Времетраене на майчинството в България и другите европейски държави
След раждането на дете жената има право да ползва платен отпуск по майчинство. Във всяка страна законите по отношение на продължителността на периода, през който майката може да получава обезщетение, докато се грижи за детето си, са различни.
В повечето държави от Европейския съюз майките получават от 70 до 100% от работното си възнаграждение за период от няколко месеца. След приключването му в голяма част от страните е определен и добавъчен отпуск, но той е значително по-малка парична сума или е неплатен. Изключение правят скандинавските страни, където моделът е по-благоприятен за майките. На Стария континент работодателите строго спазват параметрите на закона и са задължени при всички обстоятелства да запазват работните места на своите служителки в майчинство.
България е една от малкото държави, които предоставят на майките възможност по-дълго време да се грижат за своите деца след тяхното раждане.
Как е уреден въпросът с майчинството в българското законодателство
В Кодекса за социално осигуряване са уредени обществените отношения, свързани с държавното обществено осигуряване при майчинство, както и са посочени какви обезщетения се полагат при настъпване на тези обстоятелства.
- В българското законодателство е записано, че правото на отпуск и на парично обезщетение поради бременност и раждане е за 410 календарни дни. Преди раждането бъдещата майка ползва от тях 45 дни болнични. За да има право на компенсацията, жената трябва да е в трудово правоотношение. При настъпването на обстоятелства като раждането на мъртво дете, настаняването му в семейство на близки и роднини, в приемно семейство или в институция съгласно чл. 26 от Закона за закрила на детето (ЗЗДет), изпратено е в детско заведение на пълна издръжка на държавата, за осиновяване или то почине се изплаща парично обезщетение на майката до изтичане на 42 дни от раждането. В случаите, когато способността й да работи не е възстановена след раждането до 42-ия ден, периодът на предоставяне на компенсацията се продължава, докато здравните органи преценят, че тя се е възстановила. Обезщетението се спира, когато детето се даде за осиновяване, почине след 42-ия ден от раждането, настани се по реда на чл. 26 от ЗЗДет, отглежда се от човек, включен в програми за подкрепа на майчинството или постъпи в детско заведение на пълна издръжка на държавата. Бащата на детето, осигурен за общо заболяване и майчинство, също има право на отпуск и на обезщетение, докато той тече, до 15 дни при раждането на бебето. Когато детето навърши 6 месеца, осигуреният за общо заболяване и майчинство (включително и самоосигуряващ се), който се грижи за него, има право на отпуск и парична компенсация за остатъка до 410 дена. В края на 2022 г. законодателят направи промени, свързани с ползването на отпуск по майчинство до 410 дни. Досега майката и бащата можеха да го ползват, а родителите на един от двамата само при определени условия (смърт на майката, смърт на бащата, ако бащата е неизвестен). С направените изменения баба или дядо на детето може да ползва отпуск по майчинство, когато бебето е навършило 6-месечна възраст. Изискването е да е в трудови правоотношения. Същото важи и за родители на осиновители - те имат право на този вид отпуск след изтичане на 6 месеца от деня на предаване на детето за осиновяване, но не по-късно от момента, когато то навършва 5 години. Майката (осиновителката) изрично трябва да даде съгласие отпускът да се ползва от бабата или дядото.
- Размерът на обезщетението е 90% от средното дневно брутно трудово възнаграждение. Задължително условие е жената (ако се самоосигурява) да има внесени осигурителни вноски за 24 календарни месеца преди отпуска по бременност, а осигурените за общо заболяване и майчинство - 12 месеца осигурителен стаж, в който е включено и осигуряване за риска майчинство.
- В Кодекса за социално осигуряване ясно е посочено, че на осигурените лица за общо заболяване и майчинство им се полага обезщетение за отглеждане на дете, докато то навърши 2 години. Когато не използва отпуска за бременност и раждане или на допълнителния отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, майката (осиновителката) има право на 50% от паричното обезщетение, което се полага в тези случаи. В ситуация, когато майката е починала, лишена е от родителски права или те са предоставени на бащата, той получава паричната компенсация. В случай, че и той почине, обезщетението се изплаща на настойник.
Какво е майчинството в различните държави в Европа
Европейските държави предлагат различни решения по отношение на времетраенето и условията за ползване на майчинство.
Белгия
- В Белгия се полагат 15 седмици платено майчинство, като 82% от заплатата на майката се изплащат за 30 дни и 75% за останалия период. Отпуските се изплащат в размер от 77%. Право на обезщетение имат и жените, които не работят, както и тези с увреждания.
