Допълнително доброволно пенсионно осигуряване в България
Допълнителното доброволно пенсионно осигуряване е осигуряване, което дава възможност на желаещите да натрупат средства, за да подобрят за в бъдеще своя жизнен стандарт при спирането на активна трудова дейност. Това става чрез внасяне на допълнителни осигурителни вноски във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване или във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми. Осигуряването в тях е на капиталопокривен принцип на базата на предварително определени осигурителни вноски.
Всеки, навършил 16 години, може по собствено желание да се осигурява. Ползващият услугите на съответните фондове получава индивидуален осигурителен номер и индивидуална партида. Подписва се договор за осигуряване с лични вноски между лицето, което иска да се осигурява, и лицензирано пенсионноосигурително дружество. Средствата, които се натрупват по партидата, могат да се прехвърлят в друг фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване.
Какви права дава осигуряването във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване
Участието и осигуряването във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване предоставя право на:
- Лична пенсия за старост или за инвалидност.
- Наследствена пенсия в случаите, когато почине осигурено лице или човек, който вече получава пенсия, изплащана от натрупаните средства от фонда.
- Еднократно или разсрочено изплащане на сумите, натрупани по индивидуалната партида.
- Еднократно или разсрочено изплащане на средства на наследници на починал доброволно осигурен или на пенсионер.
Ако даден човек доброволно се е осигурявал по професионални пенсионни схеми на предприятия осигурители, той ще има право на:
- Срочна пенсия за старост.
- Еднократно или разсрочено изплащане на средства, натрупани по партидата.
- Еднократно или разсрочено изплащане на средства на наследници на починал човек, който по собствено желание е внасял осигурителни вноски, или на пенсионер.
Пенсионноосигурителното дружество, което управлява фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване и предоставя пожизнени пенсии, е задължено да има резерв, с който да покрива изплащането на пенсии на хора, живели по-дълго от посоченото в предварителните актюерски разчети. Също така по отношение на фондовете за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми дружествата, които ги управляват, не могат да покриват биометрични рискове, да гарантират минимален размер на пенсиите или минимално ниво на доходност.
Кой може да внася осигурителни вноски във фондовете за допълнително доброволно осигуряване
Осигурителните вноски във фондове за допълнително доброволно пенсионно осигуряване могат да бъдат месечни, еднократни или за друг период. Те са парични и могат да се правят от:
- Физически лица, които по желание отделят от своите доходи за осигурителните вноски.
- Работодатели, които са осигурители и правят вноски за своите работници или служители.
- Органи, които са осигурители за държавни служители; съдии, следователи, прокурори, съдии по вписванията, държавни съдебни изпълнители, съдебни служители; военнослужещите по Закона за отбраната и въоръжените сили, държавните служители по Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража, държавните служители по Закона за МВР; възложители, които са осигурители за хора, с които е подписан договор за възлагане на управление и контрол.
- Юридически или физически лица, които внасят вноски за допълнително доброволно осигуряване в полза на трети лица.
Вноските от различните видове осигурители - физически лица, работодатели или органи, не се смесват и се водят отделно една от друга.
Във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионална схема може да правят вноски:
- Предприятия осигурители за осигурените от тях хора в професионална схема. Предприятията трябва да са създадени с оглед законодателството на нашата страна и на всяка друга държава членка на ЕС. Вноските, които прави предприятието осигурител, отиват в индивидуалната партида на осигурения и са отделно от личните вноски.
- Физически лица, осигурени по професионална схема.
Осигуреният не е длъжен да прави вноски за своя сметка, когато осигурители и предприятия осигурители са внасяли за него.
В случаите, когато лице се осигурява или го осигуряват за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионална схема в България и е командировано, вноските продължават да се внасят и за периода, когато е изпратен на работа в друга държава членка. Но когато вноските се правят по професионална схема в друга страна членка, командированият или предприятието (ако е възможно) са освободени от задължението да плащат осигурителни вноски по професионална схема в България.
Когато осигурено лице желае да се осигурява допълнително за пенсия, работодателят е длъжен да удържа от заплатата му за съответния месец вноската, която е за сметка на работника или служителя, и да я превежда на съответния фонд за допълнително доброволно осигуряване. Този вид пенсионно осигуряване може да бъде предмет на колективно договаряне между работодателя и работещите за него. Ако става въпрос за осигуряване по професионални схеми, то се урежда непременно в колективен трудов договор или колективно трудово споразумение.
Не е позволено осигурител да отказва допълнително доброволно пенсионно осигуряване на работници и служители на база народност, пол, сексуална ориентация, произход, цвят на кожата, политически или други убеждения, възраст, религия или вяра, при наличие на психически или физически увреждания, членуване в синдикални и други обществени организации, семейно, обществено и материално положение.
