Специфични условия за пенсиониране на военнослужещи, държавни служители и други длъжности
Хора, упражняващи конкретни професии, и работещи на определени места се пенсионират при по-различни условия в сравнение с по-голямата част от гражданите на България. Военнослужещите и държавните служители правят изключение от общоприетите правила за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, заложени в Кодекса за социално осигуряване (КСО).
Кои са осигурените лица, пенсиониращи се при специфични условия
Определена категория служители и специалисти придобиват право на пенсия за осигурителен стаж и възраст извън общия принцип и в чл. 69 от КСО е описано при какви условия става това. На по-ранна възраст и с по-малък осигурителен стаж се пенсионират:
- Военнослужещи по смисъла на Закона за отбраната и въоръжените сили, както и резервистите по Закона за резерва на въоръжените сили.
- Държавните служители съгласно Закона за МВР, Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража и по Закона за специалните разузнавателни средства.
- Държавните служители по чл. 11 от Закона за пощенските услуги. Той касае работещите в Държавната комисия по сигурността на информацията, които приемат, съхраняват, пренасят и доставят документи и/или материали с класифицирана информация.
- Държавните служители по чл. 16, ал. 2 от Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество. Такива са директорът и инспекторите от дирекцията, която се занимава със събиране, проверка и анализиране на сведения при и по повод информация за прояви на корупция на хора, които заемат висши публични длъжности.
- Държавните служители, които извършват дейности по охрана на съдебната власт по чл. 391 от Закона за съдебната власт - работещите в Главна дирекция "Охрана" към министъра на правосъдието.
- Следователите и младшите следователи с натрупан стаж на тези позиции до 9 август 2016 г.
- Държавните служители от Държавна агенция "Разузнаване".
- Сержантите и офицерите от "Национална служба за охрана".
- Държавните служители по смисъла на Закона за Държавна агенция "Национална сигурност".
- Служителите в Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" на МВР, които изпълняват някои от дейностите по чл. 17, ал. 2, т. 6 от Закона за МВР. Тези дейности са оперативна защита при наводнения и операции по издирване и спасяване, неотложни аварийно-възстановителни работи, биологическа, химическа и радиационна защита.
- Служителите на длъжност "Водолаз" в Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" на МВР.
Какви са специфичните условия при пенсиониране
Условията, които са регламентирани в КСО за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст от страна на гореизброените служители, важат за двата пола и са следните:
- От 1 януари 2022 г. военнослужещите и резервистите могат да се пенсионират на 53 години и 10 месеца, с общ осигурителен стаж 27 години. Изискването е две трети от общия стаж - 18 години, да са положени като действителна служба по смисъла на Закона за отбраната и въоръжените сили и на Закона за резерва на въоръжените сили. От началото на всяка следваща година се увеличава възрастта с по 2 месеца, докато се достигне 55 години през 2029 г.
- Следващите изброени по-горе служители - от тези по Закона за МВР до следователите и младшите следователи, придобиват право за пенсия, когато са навършили 53 години и 8 месеца и 27 г. общ осигурителен стаж, от който 18 г. да е натрупан като държавни служители по посочените закони или като следователи и младши следователи до 9 август 2016 г. При тях също от януари на всяка следваща година възрастта се вдига с по 2 месеца до достигане на 55 години пенсионна възраст.
- От началото на 2022 г. държавните служители от ДА "Национална сигурност" ще се пенсионират на 53 години и 10 месеца и 27 г. общ осигурителен стаж. Две трети от него трябва да е преминал на военна служба, да е действително изслужен по Закона за Държавна агенция "Национална сигурност" или по законите, изброени по чл. 69, ал. 2 от КСО. Всяка година ще се увеличава възрастта за пенсиониране с по 2 месеца за работещите в Агенцията.
- Служителите, изброени по чл. 69, ал. 1, 2 и 3 от КСО, които са направили 15 години стаж на длъжности от летателния състав, в екипажите на подводните съдове и водолазния състав и като парашутисти, получават право на пенсия за осигурителен стаж и възраст от януари 2022 г. при навършени 43 години и 10 месеца. От началото на всяка следваща година възрастта ще се повишава с по 2 месеца, докато достигне 45 години.