- Майчинството в Белгия може да започне най-рано 7 седмици преди да се роди детето, но трябва задължително да се вземе поне последната седмица. След това белгийските майки имат право на платено майчинство за 9 месеца след появата на бебето. Ако майката не вземе дните преди раждането, те се пазят, като могат да се ползват след майчинството или при боледуване на детето. През първите 30 дни жената получава 82% от възнаграждението си, а след това до края на отпуска – 75% от нея. За безработните майки финансовата помощ през първия месец възлиза на 60% от изгубената заплата. След този един месец обезщетението става 15% от нея с поставен таван. Има възможност и за допълнителна помощ, която е 19,5 на сто от изгубената й заплата с поставен лимит. Бащата също има право на 10 дни платен отпуск при раждането на дете.
Австрия
- Майчинството е в продължение на 16 седмици в Австрия. Майките получават 100% от заплатата си и 31% от отпуските след приключването на майчинството.
Кипър
- Майките в Кипър ползват 16 седмици майчинство. За този период получават 75% от работното си възнаграждение и 23% от размера на отпуските си.
Чехия
- В Чехия майчинството е в продължение на 28 седмици. 37 седмици се полагат на жени, които са родили едновременно две или повече бебета, на вдовици, на майки, които по някаква причина не живеят с партньор или са самотни майки.
- Отпускът стартира от 6 до 8 седмици преди раждането, като жените получават 75% от работната си заплата и 38% от отпуската. Условието да получават финансова помощ за майчинство е да са внасяли здравноосигурителни вноски най-малко 270 дни в рамките на две години преди раждането.
Дания
- Изплащането на обезщетението за майчинство в Дания може да започне 4 седмици преди термина и продължава 46 седмици след раждането. От тези 46 седмици последните 32 могат да се споделят между двамата родители. Съществува възможност отпускът да се удължи, ако единият от родителите се върне на непълен работен ден. Изплаща се 100% от работното възнаграждение и 100% от отпуската.
Естония
- В Естония отпускът за бременност и раждане е в размер на 140 календарни дни (при многоплодна бременност или усложнения при раждането дните нарастват до 154), като той трябва да започне най-малко 30 дни преди датата на раждане.
Финландия
- Във Финландия с е полагат 105 дни майчинство. От тях не се зачитат неделите. Изплащат се 80% от заплатите. Тридесет дни се взимат преди раждането. Отпуските се изплащат в размер на 58% от размера на заплатата.
- Съществува вариант татковците също да получават отпуск по бащинство. Неговата продължителност е 18 дни. Щом изтече периодът на майчинството, финландските родители могат да се възползват от т.нар. "родителска помощ". Тя е за 158 дни и се изплаща, след като приключи майчинството. В случаите на многоплодна бременност се прибавят и още 60 дни за всяко дете. При осиновяване на дете до 17 години родителите получават до 200 дни отпуск.
Франция
- За да се получава обезщетение за майчинство във Франция, трябва да е изпълнено условието бъдещата майка да е осигурена поне 10 месеца преди термина. Бременната има право да ползва 6 седмици преди раждането и 10 седмици след това, а ако чака трето дете, седмиците се увеличават до 26. Бащата също може да ползва отпуск за отглеждане на малко дете. На него му се предоставят 11 последователни дни, а ако бременността е многоплодна – 18 дни.
Германия
- Майчинството в Германия е 14 седмици (6 се взимат преди и 8 след раждането). При многоплодна бременност се прибавят допълнителни 12 седмици. Изплаща се 100% от заплатата и 84% от отпуската. Жените, които решат да отглеждат децата си до 14 месеца, получават 65% от заплатата и 84% от отпуската си.
Гърция
- В Гърция майчинството се поема от IKA-ETAM (Социалноосигурителния институт на страната). Времетраенето му е 119 дни. 56 от тях са преди раждането, а 63 дни след него. За този период майките получават 100% от заплатата си и 33% от отпуската. В Гърция съществува обезщетение за "закрила на майчинството". То отново се осигурява от IKA-ETAM и ако майките отговарят на изискванията, могат да получат до 6 месеца.
Унгария
- Майчинството в Унгария е 24 седмици. Унгарките получават 100% от заплатите си, а също така и всички натрупани неплатени отпуски в рамките на три години (по този начин се натрупват около 2 до 4 допълнителни месеца). Майките получават 39% от отпуските си.
Ирландия
- Ирландските майки имат право на 26 седмици за бременност и раждане, като условието е поне две седмици да се ползват преди раждането, а четири след него. Те получават 80% от заплатата и отпуската си. Осигурителната система в Ирландия има изискване да бъдат платени вноски минимум за 39 седмици през годината преди първия ден отпуск по майчинство или вноски за поне 26 седмици в съответната данъчна година.
Италия
- Майчинството в Италия е 22 седмици. На майките се изплащат 80% от заплатата и 34% от отпуските. Майчинството започва да тече месец преди раждането.
