Европейски модели на пенсионно осигуряване
Пенсиите, които се отпускат след навършването на определена възраст и осигурителен стаж, са едни от най-значимите обезщетения от системата за социална сигурност. От тях зависи благоденствието и качеството на живот, което ще имат възрастните хора. По тази причина в Европейския съюз (ЕС) и Европейското икономическо пространство (ЕИП) съществуват разпоредби, които целят координиране на националните системи за социална сигурност. Макар всяка страна членка да има различна схема за определяне и изплащане на пенсиите на своите граждани, в нашето съвремие мобилността на хората провокира търсенето на начини за съгласуването им така, че да бъдат гарантирани всички права на гражданите по отношение на пенсиите и други социални услуги, когато те се придвижват от една в друга държава.
Основните гаранции, които се спазват относно изчисляването и изплащането на пенсиите в ЕС и ЕИП, са когато гражданин, който е работил в повече от една страна членка и е осигуряван, да получава пенсия от всяка една от тях. Също така ако не се покрива изискването за необходим осигурителен стаж или възраст за получаване на пенсия в дадена държава, в която човекът е работил, се взема предвид периода на осигуряване в другите страни и се изчислява спрямо него сумата, която той ще получи. Не е необходимо гражданинът да се свързва с институциите, отговарящи за изплащането на пенсиите, във всяка отделна страна, в която е работил. Нужно е само да заяви желанието си да се пенсионира пред институцията на държавата, в която пребивава или последно е работил, и оттам по служебен път се получава информация за осигурителното му досие по места. Чрез тези разпоредби се цели никой да не бъде ощетен в случаите, когато е полагал труд и е осигуряван в повече от една държава-членка на ЕС.
Какви са европейските модели за пенсионно осигуряване в някои държави
Всяка държава от ЕС и ЕИП има собствена система за пенсионно осигуряване и изисквания при какви условия се получават пенсиите.
Австрия
В Австрия пенсионната система обхваща всички граждани с трудови доходи и се дели на три стълба (задължително, допълнително и индивидуално осигуряване). Налице е една обща система, която се отнася за всички работещи, и отделни нормативни разпоредби за някои съсловия. В страната се изплаща стандартна пенсия за старост и има различни варианти за ранно пенсиониране. Възрастта, на която хората могат да се оттеглят от активна трудова дейност в Австрия, е 60 години за жените и 65 години за мъжете. Постепенно до 2028 г. ще се изравни възрастта за пенсиониране при двата пола. Правото за получаване на пенсия за старост се добива чрез наличието на определен минимален осигурителен стаж. Хората, които нямат навършени 50 години и осигурителен стаж към 1 януари 2005 г., трябва да имат внесени вноски за 180 месеца, от които минимум 84 месеца трябва да са натрупани от професионална дейност. Хората, които са навършили 50 години до 1 януари 2005 г., е необходимо да имат 180 месеца осигурителен стаж през последните 360 календарни месеца.
Дадени периоди като отглеждане на деца (най-малко 4 години, за близнаци - 5), регламентирано с отпуск по майчинство, време, през което се получава обезщетение за безработица или по болест, военна служба и др. се признават за периоди на осигурителен стаж.
Ако се подаде заявление за ранно пенсиониране, трябва да са спазени няколко условия - да сте на възраст 62 години и да имате натрупан 40 години осигурителен стаж (важи за мъжете, жените се пенсионират на 60 г.). При подадено заявление за ранно пенсиониране пенсията се намалява с 4,2% годишно. Ако се отложи по-ранното оттегляне от активна трудова дейност, пенсията ще се увеличава с 4,2% за календарна година, докато достигне максималното увеличение от 12,6%. Ранната пенсия се спира, ако човекът започне отново работа.
