Допълнително задължително пенсионно осигуряване в България
Пенсионната осигурителна система в България е изградена на базата на три стълба. Първият обхваща задължителното осигуряване за пенсия на всеки един гражданин в страната, който осъществява трудова дейност. Работодатели и работници и служители поемат определена част от задължителната вноска, която се прави в Държавното обществено осигуряване (ДОО). За формиране на пенсиите се вземат предвид осигурителен доход, осигурителен стаж и др.
Вторият стълб обхваща допълнителното задължително пенсионно осигуряване, което се поема от лицензирани пенсионноосигурителни дружества. Това осигуряване се управлява от два вида пенсионни фонда - универсален и професионален. В универсален пенсионен фонд задължително се осигуряват с допълнителна вноска родените след 31 декември 1959 г. Тя също се поделя между работодателя и работника. Целта е при пенсиониране осигуреното лице да получава допълнителна пенсия за старост, която е отделно от тази, предоставяна от ДОО. В професионален пенсионен фонд задължително се осигуряват работещите при условията на първа и втора категория труд. Допълнителната осигурителна вноска изцяло се плаща от работодателя. В резултат на това осигуряване работниците и служителите имат право на срочна пенсия, изплащана при ранно пенсиониране. Те ще я получават, докато придобият право на пенсия за осигурителен стаж и възраст от ДОО.
Третият стълб обхваща допълнителното доброволно пенсионно осигуряване. Всички физически лица, навършили 16 години, могат да внасят осигурителни вноски с цел след пенсиониране да разполагат с още допълнителни доходи.
Контролът върху дейността на пенсионноосигурителните дружества и фондовете за допълнително пенсионно осигуряване е в ръцете на Комисията за финансов надзор.
Кога започва внасянето на допълнителните вноски и кога можем да ги прехвърляме
Допълнителното задължително пенсионно осигуряване става факт, когато се подпише договор между осигуреното лице и пенсионноосигурително дружество или на основата на служебно разпределение, ако работещият не е посочил кой фонд да обслужва неговото допълнително осигуряване. В сайта на Комисията по финансов надзор са посочени кои са лицензираните пенсионноосигурителни дружества, универсални и професионални фондове. Задължението за допълнително осигуряване възниква при започване на работа и на осигуряването. Ако избирате сами в кое дружество да внасяте допълнителните вноски, трябва да го направите до 3 месеца от настъпването на задължението за осигуряване. Осигурителните вноски за допълнителното задължително пенсионно осигуряване се превеждат заедно с тези за държавното обществено осигуряване.
Всеки има право да прехвърли своята партида от един фонд в друг или във фонд "Пенсии" на ДОО. Това става с подаване на заявление до пенсионноосигурителното дружество, управляващо фонда, в който осигуреното лице желае да премине. Преминаването в друг пенсионен фонд може да стане, ако е изминала 1 година от датата:
- На подписване на първия му осигурителен доход.
- На служебното му разпределение.
- На възникване на осигурителното правоотношение по чл. 124а, ал. 3 от КСО.
- По чл. 124б от КСО.
Хората, които се осигуряват в даден фонд, могат да прехвърлят средства в друг, ако не са съгласни с направени промени в правилника му или в инвестиционната му поликита. Тава трябва да стане в срок от 3 месеца от уведомлението по чл. 144, ал. 5, съответно чл. 175а, ал. 4 от КСО след подаване на заявление.
Прехвърлянето не е позволено, когато седалището или адресът на управление на пенсионноосигурителното дружество се променя или настъпили промени са в резултат на изменение на нормативната уредба.
Осигурен, който е придобил право на пенсия от универсален фонд, може само веднъж да смени фонда и да прехвърли събраните средства по индивидуалната партида или сумата по чл. 131, ал. 2 от КСО (което е по-голямо), в друг пенсионен фонд, ръководен от друго пенсионноосигурително дружество.
