Условия за подаване на документи и размер на семейни помощи за деца
Според Закона за семейните помощи право на такъв вид държавна подкрепа имат бременните жени, които са с българско гражданство; семействата на българските граждани – за децата, които отглеждат в страната; семействата, в които единият от родителите е български гражданин - за децата с българско гражданство, които отглеждат в страната; семействата на роднини, близки или приемни семейства - за децата, настанени по реда на чл.26 от Закона за закрила на детето; бременните жени, които са чужди граждани и семействата на чужди граждани, които постоянно пребивават и отглеждат децата си в страната, ако получаването на такива помощи е предвидено в друг закон или в международен договор, по който Република България е страна.
Еднократна помощ при бременност
За да получава бременна жена този вид помощ, е налице условието средномесечният доход на член от семейството за предходните 12 месеца да е по-нисък или равен на дохода, определен за целта в Закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, но не по-малък от предходната година (за 2024 г. той трябва да е до 810 лв. на човек). От 1 януари 2024 г. помощта е в размер на 225 лв. Освен това бременните следва да нямат право на обезщетение за бременност и раждане по реда на Кодекса за социално осигуряване и живеят постоянно в страната.
Когато бременната жена е осигурена за общо заболяване и майчинство, но не получава обезщетение за бременност и раждане, защото няма необходимия осигурителен стаж по чл. 48а от Кодекса за социално осигуряване, еднократната помощ се изплаща в размер, определен пропорционално на броя на дните от началото на отпуска за бременност и раждане до придобиването на необходимия осигурителен стаж по чл. 48а от Кодекса за социално осигуряване, но за не повече от 45 дни.
В случаите, когато бременната жена няма навършени 18 години, Дирекция "Социално подпомагане" предприема мерки за закрила в семейна среда съгласно чл. 23 от Закона за закрила на детето.
Еднократната помощ при бременност се изплаща за периода от 45 дни преди определения термин за раждане.
Правото на семейни помощи се погасява след определения термин за раждане, а ако раждането е настъпило преди него - три месеца след него.
Еднократна помощ при раждане на дете
Този вид помощ се полага на всяка майка, която е родила живо дете, и за нейното отпускане не се вземат предвид доходите на семейството. Другото условие е детето да не е настанено за отглеждане извън семейството по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето.
>>> Семейни помощи за новородени
Еднократна помощ при осиновяване
На такъв вид помощ имат право и осиновителите, като тя не е обвързана с доходите на семейството. Отпуска се при условие, че осиновителите и осиновеното дете живеят постоянно в страната. Правото на получаването й се ползва само от единия родител.
Размерът на еднократната помощ при осиновяване се определя ежегодно със Закона за държавния бюджет на РБ за съответната година, но не по-малък от предходната година и не е по-висок от размера на еднократната помощ при раждане на дете, определен по реда на чл. 6, ал. 2 за първо дете.
Правото на семейни помощи се погасява след 6 месеца от влизане в сила на съдебното решение, с което е допуснато осиновяването.
Еднократна помощ при отглеждане на близнаци
Майката (осиновителката) има право на еднократна парична помощ за отглеждане на близнаци до навършване на една година, независимо от доходите на семейството. Условието е децата да не са настанени за отглеждане в специализирана институция за деца. Помощта се изплаща на майката, но при невъзможност тя да я получи може да се вземе от друг законен представител на детето.
>>> Парична помощ за отглеждане на близнаци
Еднократна помощ за отглеждане на дете от майка (осиновителка) студентка в редовна форма на обучение
Майка (осиновителка) студентка има право на този вид помощ независимо от доходите на семейството при условие, че:
- детето живее постоянно в страната и не е настанено на отглеждане извън семейството по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето;
- майката (осиновителката) живее постоянно в страната и е студентка в редовна форма на обучение във висше училище, акредитирано и създадено при условията и по реда на Закона за висшето образование;
- майката (осиновителката) е записана като студентка в редовна форма на обучение към датата на раждане на детето;
- (изм. – ДВ, бр. 30 от 2018 г., в сила от 1.07.2018 г.) майката (осиновителката) не е осигурена и не получава обезщетение за бременност и раждане, за отглеждане на дете или при осиновяване на дете до 5-годишна възраст по реда на Кодекса за социално осигуряване.