Когато се определя размера на стандартната пенсия, се вземат предвид възрастта, осигурителният стаж и размерът на вноските, които са правени. За навършилите 50 години до 1 януари 2005 г. се прилага законодателството, действало към края на 2004 г. Основата, върху която се стъпва при изчисляването на пенсията, е средния доход от 26-те най-добри осигурителни години. Този период лека-полека ще бъде увеличен до 40 години осигурителен стаж до 2028 г. Пенсиите, изплащани след 1 януари 2004 г., могат да бъдат по-ниски с не повече от 5% в сравнение с пенсиите до 31 декември 2003 г. Процентът постепенно ще бъде увеличен до 10% до 2024 г.
Белгия
В Белгия всеки, който е работил по трудово правоотношение, свободни професии или в държавния сектор, има право на пенсия за осигурителен стаж. В страната пенсионната възраст, на която хората могат да прекратят активната си трудова дейност, е:
- 65 години за пенсиониращите се на или преди 31 януари 2025 г.
- 66 години за излизащите в пенсия между 1 февруари 2025 г. и 31 януари 2030 г.
- 67 години за пенсиониращите се на или след 1 февруари 2030 г.
В Белгия също има възможност за по-ранно пенсиониране. След 1 януари 2019 г. желаещите да го направят трябва да отговарят на изискванията да имат 42 години трудов стаж и да са на минимум 63-годишна възраст. Тези, които са работили по-дълго - 44 години, могат да излязат в пенсия още на 60 години, а работилите 43 години - на 61-годишна възраст.
В страната действат три пенсионни режима в зависимост от сферата на дейност на човека. По различен начин се изчислява пенсионното възнаграждение на самостоятелно заетите хора със свободна професия, на държавните служители и на тези, които са работили по трудово правоотношение. Вземат се предвид осигурителният стаж, доходите, върху които са внасяни вноските, както и семейни обстоятелства. За определянето размера на пенсията има значение дали възрастният човек е семеен, дали издържа брачния си партньор, има ли деца, които са зависими от него.
България
В България действат трите стълба за пенсионно осигуряване. Първият обхваща пенсия за старост, изплащана при навършването на определена възраст и при определени години осигурителен стаж, за който работници, служители и работодатели плащат определен процент осигурителни вноски. Вторият стълб е така нареченото допълнително задължително пенсионно осигуряване, при което се внасят вноски в пенсионни фондове. Третият стълб обхваща допълнителното доброволно пенсионно осигуряване. Гражданите, които желаят да заплащат допълнителни вноски за пенсия, могат да го правят в определени пенсионни фондове.
В нашата страна за 2022 г. законоустановената пенсионна възраст е 61 години и 10 месеца за жените и 64 години и 5 месеца за мъжете. Осигурителният стаж, който се изисква за дамите, е 36 години и 2 месеца, а за господата е 39 години и 2 месеца.
В случаите, когато лицата не са навършили необходимата възраст или нямат нужния осигурителен стаж, за да се пенсионират, те могат да го направят при минимум 15 години осигурителен стаж и при навършени 65 години и 10 месеца. Трябва да се има предвид, че от 31 декември 2016 г. за тези мъже и жени се увеличава възрастта с по 2 месеца за всяка календарна година, докато се достигне 67-годишна възраст.
Възрастните хора, които са изпълнили изискването за осигурителен стаж, могат по желание да се пенсионират една година по-рано от необходимата възраст, но ще получават пенсия в намален размер до края на живота си.
Гърция
Основната пенсия в Гърция се дели на два компонента - национална, която се финансира директно от държавния бюджет, и пенсия на базата на доходи, върху които са заплащани осигурителни вноски от 2002 г. до месеца на кандидатстване за пенсия. Ако сте работили в други страни-членки на ЕС, ЕИП или в Швейцария, осигурителният ви стаж се признава в Гърция и трябва да се посочи, когато се подава заявление за пенсиониране. След напускането на ЕС от Обединеното кралство на работилите в него също им се признава този период.
