Издаване на лиценз за предоставяне на социални услуги
Социалните услуги са дейности, чрез които гражданите получават подкрепа при нужда от подобряване на качеството им на живот, когато трябва да се реализират техни права или им е необходима превенция и/или предотвратяване или преодоляване на изключването им от социалния живот.
Има социални услуги, които са общодостъпни и те са насочени към информиране, обучение и консултиране за осъществяване на социални права, както и за развиване на умения. Общодостъпни са и услугите, които се предоставят чрез мобилна превантивна общностна работа.
Специализираните социални услуги се оказват, когато е налице определен риск за здравето, живота, развитието или качеството на живот на даден човек. Също така те се предоставят, когато е нужно да бъде удовлетворена специфична потребност на конкретна група лица.
Социалните услуги се предоставят от така наречените доставчици, които задължително трябва да разполагат с лиценз за извършването на конкретните услуги. Разрешението за реализирането на този вид дейност се издава от изпълнителния директор на Агенцията за качеството на социалните услуги.
Кой може да предоставя социални услуги
Доставчици на социални услуги могат да бъдат общините или частни физически или юридически лица. Първите имат отговорността за предоставянето на услугите, които се финансират от държавния и общинския бюджет. Общините могат да осъществяват тази дейност самостоятелно, чрез създадени за целта юридически лица или като възлагат извършването на услугите на частни доставчици.
От своя страна частните доставчици на социални услуги могат да са български физически или юридически лица. Физическите лица трябва да са регистрирани по Търговския закон. Другият вариант е да са физически лица, извършващи търговска дейност, или юридически лица, които са регистрирани по законодателството на чужда държава членка на ЕС или на държава страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство. Регистрираните по законодателството на друга държава доставчици могат да предоставят социални услуги без лиценз в България, ако извършват услугите еднократно или временно, без да са се установили на територията на нашата страна.
При какви условия се издава лиценза
Лицензът за предоставяне на социални услуги е поименен и не могат да се прехвърлят или преотстъпват правата, които произтичат от него. Той се издава за всяка отделна услуга и срокът му е за 5 години. Съдържанието му се изразява в следното:
- Титуляр на лиценза.
- Седалище и адрес на управление.
- Код по БУЛСТАТ или единен идентификационен код.
- Каква е социалната услуга, за която се издава.
- Номер на лиценза.
- Дата на издаване и за какъв срок важи.
За да получи разрешението за осъществяване на този вид дейност, кандидатът трябва да отговаря на следните условия:
- Да е специално създаден от община юридическо лице, което ще предоставя социални услуги, или е частен доставчик.
- Да не е обявяван в несъстоятелност или не се намира в производство за обявяване в несъстоятелност.
- Да не е в ликвидация.
- Да не е осъждан за престъпление от общ характер. Ако кандидатът е юридическо лице, членовете на управителните му органи трябва да отговарят на това изискване.
- Да предлага социални услуги, които покриват стандартите за качество, регламентирани в Наредбата за качеството на социалните услуги.
Предоставящите социални услуги без лиценз нямат право в продължение на 3 години (от датата на установяване на нарушението) да получат документа. А на тези, чийто лиценз е отнет на основание чл. 158 от Закона за социалните услуги, не може да им бъде издадено разрешение за извършване на дейността в продължение на 1 година, считано от датата на влизане в сила на заповедта за отнемане на лиценза. В случаите, когато направеното нарушение по чл. 158 е довело до опасност за здравето и живота на ползващи социалната услуга или представлява нарушение, срокът се увеличава на 3 години.
Необходими документи за издаване на лиценз
Желаещите да получат лиценз за предоставяне на социални услуги трябва да подадат заявление по образец до изпълнителния директор на Агенцията за качеството на социалните услуги. В него е нужно да впишат единен идентификационен код или код по БУЛСТАТ и да направят описание на услугата съобразно осигуряването на стандартите за качество, регламентирани в Наредбата за качеството на социалните услуги.
Физическите и юридическите лица, които са регистрирани по законодателството на друга държава,задължително представят към заявлението следните документи, които трябва да имат официален превод на български:
- Доказващи регистрацията по националното им законодателство.
- Декларация, удостоверяваща, че кандидатът не е в производство за обявяване в несъстоятелност, не е в несъстоятелност и не е в ликвидация.
- Свидетелство за съдимост на чуждестранните граждани, а ако кандидатът е юридическо лице - свидетелства за съдимост на членовете на управителните им органи.
Заявлението и приложените документи се подават лично или от лице, което е упълномощено с пълномощно с нотариално заверен подпис. Документите могат да се изпратят и по пощата с обратна разписка или по реда на Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги.
