Начало Социални грижи Социална защита Социални осигуровки Влияние на осигурителните доходи от чужбина при изчисляване на паричното обезщетение за бременност и раждане

Влияние на осигурителните доходи от чужбина при изчисляване на паричното обезщетение за бременност и раждане

Влияние на осигурителните доходи от чужбина при изчисляване на паричното обезщетение за бременност и раждане - изображение

Въпросът, касаещ изчисляването на финансовата компенсация за бременност и раждане определено е от съществена важност. Вероятно доста бъдещи майки, живели в чужбина, са се питали следното: "При изчислението на финансовата компенсация, ще се има ли предвид доходът от осигуряването в чужбина или за времето, през което съм била на работила в друга държава, ще се има предвид минималната работна заплата?"

Добре е да се знае, че моделът на изчислението на компенсацията за бременност и раждане, е описан в чл. 41 и чл. 49 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) и в чл. 16 - 20 от Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване (НИИПОПДОО).

Времевият период, определящ базата за изчисляването на финансовата компенсация за бременност и раждане, обхваща 24 последователни календарни месеца. Те предхождат месеца, за който е стартирал отпускът поради бременност и раждане. За периода, за който лицето се е трудило и е получавало заплата, се включва доходът, върху който са внесени или дължими осигурителните суми за общо заболяване и майчинство.

Според чл. 41, ал. 2, т. 5 от КСО, за момента, когато бъдещата майка не е била осигурена съгласно българското законодателство, включително и когато е била осигурена по законодателството на друга държава по условията на международен договор, по който държавата ни е страна, се има предвид среднодневната минимална работна заплата.

Още по темата:

5.0, 1 глас

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

СТАТИЯТА Е СВЪРЗАНA КЪМ

КатегорияСоциални грижиНовиниАнкетиСтатистически проучванияИсторияПсихологияЛюбопитноЛайфстайлСнимкиНормативни актовеОрганизации