Възрастта, която законово е определена за пенсиониране при минимален осигурителен стаж 15 г., е 67 г. Другият вариант за получаване на пенсия е навършени 62 години и 40 г. осигурителен стаж. Не са толкова строги изискванията за хора, които са имали тежки професии и са работили в нездравословни условия, както и за майките на непълнолетни деца. Право на ранна пенсия имат навършилите 62-годишна възраст и осигурявалите се най-малко 15 години, но нейният размер е намален в сравнение с другите. Другите опции за получаване на намалена ранна пенсия са:
- Майка на непълнолетно дете или на дете с увреждания има право да подаде заявление за пенсиониране, ако за първи път е платила осигурителна вноска след 1 януари 1993 г., на 62 години е и има осигурителен стаж 20 години.
- Ако за първи път възрастният човек е бил осигурен за пенсия преди 1 януари 1993 г., той има право да получи намалена ранна пенсия в случаите, когато е навършил 62 години и има 15 години осигурителен стаж, като 100 дни от него трябва да са през последните 5 години, предхождащи пенсията.
- Мъжете имат право да излязат в пенсия по-рано, ако са навършили 62 г., и имат 30 г. осигурителен стаж. За жените условието е да имат 40 г. осигурителен стаж и да са навършили същата възраст.
- Работилите тежка и нездравословна работа могат да спрат своята активна трудова дейност на 62 г. и с 35 г. осигурителен стаж, от който 7500 дни са свързани с трудни или лоши условия на работа.
- Майка, грижеща се за дете с увреждания, или овдовял баща на такова дете имат право да се пенсионират на 50-годишна възраст и с 18 години осигурителен стаж.
Германия
Поради демографската ситуация Германия увеличи възрастовия праг за получаването на основна пенсия за старост. За родените между 1 януари 1947 г. и 31 декември 1958 г. предишният праг от 65 години се измества с 1 месец за всяка следваща година, а родените между 1959 и 1963 г. с два месеца годишно. Всеки, роден след 1 януари 1964 г., ще се пенсионира на 67 години.
В Германия законово са определят държавна пенсия, пенсия за гражданска служба, професионални пенсионни схеми и обезпечаване на старостта за фермерите. Всички служители, наети на трудов договор работници, свободно практикуващи се разпределят към някоя от изброените групи. Краткосрочно наетите лица и тези, които са работили по-малко от 3 месеца или не повече от 70 дни през годината и не упражняват конкретна работа като професия, не подлежат на задължителните изисквания за получаване на пенсия, които важат за останалите.
Дания
Пенсионната система в Дания е направена така, че е възможно получаването на пенсия от множество източници. Има три вида пенсии - законоустановени, съобразени с пазара на труда и индивидуални. Първите са обслужвани от публичния сектор, като държавните пенсии и тези за инвалидност. Вторите се определят като част от трудовия договор на служителя или работника, а последните са тези, които самите граждани определят чрез пенсионно дружество или банка. Трите вида пенсии гарантират, че по този начин хората ще имат приличен стандарт на живот, когато прекратят трудовата си дейност поради болест, старост или смърт.
Държавната пенсия е редовен доход, изплащан от съответните институции на хората, навършили съответната пенсионна възраст. Тя се увеличава постепенно между 2019 и 2022 г. с 6 месеца на всеки 1 януари и 1 юли. Например родените преди или на 31 декември 1953 г. се пенсионират на 65 г., родените между 1 януари 1954 и 30 юни 1954 г. - на 65 и половина години и т.н.
Размерът на пенсията зависи освен от възрастта и от редица фактори, сред които семейното положение, вида на извършваната работа, в кои други страни е живял и работил човек.
Италия
Правото за получаване на пенсия в Италия се постига, ако са изпълнени условията за 20 години осигурителен стаж и навършена възраст от 67 години. Изискването за възрастта важи както за мъжете, така и за жените и ще се прилага до 2026 г. Третото условие за получаването на пенсия за старост е заявилите да са спрели да работят. Ако желаещият да се пенсионира няма пълни 20 години на внесени осигуровки и първата е направена след 1 януари 1996 г., той може да се пенсионира с най-малко 5 години осигурителен стаж и с навършени 71 години.