Условията, на които трябва да отговарят българските физически и юридически лица, кандидати за лиценз за предоставяне на социални услуги, се установяват служебно от Агенцията за качеството на социалните услуги.
Споменатата институция разглежда заявленията в срок от 2 месеца от постъпването им. Ако бъдат установени несъответствия и/или непълноти в документите, от Агенцията дават указания те да бъдат отстранени в срок от 14 дни. Когато това стане, отново се разглеждат коригираните или допълнени документи. От Агенцията могат да изискат становища от други държавни органи, които от своя страна имат 7-дневен срок да ги предоставят. Ако е необходимо, от институцията могат да направят проверка на място за установяване на обстоятелства, които кандидатът е вписал в описанието на социалната услуга. Всички забелязани нередности, непремахнати в срок от 14 дни, водят до прекратяване на производството за издаване на лиценз. Това се съобщава писмено на кандидата в срок от 3 дни от излизане на решението. То може да се обжалва по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
Издаване и получаване на лиценза
В срок от 2 месеца след входирането на заявлението се издава лиценза. Това става със заповед на изпълнителния директор на Агенцията за качеството на социалните услуги. Кандидатът се известява до три дни от излизането на заповедта.
- Получаването на лиценза трябва да стане до 1 месец от датата на издаването му. Човекът, който е негов титуляр, лично си го взима или упълномощено от него лице. Ако е налице изрично желание за получаване по пощата, лицензът се изпраща с обратна разписка на посочен в заявлението адрес за кореспонденция или на адреса, на който е регистриран кандидата. Доставчикът на социални услуги, който вече има разрешение за дейността, е длъжен да започне да предоставя услугата в срок до 12 месеца от получаването на лиценза.
- При започването на дейността по предоставяне на услугата в срок от 14 дни доставчикът задължително трябва да уведоми писмено ръководителя на Агенцията за качеството на социалните услуги от коя дата ще започне дейността и за адреса/адресите на предоставяне на услугата. Когато става въпрос за предоставяне на мобилни услуги, се посочва адрес за кореспонденция.
- В случаите, когато лиценза бъде изгубен или унищожен, доставчикът отново подава заявление за настъпилото обстоятелство и ръководителят на Агенцията за качество на социалните услуги издава дубликат в срок от 14 дни от постъпването на молбата.
- Ако има промяна на обстоятелствата, посочени в издадения лиценз, доставчикът трябва да извести писмено в срок от 14 дни от настъпването на промяната изпълнителния директор на същата агенция. Необходимо е да приложи и документите, които я доказват. Със заповед на директора промяната се отразява в нов лиценз, като се запазва срока на действие на първоначално издадения. Отразяването става до 14 дни от писменото уведомяване от страна на доставчика.
Подновяване и прекратяване на лиценз
Доставчикът на социални услуги може да поиска подновяване на лиценза преди да е изтекъл неговия срок в следните случаи:
- Когато има намерение да продължи да предоставя услугата след изтичането на предишния лиценз и покрива условията за издаване на разрешението.
- Когато няма издавани задължителни предписания за премахване на установени нарушения при предоставяне на услугата след проверки на Агенцията за качество на социалните услуги. Също така и в случаите, когато изпълнява предписанията или не са му издадени наказателни постановления по чл. 171 от Закона за социалните услуги по наложени актове за нарушения.
- Когато е представил изискваните ежегодно отчети по чл. 112, ал. 3 от Закона за социалните услуги в срока на действие на лиценза.
Доставчиците трябва да подадат заявление за подновяването на лиценза. Ако са регистрирани по законодателството на друга държава, към заявлението трябва да приложат и изсикваните документи не по-късно от 3 месеца преди датата на изтичане на лиценза. Ако са подадени по-късно от този срок, заявленията не се разглеждат и доставчикът се информира, че трябва да кандидатства за издаване на ново разрешение за дейност.
В тридневен срок от датата на издаване на заявителя се съобщава писмено дали му се подновява или се отказва да се поднови лиценза му. Съответната заповед може да се обжалва по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
Случаите, в които със заповед на изпълнителния директор на Агенцията за качеството на социалните услуги се прекратява издаден лиценз, са следните:
- Когато титулярът писмено е изложил желанието си лицензът да бъде прекратен. Той подава заявление и в него посочва какви са неговите мотиви.
- Когато се прекратява юридическо лице и когато физическо лице, регистрирано по Търговския закон, бъде заличено в Търговския регистър.
- Когато не се реализира дейност по предоставяне на услугата до 12 месеца от получаването на лиценза.
- Когато титулярът не е известил в 14-дневен срок изпълнителния директор на Агенцията за започване на дейността по предоставяне на услугата, за която е получил разрешение.