Какво е индивидуална партида
Всяко осигурено лице се сдобива с индивидуална партида, след като подпише договор за допълнително доброволно пенсионно осигуряване с пенсионноосигурително дружество, управляващо съответния фонд. Вноските, които то ще прави, и средствата, които могат да бъдат прехвърлени от друг фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване, влизат и се натрупват по тази партида. В нея се записват още изплатените суми, събраните такси и удръжки.
Всеки, желаещ да се осигурява доброволно и допълнително за пенсия, разполага само с една партида във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване и/или с една в съответния фонд по професионална схема.
Индивидуалната партида се води в левове и дялове. Вноските и прехвърлените средства се отчитат в дялове и в части от дялове. Не е разрешено преразпределение на суми от една в друга партиди. Всеки дял е пропорционална част от нетните активи на фонда, а самите дялове помежду си са равни по стойност, определена по наредба от Комисията за финансов надзор. Важно уточнение е, че в определянето на стойността на един дял се включва доходът от инвестирането на средствата на фонда.
Не подлежат на принудително изпълнение средствата, които са се натрупали в партидата на осигурените лица. Също така не може да се правят други отчисления, непосочени в Кодекса за социално осигуряване (КСО), по времето, когато се събират паричните суми в партидата.
Сключване на договор с пенсионноосигурително дружество
С пенсионноосигурително дружество може да се сключи договор за допълнително доброволно пенсионно осигуряване или пенсионен договор. Вторият се подписва, когато осигуреното лице вече е придобило право на пенсия. Първият вид договор се сключва между:
- Дружеството, от една страна, и човека, желаещ доброволно и допълнително да се осигурява, осигурителя или другия осигурител, от друга страна. Когато контрактът е сключен с осигурител или друг осигурител, задължително трябва да е налице писменото съгласие на човека, в чиято полза е направен. Съгласието се дава на дружеството преди или едновременно с внасянето на първата вноска. При липса на такова съгласие, пенсионноосигурителното дружество връща превода на осигурителя или другия осигурител.
- Дружеството, от една страна, и предприятието осигурител, от друга страна - когато става въпрос за осигуряване по професионална схема. Предприятието осигурител е длъжно да представи колективното споразумение или препис-извлечение от колективния трудов договор, списък на хората, които ще бъдат осигурявани, и по какви условия ще става то.
Договор, подписан между осигурител и пенсионноосигурително дружество, винаги е в полза на осигуреното лице.
Преди да бъде подписан съответния договор от дружеството са длъжни да предоставят информация на желаещия да се осигурява при тях за правата му и да го консултират кое е най-подходящото плащане на вноската за него.
В контракта за осигуряване във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване може да съществуват клаузи, които да ограничават лицето да:
- Изтегля или прехвърля средства, които са внесени в негова полза, за сметка на друг осигурител.
- Да прехвърля внесени в негова полза средства за сметка на работодател или на лица по чл. 230, ал. 3, т. 3 от КСО. Тези ограничения не се прилагат, когато осигурителният договор е прекратен или служебното правоотношение, трудовото правоотношение или контрактът за управление или контрол са прекратени.
- Когато става въпрос за осигуряване по професионална схема, ограниченията и тяхното отменяне се вписват в колективното споразумение или в колективния трудов договор.
Осигурителният договор се сключва без определен срок и се предоставя в толкова екземпляра, колкото са страните по него.
Прекратяване на осигурителен договор
Не е позволено пенсионноосигурителното дружество едностранно да прекрати договор за осигуряване във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване или във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионална схема.
Контрактът може да се прекрати:
- Когато осигуреният почине.
- Когато осигуреното лице пожелае да се прехвърли в друго пенсионноосигурително дружество.
- Когато еднократно се изтеглят всички натрупани по индивидуалната партида средства.
- Когато почине друг осигурител - физическо лице.
- Договорът за осигуряване по професионална схема се прекратява, когато се прехвърли професионалната схема в друг фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионална схема.
Кога осигуреният получава право да разполага с пенсията от доброволно осигуряване
Както стана ясно, осигуреният във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване има право на лична пенсия за старост, за инвалидност, а също така неговите наследници имат право на средствата, събрани в съответния фонд, след неговата смърт.