В страната също има опции за по-ранно пенсиониране. Право на ранна пенсионна надбавка, която да позволява нормален начин на живот преди основната пенсия за старост, имат навършилите 63 или повече години, натрупалите 30 години осигурителен стаж (изключват се периодите за отглеждане на дете - 1, най-много 2 години), осигурявалите се 36 години, ако са вършили тежка работа, и преустановилите доходоносна дейност.
За да получавате същинската ранна пенсия за старост, се изисква минимум 42 навършени години и 10 години осигурителен стаж за мъжете и 41 навършени години и 10 години платени вноски за жените. Има и други варианти за ранно пенсиониране, касаещи жените и някои професии като военнослужещи, духовници, митнически служители.
Испания
В Испания възможностите за получаване на пенсия са три - обикновенно, гъвкаво и частично пенсиониране. Пускайки заявление за първия вид пенсия, кандидатът трябва да отговаря на условията да е навършил 65 години (възрастта за пенсиониране варира спрямо периода, през който са заплащани осигурителните вноски) и 37 години и три месеца осигурителен стаж. Ако стажът е по-малко, годините за пенсиониране се увеличават с една. Минималният период, през който трябва да са плащани вноски, е 15 години, като две трябва да са непосредствено преди подаването на молбата за пенсиониране.
При гъвкавото пенсиониране важат изискванията за възраст и осигурителен стаж както при обикновенното, но заявителят има право да работи на непълно работно време. Той трябва да докаже, че работният ден ще бъде намален от 25 до 50%.
При частичното пенсиониране е позволено хората да получават пенсия, ако не са навършили необходимата възраст, но трябва да имат поне 6 години стаж във фирмата, където работят, и да са наети на непълно работно време като безработни (договор за предаване) преди това, както и да имат общо 33 години осигурителен стаж. При условие, че са навършили изискуемата пенсионна възраст, не е нужно да подписват договор за предаване.
Норвегия
Основните изисквания за получаване на пенсия в Норвегия са да сте навършили 67 години или 62 години с достатъчно начисления като вноски и да сте били част от Националната осигурителна система минимум 1 година между 18-та и 66-та си годишнина. Ако не сте гражданин на някоя от държавите, принадлежащи към Европейското икономическо пространство, последното условие се увеличава с още 4 години.
В страната пенсиите се подразделят на няколко вида, за които има различни условия. "Стара" пенсия, която се дава на хората, родени до 1962 г., и "нова" пенсия за хората родени от 1954 г. нататък. Гражданите на страната с рождена година между 1954 и 1962 г. получават пенсия за осигурителен стаж и възраст, изчислена от пропорционални дялове от "старата" и "новата" пенсия. Съществуват още основна пенсия, минимална, допълнителна, гаранционна, свързана с доходите. Общо изискване е желаещият, който иска да се пенсионира, да е внасял своите осигурителни вноски в Националната осигурителна система 40 години. Ако годините са по-малко, се намалява пенсията. При изчисляването на пенсионното възнаграждение се взимат предвид обстоятелства като семейно положение, издържане или не на партньор, поемане на осигуровката на съпруг/а, грижа за ненавършили пълнолетие деца.
Франция
Във Франция приетата възраст за пенсиониране е 62 години за родените след 1955 г. Навършилите ги могат да не подават молбата си и да продължат да работят. В този случай когато решат да спрат активната си трудова дейност, може да получат увеличение на пенсията си.
Основната пенсия се допълва от задължителна пенсионна система (AGIRC-ARRCO), при която се начисляват точки. Всяка година размерът на осигурителните вноски в зависимост от дохода се преобразува в точки. Така пенсията зависи от техния броя и от навършената възраст. По този начин размерът й е пропорционален на получаваните заплати през цялата кариера, а не само на 25-те най-добри години, взимани предвид при изчисляването на основната пенсия.
