Видове социални услуги за възрастни хора и хора с увреждания
До каква степен е развито и пълноценно едно общество проличава в най-голяма степен в отношението му и грижата към възрастните хора. В България предоставянето на социални услуги като че ли все още предимно се извършва от държавата и преобладава институционалният модел на грижа. Едни от проблемите, които не са разрешени и характеризират системата на услугите в нашата страна, са неприлагането на индивидуален подход, социално изолиране, липса на гъвкавост, стара или недотам подходяща материална база, недостатъчно професионално подготвен персонал, недобър контрол относно критериите за предоставяне на социални услуги, липса на достатъчно взаимодействие между социалната и здравната система.
Сигурно може да се изброява още дълго. Факт е обаче, че в последните години се правят стъпки, макар и недостатъчни, за промяна на системата. Оказват ефект децентрализацията и действията за изнасяне на социалните услуги извънинституционално, както и предоставянето им повече в рамките на семейна среда и в общността. Именно заради изискванията на новото време, промяната в общественото развитие и в социалните нужди на гражданите през 2020 г. се наложи актуализиране на Закона за социалните услуги, в който се въведоха нови нормативни положения.
Що е социална услуга
Социалните услуги обхващат действия, които са с цел подкрепа, превенция и/или преодоляване на социалното изключване, реализиране на права и подобряване на качеството на живот. В тяхната дефиниция се включва още, че в основата им стоят социалната работа, индивидуалният подход и индивидуалната оценка на потребностите. Право на социални услуги има всеки, който има тази необходимост, без значение от образование, здравно състояние, социално и имуществено състояние, възраст и доходи.
Възрастните хора и хората с увреждания са предимно социалната група, на която й е необходимо повече внимание и обгрижване, като изключим децата. Най-вече от една определена възраст (над 65 г.) те се нуждаят от специфични грижи и помощ, особено онези от тях, които са самотно живеещи.
Социалните услуги нямат задължителен характер и се предоставят при изявено желание от страна на бъдещия потребител, който посочва и каква точно да е услугата. Стремежът е да се оказва подкрепа в домашна среда и в общността, а когато това вече не е възможно и са изчерпани всички опции, се преминава към ползването на социални услуги за резидентна грижа (грижи, осъществявани в места за настаняване и обитаване). Предоставянето на социални услуги може да придобие задължителен характер само по разпореждане на съда и в определените от закона случаи. Не може задължително да се ползват социални услуги от резидентен тип от граждани, навършили пълнолетие.
Всеки, желаещ да ползва социална услуга, независимо дали е дееспособно лицеq или поставено под запрещение, може да се обърне към Дирекция "Социално подпомагане" по настоящ адрес или към общината. Служител предоставя информация за действието на всички социални услуги. Бъдещият потребител подава заявление-декларация на място или по електронен път. Може и устно да заяви своето желание за ползване по телефона. Кандидат-потребителят декларира в заявлението доходи, семейно положение и имуществено състояние. От дирекцията се прави проучване на потребностите на желаещия да ползва социална услуга чрез среща с него. След това се изготвя оценка на потребностите за насочване за ползване на подходяща социална услуга в срок от 20 дни след входираното заявление.
Когато кандидат-потребителят е лице под ограничено или пълно запрещение и подава заявление за ползване на резидентна грижа, декларацията се подписва от лицето и от законния представител или настойник/попечител.
Социалните услуги се предоставят за ползване за срок до 6 месеца, до 1 година или от 1 до 3 години. За тях се заплаща такса, която се определя от Министерския съвет, ако социалната услуга е финансирана от държавния бюджет. Ако услугата се извършва от частен доставчик, таксата е по договаряне.
Необходими документи за прием в специализирани институции
Възрастни хора и такива с увреждания се приемат в специализирани институции в случаите, когато са изчерпани всички други възможности за предоставяне на социални услуги в общността, т.е възрастните хора остават в или близо до семейната си среда. Докато при получаването на социални услуги в специализирани институции потребителите са извън семейната среда.
Документите, които са нужни за постъпването в специализирана институция, са:
- Писмена молба по настоящ адрес до ръководителя на Дирекция "Социално подпомагане".
- Копие от документ за самоличност.
- Копие от личен амбулаторен картон, ако има такъв.
- Копие от решение на лекарска консултативна комисия (ЛКК), Териториално-експертна лекарска комисия (ТЕЛК), Национална експертна лекарска комисия (НЕЛК), ако има такова.