Хората, които се осигуряват в универсален пенсионен фонд, имат право да променят осигуряването си от него във фонд "Пенсии" или съответно във фонд "Пенсии за лицата по чл. 69" с увеличена осигурителна вноска в размера на осигурителната вноска за универсален пенсионен фонд, ако не им е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст и навършват изискуемата за тях възраст по чл. 68, ал. 1:
- От 1 януари 2022 г. до 31 декември 2025 г. - промяната не трябва да е по-късно от 1 година преди навършването на възрастта по чл. 68, ал. 1 от КСО.
- От 1 януари 2026 г. до 31 декември 2030 г. - промяната не бива да е по-късно от 2 години преди възрастта им по чл. 68, ал. 1 от КСО.
- От 1 януари 2031 г. до 31 декември 2035 г. - промяната не бива да е по-късно от 3 години преди възрастта им по чл. 68, ал. 1 от КСО.
- От 1 януари 2036 г. до 31 декември 2037 г. - промяната не бива да е по-късно от 4 години преди навършването на възрастта им по чл. 68, ал. 1 от КСО.
- Слез 1 януари 2038 г. - промяната не бива да е по-късно от 5 години преди възрастта по чл. 68, ал. 1 от КСО. Осигурените имат възможност отново да си възобновят осигуряването в универсален пенсионен фонд при същите условия, които са изброени по-горе. Упражняването на правото на избор става след изтичане на 1 година от избора по чл. 4б, ал. 1 или по чл. 124а.
Кой е задължен да се осигурява допълнително и съответните изключения
В универсален пенсионен фонд задължително се осигуряват родените след 1959 г. за допълнителна пенсия, ако са осигурени във фонд "Пенсии" или фонд "Пенсии за лицата по чл. 69" на ДОО. Изключение правят хората, които плащат вноски по реда на чл. 4б от КСО. Той се отнася за лицата, които от универсален пенсионен фонд по желание се преместват във фонд "Пенсии" с увеличена осигурителна вноска в размера на вноската за универсалния фонд, ако не им е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст и навършват по чл. 68, ал. 1 изискваната за тях възраст.
- Работниците и служителите, извършващи трудова дейност при условията на първа и втора категория труд и осигурявани във фонд "Пенсии" на ДОО, трябва да се осигуряват и в професионален пенсионен фонд за пенсия за ранно пенсиониране без значение от възрастта. Изключение правят хората, които плащат вноски по реда на чл. 4в във фонд "Пенсии". Последните са лицата, които се осигуряват в професионален фонд, но имат право еднократно да преминат към фонд "Пенсии" на ДОО с увеличена вноска с размера на осигурителните вноски по чл. 157, ал. 1, т. 2, ако не им е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст или срочна пенсия за ранно пенсиониране.
- От 1 януари 2004 г. лицата по чл. 4, ал. 1, т. 4 от КСО - военнослужещи по Закона за отбраната; резервисти на активна и срочна служба в доброволния резерв; държавните служители по Закона за Държавна агенция "Национална сигурност", по Закона за специалните разузнавателни средства и по Закона за Държавна агенция "Разузнаване"; държавните служители по Закона за Министерството на вътрешните работи и Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража; сержантите и офицерите по Закона за Националната служба за охрана; служителите в Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението", също се осигуряват в универсален пенсионен фонд за допълнителна пенсия.
- Служителите в Служба "Военно разузнаване" на Министерство на отбраната, в Държавна агенция "Национална сигурност" и в Държавна агенция "Разузнаване" не плащат вноски за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фонд.
Какво е индивидуална партида
Хората, които внасят осигурителни вноски за допълнителна пенсия, получават индивидуална партида в универсалния или в професионалния фонд. В нея се записват и отчитат:
- Вноските за допълнително задължително пенсионно осигуряване, както и внесените суми от лихви върху тях.
- Средствата, които са прехвърлени от друг пенсионен фонд.
- Средствата, предоставени от Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система.
Едно осигурено лице получава само една индивидуална партида. Тя се води в левове и дялове, като направените вноски, прехвърлените от друг фонд средства и други постъпили суми се отчитат в части от дялове и в дялове. Не е позволено преразпределяне на средства и дялове между отделните индивидуални партиди. Когато бъде внесена първата вноска във фонд за допълнително задължително пенсионно осигуряване или в деня на първото отчитане на събралите се средства по партидата, стойността на 1 дял е 1 лв. Сумите в персоналните партиди не подлежат на принудително изпълнение.