Финландия
Във Финландия има два вида пенсии - свързана с доходите и национална. Предприемачите, всички служители и работници получават първата, а тези, които не са работили, и тези, които взимат малка пенсия, базирана на доходите, получават от втория тип. На всички възрастни хора се осигурява минимално ниво на пенсия (гарантирана). Няма горна граница за пенсиите, също така те са облагаем доход.
От януари 2017 г. е прието възрастта за пенсиониране да се увеличава всяка година с по 3 месеца, докато достигне 65 г. през 2027 г. Това означава, че родените през 1954 г. или по-рано се пенсионират на 63 г., родените през 1955 г. - на 63 години и 3 месеца, през 1956 - на 63 и половина години и т.н. Възрастта за пенсиониране на хората, чиято рождена година е 1965 г. и след това, ще бъде съобразена с продължителността на живота, като отправна точка е 62 г.
Кандидатстващите за национална пенсия трябва да са живели в страната минимум 3 години след своята 16-годишнина. На работилите и пребивавалите в ЕС/ЕИП се признава осигурителният стаж, ако най-малко 1 година от изисквания за пребиваване във Финландия период е изпълнен от тях. Размерът на националната пенсия зависи от броя на годините, прекарани в страната между 16-та и 65-та годишнина на кандидатстващия за пенсията.
Гарантираната (минимална) пенсия се предоставя на навършилите 65 години (или 63, ако желаят ранна пенсия за старост) и получаващи малка пенсия. Тя се изплаща само на хора, които живеят във Финландия.
Румъния
В Румъния има три типа пенсии - пенсии за старост, за ранно пенсиониране и частични пенсии за ранно пенсиониране. Първите се отпускат на хора, които са изпълнили изискванията за навършване на съответната възраст и за осигурителен стаж. Вторите се отпускат на хора, на които им остава до 5 години да навършат изискваната възраст, но имат минимум 8 години по-дълъг осигурителен стаж от необходимия. Частичните пенсии могат да се получават от хора, на които са им нужни до 5 години, докато навършат определената за пенсиониране възраст, имат изискуемия осигурителен стаж или са го надвишили с до 8 години.
Родените след 1 юли 1971 г. задължително освен в държавната пенсионна система се осигуряват и в частно администриран пенсионен фонд. Родените между 1 юли 1961 г. и 1 юли 1971 г. могат по избор да внасят осигуровките си в частния фонд освен в държавния.
Към 1 януари 2021 г. необходимата възраст за пенсиониране при жените е 61 г. и 6 месеца, като постепенно до началото на 2030 г. ще се повиши до 63 г. Изискваният минимален осигурителен стаж трябва да е 15 години, а пълният - 31 години и 6 месеца, който също ще се увеличи до 35 години до началото на 2030 г.
За мъжете възрастта, нужна за пенсиониране, е 65 години, минималният праг за внесени осигурителни вноски е 15 години, а пълният - 35 години.
Когато се достигне стандартната възраст за пенсиониране, пенсиите за ранно пенсиониране и частичните пенсии автоматично стават пенсии за старост. Пенсионните възнаграждения, които са над 2000 румънски леи, се облагат с данък и то само тази част, която е над споменатата стойност.
Швеция
В Швеция възможностите за получаване на пенсия са повече от една. Шведската пенсионна агенция раздава държавните пенсии, които са въз основа на дохода и вноските, правени с тази цел. Немалка част получават и професионална пенсия от своя работодател. Съществуват и частни пенсии, които нямат задължителен характер.
От значение за големината на пенсията е каква заплата е взимал човек и кога се пенсионира. Колкото по-високо е било трудовото му възнаграждение и колкото по-късно се пенсионира, толкова по-голяма пенсия ще получава.
Има поставен лимит колко от годишния доход се взема предвид при изчисляването на пенсията, основана на дохода. Ограничението е 7,5 пъти размера на доходната база, която се определя всяка година. За хората, които имат много нисък доход или не са работили, се дава гарантирана пенсия като вид обезщетение. Нейният размер се изчислява според периодите на пребиваване в страната и размера на държавната пенсия, базирана на дохода. Последната се преизчислява всяка година, за да се следват промените в цените и доходите.