- Две актуални снимки.
- Ако лицето е поставено под запрещение - съответният документ.
- Извлечение от Националния осигурителен институт за последно актуализиран размер на пенсията.
- Медицинска характеристика от личния лекар или от здравно заведение по местоживеене на потребителя на услугата.
- Декларация за имуществено и финансово състояние.
- Медицинско удостоверение за психично състояние, издадено от Център за психично здраве.
Социални услуги, от които могат да се възползват възрастните хора и хората с увреждания
Социалните услуги се делят на различни видове спрямо достъпността си, функциите, които изпълняват, в зависимост от потребителите, в зависимост от основните групи дейности, спрямо тяхната продължителност и среда на предоставяне.
Стремежът на държавата и усилията й, насочени към въвеждане на нови практики в областта на социалните услуги, е да се предоставят услуги, които в по-голямата си част да са базирани в семейна среда или в общността.
Социални услуги, предоставяни в общността и в домашна среда
Социалните услуги, които се ползват в общността или в семейна среда, целят потребителите да запазят своето пълноценно съществуване, да не изпадат в социална изолация и същевременно да не бъдат изложени на условия, които да ги карат да се чувстват некомфортно извън своя дом.
Този тип социални услуги се предоставят на възрастни хора, които са над 65 години и не могат да се обслужват сами или могат да го правят до известна степен, на пълнолетни хора с увреждания и на техните семейства.
Предоставянето на тези социални услуги се осъществява от общините, някои от тях може да се предлагат и от частни доставчици.
Трябва да се подчертае, че под хора с увреждания се имат предвид хора с физически увреждания, с психически разстройства, както и такива, които се нуждаят от палиативни грижи.
Личен асистент, социален асистент, домашен помощник
По Националната програма "Асистенти на хора с увреждания", по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" и по програма "Патронажна грижа за възрастни хора и хора с увреждания" се осигуряват т.нар. лични асистенти, социални асистенти и домашни помощници. В техните задължения влизат:
- Набавяне или приготвяне на храна, оказване на помощ при хранене.
- Пазаруване на необходими продукти и лекарства.
- Оказване на помощ при поддържането на личната хигиена, включително и пране, смяна на спално бельо.
- Плащане на битови сметки за ток, вода, на данъци и др.
- Подпомагане при вземането на лекарства, предписани от лекар, измерване на кръвното налягане.
- Оказване на помощ при изготвяне и подаване на документи – за ТЕЛК, за отпускане на социални помощи, за данъчни и други учреждения.
- Асистентите придружават потребителя извън дома му и му помагат в общуването и поддържането на социалните контакти.
- Почистване на помещенията, обитавани от потребителя.
Могат да се включат и други услуги, които са в зависимост от индивидуалните потребности на възрастния човек или на човека с увреждания.
Домашен социален патронаж и обществени трапезарии
Други социални услуги, които са базирани в общността и се предоставят на възрастни хора и хора с увреждания, са домашният социален патронаж и обществените трапезарии. Чрез домашния социален патронаж потребителят получава приготвяне и доставка на храна, а също така може да се включи и услуга по почистване на дома, оказване на помощ при поддържането на личната хигиена, помощ при нужда от здравна грижа и др.
Обществените трапезарии предлагат топла храна на обяд на лица и семейства, получаващи месечни помощи; хора без доходи и близки, които да се грижат за тях; самотно живеещи хора, получаващи минимални пенсии; скитащи и бездомни.
Дневен център за пълнолетни лица с увреждания
В Дневния център за пълнолетни лица с увреждания се оказва подкрепа на хора с трайни увреждания. Предоставят се условия за обслужване, които отговарят на ежедневните и рехабилитационните им нужди, а също така и на потребностите им от организация на свободното време. Услугите в центъра се предоставят полудневно и целодневно. Потребителите се обслужват от професионалисти.
Дневен център за пълнолетни лица с увреждания – седмична грижа
В Дневния център се предоставят същите като вид социални услуги, както в гореописания, но професионалистите в него работят седмично, всеки ден без събота и неделя.
Дневен център за подкрепа на лица с увреждания, включително с тежки множествени увреждания
В Дневния център за подкрепа на лица с увреждания, в това число и с тежки множествени увреждания, се предоставят дневни и почасови услуги като: консултиране, посредничество, информиране на нуждаещите се. Също така се извършват услуги в домашна среда, осигуряване на терапевтична и специализирана помощ, рехабилитация. Социалната услуга обхваща и семейството на лицето с увреждания.
