Семейни помощи и парични обезщетения за осиновителите
Осиновителите на деца имат право на парични обезщетения за майчинство, както и останалите родители. За целта те трябва да са осигурявани към фонд "Общо заболяване и майчинство". Финансовата компенсация се предоставя от държавното обществено осигуряване, като редът и условията са регламентирани в Кодекса за социално осигуряване. В същото време хората, осиновили дете, могат да получават същите семейни помощи, които се изплащат и на биологичните родители при условията, определени от Закона за семейните помощи.
Парични обезщетения при осиновяване на дете до 5 години
Държавното обществено осигуряване предоставя, а от териториалните поделения на НОИ изплащат паричните обезщетения за осиновители.
Хората, осиновили дете до 5-годишна възраст, е необходимо да отговарят на определени условия, за да получат право на съответното парично обезщетение. Гражданите трябва да имат внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство преди началото на отпуска.
Задължително да е налице минимум 12 месеца осигурителен стаж към фонд "Общо заболяване и майчинство". Не е от значение дали той е прекъснат или не, дали е точно преди излизането в отпуск и дали е при един или различни работодатели.
Размерът на обезщетението е 90% от среднодневното брутно трудово възнаграждение или осигурителен доход, върху който има внесени или се дължат осигурителни вноски. Ако осиновителят е самоосигуряващо се лице, вноските трябва да са за период от 2 години, предхождащ събитието.
Документите, които са нужни при кандидатстването за изплащане на паричното обезщетение, са заявление-декларация образец на основание чл. 53в, ал. 1 от КСО, приложение № 5 към Наредба за паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване (НПОПДОО). Необходимо е и удостоверение по образец, приложение № 10 за осигурените и приложение № 11 към НПОПДОО за самоосигурявящите се.
Когато се подават документи за отпускане и изплащане на финансова компенсация при осиновяване на дете до 5-годишна възраст след изтичане на 6 месеца от деня на предаване на детето за осиновяване до остатъка до 365 дни, е нужно заявление-декларация на основание чл. 53в, ал. 3 от КСО, приложение № 6 към НПОПДОО. Удостоверенията са същите като гореописаните. Може да се изискват и допълнителни документи от ТП на НОИ в зависимост от конретния случай.
Парично обезщетение, когато се ползва отпуск за осиновяване на дете до 5 години
Срокът на изплащане на финансовата компенсация е до 365 дни от деня на предаване на детето за осиновяване, но не по-късно от деня, когато то навършва 5 години.
При сключен брак между осиновителката и осиновителя съпругът може да ползва отпуск от 15 дни при осиновяване на дете до 5-годишна възраст. Той се брои от деня на предаване на детето за осиновяване, но не по-късно от навършване на споменатата възраст. В този случай също се полага парично обезщетение в размер 90% от среднодневната брутна трудова заплата.
Същият размер финансова компенсация се изплаща и след изтичане на 6 месеца от деня на предаване на детето за осиновяване за оставащите до 365 дни отпуск, ако отпускът се ползва от съпруга, от родителите на осиновителя, който не е в брак, или от осиновителя, който сам е осиновил детето.
Парично обезщетение, когато отпускът при осиновяване не се ползва
Когато осиновителят се върне на работа по-рано от предвидения отпуск или не го ползва, паричното обезщетение е в размер 50% от обезщетението за осиновяване на дете до 5 години.
За да бъде отпусната компенсацията, лицето трябва да упражнява трудова дейност към датата, от която е посочено искането за изплащането му.
Осиновителят да е осигурен за общо заболяване и майчинство и да притежава най-малко 1 година осигурителен стаж към датата, от която се иска обезщетението.
Датата, от която е заявено желанието за изплащане на обезщетението, е нужно да бъде след 90-ия ден от датата, на която е предадено детето за осиновяване. Тук не се взема предвид обстоятелството дали е ползван отпуск или е изплащано обезщетение при осиновяване на дете до 5-годишна възраст.
Датата, от която се иска изплащане на компенсацията, не бива да е преди 1 юли 2018 г. Причината е, че разпоредбата на чл. 53г от КСО за този вид обезщетение важи от 1 юли 2018 г.
Парично обезщетение за отглеждане на дете до 2-годишна възраст
Когато срокът на обезщетението за осиновяване изтече и детето не е навършило 2 години, осиновителката има право на финансова компенсация за допълнителен платен отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст. Размерът й се определя със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година. Документите, които се подават за отпускането и изплащането на обезщетението, са заявление-декларация по образец на основание чл. 53 от КСО, приложение № 7 към НПОПДОО и удостоверение, приложение № 10 за осигурените и приложение № 11 за самоосигуряващите се.
Парично обезщетение за неползване на отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст
Размерът на паричното обезщетение, когато не се ползва отпуска за отглеждане на дете до 2 години, е половината от обезщетението, което се изплаща при използване на целия отпуск. Изискването е датата, от която се желае изплащането на компенсацията, да не е преди изтичане на срока на обезщетението за осиновяване на дете до 5-годишна възраст, без значение дали то е получавано, или осиновителят е използвал правото си на отпуск.
При кандидатстването за отпускане и изплащане на обезщетение, когато не се ползва отпуск за отлеждането на дете до 2-годишна възраст, се внасят следните документи – заявление-декларация на основание чл. 54 от КСО, приложение № 8 към НПОПДОО. Също така и удостоверение, приложение № 10 за осигурените и приложение № 11 за тези, които сами си плащат осигурителните вноски.
