Необходими документи за получаване на семейни помощи за деца
Законът за семейните помощи и Правилникът за неговото прилагане регламентират условията, при които се отпускат семейните помощи при бременност, раждане и отглеждане на деца, както и какви документи са необходими при кандидатстването за всяка една от тях. Помощите се предоставят в пари и/или в натура и се делят на еднократни и месечни.
Видове семейни помощи за деца, които се изплащат от Агенцията за социално подпомагане и нейните териториални структури:
- Еднократна помощ при бременност;
- Еднократна помощ при раждане на дете;
- Еднократна помощ при осиновяване на дете (в сила от 01.01.2016 г. - ДВ, бр. 57 от 2015 г.);
- Еднократна помощ за отглеждане на близнаци;
- Еднократна помощ за отглеждане на дете от майка (осиновителка) студентка, учаща в редовна форма на обучение;
- Еднократна помощ за ученици, записани в първи, втори, трети и четвърти клас;
- Еднократна помощ за безплатно пътуване веднъж в годината с железопътния и автобусния транспорт в страната за многодетни майки;
- Еднократна помощ за ученици, записани в 8 клас (нова - ДВ, бр. 104 от 2020 г., в сила от 01.01.2021 г.)
- Месечни помощи за отглеждане на дете до навършване на една година;
- Месечни помощи за отглеждане на дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст;
- Месечни помощи за отглеждане на дете с трайно увреждане (изм. - ДВ, бр. 98 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.);
- Месечни помощи за дете без право на наследствена пенсия от починал родител (нова - ДВ, бр. 88 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.).
За получаването на тези видове социална продкрепа родителите трябва да подготвят заявленията-декларации по образец и документите, фигуриращи в Правилника за прилагане на Закона за семейни помощи за деца.
Еднократна парична помощ при бременност
Отпуска се след подаване на заявление-декларация по образец. (Изм. - ДВ, бр. 71 от 2006 г., доп., бр. 95 от 2012 г., в сила от 4.12.2012 г., изм., бр. 80 от 2015 г., в сила от 16.10.2015 г., предишна ал. 2, бр. 34 от 2017 г.). Към нея се прилагат следните документи:
- удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 12 календарни месеца, предхождащи периода от 45 дни преди определения термин на раждане, а ако е настъпило раждане преди 45-дневния период – за последните 12 календарни месеца, предхождащи месеца, през който е родено детето;
- удостоверение от осигурителя за наетото или от самоосигуряващото се лице по образец съгласно приложение №3;
- копие от болничния лист на наетото лице за временна неработоспособност поради бременност и раждане за срок 45 дни, заверено от осигурителя, или копие на болничния лист и оригинал за справка – от самоосигуряващото се лице;
- медицинско удостоверение за термина на раждане – за неосигурените жени.
Еднократни помощи при раждане и осиновяване на дете
Помощите се отпускат въз основа на подадено заявление-декларация по образец. Към него се прилагат копие от разрешението за продължително или постоянно пребиваване на гражданите на Европейския съюз и Европейското икономическо пространство и копие от разрешението за продължително, постоянно и дългосрочно пребиваване на чужденците само, ако тази информация не може да бъде проверена по служебен път (изм. - ДВ, бр. 95 от 2012 г., в сила от 04.12.2012 г., доп., бр. 107 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.).
Еднократна помощ за отглеждане на близнаци
Тази семейна помощ са отпуска след подаването на заявление-декларация по образец, утвърден от министъра на труда и социалната политика.
Еднократна помощ за отглеждане на дете от майка (осиновителка) студентка, учаща в редовна форма на обучение
Отпуска се въз основа на подадено заявление-декларация по образец. При промяна на настоящия адрес на майката или на друго правоимащо лице за периода от раждането (осиновяването) или настаняването на детето по чл. 26 от Закона за закрила на детето до датата на подаване на заявлението-декларация Дирекция "Социално подпомагане" извършва проверка по служебен път чрез справка от компетентните органи на МВР или от Национална база данни "Население".
Еднократна помощ за ученици, записани в първи, втори, трети и четвърти клас
Тя се отпуска след подаване на заявление-декларация по образец, а към нея се прилагат следните документи, ако Дирекция "Социално подпомагане" не може да получи информацията по служебен път:
- удостоверение, че детето (децата) е записано в първи, втори, трети или четвърти клас на държавно или общинско училище, издадено от съответното училище;
- медицински протокол на ЛКК – в случаите по ал. 4 (изм. - ДВ, бр. 38 от 2019 г.)