- За да получава лична пенсия за старост от фонда, осигуреният трябва да е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 1 и 2 от КСО. Ако лицето пожелае, от фонда могат да му изплащат личната пенсия, когато навърши възрастта по чл. 68, ал. 1 от кодекса или до 5 години преди да я навърши. Доброволно осигурявалият се може да избере дали пенсията да бъде срочна или пожизнена. Хората, които са се осигурявали по професионална схема, придобиват право за получаване на срочна пенсия, когато навършат 60 години. Това важи и за мъжете, и за жените. В зависимост от клаузите на колективния трудов договор или на колективното споразумение пенсията за старост може да бъде изплатена и до 5 години преди 60-годишнината на осигурения.
- Правото на получаване на лична пенсия за инвалидност се добива, когато осигуреният във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване се инвалидизира. Събитието се счита за факт от датата, посочена в ТЕЛК-ото решение или в това на НЕЛК. И тази пенсия може да се изплаща пожизнено или за определен срок. Това зависи от вписаното в решението на здравните органи.
- В осигурителния договор се вписват лицата, които имат право на наследствена пенсия от фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване, както и се определят в правилника на фонда. Когато почине осигурен и няма други вписани лица, наследниците по закон трябва да получат натрупаните по партида средства. В случай, когато няма наследници и няма вписани лица, средствата отиват в резерва за предоставяне на пожизнени пенсии. Когато почине пенсионер и няма вписани други лица, на наследниците по закон се дава остатъка от средствата в партидата му. При липса на наследници и други вписани лица остатъкът отиват в пенсионния резерв. Когато почине осигурен или пенсионер, внасял осигуровки във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване, еднократната или разсрочена пенсия се предоставя на хората, които са определени в колективния трудов договор или в колективното споразумение. В случаите, когато не са посочени такива, натрупаната сума от партидата се дължи съгласно Закона за наследството.
Определяне размерът на пенсията и право на прехвърляне на средствата от партидата
Размерът на пожизнената пенсия се определя въз основа на:
- Събраните средства в индивидуалната партида.
- Биометрични таблици, одобрени от Комисията за финансов надзор.
- Технически лихвен процент, също получил одобрението на Комисията.
Размерът на срочната пенсия се определя въз основа на:
- Натрупаните средства по партидата.
- Срока, за който ще се получава пенсията.
- Техническия лихвен процент, одобрен от горепосочената комисия.
Не е позволено отчитането на пола като актюерски фактор, когато се изчислява размера на пенсията, изплащана до живот, във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване.
- Осигурените за допълнителна доброволна пенсия имат право да прехвърлят средствата по индивидуалната си партида от един фонд, управляван от едно пенсионноосигурително дружество, в друг фонд, управляван от друго дружество, не повече от 1 път за една календарна година. Изключение от това правило е възможността за прехвърляне на средствата, когато осигуреният е несъгласен с направени промени в правилника за организацията и дейността на фонда или в инвестиционната му политика. Тогава лицето трябва да подаде заявление в срок от 3 месеца, считано от датата, в която е уведомен за предстоящите промени. Правото му отпада, ако измененията се дължат на промени в нормативната уредба.
- Осигуреният може веднъж годишно да прехвърли събраните от лични осигурителни вноски средства в партидата му или една част от тях в друга индивидуална партида в същия или друг фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване. Партидата трябва да принадлежи на съпруг или на роднини по права линия до втора степен.
- Осигуреният може да прехвърли личните си вноски, натрупали се в партидата му, или част от тях от един фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионална схема в друг, когато вече е прекъснато трудовото правоотношение между предприятието осигурител и него самия.
- По отношение на изтеглянето на събраните суми по индивидуалната партида осигуреният може по всяко време да го направи, когато сам е внасял вноски във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване.
- Когато вноските са плащани от друг осигурител, осигуреният има право да изтегли натрупаните средства при придобиване право на лична пенсия за инвалидност или старост. Той може да избере дали да ги получава пожизнено, еднократно или разсрочено.
В резултат на преместване от България в друга страна членка се прекъсва внасянето на осигурителните вноски на осигурения, но се запазват правата му в същата степен. Същото важи и за хората, оставащи в нашата държава. Ако се правят вноски по професионална схема за хора, които са в чужбина, това става след приспадане на разходи по превода и на дължими данъци.
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална защита
- Пенсионно осигуряване
- Методи за изчисление на размера на инвалидните пенсии
- Видове пенсии за инвалидност и условия за получаването им
- Изплащане на неполучена пенсия от починал пенсионер
- Видове пенсии в България
- Изчисляване на пенсия за осигурителен стаж и възраст
- Допълнително задължително пенсионно осигуряване в България
- Специфични условия за пенсиониране на военнослужещи, държавни служители и други длъжности
- Пенсионно осигурителна компания "ДСК - Родина"
- 3 начина за подобряване на живота след пенсиониране
- Социална пенсия за старост
Коментари към Допълнително доброволно пенсионно осигуряване в България