Дневен център за стари хора
В Дневния център за стари хора се оказва подкрепа на хора, които са навършили възрастта за получаване на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 1-3 от Кодекса за социално осигуряване. В центъра им се предоставя храна и помощ относно социалното им включване.
Център за социална рехабилитация и интеграция
В Центъра за социална рехабилитация и интеграция пълнолетните лица получават почасова подкрепа във връзка с извършване на рехабилитация, на психологически и социални консултации, съдействие за възвръщане на умения за водене на самостоятелен живот, за професионална реализация и ориентиране.
Приют
Приютът е социална услуга, която се предоставя за не повече от 3 месеца в рамките на календарна година за определена част от денонощието. От 17 ч. на единия ден до 10 ч. на следващия ден бездомни хора могат да получат подслон, храна, социално консултиране и да подобрят хигиената си.
Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с психични разстройства
Центърът за настаняване от семеен тип предлага на хора с психични разстройства място за живот в среда, близка до семейната. В него могат да се предоставят образователни, здравни, социални и други услуги в зависимост от потребностите на хората. Приемат се не повече от 15 души, които са с психични разстройства с трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане над 71%, за което има експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК.
Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с деменция
В Центъра за настаняване на пълнолетни лица с деменция се предлага подкрепа на хора с деменция и/или болест на Алцхаймер, които са с трайно намалена работоспособност и степен на увреждане повече от 71%. Трябва да е налично експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК или медицински протокол от специализирана (психиатрична) лекарска консултативна комисия. Приемат се до 15 души.
Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с физически увреждания
В Центъра за настаняване от семеен тип за хора с физически увреждания се предоставят услуги в среда, близка до семейната. Пълнолетните лица трябва да са с трайно намалена работоспособност и степен на увреждане над 71%, доказана с експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК. В центъра се приемат до 15 души.
Под "физическо увреждане" се разбира частична или пълна загуба на фина или груба двигателна способност на части от тялото. Тази загуба води до нарушена способност за придвижване, социална адаптация и/или самообслужване. С решение на ТЕЛК/НЕЛК трябва да е удостоверено нарушаването на двигателната способност.
Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с умствена изостаналост
Пълнолетните хора с умствена изостаналост се настаняват в Центъра от семеен тип, когато имат трайно намалена работоспособност и степен на увреждане повече от 71%, доказано с експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК. Осигурява им се среда, която е близка до семейната. Центърът може да се ползва в комбинация със здравни, социални, образователни и други услуги, които са необходими на настанените.
Център за настаняване от семеен тип за стари хора
В Центъра за настаняване от семеен тип за стари хора се приемат не повече от 15 души, на които се предлага място за живот в среда, близка до домашната. Приемат се хора, които са навършили възрастта за получаване на пенсия за осигурителен стаж и възраст.
Защитено жилище за лица с психични разстройства
Защитеното жилище предоставя социална услуга за пълнолетни хора с психични разстройства, които имат трайно намалена работоспособност и степен на увреждане повече от 50%, доказана с решение на ТЕЛК. С подкрепата на специалисти те водят относително самостоятелен начин на живот и им се осигурява среда, близка до семейната. В защитеното жилище се приемат до 8 души.
Защитено жилище за лица с умствена изостаналост
Хората, които се настаняват в защитено жилище за лица с умствена изостаналост, трябва да притежават решение на ТЕЛК, което да удостоверява, че имат трайно намалена работоспособност и степен на увреждане над 50%. Те също обитават среда, която е максимално близка до семейната и се подпомагат от специалисти да водят относително самостоятелен начин на живот. Жилището предоставя места за най-много 8 души.
Защитено жилище за лица с физически увреждания
Изискването за прием в Защитено жилище за лица с физическо увреждане е човекът да има експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК за трайно намалена работоспособност и степен на увреждане над 50%. Потребителят трябва да е с нарушена двигателна способност вследствие частична или пълна загуба на фина или груба двигателна способност на части от тялото. В жилището се приемат до 8 души.
Център за настаняване от семеен тип за младежи с увреждания
В центъра за настаняване от семеен тип за младежи с увреждания се осигурява среда, близка до семейната, на лица от 18- до 25-годишна възраст. Те трябва да притежават решение на ТЕЛК за удостоверяване на степен на увреждане повече от 71%.