Латвия
- В Латвия майчинството е 112 дни общо, разделени на по 56 дни преди и след раждането. Изплащат се 100% от работното възнаграждение и 31% от отпуските след майчинството. На обезщетение имат право хората, които са на трудов договор или са самоосигуряващи се. Бащата също може да ползва 10 дни отпуск.
Литва
- Майчинството в Литва е една година. Майките получават 100% от заплатите и отпуските. В случай че майката реши да отглежда детето си до двегодишната му възраст, получава 70% от заплатата си и 40% от отпуската си.
Люксембург
- 16 седмици е периодът на майчинството в Люксембург. Майките получават 100% от заплатата и 31% от отпуската си. Полагат се допълнителни 12 месеца, като те се разделят на два периода от 6 месеца.
Малта
- Майчинството в Малта е 14 седмици. Изплаща се 100% от заплатата и 27% от отпуските. Пет седмици се взимат преди датата на раждане.
Холандия
- В Холандия майчинството е 16 седмици, през които майките получават 100% от заплатата си и 31% от отпуската.
Полша
- Майчинството в Полша е 18 седмици. Изплащат се 100% от заплатата и 30% от отпуската. Седмиците нарастват до 31, ако са се родили близнаци.
Португалия
- В Португалия се полагат от 120 до 150 последователни дни отпуск за майчинство. Интересното е, че той може да се поделя след раждането от майката и бащата, с изключение на този, който е предназначен само за жената (120 дни). След като изтече задължителният отпуск за майката, поделеният може да се удължи с 30 последователни дни или на два пъти по 15 дни.
- През 120-дневния отпуск майката получава цялата сума от референтните си доходи. Ако родителите са избрали 150-дневния отпуск, обезщетението възлиза на 80% от доходите.
Румъния
- Майчинството в Румъния е с продължителност от 126 дни. Задължително е 42 от дните да се вземат след раждане на детето, като майките получават по 85% от заплатата и отпуската си.
Словакия
- Майчинството е 36 месеца в Словакия. Майките получават 70% от заплатата и отпуската си. 8 седмици се вземат преди раждане, а при нормални условия оставащите 28 седмици (37 седмици получават самотните майки).
Словения
- Продължителността на майчинството в Словения е 12 месеца. Изплащат се 100% от заплатата и отпуската.
Испания
- Продължителността на майчинството в Испания е 16 седмици. Изплащат се 100% от заплатата и 31% от отпуската.
Швеция
- Майчинството в Швеция е 480 дни, като 390 от тях се изплащат според размера на обезщетението по болест за държавата (€19). Останалите 90 дни се изплащат в зависимост от сумата на минималното трудово възнаграждение. Дните могат да се използват най-рано 60 дни преди датата на раждане.
Великобритания
- Във Великобритания бременните имат право на 26 седмици обикновен отпуск по майчинство и на 26 седмици допълнителен, което прави общо 52 седмици. След раждането майката може да получава два вида обезщетение за майчинство, ако отговаря на определени условия. Първото е Statutory Maternity Pay (SMP), което се заплаща от работодателя през първите 6 седмици след раждането на 90%, а максималният му срок за изплащане е 39 седмици. През останалите 33 седмици SMP се изплаща по стандартна седмична ставка, като сумата е по-малка отколкото през първите 6 седмици. За да се получава това обезщетение, жената трябва да е работила преди и по време на бременността си при този работодател, също така се взима под внимание и седмичния доход на бременната. Има и други изисквания за получаване на SMP.
- Другото обезщетение е Maternity Allowance (MA), което се изплаща седмично, ако жената е работила преди и по време на бременността, а приходите й не надвишават определена седмична сума. Тази помощ могат да я получават майки, които не отговарят на условията за изплащане на SMP, но също трябва да покрият определени изисквания.
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за децата и подрастващите
- Права и помощи за родителите
- Майчината болка, която осакатява жените поколение след поколение, и защо трябва да я излекуваме
- Майчинство и право на работа
- Перфектната майка: Как да се освободите от капана на постоянните очаквания и критики
- Път за бебешки колички в София – една полезна инициатива, организирана от група майки във фейсбук
- Жени Димова: Няма да се откажа каквото и да се случи!
- "Страхувам се да имам дете, защото знам, че майчинството може да е ужасяващо"
- Кои са звуците, които успокояват плачещите бебета
- Гласът на майката може да определи характера на бебето
- Всяка жена ли има майчински инстинкт
- Тежките 6 месеца след раждането
Коментари към Времетраене на майчинството в България и другите европейски държави
Даниела Христова
Не е вярно за Великобритания. 90% от заплатата се плаща само в първите 6 седмици. След това е по-малко.
Здравейте! Допълнихме информацията за Великобритания за по-голяма яснота. Благодарим Ви за коментара!
Не е вярно за Великобритания. 90% от заплатата се плаща само в първите 6 седмици. След това е по-малко.