Парични обезщетения и отпуск по бащинство
Бащите в България имат възможност да ползват отпуск при раждането на детето им, както и отпуск по бащинство след 6-месечна възраст на наследника им. Нормативни актове регламентират условията, при които по време на тези два вида отпуск те имат право на съответните парични обезщетения. През 2022 г. законодателят прие една промяна в Кодекса за социално осигуряване, която гласи, че бащата вече има право да ползва отпуск и да получава обезщетение за отглеждане на дете до 8-годишна възраст.
Ползване на 15-дневен отпуск при раждане на дете
Бащата може да ползва 15-дневен отпуск при раждането на детето си, считан от датата на изписването от лечебното заведение. Изискването е той да има сключен брак с майката или да живеят на семейни начала и да е припознал бебето (чл. 163, ал. 8 от Кодекс на труда).
За да се възползва от правото си на отпуск, бащата трябва да подаде заявление до местоработата си. Към него задължително се прилагат копие от акт за сключен граждански брак или декларация от двамата родители, че бащата е припознал детето и живеят в общо домакинство. Прибавя се и документ от болницата, удостоверяващ на коя дата е изписано новороденото. Предприятието трябва да разреши отпуска от деня, който е вписан в заявлението. Ако таткото няма право на този вид отпуск, от предприятието е необходимо писмено да мотивират отказа си. Отпускът се ползва в календарни дни.
Бащата е длъжен да извести предприятието, ако по време на заявените дни се случат тези събития:
- Бракът се прекрати с влязло в сила решение на съда.
- Бащата напусне общото домакинство и вече не живее заедно с майката.
- Детето бъде дадено за осиновяване.
- Бебето е оставено в детско заведение на пълна държавна издръжка.
- Новороденото е настанено по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето.
- Бебето почине.
В тези случаи отпускът веднага се прекратява. Извън тези събития таткото може да го прекрати по всяко време (чл. 45а от Наредба за работното време, почивките и отпуските).
Бащата има право на парично обезщетение от държавното обществено осигуряване по време на 15-дневния отпуск (чл. 50, ал. 6 от КСО). За да му бъде отпуснато, той трябва да отговаря на следните условия:
- Да е получил позволение за съответния отпуск.
- Да е осигурен за риска общо заболяване и майчинство към деня на разрешения отпуск.
- Да има минимум 12 месеца осигурителен стаж за гореспоменатия риск към деня на разрешения отпуск.
- Да не е лишен от родителски права, както и те да не са ограничени.
Размерът на паричното обезщетение е 90% от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са платени или дължими осигурителните вноски. Ако човекът е самоосигуряващ се - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за 24 календарни месеца.
В случаите, когато датата на отпуска е по-късна от датата на изписване на новороденото, правото на обезщетение настъпва от по-късната дата. Когато са се родили близнаци и единият е изписан по-късно от другия, бащата избира коя от двете дати да посочи за начало на отпуска си.
Обезщетението се изплаща за 15-те дни отпуск, но може да е и за по-малко - ако по някаква причина се съкрати периода или ако бащата няма изискуемия 12 месеца осигурителен стаж. Във втория случай отпускът е неплатен, но се зачита за осигурителен стаж на основание чл. 9, ал. 2, т. 2 от КСО. Когато родителят направи нужния стаж по време на отпуска, предоставянето на средствата започва от следващия ден. Не се спира изплащането на обезщетението, ако бъде прекратено осигуряването на бащата.
За отпускане на обезщетението бащата попълва заявление-декларация, приложение № 13. По-нататък осигурителят (работодателят) прилага другите необходими документи - заповед за разрешението за отпуск, документ с датата на изписване на детето, декларация за банковата сметка на родителя. Самоосигуряващите се трябва сами да попълнят декларациите и да приложат същите документи.
Ползване на отпуск от бащата след 6-месечна възраст на детето
Бащата има право на отпуск за отглеждане на детето, след като то навърши 6 месеца. Отпускът е за остатъка до 410-те дни, който по принцип се полага на майката при бременност и раждане, но бащата го ползва вместо нея и с нейно съгласие (чл. 163, ал. 10 от Кодекса на труда). Освен родният баща и осиновител баща може да се възползва от това си право, за разлика от 15-дневния отпуск. В случаите, когато бащата е неизвестен, отпускът може да се ползва от родителите на майката, а когато е починал - от родителите на майката или на бащата. Те трябва да са в трудово правоотношение. В края на 2022 г. законодателят прие, че един от родителите на майката или бащата на детето ще може да взимат отпуск по майчинство за остатъка от 410 дни и извън тези условия, които са посочени по-горе. Бабата или дядото обаче трябва да работят, за да могат да ползват този отпуск. Промяната засяга и родителите на осиновители на дете - те също ще имат право да ползват отпуска по майчинство вместо майката осиновителка след изтичане на 6 месеца от деня на предаване на детето за осиновяване, но не по-късно от навършването му на 5 години. Във всички случаи трябва да има съгласието на майката за преотстъпване на отпуска по майчинство на дете, навършило 6-месечна възраст.
За да се възползва от това си право, бащата (осиновителят) подава заявление до ръководството на своето работно място. Към него той трябва да приложи копие от акта за раждане на детето и декларация, приложение № 8.
Отпускът за отглеждане на дете за остатъка до 410 дни, предоставен на таткото, не е позволено да се ползва заедно с отпуска, който се полага на бащата, когато майката на детето е тежко болна или починала (чл. 167 от Кодекса на труда).
