ТЕНА ЕДНОКРАТНИ ЧАРШАФИ 60/90 * 30
СТОЛ ТОАЛЕТЕН СГЪВАЕМ
СТАТИЯТА е свързана към
- Социални услуги и потребители
- Хора с намалена трудоспособност
- Методи за изчисление на размера на инвалидните пенсии
- Алтернативна терапия на пареза и парализа
- Изплащане на неполучена пенсия от починал пенсионер
- Видове пенсии в България
- Изчисляване на пенсия за осигурителен стаж и възраст
- Допълнително задължително пенсионно осигуряване в България
- Специфични условия за пенсиониране на военнослужещи, държавни служители и други длъжности
- Пенсионно осигурителна компания "ДСК - Родина"
- 3 начина за подобряване на живота след пенсиониране
- Социална пенсия за старост
Коментари към Видове пенсии за инвалидност и условия за получаването им