- Когато осигуреното лице желае да промени внасянето на вноски от универсален пенсионен фонд в фонд "Пенсии" или "Пенсии за лицата по чл. 69", натрупаните суми в индивидуалната партида отиват в Държавния фонд за гарантиране устойчивостта на държавната пенсионна система.
- Събраните суми в партидата на хората, които са избрали да прехвърлят осигуряването си от универсален фонд във фонд "Пенсии" и "Пенсии за лицата по чл. 69" с увеличена осигурителна вноска, се прехвърлят от съответния универсален фонд по сметка на НАП в срок от 6 месеца от започването на осигуряването във фонд "Пенсии".
- Ако се премества осигуряването от фонд "Пенсии" в универсален фонд, в случай, че има преведени средства за осигурения в Държавния фонд за гарантиране устойчивостта на държавната пенсионна система, сумите се насочват към партидата му в избрания от него универсален фонд.
- Когато е отпусната пенсия от ДОО или при смърт на лице, което е променило осигуряването си от универсален фонд във фонд "Пенсии" или "Пенсии за лицата по чл. 69" и сумите са отишли в Държавния фонд, същите средства се прехвърлят в "Пенсии" или съответно в другия пенсионен фонд на ДОО.
Какъв е размерът на осигурителните вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване
Осигурителните вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване имат следните размери, когато се отнася за универсален фонд:
- За 2005 г. - 3%;
- За 2006 г. - 4%;
- От 2007 г. нататък - 5%.
Когато става въпрос за професионален пенсионен фонд, размерът на вноските е 12% за хората, които работят при условията на първа категория труд, и 7% за работещите при условията на втора категория труд.
От началото на 2009 г. вноските в универсален фонд се поделят между осигуряващ и осигурен. Първият поема 2,8% от размера им, а вторият - 2,2%. Работодателите плащат пълния размер на вноската за професионален фонд. Самоосигуряващите се и морските лица се осигуряват в универсален пенсионен фонд за своя сметка.
Вноските за допълнително задължително пенсионно осигуряване са въз основа на доходите, за които се дължат осигурителни вноски за ДОО. Изключение правят тези по чл. 9, ал. 6 и 7.
Как се определя пенсията от универсален или професионален фонд
Осигуреният в допълнителен пенсионен фонд има право на допълнителна пожизнена пенсия за старост, когато навърши необходимата възраст по чл. 68, ал. 1 от КСО. Също така тази пенсия може да бъде отпусната до 1 година преди навършването на изискваната възраст при условие, че средствата по партидата му позволяват да се изплати пенсия в размер, не по-малък от минималния размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст.
Допълнителната пенсия за старост се изплаща всеки месец като сума, договорена в контракта между осигурения и съответното дружество. Тя се предоставя от определена дата до смъртта на лицето. Размерът й не може да е по-малък от 15% от минималния размер на пенсията за старост, изплащана от ДОО.
Когато сумата, събрана в индивидуалната партида на осигурения, е недостатъчна за отпускането на допълнителна пожизнена пенсия, включително и след допълване по реда на чл. 131, ал. 2-5 от КСО, но в същото време е над трикратния размер на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст към датата на определяне на стойността на средствата по партидата, те могат да се изплащат разсрочено на лицето.
В случаите, когато размерът на средствата е по-малък от трикартния размер на минималната пенсия за старост по ДОО, в това число и след допълване, сумата се изплаща еднократно.
Пенсионноосигурителните дружества предоставят няколко вида пенсии:
- Пожизнена пенсия без допълнителни условия.
- Пожизнена пенсия с период на гарантирано изплащане. Осигуреният може да избере периодът да бъде от 2 до 10 години.
- Пожизнена пенсия, която включва разсрочено изплащане на част от сумата до навършване на възраст, която осигуреният е избрал.
Пенсията се определя по чл. 169 от КСО на базата на средствата по индивидуалната партида, събрали се към датата на изчисляването, и от доходите от инвестирането на направените вноски и други постъпили суми по партидата, както и в зависимост от събраните такси и удръжки.