Преходно жилище
В преходното жилище се предоставят социални услуги на пълнолетни хора с увреждания. Специалисти им оказват подкрепа как да придобият умения за водене на самостоятелен начин на живот и как да се включат в живота на общността.
Наблюдавано жилище
В наблюдаваното жилище социалните услуги се ползват от навършили пълнолетие хора с увреждания или от младежи от 18- до 25-годишна възраст, които са били настанени извън семейството по Закона за закрила на детето. В жилището те получават умения как да водят самостоятелен начин на живот. Могат да бъдат консултирани от специалисти по правни, трудови, психологически въпроси.
Социални услуги, предоставяни в специализирани институции
Социалните услуги, които се предоставят от специализирани институции, са последната възможност за възрастни хора и хора с увреждания, когато са изчерпани всички други варианти. В нашата страна все още е високо търсенето на институционална грижа. Най-вече тя се предпочита за стари хора, терминално болни и хора с психични разстройства.
Дом за пълнолетни лица с умствена изостаналост
В Дома за лица с умствена изостаналост се приемат хора, при които състоянието е установено с решение на ТЕЛК/НЕЛК. В дома се създават условия за обслужване, които отговарят на ежедневните, терапевтичните и социалните нужди на потребителите. Прави се организация на свободното им време и на личните им контакти.
Дом за пълнолетни лица с психични разстройства
В дома постъпват лица, които са с водеща диагноза, попадаща в обхвата на психичните разстройства, доказана с експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК.
Дом за пълнолетни лица с физически увреждания
В тази специализирана институция постъпват хора, чието физическо увреждане е установено с решение на ТЕЛК/НЕЛК. Предоставят им се условия за обслужване, които отговарят на ежедневните, терапевтичните и социалните потребности на потребителите.
Дом за пълнолетни лица със сетивни нарушения
Сетивното нарушение на потребителите се доказва с решение на ТЕЛК/НЕЛК.
Дом за пълнолетни лица с деменция
В тази специализирана институция се предлага комплекс от социални услуги на хора с деменция или страдащи от Алцхаймер. Заболяванията трябва да са установени с медицински протокол от ЛКК и/или с решение на ТЕЛК/НЕЛК.
Дом за стари хора
В Дома за стари хора се предоставя сбор от социални услуги на хора, които са навършили пенсионна възраст. Приемат се също така и възрастни хора с физически увреждания и с процент намалена работоспособност, установен с решение на ТЕЛК/НЕЛК.
- https://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2137191914
- https://asp.government.bg/bg/deynosti/sotsialni-uslugi/sotsialni-uslugi-za-palnoletni-litsa/sotsialni-uslugi-finansirani-ot-darzhavniya-byudzhet
- https://asp.government.bg/bg/deynosti/sotsialni-uslugi/sotsialni-uslugi-za-palnoletni-litsa/registar-na-vidovete-sotsialni-uslugi-finansirani-ot-darzhavniya-byudzhet
- https://www.strategy.bg/StrategicDocuments/View.aspx?lang=bg-BG&Id=882
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Социални услуги и потребители
- Възрастни хора
- Дирекция "Социално подпомагане", град Асеновград
- Дирекция "Социално подпомагане", град Ямбол
- Дирекция "Социално подпомагане", град Раковски
- "Социално подпомагане", София Красна поляна
- Дирекция "Социално подпомагане", град Ихтиман
- Дирекция "Социално подпомагане", София Младост
- Издаване на лиценз за предоставяне на социални услуги
- Социални помощи за хора с трайни увреждания
- "Социално подпомагане", град Бойчиновци
- Дирекция "Социално подпомагане", град Долни чифлик
Коментари към Видове социални услуги за възрастни хора и хора с увреждания
Володя Димитров
Какво стана с клубовете на пенсионера и инвалида?? Ако ги има какъв е техния статут.
Здравейте! В Държавен вестник е записано, че "Клубовете се учредяват на териториален принцип по общини и селища. За изпълнение на своите цели и инициативи те си сътрудничат с неправителствени организации, съюзите на пенсионерите и инвалидите в България, фондации, частни физически лица и др."
Какво стана с клубовете на пенсионера и инвалида?? Ако ги има какъв е техния статут.