Възможности за закупуване на осигурителен стаж
Българската държава в лицето на системата за социално осигуряване дава възможност на хората, на които не им достига осигурителен стаж при пенсиониране, да си набавят необходимите им месеци чрез заплащане на осигурителни вноски. Чрез така нареченото "закупуване" на осигурителен стаж от страна на гражданите държавата зачита периода, за който са платени съответните вноски, за стаж, който да послужи при пенсиониране.
Как се определя размера на осигурителните вноски
За стойността на един месец "закупен" осигурителен стаж са от значение две величини - колко е минималният осигурителен доход за самоосигуряващи се през периода, през който се купува стажа, и какъв е размерът на осигурителната вноска за фонд "Пенсии" за същия период за хората, родени преди 1 януари 1960 г.
Размерът на вноските, които се заплащат, за да се снабди човек с недостигащия му осигурителен стаж при пенсиониране, до 1 април 2022 г. е 19,8%, а минималният осигурителен доход - 650 лв. Не се очаква процентът да се промени, но доходът след тази дата става 710 лв. Така всеки, който желае да се сдобие по този начин с осигурителен стаж, вече ще заплаща за 1 месец 140,58 лв., а не както досега 128,70 лв. От 1 януари 2024 г. процентът се запазва - 19,8%, но минималният осигурителен доход е повишен на 933 лв. Това означава, че желаещите да добавят чрез закупуване стаж, необходим им за пенсиониране, вече ще заплащат по 184,73 лв. за един месец, съответно за година - 2216 лв.
Какви възможности предлага законодателството за "закупуване" на осигурителен стаж
Възможностите за "закупуване" на осигурителен стаж са описани в Кодекса за социално осигуряване в чл. 9а и в Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж - чл. 45 и 45а. Държавата зачита за осигурителен стаж, в случай, че не е зачетен на друго основание и са платени съответните вноски, следните времеви периоди:
- Времето, през което са учили хората, завършили висше или полувисше образование. Този период не може да е по-дълъг от срока на обучение, заложен по учебния план за съответната специалност. Няма значение каква е била формата на обучение - задочна, редовна и т.н.
- Времето на докторантурата, което е определено в нормативен акт за хората с придобита образователна и научна степен "доктор".
- Хората, които са на нужната възраст за пенсиониране по чл. 68, ал. 1 от КСО, но нямат необходимия стаж по чл. 68, ал. 2 от същия кодекс, могат да внесат осигурителни вноски за времето, което им остава до придобиването на право за пенсия. От страна на държавата това време се зачита за осигурителен стаж. Периодът, за който могат да заплатят осигурителни вноски, не бива да е повече от 5 години.
Периодите за обучение във висше и полувисше учебно заведение и за докторантура, за които са внесени осигурителни вноски, се считат за осигурителен стаж от трета категория. Лицето, което иска да "закупи" стаж за това време, трябва да предостави диплома за завършено висше или полувисше образование, съответно документ за придобита образователна или научна степен "доктор"; документ, който удостоверява срока на обучение или на докторантурата; документ, доказващ, че са внесени вноските. След проверка на данните за платените осигурителни вноски, намиращи се в регистрите на НОИ, се издава удостоверение за "закупения" осигурителен стаж от съответното териториално поделение на института.
- В случаите, когато времето на обучение или докторантура се смята за осигурителен стаж на друго основание (лицето е работило, отглеждало е дете до 3-годишна възраст и др.), човекът, заплатил вноските, има право да поиска да му бъде върната сумата за конкретния период по реда на чл. 129 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
- Осигурителният стаж, "закупен" от лице, на което не достигат до 5 години за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, се признава за стаж от трета категория. От тази възможност не могат да се възползват хората, които по закон имат право на ранно пенсиониране или за които има специфични условия за пенсиониране. При заявено желание да се заплатят осигурителни вноски по този ред от териториалното поделение на НОИ (ТП на НОИ) изчисляват колко време не достига до навършването на нужния за пенсиониране осигурителен стаж. От института уведомяват лицето за недостигащия период в срок от 5 работни дни, каква сума трябва да заплати и по какъв начин. Ако са платени вноски за по-дълъг период от изискуемия за придобиване право на пенсия за старост, времето, обхващащо тези периоди, не се счита за осигурителен стаж. В подобна ситуация може да се пристъпи към подаване на заявка от страна на лицето за възстановяване на надвнесените суми за осигурителни вноски от НАП. Ако не бъдат заплатени осигурителните вноски в срок от 14 дни от получаването на уведомлението от НОИ за недостигащия период, се отказва отпускането на пенсия.
- Териториалното поделение на НОИ издава удостоверение за "закупен" осигурителен стаж, който да допълни недостигащия до 5 години стаж. Човекът, заплатил вноските, трябва да покаже съответния за това документ. Хората, които пребивават в друга държава, с която нашата страна има подписан международен договор във връзка със социалното осигуряване, получават удостоверението си от ТП на НОИ - София-град. Ако лице подаде заявление за пенсиониране, включващо искане за преценяване на недостигащ осигурителен стаж и документи, доказващи осигурителен стаж по законодателството на страна, прилагаща регламентите за координация на системите за социална сигурност, се извършва преценка само на български недостигащ до 5 години стаж, докато чуждата държава потвърди останалия стаж.
- Законът дава възможност на тези, които са "закупили" осигурителен стаж за период на обучение, по-малък от 5 години, да платят още вноски за времето, което не им стига като осигурителен стаж за придобиване право на пенсия, за разликата до 5 години.
Какво заявление се подава за "закупуването" на осигурителен стаж
Хората, които желаят да заплатят осигурителни вноски за зачитане на осигурителен стаж (по чл. 9а от КСО), трябва да подадат заявление-декларация образец № 8 съгласно приложение № 6 до съответната териториална дирекция на НАП. В документа се попълват трите имена по лична карта, ЕГН или личен номер на чужд гражданин и сумата, която е необходимо да се заплати.
Заплащането на осигурителните вноски става по банков път след входирането на декларацията и е за сметка на лицето. Вноските се пресмятат към датата на внасянето им спрямо размера, определен за фонд "Пенсии" за хората, които са родени преди 1 януари 1960 г., върху минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се. Последният се определя със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година.
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална защита
- Социални осигуровки
- НОИ, град Асеновград
- Процедура по попълване и заверяване на осигурителни книжки
- Начини за превръщане на осигурителен стаж към трета категория труд
- Процедура по издаване на осигурителни книжки
- Изчисляване на пенсия за осигурителен стаж и възраст
- Допълнително задължително пенсионно осигуряване в България
- Осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване (ДОО)
- Смисъл на социалното осигуряване
- Осигурителен архив, град Тетевен
- Специфични условия за пенсиониране на военнослужещи, държавни служители и други длъжности
Коментари към Възможности за закупуване на осигурителен стаж