Помощта се изплаща на майката (осиновителката), а при невъзможност тя да я получи - на друг законен представител на детето. Тя може да се предоставя и на самотния баща (осиновител).
Еднократната помощ се изплаща на два пъти - 50 на сто от нейния размер след влизане в сила на заповедта за отпускането й, а останалата част след представяне на уверение/удостоверение за записан следващ семестър или за завършено висше образование, но не по-късно от навършване на една година от детето.
Размерът й се определя ежегодно със Закона за държавния бюджет на РБ за съответната година, но не по-малък от предходната.
Правото на семейни помощи се погасява след навършване на 6-месечна възраст от детето.
Месечни помощи за отглеждане на дете до една година
Този вид помощ се предоставя на майка (осиновителка), чийто доход на член от семейството за предходните 12 месеца е по-нисък или равен на дохода, определен за целта в Закона за държавния бюджет на РБ.
>>> Помощи за деца до 1 година
Еднократна помощ за безплатно пътуване на многодетни майки
Веднъж в годината многодетните майки имат право да ползват безплатно железопътния и автобусния транспорт в страната - отиване и връщане. Разходите за пътуване с автобус се изплащат въз основа на заявление-декларация по образец, утвърден от министъра на труда и социалната политика. Тя трябва да се подаде в едномесечен срок от крайната дата на извършеното пътуване. Към заявлението се прилагат билетите, издадени в съответствие с изискванията на чл. 39, ал. 2, т. 2 от Закона за автомобилните превози, както и се представя копие от удостоверението, в което превъзвачът е отразил извършеното пътуване.
Еднократна помощ за отглеждане на деца, записани в 1, 2, 3 и 4 клас
През декември 2022 г. парламентът прие на второ четене еднократната помощ за отглеждане на деца, записани в първи клас, да се отпуска и на ученици във втори, трети и четвърти клас. Тя ще се дава на семейства, чиито деца са записани в държавно или общинско училище за покриване на част от разходите в началото на учебната година, независимо от дохода на семейството. Децата трябва да живеят постоянно в страната и да не са настанени за отглеждане извън семейството.
На помощта имат право и настойник/попечител, който отглежда детето, семейства на роднини, близки и приемни семейства по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето.
Паричната помощ се изплаща на два пъти - 50 на сто от нея след влизане в сила на заповедта за отпускането й, а останалата част - в началото на втория учебен срок, ако детето продължава да посещава училище.
Размерът й се определя ежегодно в Закона за държавния бюджет на РБ за съответната година, но не по-малък от предходната.
Правото на семейни помощи се погасява след един месец от началото на учебната година.
>>> Необходими документи за получаване на семейни помощи за деца
Еднократна помощ за отглеждане на деца, записани в осми клас
Условията за нейното отпускане са идентични с тези за отпускане на еднократната помощ за първокласниците и децата до 4 кл.
Правото на семейни помощи се погасява след един месец от започването на учебната година.
Месечни помощи за отглеждане на дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст
На този вид помощ имат право семействата със средномесечен доход на член от семейството за предходните 12 месеца, по-нисък или равен на дохода, определен за целта в Закона за държавния бюджет на РБ за съответната година.
>>> Месечни помощи за дете до завършване на средно образование – необходими документи
Месечни помощи за отглеждане на дете с трайно увреждане
Те се предоставят за отглеждане на дете с трайно увреждане до 18-годишна възраст и до завършване на средното образование, но не по-късно от 20-годишна възраст независимо от доходите на семейството. Отпускат се при условие, че детето живее постоянно в страната и не е настанено за отглеждане извън семейството по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето.