- копие от удостоверение за назначаване на настойник или попечител (отм. - ДВ, бр. 38 от 2019 г., нова - бр. 22 от 2021 г.)
Заявлението-декларация се подава след записване на детето в съответния клас, но не по-късно от 15 октомври на текущата учебна година, с изключение на случаите, когато поради здравословни причини, установени с протокол на ЛКК, детето не може да започне училище, но не повече от 6 месеца от започване на съответната учебна година.
Еднократна помощ за безплатно пътуване на многодетни майки
(Нов - ДВ, бр. 27 от 2010 г., в сила от 09.04.2010 г.) Многодетните майки могат да ползват безплатно пътуване с железопътния и автобусния транспорт в страната веднъж в годината – отиване и връщане. Правото на безплатен транспорт се ползва след представяне пред превозвача на удостоверение, издадено от Дирекция "Социално подпомагане" по настоящ адрес на майката (изм. - ДВ, бр. 34 от 2017 г.) Самото удостоверение се издава въз основа на подаване на заявление-декларация по образец, утвърден от министъра на труда и социалната политика.
В случай че удостоверението бъде изгубено или унищожено, Дирекция "Социално подпомагане" издава дубликат, като правото за безплатно пътуване със:
- железопътен транспорт за съответната година се анулира;
- автобусен транспорт за съответната година се анулира в случаите, в които вече е ползвано.
Еднократна помощ за ученици, записани в осми клас
Помощта се отпуска след подаване на заявление-декларация по образец. Към нея се прилагат следните документи в случаите, в които Дирекция "Социално подпомагане" не може да получи нужната информация по служебен път:
- удостоверение, че детето (децата) е записано в осми клас на държавно или общинско училище, издадено от съответното училище;
- медицински протокол на ЛКК - в случаите по ал.3;
- копие от удостоверение за назначаване на настойник или попечител.
Заявлението-декларация за получаване на еднократната помощ се подава след записване на детето в осми клас, но не по-късно от 15 октомври на текущата учебна година, с изключение на случаите, когато поради здравословни причини, установени с протокол на ЛКК, детето не може да започне училище, но не повече от 6 месеца от започване на съответната учебна година.
>>> Условия за подаване на документи и размер на семейните помощи за деца
Месечни помощи за отглеждане на дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст
За този вид помощ се подава заявление-декларация по образец. Към нея се прилагат следните документи, ако Дирекция "Социално подпомагане" не може да получи информация по служебен път:
- удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 12 календарни месеца, предхождащи месеца, през който е подадено заявлението-декларация;
- решение на регионалния екип за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците със специални образователни потребности към Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование, че детето не може да посещава училище – в случаите по чл. 18, ал. 2;
- (доп. - ДВ, бр. 79 от 2017 г.) копие от влязло в сила решение на съда за допускане на развод между съпрузите – само в случаите, в които Дирекция "Социално подпомагане" не може да получи информация за съдебното решение по служебен път;
- копие от удостоверение за назначаване на настойник или попечител;
- служебна бележка, издадена от личния лекар на детето, а при липса на избор на личен лекар – от Регионалната здравна инспекция, удостоверяваща, че всички задължителни имунизации и профилактични прегледи, съобразно възрастта и здравословното състояние на детето, са извършени;
- (изм. - ДВ, бр. 38 от 2019 г.) експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК (само в случаите по чл. 7, ал. 8 от Закона за семейни помощи за деца).
В случаите, в които децата се обучават в детски градини и училища извън системата на Министерството на образованието и науката, към заявлението-декларация по ал. 3 се прилага и удостоверение по образец съгласно приложение №7, издадено от детската градина/училището, че детето е записано в група за предучилищно образование или като ученик, а за новата учебна година – и за децата, записани за първи път в първи клас – в срок до 31 октомври, с изключение на случаите по чл. 7, ал. 10 от Закона за семейните помощи за деца.
Месечни помощи за отглеждане на дете с трайно увреждане
Лицата, които имат право на месечни помощи по чл. 8д от Закона за семейните помощи за деца, подават заявление-декларация по образец, утвърден от министъра на труда и социалната политика, до директора на Дирекция "Социално подпомагане" по настоящ адрес, като наличието на експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК се установява служебно.
