Изплащане на неполучена пенсия от починал пенсионер

Българското законодателство е предвидило как да се процедира при възникването на различни казуси. Такъв казус е изплащането на неполучена пенсия, когато пенсионерът е починал. В чл. 91 на Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж е регламентирано какво е необходимо, за да се изплати неполучената пенсия.
Какво е необходимо да предприемат наследниците
В ситуация, когато пенсионер е починал, но има неизплатени пенсии, наследниците е необходимо да подадат заявление в териториалното поделение на Националния осигурителен институт (ТП на НОИ). Към него те трябва да приложат и оригинал на удостоверение за наследници.
Близките, които имат право да получат неизплатената пенсия, могат да подадат заявление дори и в случаите, когато пенсията е спряна на основание чл. 95, ал. 1, т. 1 и 3 от Кодекса за социално осигуряване (КСО). Става дума за спиране на изплащането, когато пенсионерът сам е заявил да не получава пенсията или когато не я е получавал повече от 6 месеца.
Наследниците могат да упълномощят чрез нотариално заверено пълномощно дадено лице, на което да бъдат изплатени неполучените средства от починалия пенсионер. Другият вариант е на всеки един от правоимащите близки да се изплати полагащата му се част от пенсията, което става съгласно Закона за наследството. Сумите могат да бъдат получени чрез пенсионен запис или да бъдат преведени по банкова или платежна сметка, предоставена от наследника.
Начини за изплащане на неполучена пенсия от починал пенсионер
Как е била изплащана пенсията приживе на пенсионера определя начинът, по който ТП на НОИ ще процедира с изплащането й на наследниците.
- Ако починалият пенсионер е получавал пенсията си чрез пощенска станция, неизплатената сума може да се предостави на близките чрез пенсионен запис.
- Ако приживе пенсията на пенсионера е изплащана чрез доставчици на платежни услуги (ДПУ) или чрез техен клон, от НОИ служебно изпращат на съответното ДПУ или на неговото подразделение удостоверение с информация за последния месец, за който починалият е имал право на пенсия. Също така изпращат данни и за месеца, до който включително тя е изплатена по сметката му. Когато преведената пенсия се отнася за време след месеца, в който е починал пенсионерът, нейният размер се записва в удостоверението. Документът, който от НОИ изпращат на доставчика или на неговия клон, официално дава разрешение да бъде закрита платежната сметка на починалия и да бъде изплатен остатъка от парите в нея на наследниците.
Изплащане на пенсия в чужбина, неполучена от починал пенсионер
НОИ изплаща пенсии в чужбина според международен договор, по който България е страна, или според европейските правила за координация на системите за социална сигурност.
НОИ превежда неполучената пенсия или чрез чуждестранния осигурителен институт по банкова сметка, или директно на наследниците. Правоимащите лица, които желаят да им бъде изплатена директно пенсията на починалия, имат няколко варианта.
- Пенсията се превежда по лична сметка или с поименен чек на адрес в страната, където е постоянният адрес на пенсионера.
- Може да се изплати по лична платежна сметка с IBAN, водена от доставчик на платежни услуги или от негов клон, притежаващ лиценз от БНБ и осъществяващ дейност на територията на нашата страна.
Пенсиите, изплащани в чужбина, се превеждат в евро, ако не е посочена друга конвертируема валута в международния договор, по който България е страна. Когато неизплатената пенсия от починал пенсионер се преведе чрез поименен чек, банковите разноски са за сметка на наследниците. Ако преводът е извършен по лична сметка, правоимащите заплащат таксите, наложени от банката, която е избрал пенсионера, а НОИ – таксите, които се събират от неговата обслужваща банка.
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална защита
- Пенсионно осигуряване
- Методи за изчисление на размера на инвалидните пенсии
- Добавки, отпускани към пенсиите
- Видове пенсии за инвалидност и условия за получаването им
- Социална пенсия за старост
- Видове пенсии в България
- 3 начина за подобряване на живота след пенсиониране
- Изчисляване на пенсия за осигурителен стаж и възраст
- Програма Помощ за пенсиониране за хора над 58 години
- Как следва да се определя индивидуалният коефициент на лицата?
- Допълнително доброволно пенсионно осигуряване в България
Коментари към Изплащане на неполучена пенсия от починал пенсионер