Размерите на помощта се определят всяка година със Закона за държавния бюджет на РБ, като не могат да бъдат по-ниски от предходната година и зависят от степента на увреждането или степента на намалената работоспособност и в съответствие с предназначението им.
Размерът на месечната помощ за отглеждане на дете с трайно увреждане по чл. 8д от Закона за семейни помощи за деца от 1 януари 2024 г. е, както следва:
- за дете с определени 90 и над 90 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност - 1180 лв.;
- за дете с определени от 70 до 90 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност - 570 лв.;
- за дете с определени от 50 до 70 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност - 450 лв.
Правото на семейни помощи се погасява след навършване на 18-годишна възраст от детето, а ако учи - до завършване на средното образование, но не повече от 20-годишна възраст.
>>> Необходими документи за получаване на месечни помощи за отглеждане на дете с трайно увреждане
Месечни помощи за отглеждане на дете без право на наследствена пенсия от починал родител
Те се предоставят на другия родител или на настойника/попечителя, който отглежда детето и живее постоянно в страната. Условията, при които се отпускат, са:
- детето не получава наследствена пенсия по чл. 82, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване;
- не е настанено за отглеждане извън семейството по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето;
- редовно посещава подготвителните групи в детските градини или училищата за задължително предучилищно образование, освен ако това е невъзможно поради здравословното му състояние;
- до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст, редовно посещава училище, стига здравословното му състояние да позволява;
- има направени всички имунизации и профилактични прегледи съобразно възрастта и състоянието на здравето му;
- живее постоянно в страната.
Правото на семейни помощи се погасява след навършване на 18-годишна възраст от детето, а ако учи - до завършване на средното образование, но не повече от 20-годишна възраст.
Процедурите по отпускане на семейни помощи за деца включват подаването на заявление-декларация от майката или законен представител на детето до директора на съответната Дирекция "Социално подпомагане" по настоящ адрес. Ръководителят на дирекцията или упълномощено от него длъжностно лице се произнася в 14-дневен срок от подаването на заявлението със заповед. Тя се издава до 30 дни от подаването на заявлението, когато проверката на декларираните обстоятелства изисква получаване на информация по реда на чл. 1а, ал. 4 и 5 от Закона за семейните помощи за деца или когато помощите по чл. 7, 8, 10а и 10б от същия закон се предоставят в натура.
Когато е прието заявление-декларация с нередовни или липсващи документи, на подателя се дава 14-дневен срок за отстраняване на нередовностите. Ако те не бъдат премахнати, директорът или упълномощено длъжностно лице издава отказ на исканата помощ.
Заповедите за отказ и за отпускане на помощ в натура се съобщават писмено на лицата, подали заявлението-декларация, в 7-дневен срок от издаването им.
Разпореждането на Директора на Дирекцията за "Социално подпомагане" може да бъде обжалено според реда на Закона за административно производство пред горестоящия административен орган в рамките на седем дни от получаването на заповедта.
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за децата и подрастващите
- Необходими документи за получаване на семейни помощи за деца
- Получаване на месечни помощи за деца на разведени родители
- Трябва ли да се лишат малолетните и непълнолетните майки от детски помощи
- Месечни помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст
- Семействата с деца до 14 г., които се обучават дистанционно, също ще получат подкрепа, реши МС
- Предвиждат през 2021 г. всички записани в 8 клас да получат помощ от държавата от 300 лв.
- Депутатите приеха от 2021 г. да има данъчни облекчения за семействата с деца
- Увеличава се броят на семействата без детски надбавки заради отказ от ваксини
- Кога се прекратява изплащането на семейни помощи за деца
- Отпускат социални помощи за деца само срещу задължителни имунизации и профилактични прегледи
Коментари към Условия за подаване на документи и размер на семейни помощи за деца