Парично обезщетение при осиновяване на дете, когато е прекратено осигуряването
Когато бъде прекъснато осигуряването за общо заболяване и майчинство по време на получаване на обезщетение при осиновяване на дете до 5-годишна възраст, се изплаща финансова компенсация до изтичане на срока на обезщетението за осиновяване по чл. 53в от КСО. Компенсацията е в размер 50% от тази за осиновяване и когато не се ползва съответния отпуск, се начислява до датата на прекратяване на осигуряването или на правоотношението.
Парични обезщетения, които се изплащат на други лица при тежко заболяване или смърт на осиновителката
Право на финасова компенсация в случаите, когато тежко заболяване или смърт попречат на осиновителката да се грижи за осиновеното дете до 5-годишна възраст за времето на полагащите се отпуски (чл. 167 от Кодекса на труда) има осиновителят. От своя страна той може да даде съгласие един от родителите на съпругата му или един от неговите родители да получава обезщетението, но условието е избраният да работи по трудово правоотношение. В случаите, когато и осиновителят почине, компенсацията се получава от родителите на осиновителката или от майката и бащата на осиновителя. В ситуация, в която осиновителката е тежко болна или почине, а бащата е неизвестен, правото на обезщетение е на родителите й. Ако осиновителката сама е осиновила детето и поради гореизроените причини не може да поеме грижите за него, правото на компенсация получава единият от родителите й, работещ по трудово правоотношение.
- Ако периодът, в който осиновителката не може да се грижи за детето, съвпада с периода на отпуск за раждане, се изплаща размерът на обезщетението, което се полага по чл. 49 от КСО – 90% от среднодневното брутно трудово възнаграждение.
- Ако периодът съвпада с периода на осиновяване на дете до 5-годишна възраст, се получава финансова компенсация в размер, определен по чл. 53в, ал. 1 от КСО – 90% от среднодневната брутна трудова заплата за срок до 365 дни от деня на предаване на детето за осиновяване.
- Ако периодът съвпада с този на отпуск за отглеждане на дете, се полага обезщетение по чл. 53 от КСО.
Семейни помощи за отглеждане на дете
Осиновителите имат право на еднократни и месечни помощи за отглеждане на дете, както и биологичните родители. Те са регламентирани в Закона за семейните помощи и биват:
- Еднократна помощ при осиновяване на дете.
- Еднократна помощ за отглеждане на близнаци.
- Еднократна помощ за отглеждане на дете от майка (осиновителка) студентка, учаща в редовна форма на обучение.
- Еднократна помощ за ученици, записани в първи клас.
- Еднократна помощ за безплатно пътуване веднъж в годината с железопътния и автобусния транспорт в страната за многодетни майки.
- Еднократна помощ за ученици, записани в осми клас.
- Месечни помощи за отглеждане на дете до навършване на една година.
- Месечни помощи за отглеждане на дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст.
- Месечни помощи за отглеждане на дете с трайно увреждане.
- Месечни помощи за дете без право на наследствена пенсия от починал родител.
>>> Необходими документи за получаване на семейни помощи за деца
Социална подкрепа за осиновителите
Осиновяването е сред най-трудните, отговорни и хуманни постъпки, които са ратифицирани в българското общество със закон. Кандидат-осиновителите преминават през дълга и щателна процедура на одобрение и подготовка на различни документи. След това новият член на семейството е приет в дома на родителите си като рождено дете. За да се намали стреса и адаптацията на семейството и да бъде улеснен целият процес, е необходимо да се окаже определена помощ. Социална подкрепа за осиновителите осигурява най-вече българското законодателство и институции. Тя обхваща определени етапи преди и след осиновяването.
Услугите в подкрепа на осиновяването могат да бъдат обобщени така:
- Информация и практическа подкрепа на кандидат-осиновителите. Предоставянето на информация за нужните документи, самата специфика на осиновяване, подготовка за среща с детето и процедурата по осиновяване.
- Подкрепа на осиновителите за разрешаване на проблемите след акта на осиновяване. Това включва обучение и придобиване на родителски умения, за да възникне значима и силна връзка с децата, за изграждане на автономност и себеуважение у тях и по този начин да бъде утвърдена здравословна семейна среда и партньорство.
- Консултации и помощ на осиновителите за справяне със сложната и трудна информация относно децата.
- Образуване на своеобразна мрежа от семейства за подпомагане на осиновители в общността.
- Индивидуални консултации за осиновители.
- Конкретна работа с детето след неговото осиновяване.
- Подкрепа за развитие на детската идентичност.
- Подпомагане на осиновеното дете по отношение загубите, които е преживяло в процеса на осиновяване, в частност и трудностите в адаптацията.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Репродуктивност
- Осиновяване
- Видове социални услуги за възрастни хора и хора с увреждания
- Дирекция "Социално подпомагане", град Асеновград
- Дирекция "Социално подпомагане", град Ямбол
- Агенции за осиновяване търсят хора, които да се гушкат с новородените
- Дирекция "Социално подпомагане", град Раковски
- "Социално подпомагане", София Красна поляна
- Дирекция "Социално подпомагане", град Ихтиман
- Дирекция "Социално подпомагане", София Младост
- Издаване на лиценз за предоставяне на социални услуги
- Социални помощи за хора с трайни увреждания
Коментари към Семейни помощи и парични обезщетения за осиновителите