Права на военноинвалидите и военнопострадалите
Военноинвалидите са граждани на Република България, които са получили трайно намаление на работоспособността си вследствие на болест или злополука при изпълнение на военната си служба в мирно или военно време. В дефиницията се включват и тези, които са в мобилизационния, доброволния и постоянния резерв, в запаса, както и курсантите от висшите военни училища.
Като военнопострадали се определят близките – деца, съпруг/а и родители, на загинали български военни по време на или по повод изпълнение на службата им, включително ако са били в резерва, запаса или са били курсанти във висше военно училище.
За военнопострадали се считат още близките на военноинвалидите, на починали военноинвалиди и на български граждани, пострадали фатално при или по повод отбраната на Република България.
В Закона за военноинвалидите и военнопострадалите изрично са регламентирани правата им, а в Закона за социално подпомагане е посочено какъв вид социално подпомагане могат да получат, ако не могат сами или с помощта на близки да покриват жизнените си потребности.
Право на лекарствени продукти
Министърът на здравеопазването утвърждава списък с лекарствени продукти. Ако на военноинвалид с 50% и повече от 50% намалена работоспособност му е изписан от лекуващ лекар медикамент, който попада в този списък, то той има право да го получи като всички средства са за сметка на държавния бюджет.
Право на лекарствени продукти имат и военноинвалидите с до 50% намалена работоспособност и военнопострадалите, но те заплащат 25% от цената на медикаментите.
Ако има друг правен режим, който включва по-големи облекчения при закупуването на лекарства, правоимащите могат да се възползват от него.
Има случаи, когато Националната здравноосигурителна каса е задължена да заплаща част от цената на медикаментите, попадащи в списъка на здравния министър. В този случай военноинвалидите и военнопострадалите плащат съответния процент от разликата до цената на дребно, на която се продава лекарството.
Право на отдих
Военноинвалидите и военнопострадалите могат да ползват до 15 дни за отдих веднъж в годината. Ако е необходимо да се провежда профилактика или рехабилитация, имат право на общо 30 дни два пъти в годината. Почивните и болничните бази, които са предназначени за техния престой, са към Министерството на отбраната, МВР, здравното министерство и "Профилактика, рехабилитация и отдих" ЕАД. Военноинвалидите и военнопострадалите заплащат 25%, а останалата част от сумата се поема от държавния бюджет.
Право на безплатно пътуване
Военноинвалидите и военнопострадалите могат да пътуват безплатно с превозните средства за обществен транспорт.
- Имат право да ползват безплатно железопътния и автомобилния транспорт в страната два пъти в годината.
- Могат да използват неограничено автобусната, тролейната и трамвайната мрежа в общината по местоживеене, без да заплащат.
- Имат право да пътуват безплатно по вътрешноградския транспорт, в това число и метрополитена, в цялата страна без допълнителните автобусни линии.
Ако военноинвалид е с повече от 90% степен на увреждане и с определена чужда помощ, негов придружител ползва правото да пътува във вътрешноградския транспорт с документа на правоимащия, дори и когато не са двамата заедно.
Право на помощ за телефонни услуги
Военните инвалиди, които са с 50% и повече от 50% загубена работоспособност, имат право да получат месечна целева помощ за телефонни услуги, която е 20% от гарантирания минимален доход.
>>> Пенсия за военна инвалидност – условия и документи за получаването й
Право на предимство за социален патронаж и интегрираните здравно-социални услуги за резидентна грижа
Военноинвалидите и военнопострадалите са с предимство по отношение на услугите, които предоставят социалните патронажи към съответната община. Те заплащат 30% от таксата, а останалата част се поема от бюджета на общината.
Само военноинвалидите се ползват с предимство при получаването на социални и интегрирани здравно-социални услуги за резидентна грижа.
Право на предимство при наем на недвижим имот
Военноинвалидите, военнопострадалите и национално представителните им организации могат да наемат с предимство недвижим имот, управляван от Министерството на отбраната. Изискването е предложението им да е с равни условия с посочените в офертата на кандидата, който е класиран на първо място.
Права, заложени в Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България
Според чл. 226ж от Закона за отбраната и въоръжените сили военноинвалидите, военнопострадалите и техните семейства имат право да ползват лечебните заведения, военните клубове, почивните и спортните бази, които са под управлението на Министерството на отбраната. Условията и редът се определят от акт на министъра на отбраната.
Военните инвалиди и военнопострадалите се хранят безплатно в социалните кухни, които са към Министерството на отбраната.
Според чл.226з от същия закон военноинвалидите и военнопострадалите, които са изпаднали в тежко финансово състояние, имат възможност да бъдат подпомогнати по определени ред и условия, указани в наредба на министъра на отбраната (Наредба № 1 от 7.02.2011 г. за условията и реда за материално подпомагане в Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия).
Помощ за погребение
Наследниците на военноинвалид или военнопострадал имат право на еднократна целева помощ за погребение, която е в размер на 500 лв. Сумата се изплаща от военното окръжие, което е в близост до постоянния адрес на починалия, и е от бюджета на Министерството на отбраната.
Право на данъчни облекчения
Данъчните облекчения, които могат да ползват лицата и техните национално представителни организации, се определят със закон.
Право на целева помощ за балнеолечение и/или рехабилитационни услуги
Според чл. 76 от Закона за хората с увреждания военноинвалидите имат право на целева помощ за провеждане на балнеолечение и/или рехабилитационни услуги. Помощта се предоставя веднъж в годината и трябва да е налице предписание от лекар специалист.
Коментари към Права на военноинвалидите и военнопострадалите