- Когато доставчикът не е уведомил ръководителя на Агенцията за адреса/адресите на предоставяне на услугата, за която е получил лиценз. Това важи за случаите, в които е приложимо.
На доставчика се отпуска до 3 месеца срок за премахване на тези нарушения. Ако те не бъдат отстранени, лицензът се прекратява и заинтересованите лица се уведомяват за обстоятелството в тридневен срок от датата на издаването на заповедта.
Отнемане и заличаване на лиценз
Случаите, при които може да бъде отнет лиценз, са следните:
- Когато не са спазени стандартите за качество, регламентирани в Наредбата за качеството на социалните услуги.
- Когато се извършва дейност, която е в разрез с издадения лиценз.
- Когато не е изпълнено в срок задължително предписание, издадено от ръководителя на Агенцията по качество на социалните услуги.
- Когато е прекратено предоставянето на социална услуга за повече от 3 месеца, без да е дадена уважителна причина.
- Когато не е представен в срок до 31 март на всяка календарна година задължителният отчет по чл. 112, ал. 3.
- Когато е прекратено възлагане на управление на социална услуга заради установени нарушения, които са свързани с незаконосъобразно разходване на получени от държавния и/или общински бюджет.
- Когато доставчикът не е изпълнил задължението си да уведоми Агенцията за промяна на обстоятелства, удостоверени в издадения лиценз.
Изпълнителният директор на Агенцията казва в какъв срок доставчикът трябва да отстрани дадено нарушение, но не повече от 3 месеца. Ако не бъдат предприети действия в тази посока, лицензът се отнема.
Ръководителят на Агенцията за качеството на социалните услуги издава заповед за заличаване на лиценз, когато в 3-месечен срок от издаването му доставчикът не го е получил и/или не е заявил получаването му. Неполучаването на издадения лиценз се удостоверява, като се отбележи това обстоятелство върху върнатото писмо с обратна разписка.
До 3 дни от издаването на заповедта за заличаване трябва да бъде известено заинтересованото лице, което от своя страна има право да обжалва решението.
Каква административнонаказателна отговорност носят практикуващите дейността без лиценз
- Доставчик, който предоставя социални услуги без лиценз, се глобява от 3000 до 5000 лв. при първо нарушение. Може да му се наложи и имуществена санкция, която е от 5000 до 7000 лв. При повторно нарушение глобата е от 5000 до 7000 лв., а имущественото наказание е от 7000 до 10 000 лв.
- Длъжностно лице, което виновно нарушава Закона за социалните услуги и нормативните актове, приети в изпълнение на този закон, носи административнонаказателна отговорност независимо от имуществената и дисциплинарна отговорност за същото деяние.
- Длъжностно лице може да бъде глобено за неизпълнение на задължение по същия закон и прилежащите към него нормативни актове. При първо нарушение санкцията е от 500 до 1000 лв., а при повторно - от 1000 до 2000 лв.
- Лице, което не изпълни влязло в сила задължително предписание по Закона за социалните услуги и нормативните актове към него, се глобява от 2000 до 3000 лв. или му се налага имуществена санкция от 3000 до 5000 лв. при първо нарушение. При повторно глобата е от 3000 до 5000 лв. или имуществената санкция е от 5000 до 10 000 лв.
- Орган на управление на социална услуга, който не изпълни задължение по споменатия закон и съответните му нормативни актове, се глобява от 3000 до 5000 лв. или се наказва с имуществена санкция от 5000 до 7000 лв. при първо нарушение. При повторно - от 5000 до 7000 лв. глоба, а имуществената санкция е от 7000 до 10 000 лв., ако деянието не съставлява престъпление.
Служител на Агенцията за качеството на социалните услуги съставя актовете за установяване на административно нарушение. С тези актове се регистрират нарушенията по Закона за социалните услуги и неизпълнението на задължителните предписания. Наказателното постановление се издава от изпълнителния директор на Агенцията или от длъжностно лице, на което той е дал правомощия за това. Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателното постановление се извършва по Закона за административните нарушения и наказания.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Трудова ангажираност
- Трудова медицина, превенция и условия за живот
- Дирекция "Социално подпомагане", град Асеновград
- Видове социални услуги за възрастни хора и хора с увреждания
- Дирекция "Социално подпомагане", град Ямбол
- Дирекция "Социално подпомагане", град Раковски
- "Социално подпомагане", София Красна поляна
- Дирекция "Социално подпомагане", град Ихтиман
- Дирекция "Социално подпомагане", София Младост
- Социални помощи за хора с трайни увреждания
- Дирекция "Социално подпомагане", град Долни чифлик
- "Социално подпомагане", град Бойчиновци
Коментари към Издаване на лиценз за предоставяне на социални услуги