Начини за превръщане на осигурителен стаж към трета категория труд
Превръщането на осигурителен стаж от една категория труд в друга се налага, когато лицето, подало заявление за пенсиониране по осигурителен стаж и възраст, е извършвало в своя професионален път различна трудова дейност, спадаща към различни категории труд.
По тази причина трудовият стаж от I и II категория се превръща в осигурителен стаж от III категория и това е регламентирано в чл. 104 от Кодекса за социално осигуряване (КСО).
Причисляването на кой труд към коя категория се определя от Министерски съвет и това става въз основа на характера на извършваната дейност и на особените условия, при които се упражнява.
Превръщане на осигурителен стаж към трета категория на хората, пенсиониращи се при специфични условия по чл. 69 от КСО
Осигурителен стаж се установява с трудова, осигурителна и служебна книжка, с утвърден по образец документ, издаден от осигурителя (работодателя), и с налични данни за осигурителен доход, осигурителни вноски за държавно обществено осигуряване, за здравното осигуряване, за Учителския пенсионен фонд, за вноските за фонд "Гарантирания вземания на работници и служители", за допълнителното задължително пенсионно осигуряване, за дните в осигуряване и облагаемия доход по Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
За лицата по чл. 69 от КСО - военнослужещи по Закона за отбраната и въоръжените сили и държавни служители по Закона за МВР и Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража, превръщането на стажа става по следния начин:
- Осигурителният стаж на работещите по чл. 69 се превръща като 3 години действително изслужено време се зачитат за 5 години стаж от III категория.
- Хората, които са били част от летателния състав на реактивната авиация, от водолазния състав и от екипажите на подводните съдове - всяка тяхна 1 година действително прослужено време се зачита за 3 години осигурителен стаж от III категория. Таблица № 1 за превръщане на осигурителен стаж съгласно чл. 104, ал. 3, 5 и 7 от КСО.
- Превръщането на стажа на хората, били част от летателния състав на витломоторната авиация, служещите в групите за охрана към граничните полицейски участъци, на надводните кораби и на парашутистите, става като 1 година действително изслужено време се зачита за 2 години стаж III категория. Таблица № 3 за превръщането на осигурителен стаж съгласно чл. 104, ал. 6 и 8 от КСО.
- Превръщането на осигурителния стаж на участвалите в операции и мисии извън пределите на България с висока степен на риск, както и на участвалите в бойни действия или във военно време става, като 1 година реално прослужено време се зачита за 3 години стаж от III категория.
- За хората, участвали в операции и мисии извън границите на нашата страна с ниска степен на риск, 1 година реално изслужено време се зачита за 2 години осигурителен стаж III категория.
Превръщане на осигурителен стаж към трета категория при балетисти и танцьори
Хората, извършвали трудова дейност на длъжност "Балерина", "Балетист" или "Танцьор" в културни организации, подлежат на превръщане на осигурителния стаж, като 4 години прослужено време се зачитат за 5 години стаж от III категория. Таблица № 4 за превръщането на осигурителен стаж съгласно чл. 104, ал. 2 и 9 от КСО.
Превръщане на осигурителен стаж на лица, практикували професии първа и втора категория труд
Когато става въпрос за придобиване на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, 3 години осигурителен стаж от I категория се зачита за 5 години стаж от III категория, а 4 години стаж от II категория - също за 5 години от III категория. Таблица № 2 за превръщане на осигурителен стаж съгласно чл. 104, ал. 2 и 4 от КСО.
До 1998 г. е действал Правилник за категоризиране на труда при пенсиониране, който е отменен с Постановление № 75 на Министерски съвет. В него от т. 66а до т. 66к са изброени професии и длъжности, извършвани при специфични условия на работа. От 1 януари 2000 г. трудовият стаж, натрупан до 31 декември 1999 г. и положен при тези специфични условия, се зачита за осигурителен стаж, както следва:
- По т. 66а, 66б, 66в, 66д, 66ж и 66к се счита от I категория.
- По т. 66г, 66е, 66з и 66и се счита от II категория.
Превръщането на осигурителния стаж на работници, инженерно-технически специалисти и ръководни служители до ръководител на участък включително, които извършват трудова дейност под земята в подземни рудници, хидротехнически и геологопроучвателни обекти, в подземното и тунелното минно строителство, става като 1 година осигурителен стаж от I категория се зачита за 3 години стаж от III категория.
Осигурителният стаж, признат от чужда държава, с която нашата страна е подписала международен договор в сферата на социалното осигуряване, натрупан при специфични условия на труд и отговарящ на I и II категория труд по родното ни законодателство, се има предвид при проверяване правото на пенсия в неговата календарна продължителност. Важно уточнение е, че този осигурителен стаж не се превръща по реда на чл. 104, ал. 2-9 от КСО, изключение се прави, ако не е предвидено друго в международен договор.
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална защита
- Пенсионно осигуряване
- НОИ, град Асеновград
- Процедура по попълване и заверяване на осигурителни книжки
- Процедура по издаване на осигурителни книжки
- Изчисляване на пенсия за осигурителен стаж и възраст
- Възможности за закупуване на осигурителен стаж
- Допълнително задължително пенсионно осигуряване в България
- Осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване (ДОО)
- Смисъл на социалното осигуряване
- Осигурителен архив, град Тетевен
- Специфични условия за пенсиониране на военнослужещи, държавни служители и други длъжности
Коментари към Начини за превръщане на осигурителен стаж към трета категория труд