- Държавните служители от Държавна агенция "Разузнаване" имат право да се пенсионират от януари 2022 г. при навършени 53 години и 10 месеца и 27 години осигурителен стаж. От тях 18 г. задължително трябва да са изслужени по Закона за Държавна агенция "Разузнаване", по законите, изброени по чл. 69, ал. 1, 2 и 3 от КСО или на военна служба. Ежегодно възрастта за пенсиониране и за тях се увеличава с по 2 месеца до достигане на 55-годишна възраст.
- Сержантите и офицерите от Национална служба по охрана придобиват право на пенсия също на 53 г. и 10 месеца при 27 години стаж, от които две трети трябва да са натрупани по Закона за Националната служба за охрана, по законите по чл. 69, ал. 1, 2 и 3 от КСО и на военна служба. От началото на всяка следваща година възрастта за пенсиониране нараства с по 2 месеца, докато стигне 55 години.
- Работещите в Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" на МВР, които изпълняват някои от дейностите по чл. 17, ал. 2, т. 6 от Закона за МВР, през 2022 г. ще се пенсионират на 53 г. и 10 месеца. Общият им осигурителен стаж трябва да е 27 години, от които 18 г. задължително да са в системата на гражданска защита. До 2029 г. възрастта трябва да нарасне до 55 години.
- Работилите на длъжност "Водолаз" в Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" на МВР могат да прекратят активната си трудова дейност на 43 години и 10 месеца и 15 години осигурителен стаж, направен като водолаз в конкретната дирекция. Ежегодно възрастта се увеличава с по 2 месеца до достигане на 45 години.
Условията, описани по чл. 69, ал. 1-9 от КСО, за придобиване право на пенсия важат и за хора, които са работили на военна или държавна служба по законите по чл. 69, ал. 1, 2, 3, 5 и 5а от КСО, както и за изпълнявалите длъжностите по чл. 69, ал. 4 и 7 и дейностите по чл. 69, ал. 6 от КСО.
Условия за придобиване право на пенсия от балетисти, балерини и танцьори
Балерините, балетистите и танцьорите с осигурителен стаж в културни организации също имат право да се пенсионират при условия, които са извън общия принцип.
За тях изискването е да са направили 25 години осигурителен стаж именно на тази длъжност и то в културна организация, както и да са навършили 43 години и 10 месеца, за да могат да се пенсионират. Всяка година възрастта ще се увеличава с по 2 месеца, докато достигне 45 г.
Под културна организация се разбира държавна или общинска културна организация, създадена със специален закон или с акт на орган на изпълнителната или местна власт. Също така за такива се смятат и организациите, които попадат в специален регистър по чл. 14, ал. 4 от Закона за закрила и развитие на културата.
- Хората, натрупали осигурителен стаж до 31 декември 1999 г. на длъжности "Балерини", "Балетисти", "Балетисти солисти" и "Балерини солисти", са се водели като работили при условия на първа категория труд. Но този стаж се превръща по реда на чл. 104, ал. 2 от КСО от първа в трета категория, като 3 години стаж от първа категория се зачитат за 5 години от трета.
- Осигурителният стаж, положен на длъжности "Балерина", "Балетист" и "Танцьор" в културни организации, от 1 януари 2000 г. до 31 декември 2010 г. се води вече втора категория труд, като 4 години се зачитат за 5 години осигурителен стаж от трета категория. Основание за това е чл. 2, т. 42 от Наредбата за категоризиране на труда при пенсионерите (НКТП), който вече е отменен. От 1 януари 2011 г. трудът на хората с тези длъжности вече се определя от трета категория и 4 години осигурителен стаж се зачитат за 5 години стаж от трета категория по чл. 104, ал. 9 от КСО.
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална защита
- Пенсионно осигуряване
- Методи за изчисление на размера на инвалидните пенсии
- Начини за превръщане на осигурителен стаж към трета категория труд
- 3 начина за подобряване на живота след пенсиониране
- Социална пенсия за старост
- Изчисляване на пенсия за осигурителен стаж и възраст
- Осигурителен архив, град Търговище
- Допълнително доброволно пенсионно осигуряване в България
- Осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване (ДОО)
- Възможности за закупуване на осигурителен стаж
- Видове пенсии в България
Коментари към Специфични условия за пенсиониране на военнослужещи, държавни служители и други длъжности