В случаите, когато размерът на средствата по партидата на осигурения в универсален пенсионен фонд е по-малък от сумата на брутния размер на преведените от НАП и НОИ осигурителни вноски, партидата се допълва със средства от резерва по чл. 193а, ал. 1 преди да бъде изплатена пенсията или преди превеждането на еднократно или разсрочено плащане по чл. 167а, ал. 1 и 2.
Актуализация, преизчисляване и изплащане на наследници на допълнителната пожизнена пенсия
Допълнителната пожизнена пенсия за старост се актуализира поне един път в годината, като същото важи и за разсроченото плащане. Гарантираният размер по чл. 169, ал. 3 и 4 и чл. 167а, ал. 5 от КСО не се изменя.
Актуализацията е на база техническия лихвен процент, според който е пресметнат размера на пенсията, както и спрямо реализираната доходност от инвестирането на средствата на фонда за предоставяне на пожизнени пенсии по чл. 192а през периода, за който е актуализацията. Актуализацията на допълнителната пенсия се извършва с не по-малко от 50% от превишението на същата тази реализирана доходност. Размерът на пенсията е позволено да се намалява само след изразходване на средствата от аналитичната сметка по чл. 192а, ал. 11.
Актуализацията на разсроченото плащане е спрямо реализираната доходност на средствата на фонда за разсрочени плащания по чл. 192б пред периода, за който е актуализацията. Тя също се извършва с не по-малко от 50% от реализираната доходност от инвестирането на средствата на фонда.
Преизчисляването на получаваната допълнителна пенсия или на разсроченото плащане става въз основа на събраните суми от осигурителните вноски, натрупани след сключването на съответния договор, или с част от тях. Осигуреният има право на тази възможност веднъж в годината. Преизчисляването се прави от първо число на месеца, който следва след месеца, през който е подадена молбата.
Случаите, в които на наследниците на починали лица се изплащат средствата от фонд за допълнително задължително пенсионно осигуряване, са следните:
- Когато осигурен във фонд за допълнително задължително пенсионно осигуряване почине, средствата от индивидуалната му партида се предоставят еднократно или разсрочено на наследниците му. Ако тези наследници починат същевременно преди да им бъдат изплатени сумите, средствата се поделят поравно на техните наследници. По-близките по степен изключват по-далечните.
- Когато пенсионер е получавал пенсия с период на гарантирано изплащане (чл. 167, ал. 4, т. 2) и почине преди изтичането на периода, на наследниците му се превежда еднократно настоящата стойност на дължимите плащания до края на периода на гарантирано изплащане.
- Когато пенсионер, получаващ пенсия по чл. 167, ал. 4, т. 3 (на разсрочено изплащане), почине по време на разсроченото изплащане,наследниците взимат еднократно сума, която възлиза на настоящата стойност на дължимите разсрочени плащания.
- Когато почине пенсионер, взимащ пенсия по чл. 167а, ал. 1, наследниците получават еднократно остатъка от дължимите плащания.
- Когато пенсионер е получавал срочна професионална пенсия за ранно пенсиониране, на наследниците се предоставя еднократно или разсрочено остатъка от сумата по партидата.
- Когато починалото осигурено лице или пенсионер няма наследници, средствата от партидата отиват във фонд за изплащане на пожизнени пенсии или в държавния бюджет, ако осигуряването е извършвано в професионален фонд.
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална защита
- Пенсионно осигуряване
- Методи за изчисление на размера на инвалидните пенсии
- Видове пенсии за инвалидност и условия за получаването им
- НОИ, град Асеновград
- Процедура по попълване и заверяване на осигурителни книжки
- Начини за превръщане на осигурителен стаж към трета категория труд
- Изплащане на неполучена пенсия от починал пенсионер
- Видове пенсии в България
- Процедура по издаване на осигурителни книжки
- Възможности за закупуване на осигурителен стаж
- Изчисляване на пенсия за осигурителен стаж и възраст
Коментари към Допълнително задължително пенсионно осигуряване в България