Всяка година от доходите се заделят 18,5% за осигурителния стаж, 16% за пенсията, базирана на доходите, и 2,5% за допълнителните пенсии. Последните са средствата, които се внасят във фондове, избрани от самите граждани. Ако такъв избор не е направен, парите отиват в предварително посочен фонд. Така наречената премиална пенсия е въведена през 1995 г.
Хората, родени преди 1938 г., подлежат на пенсиониране по старата система, а родените след 1953 г. - по новата. Родените между двете посочени години получават пенсии, изчислени и по двете системи.
В Швеция няма фиксирана възраст, на която се получава право за пенсия. Може да се пусне заявление най-рано в месеца, когато се навършват 62 г. Шведите имат право да работят до 68-годишна възраст, но е позволено да се продължи трудовата дейност и след тази възраст след споразумение с работодателя. Минималната или гарантираната пенсия започва да се изплаща на 65-годишна възраст.
Швейцария
В Швейцария пенсионната система е разделена на 3 стълба. В първия попадат пенсиите за старост и тези, изплащани на преживели лица (с починали съпрузи/ги). Във втория стълб са пенсиите, за които по-голямата част от населението и от работодателите плащат вноски в задължителни фондове. Последният стълб включва доброволен частен спестовен план, при който гражданите внасят по желание вноски за пенсия. Държавата ги насърчава чрез данъчни стимули.
Пенсиите по първи стълб се изплащат на всеки, който живее или работи в страната. Необходимата възраст за нейното получаване е 65 г. за мъжете и 64 г. за жените с минимум 1 пълна година с направени вноски. Към тях може да има допълнителни обезщетения, когато пенсията или други доходи са ниски и не покриват основните жизнени нужди. Хора с доход под 100 000 швейцарски франка имат право на тези обезщетения. Прагът е 200 000, ако става въпрос за двойка, и 50 000 за деца.
Осигурителният стаж, необходим за добиване на право за пълна пенсия, е 44 години за мъжете и 43 за жените. Ако вноските са непълни, се изплаща частична пенсия. Възможно е 1 или 2 години по-рано да се получава пенсията, но след това се прилага процент на намаление за всяка година на предсрочно изплащане, който е 6,8%. Също така може да се отложи получаването на пенсията с 1 до 5 години, като след това тя ще бъде увеличена между 5,2 и 31,5% в зависимост от броя на месеците отсрочка.
Нидерландия
Пенсионната система в Нидерландия също е изградена на основата на три стълба. В първия са включени пенсии за старост, във втория - допълнителните пенсии чрез работодател, и в третия - допълнителни индивидуални пенсионни политики.
През 2022 г. законоустановената възраст за пенсиониране е 66 г. и 7 месеца, през 2023 г. тя ще е 66 г. и 10 месеца, а през 2024 и 2025 г. - 67 г. След 2026 г. пенсионната възраст ще се увеличава, ако продължителността на живота продължи да расте.
За всяка година пребиваване или работа в Нидерландия, се начисляват 2% за пълната пенсия от първия стълб. При внесени осигурителни вноски в продължение на 50 години се сдобивате с право да получавате пенсия за старост.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална защита
- Пенсионно осигуряване
- Методи за изчисление на размера на инвалидните пенсии
- Видове пенсии за инвалидност и условия за получаването им
- Изплащане на неполучена пенсия от починал пенсионер
- Видове пенсии в България
- Изчисляване на пенсия за осигурителен стаж и възраст
- Допълнително задължително пенсионно осигуряване в България
- 3 начина за подобряване на живота след пенсиониране
- Туйонът в абсента е опасен?
- Специфични условия за пенсиониране на военнослужещи, държавни служители и други длъжности
- Пенсионно осигурителна компания "ДСК - Родина"
Коментари към Европейски модели на пенсионно осигуряване