Пенсиониране на учителите
Българските учители придобиват право на пенсия за осигурителен стаж и възраст при малко по-различни условия. Те могат да се пенсионират на по-ранна възраст само, ако са изпълнили изискването да имат определен брой години осигурителен учителски стаж.
Условия, при които учителите могат да се пенсионират
От началото на 2022 г. жените, заемали учителски длъжности, получават право за пенсиониране, когато навършат 58 години и 10 месеца, а мъжете - 61 години и 5 месеца. Трябва да е изпълнено изискването осигурителният стаж да е 25 години и 8 месеца за дамите и 30 г. и 8 месеца за господата, но той да е натрупан само при упражняването на учителската професия.
С всяка следваща година възрастта за пенсиониране се увеличава, докато се достигне 62 години и за двата пола. За учителките тя ще се повишава с по 2 месеца до 2029 г. и с по 3 месеца от 2030 г. нататък. При учителите възрастта ще се увеличава с по 1 месец годишно до 2029 г. Продължителността на осигурителния стаж няма да се променя.
- На педагозите, изпълнили условията за учителски осигурителен стаж и възраст и подали заявление за прекратяване на активната трудова дейност, се изплаща срочна пенсия за ранно пенсиониране от Учителския пенсионен фонд. Нейният размер се определя по реда на чл. 70 от КСО и се намалява с 0,1% за всеки месец, който не достига на учителя до навършването на възрастта, необходима за придобиване на право за пенсия по чл. 68, ал. 1 от КСО.
- На педагозите, които вече имат право на срочна пенсия за ранно пенсиониране, но прекратяват активната си трудова дейност при условията, посочени в чл. 68, ал. 1 и 2 от КСО, се отпуска пенсия за осигурителен стаж и възраст от фонд "Пенсии". Към нея се прибавя добавка от Учителския пенсионен фонд от 0,33% от пенсията за всеки месец, за който е правена осигурителна вноска във фонда след навършването на възрастта по чл. 68, ал. 1.
- Пенсия в пълен размер, изплащана от Учителския пенсионен фонд до навършването на възрастта по чл. 68, ал. 3 от КСО, ще получават учителите, които са направили изискващия се учителски осигурителен стаж и се пенсионират, след като са навършили възрастта по чл. 68, ал. 1 от КСО.
- Ако педагозите, които получават пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 1 и 2 от КСО и добавка от Учителския пенсионен фонд, работят и имат допълнителен учителски осигурителен стаж, добавката ще се увеличи в зависимост от месеците, за които са натрупани осигурителни вноски в учителския фонд. За да получат това увеличение, учителите трябва да предоставят данни за положения допълнителен стаж.
Кой стаж се смята за учителски
За учителски осигурителен стаж се смята стажът, който е натрупан вследствие упражняването на учителска или възпитателска длъжност в учебни и възпитателни заведения. Директорите и техните заместници на подобни заведения също придобиват такъв вид стаж.
Министърът на образованието и науката, съвместно с управителя на НОИ, утвърждава списък с длъжности, на които хората, които ги заемат, се сдобиват с учителски осигурителен стаж. Условието е назначените на тези длъжности служители да отговарят на изискванията за "учител" и "възпитател". Те трябва да имат нужните образование, професионална квалификация и правоспособност, както и да са изпълнили пълната норма за задължителна преподавателска работа. Нормата се утвърждава с нормативен акт за всяка конкретна длъжност в училищата и в учебните и възпитателни заведения. В списъци образец 1, които в началото на всяка учебна година се заверяват от директорите на тези заведения, се посочват обстоятелствата и периодите, през които са изпълнени пълните норми от лицата. На наетите на посочените длъжности, които не са изпълнявали пълната норма за задължителна преподавателска работа или не им е определена такава, не се признава положеният осигурителен стаж за учителски.
Длъжностите от списъка са следните:
- Помощник-директор с преподавателска заетост;
- Ръководител на филиал с междуучилищен център за трудово-политехническо обучение;
- Ръководител на учебноизчислителен кабинет;
- Педагогически съветник;
- Корепетитор;
- Хореограф;
- Педагог;
- Логопед;
- Психолог;
- Дружинен ръководител;
- Инструктор по трудово обучение;
- Преподавател;
- Инструктор по кормилни упражнения;
- Рехабилитатор;
- Учител-методик - от учебната 2010-2011 г.;
- Възпитател-методик - от същата учебна година;
- Треньор по вид спорт - от 23 април 2018 г.
За учителски осигурителен стаж се признава и положеният стаж след 1 ануари 2007 г. на длъжността "възпитател" в домове за деца, лишени от родителска грижа. Също така и стажът по същата длъжност, натрупан след 1 януари 2008 г. в специализирани институции за предоставяне на социални услуги за деца или изобщо в общността. Осигурителен стаж, положен след началото на 2009 г. на длъжностите "педагог" и "възпитател" в домове за медико-социални грижи за деца и в детските ясли, също се смята за учителски.
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална защита
- Пенсионно осигуряване
- Методи за изчисление на размера на инвалидните пенсии
- Видове пенсии за инвалидност и условия за получаването им
- Права за получаване на наследствена пенсия
- Видове пенсии в България
- Специфични условия за пенсиониране на военнослужещи, държавни служители и други длъжности
- Как следва да се определя индивидуалният коефициент на лицата?
- След 1 юли 2022-а разходите за пенсии се увеличават с 1 милиард и 467 милиона лв.
- Допълнително доброволно пенсионно осигуряване в България
- Ще разчитате ли на пенсията когато остареете
- 3 начина за подобряване на живота след пенсиониране
Коментари към Пенсиониране на учителите