Социални помощи за хора с трайни увреждания
Хората с увреждания имат право на финансова подкрепа, която се определя от техните потребности. От своя страна тези потребности трябва да са посочени в така наречената индивидуална оценка, която се изготвя от специализиран отдел в Дирекции "Социално подпомагане".
Самата финансова подкрепа се подразделя на две части – месечна, която е съобразена със степента на увреждане, и целеви помощи, които са съгласно вида на увреждане. За получаването на финансовата подкрепа гражданите трябва да подават документи в териториалните дирекции на Агенцията по социално подпомагане.
Месечна финансова подкрепа
Право на месечна финансова подкрепа имат хора с трайни увреждания над 18-годишна възраст. Нейният размер е в зависимост от степента на увреждане, а именно:
- от 50 до 70,99 на сто степен на увреждане финансовата подкрепа е в размер 7 на сто от линията на бедност;
- от 71 до 90 на сто степен на увреждане тя е в размер 15 на сто от линията на бедност;
- над 90 на сто степен на увреждане - в размер 25 на сто от линията на бедност;
- над 90 на сто степен на увреждане с определена чужда помощ при хора, които получават пенсия за инвалидност поради общо заболяване или поради трудова злополука или професионална болест - в размер 30 на сто от линията на бедност;
- над 90 на сто степен на увреждане с определена чужда помощ при хора, които получават социална пенсия за инвалидност - в размер 57 на сто от линията на бедност.
Хората с трайни увреждания от 18- до 20-годишна възраст могат да получават месечна финансова подкрепа по чл. 69, т. 1 от Закона за хората с увреждания, ако не получават месечна помощ по чл. 8д от Закона за семейни помощи за деца.
Хората с увреждания, които имат право да получават месечна финансова подкрепа, трябва да подадат заявление-декларация до Дирекция "Социално подпомагане" по настоящ адрес.
Целеви помощи за хора с трайни увреждания
Целевите помощи се предоставят за:
- покупка на лично моторно превозно средство;
- приспособяване на жилище;
- балнеолечение и/или рехабилитационни услуги;
- наем на общинско жилище.
Освен това хората с увреждания имат право на целева помощ за помощни средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия, които не се обхващат от задължителното здравно осигуряване. Те се определят индивидуално с медицински документ, издаден от ЛКК, ТЕЛК или НЕЛК. Националната здравноосигурителна каса ги финансира и предоставя.
Целева помощ за покупка на лично моторно превозно средство
Хората с трайни увреждания имат право на целева помощ за покупка на лично моторно превозно средство до четирикратния размер от линията на бедност за съответната година, ако средномесечният доход на член от семейството за последните 12 месеца е равен или по-нисък от линията на бедност. Допълнителни условия за нейното предоставяне:
- кандидатите да имат определена от ТЕЛК/НЕЛК над 90 на сто вид и степен на увреждане или трайно намалена работоспособност;
- да са работещи или учащи.
Целевата помощ за покупка на лично моторно превозно средство може да се ползва повторно, след като изтекат 5 години от предишното й ползване и ако има установена потребност.
Целева помощ за преустройство на жилище
Право на помощ за преустройство на жилище имат хората с трайни увреждания с над 90 на сто степен на трайно намалена работоспособност или вид и степен на увреждане, както и децата с определени вид и степен на увреждане, които се придвижват с инвалидна количка, ако средномесечният доход на член от семейството за последните 12 месеца е равен или по-нисък от линията на бедност. Тя е до двукратния размер от линията на бедност за съответната година.
Тази целева помощ може да се използва повторно след изтичането на 10 години от предишното й получаване и ако има установена потребност.
Целева помощ за балнеолечение и/или рехабилитационни услуги
Хората с трайни увреждания с над 90 на сто намалена работоспособност, децата с трайни увреждания и военноинвалидите имат право на целева помощ за балнеолечение и/или рехабилитационни услуги. Тя се предоставя веднъж годишно и трябва да има медицинско предписание от лекар специалист за необходимостта от провеждане на балнеолечение и/или рехабилитационни услуги.
Размерът на помощта е до 80 на сто от линията на бедност за съответната година, но не повече от действително направения разход съгласно предоставените документи.
Лицата с трайно увреждане, които имат нужда от чужда помощ, могат да кандидатстват за покриването на разходите на един придружител (до 80%).
Целева помощ за наем на общинско жилище
Хората с трайни увреждания, ако са самотни, са самотни родители на дете с трайни увреждания, както и ако са поставени под пълно запрещение, имат право на целева помощ за наем на общинско жилище. В първите два случая договорът за наем трябва да е сключен с тях, а при лицата под запрещение – с техните законни представители.
Помощта за наема е в размер на нормативно определения наем по реда на Закона за общинската собственост и се превежда от дирекции "Социално подпомагане" след представяне на разходооправдателен документ от съответната община.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Социални услуги и потребители
- Хора със заболявания
- Видове социални услуги за възрастни хора и хора с увреждания
- Дирекция "Социално подпомагане", град Асеновград
- Дирекция "Социално подпомагане", град Ямбол
- Дирекция "Социално подпомагане", София Младост
- Дирекция "Социално подпомагане", град Раковски
- Дирекция "Социално подпомагане", град Долни чифлик
- Дирекция "Социално подпомагане", град Димово
- Дирекция "Социално подпомагане", град Монтана
- Дирекция "Социално подпомагане", София Люлин
- "Социално подпомагане", село Горна Малина
Коментари към Социални помощи за хора с трайни увреждания
Нора Желязкова
Здравейте от лятото съм с диагноза.ХОББ несъм работеща поради здравето си от болница на бол Ница .И на16.03.2020бях с телково решение 50% но все още не получавам пенсия.Със какви права съм.Полагат ли ми се някакъв вид помощ.Така също имам ученик на 8.год.Бащата е пенсионер и му спират цялата пенсия за заем.
Здравейте! Това е информационна страница (сайт на Аптеки Фрамар). Свържете се със съответната институция.
Здравейте от лятото съм с диагноза.ХОББ несъм работеща поради здравето си от болница на бол Ница .И на16.03.2020бях с телково решение 50% но все още не получавам пенсия.Със какви права съм.Полагат ли ми се някакъв вид помощ.Така също имам ученик на 8.год.Бащата е пенсионер и му спират цялата пенсия за заем.