Видове пенсии в България
Пенсията е парично плащане, което се извършва периодично и се полага при определени предпоставки, описани в законодателството на България. По-специално, Кодексът за социално осигуряване (КСО) определя обществените отношения между държавата и гражданите в частта пенсионно осигуряване.
Пенсиите, които се отпускат на гражданите, се разпределят в две групи. В едната са включени пенсии за трудова дейност, а в другата са пенсии, които не са свързани с трудовата дейност.
Видове пенсии за трудова дейност
Пенсиите за трудова дейност са:
- за осигурителен стаж и възраст;
- за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест;
- за инвалидност поради общо заболяване;
- наследствена пенсия.
Пенсия за осигурителен стаж и възраст
За да получат право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, жените трябва да имат навършени 60 години и 10 месеца, а мъжете – 63 години и 10 месеца. Другото условие е дамите да са с осигурителен стаж 35 години и 2 месеца, а господата – с 38 години и 2 месеца.
Важна подробност е, че от 31 декември 2016 г. възрастта за придобиване на право за получаване на този вид пенсия при жените се увеличава с по два месеца за всяка календарна година до края на 2029 г., а от януари 2030 г. – с по три месеца до достигане на 65-годишна възраст.
При мъжете възрастта се е увеличавала с два месеца до края на 2017 г., а от януари 2018 г. – с по един месец за всяка календарна година до навършване на 65-годишна възраст.
Осигурителният стаж се увеличава с 2 месеца всяка година след 31 декември 2016 г., докато достигне 37 години за жените и 40 години за мъжете.
Пенсия за инвалидност поради общо заболяване
Лицата, които са загубили работоспособността си и са се осигурявали до датата, в която е настъпило инвалидизирането, имат право да получават пенсия за инвалидност поради общо заболяване. Изключение от това правило правят незрящите по рождение и ослепелите преди постъпване на работа. За тях това право настъпва от датата на заявлението по чл. 94 от КСО и при наличен осигурителен стаж спрямо навършената възраст.
- Ако заявителят е до 20-годишна възраст, не се взема предвид продължителността на осигурителния стаж.
- Ако заявителят е до 25-годишна възраст, той трябва да има 1 година осигурителен стаж.
- Ако е до 30-годишна възраст, е нужно да е внасял осигурителни вноски 3 години.
- Ако кандидастващият за този вид пенсия незрящ е над 30-годишна възраст, той трябва да има 5 години осигурителен стаж.
Друго условие, което засяга слепите по рождение и ослепелите преди постъпване на работа, е че една трета от осигурителния им стаж трябва да е действителен.
Хора с вродени или придобити трайни увреждания до назначаването им на работа също имат право на пенсия за инвалидност поради общо заболяване. Необходимо е само да имат 1 година действителен осигурителен стаж.
Лица, които получават лична пенсия за осигурителен стаж и възраст, не могат да получават и пенсия за инвалидност поради общо заболяване.
>>> Видове пенсии за инвалидност и условия за получаването им
Пенсия за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест
Осигурените лица, които са загубили 50% или повече от 50% от работоспособността си, могат да получават пенсия за инвалидност поради трудова злополука или професионална болест. За нейното отпускане не се изисква продължителност на осигурителния стаж.
>>> Методи за изчисление на размера на инвалидните пенсии
Наследствена пенсия
Само пенсиите за гражданска инвалидност, социалните пенсии за инвалидност, социалните пенсии за старост и персоналните пенсии не могат да преминават в наследствени.
Наследствена пенсия могат да получават децата, преживелият съпруг и родителите на починалото лице.
>>> Права за получаване на наследствена пенсия
Видове пенсии, които не са свързани с трудовата дейност
В групата на пенсиите, несвързани с трудовата дейност влизат:
- пенсия за военна инвалидност;
- пенсия за гражданска инвалидност;
- социална пенсия за старост;
- социална пенсия за инвалидност;
- пенсия за особени заслуги;
- персонална пенсия.
Пенсия за военна инвалидност
Лицата, които са загубили работоспособността си вследствие на болест или травма по време на наборна служба, в запаса и в резерва (включително загинали и безследно изчезнали), получават право на пенсия за военна инвалидност. Такова право имат и загиналите военни в операции или мисии в чужбина, както и пострадалите при оказване съдействие на въоръжените сили (включително загинали и безследно изчезнали).
>>> Права на военноинвалидите и военнопострадалите
Пенсия за гражданска инвалидност
Хора, загубили работоспособността си, защото са заболели или са пострадали вследствие на изпълнение на гражданския си дълг или случайно поради вина на органите на властта при изпълнение на техни служебни задачи, имат право на пенсия за гражданска ивалидност.
Социална пенсия за старост
За да получи право на социална пенсия за старост, лицето трябва да е навършило 70 години, да не му е отпусната друга пенсия, дори и от чужбина, и годишният доход на член от семейството към датата на навършване на възрастта да е по-малък от сбора на гарантирания минимален доход за страната през последните 12 месеца.