Майката по всяко време може да оттегли съгласието си бащата да ползва отпуска. Тя има право да продължи да го ползва, но трябва да подаде писмено заявление до своята месторабота и до тази на бащата. Прилагат се копие на акта за раждане на детето и декларация, приложение № 7.
Отпускът на бащата се прекратява и в случаите, когато:
- Той е лишен от родителски права или са му ограничени.
- Детето е дадено за осиновяване.
- Детето е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка.
- Настанено е по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето.
- Детето се отглежда от човек, който е включен в програми за подкрепа на майчинството.
- При смърт на детето.
- Съдът прекрати осиновяването.
- Трудовото правоотношение на майката бъде прекратено.
Ако настъпят някои от тези обстоятелства, таткото веднага трябва да уведоми предприятието, в което работи.
Ползването на отпуск след навършване на 6 месеца на детето за остатъка до 410-те дни от бащата не се прекратява, ако майката ползва друг вид отпуск (чл. 45б от Наредба за работното време, почивките и отпуските).
Отпускът се заявява и ползва в календарни дни и се разрешава най-рано от датата, която е след датата на навършване на 6 месеца от детето. Бащата (осиновителят) може да го прекрати по всяко време чрез пускане на заявление до предприятието, в което работи.
За периода на отпуск за остатъка до 410 дни на таткото (осиновителя) му се полага обезщетение от държавното обществено осигуряване. За да го получава, той трябва да покрие следните изисквания:
- Да му е позволено от работодателя да ползва този отпуск.
- Да е осигурен за общо заболяване и майчинство към деня на разрешения отпуск.
- Да е налице осигурителен стаж най-малко за 12 месеца (за самоосигуряващите се - 24 месеца) за общо заболяване и майчинство към деня на отпуска.
- Да не е лишен от родителски права или да не са ограничени.
- Детето да не е дадено за осиновяване.
- Да не е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка.
- Да не е настанено за отглеждане в институция, в семейство на близки и роднини или в премно семейство съгласно чл. 26 от Закона за закрила на детето.
Ако осигуряването на таткото бъде прекратено, това няма да спре изплащането на обезщетението, но прекратяването на осигуряването на майката ще прекъсне предоставянето на паричното обезщетение на бащата (осиновителя).
Бащата трябва да попълни заявление-декларация по образец, приложение № 14 до ръководството на предприятието, в което работи. Ако настъпят промени в задължителните условия за изплащане на обезщетението, той е длъжен да уведоми до 3 работни дни. Работодателят прилага към писмената декларация останалите документи, които той трябва да подготви. Трябва да впише и данните за осигурителния стаж на бащата. Ако родителят е самоосигуряващ се, към заявлението-декларация си прибавя копие от акт за раждане на детето и оригинал за справка и декларация за банковата сметка.
Размерът на паричното обезщетение е 90% от доходите, върху които се осигурява бащата. Сборът от доходите, от които се смята обезщетението, се разделя на броя на работните дни за 12-месечния период, който трябва да има работника или служителя, за да получава паричната компенсация. Полученото се умножава по 90% и така имаме дневното обезщетение при бременност и раждане. То не може да надхвърля среднодневния размер на нетното възнаграждение за 12-месечния период. По-малката величина, но не по-малка от минималната дневна работна заплата за България, се изплаща на лицето.
Право на обезщетение за отглеждане на дете до 8-годишна възраст
За да се ползва от плавото на обезщетение за отглеждане на дете до 8-годишна възраст, бащата трябва да е осигурен за риска "Общо заболяване и майчинство" и да са внасяни за този риск вноски за 12 месеца. Другото условие е той да не е взимал парични обезщетения в случаите след навършване на 6-месечна възраст на детето за остатъка до 410 дни, когато майката или осиновителката на дете до 5-годишна възраст е починала или заболяла, когато вместо майката е ползвал допълнителния отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст или когато баща осиновител е получавал парично обезщетения след изтичане на 6 месеца от деня на предаване на детето за осиновяване за остатъка до 365 дни. В ситуациите, когато все пак бащата е взимал някое от изброените обезщетения по-малко от 2 месеца, той има право да получава паричната компенсация за отглеждане на дете до 8-годишна възраст в размер на разликата между 2 месеца и периода на изплащане на съответните обезщетения.
Самоосигуряващите се също имат право на този вид обезщетение при същите условия. Компенсацията не се предоставя, когато детето почине, бащата е с ограничени или отнети родителски права, когато е прекратено осиновяването или детето е настанено в институция на пълна държавна издръжка или по реда на чл. 26, ал. 1 от Закона за закрила на детето.
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за децата и подрастващите
- Права и помощи за родителите
- Прекъсване на отпуск за отглеждане на дете
- Младите британки с повече от пет любовници по време на лятната почивка
- Тест за бащинство от 2000 година
- Бащата и бебето през първата годинка от раждането
- Създадоха домашен тест за бащинство
- Планирайте завръщането от почивка няколко дни, преди работа, за да се адаптирате
- За да си починете истински през отпуската, променете обстановката и ежедневието си
- Идеалната ваканция трае едва три дни?
- Неизползвани дни от платения отпуск
- Кога осъзнават мъжете, че са станали татковци
Коментари към Парични обезщетения и отпуск по бащинство