(Доп. - ДВ, бр. 107 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.) В случаите, в които детето е навършило 18 години, но продължава да учи до завършване на средно образование, но не по-късно от навършване на 20-годишна възраст, и се обучава в училище извън системата на Министерството на образованието и науката, към заявлението декларация по ал. 1 се прилага и удостоверение по образец съгласно приложение №7, издадено от училището, че детето е записано като ученик, а за новата учебна година - в срок до 31 октомври. Когато детето се обучава в училище в системата на Министерството на образованието и науката, се ползва информацията по чл.17, ал.5 (получава се по служебен ред ежемесечно).
Месечни помощи за отглеждане на дете до навършване на една година
Необходими са следните документи:
- заявление-декларация по образец;
- удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 12 календарни месеца, предхождащи месеца, през който е подадено заявлението;
- удостоверение от осигурителя за наетото лице или от самоосигуряващото се лице по образец съгласно приложение №3;
- удостоверения от осигурителите за всеки от членовете на семейството, при което е настанено детето по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето, че не получават обезщетение по чл. 53, ал. 3 от Кодекса за социално осигуряване;
- (доп. - ДВ, бр. 79 от 2017 г.) копие от решението на съда за допускане на развод между съпрузите - само в случаите, в които Дирекция "Социално подпомагане" не може да получи по служебен път информация за съдебното решение;
- (доп. - ДВ, бр. 38 от 2019 г.) служебна бележка, издадена от личния лекар на детето, а при липса на избор на личен лекар - от Регионалната здравна инспекция, удостоверяваща, че всички задължителни имунизации и профилактични прегледи, съобразно възрастта и здравословното състояние на детето, са извършени. Този документ се изисква само в случаите, в които тази информация не може да бъде получена по служебен път.
Месечни помощи за дете без право на наследствена пенсия от починал родител
За получаването на тази помощ е необходимо подаването на заявление-декларация по образец до директора на Дирекция "Социално подпомагане" по настоящ адрес на лицата, които имат право на нея и които отглеждат детето. Когато информацията не може да бъде получена по служебен път, се прилагат следните документи:
- решение на регионалния екип за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците със специални образователни потребности към Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование, че детето не може да посещава училище - в случаите по ал. 8;
- копие от удостоверение за назначаване на настойник или попечител;
- служебна бележка, издадена от личния лекар на детето, а при липса на избор на личен лекар - от Регионалната здравна инспекция, удостоверяваща, че всички задължителни имунизации и профилактични прегледи, съобразно възрастта и здравословното състояние на детето, са извършени;
- (изм. - ДВ, бр. 38 от 2019 г.) експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК;
Когато и двамата родители са починали или родителят е лишен от родителски права, помощите се получават от настойника или попечителя, който отглежда детето, въз основа на подадено от него заявление-декларация с нужните документи по ал. 1 по настоящия му адрес.
Кандидатстването за съответната семейна помощ може да стане лично, като документите се предоставят на хартиен носител в оригинал, както и по електронен път, като към подаването на заявлението-декларация се прилагат сканирани като прикачен файл останалите необходими документи.
- Предвиждат през 2021 г. всички записани в 8 клас да получат помощ от държавата от 300 лв.
- Семействата с деца до 14 г., които се обучават дистанционно, също ще получат подкрепа, реши МС
- Условия за подаване на документи и размер на семейни помощи за деца
- Получаване на месечни помощи за деца на разведени родители
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за децата и подрастващите
- Права и помощи за родителите
- Трябва ли да се лишат малолетните и непълнолетните майки от детски помощи
- Получаване на месечни помощи за деца на разведени родители
- Условия за подаване на документи и размер на семейни помощи за деца
- Увеличава се броят на семействата без детски надбавки заради отказ от ваксини
- Месечни помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст
- Семействата с деца до 14 г., които се обучават дистанционно, също ще получат подкрепа, реши МС
- Предвиждат през 2021 г. всички записани в 8 клас да получат помощ от държавата от 300 лв.
- Депутатите приеха от 2021 г. да има данъчни облекчения за семействата с деца
- Кога се прекратява изплащането на семейни помощи за деца
- Отпускат социални помощи за деца само срещу задължителни имунизации и профилактични прегледи
Коментари към Необходими документи за получаване на семейни помощи за деца