Когато заявителят е отправил своето искане за отпускане на социална пенсия за старост, след като е навършил 70 г. и след като е изтекъл срокът от 2 месеца по чл. 94 от КСО, доходът на член от семейството се определя към датата на подаденото заявление.
Социална пенсия за инвалидност
Социална пенсия за инвалидност получават хората, които са над 16-годишна възраст, имат трайно намалена работоспособност и степен на увреждане повече от 71% и на които не им се изплаща друг вид пенсия, в това число и от чужбина.
Пенсия за особени заслуги
От 1 януари 2013 г. по КСО не се отпускат пенсии за особени заслуги. Продължава изплащането на тези, които са отпреди тази дата. Пенсията е трансформирана в държавна парична награда за особени заслуги. Лицата, на които се връчва, трябва да имат цялостен принос и/или изключителни постижения в различни области на обществения живот, при бедствия и аварии, за защита на човешките права и свободи, за укрепване и развитие на гражданското общество. Наградата може да се присъди за принос в опазването на околната среда, както и на лица, които са проявили лична доблес при изпълнение на обществения и гражданския си дълг.
Държавната парична награда се отпуска пожизнено, еднократно или периодично (от 1 до 3 години). Пожизнената и периодичната са по предложение на Министерски съвет и се приемат с решение на Народното събрание. Еднократната награда е по предложение на премиера и се приема с решение на Министерския съвет.
Персонална пенсия
Персоналната пенсия се отпуска в изключителни случаи от Министерски съвет на лица, които по някаква причина не отговарят на изискванията на КСО. Кабинетът определя реда и условията, при които да стане отпускането. Размерът на персоналната пенсия е 90% от социалната пенсия за старост.
Кога се спира или прекратява изплащането на пенсия
Изплащане на пенсия се спира само с разпореждане на длъжностно лице, което се занимава с ръководството на пенсионното осигуряване. Преустановяването става в следните случаи:
- Когато пенсионерът подаде заявление за спиране на пенсията му.
- Когато пенсионерът не е получавал повече от 6 месеца пенсията си.
- Когато няма право да получава едновременно конкретни видове пенсии (чл. 101 от КСО).
- Когато пенсионерът не спазва предписанията на органите на експертизата на работоспособността относно противопоказните условия на труд.
- Когато са изложени доказателства за обстоятелства, които могат да провокират прекратяването на пенсията на основание чл. 96, ал. 1 от КСО.
- Когато се докажат данни за извършено престъпление, които са повлияли на правото и размера на пенсията. Резултатът от наказателното производство определя дали тя ще бъде възобновена или прекратена.
Прекратяването на пенсия се прави от длъжностно лице, като за целта не е нужно пенсионерите или наследниците им да подават заявление, но трябва да представят документи, които показват защо тя трябва да бъде прекратена. Пенсия се прекратява в следните случаи:
- Когато пенсионерът почине.
- Когато преживелият съпруг, получаващ наследствена пенсия, сключи отново брак.
- Когато детето навърши съответната възраст, до която има право да получава наследствена или персонална пенсия, или е осиновено съгласно чл. 101 от Семейния кодекс.
- Когато отпадне основанието за получаването й.
- Когато пенсионерът не отиде за преосвидетелстване от органите на експертизата на работоспособността, след като е извикан служебно за тази цел.
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална защита
- Пенсионно осигуряване
- Методи за изчисление на размера на инвалидните пенсии
- Видове пенсии за инвалидност и условия за получаването им
- Изплащане на неполучена пенсия от починал пенсионер
- Изчисляване на пенсия за осигурителен стаж и възраст
- Допълнително задължително пенсионно осигуряване в България
- Специфични условия за пенсиониране на военнослужещи, държавни служители и други длъжности
- Пенсионно осигурителна компания "ДСК - Родина"
- 3 начина за подобряване на живота след пенсиониране
- Социална пенсия за старост
- Пенсионно осигурително дружество "Алианц България" АД
Коментари към Видове пенсии в България
ako sme zakysne li s dve godini podava ne na dokumenti te ,hte vzememli za tezi godini pari te
meliha
na 59g. i 16 god. staj zastoto nikoy ne ti plasta osigurovkite ot 3 god. bezrabotna sim ne polucavam obezstetenie nito socialni pomosti samo za otoplenie siprugit mi e s 200 lv pensiya . Koga ste imam pravo na pensiya predpolagam po starost? Sled kato sim bezrabotna imam li pravo na bezplaten medicinski pregled ta dori i zibolekar ? Jivi hora sme vse pak nalaga mi se .
Ако плащате здравни осигуровки имате право да получите направление. Във Вашия случай трябва да изчакате да навършите години и тогава ще получите минимална пенсия. Регистрирайте се в бюрото по труда.
na 59g. i 16 god. staj zastoto nikoy ne ti plasta osigurovkite ot 3 god. bezrabotna sim ne polucavam obezstetenie nito socialni pomosti samo za otoplenie siprugit mi e s 200 lv pensiya . Koga ste imam pravo na pensiya predpolagam po starost? Sled kato sim bezrabotna imam li pravo na bezplaten medicinski pregled ta dori i zibolekar ? Jivi hora sme vse pak nalaga mi se .