Социална подкрепа за семейства, предоставящи приемна грижа
Настаняването на дете извън семейството носи както своите психически, емоционални и поведенчески особености, така и от практична гледна точка е свързано понякога с необходимостта от финансова помощ за семействата и лицата, които се грижат за децата. Тази социална подкрепа е съгласно Закона за закрила на детето и се осигурява от Дирекция "Социално подпомагане" или от общинския бюджет и е предназначена за деца, отглеждани в семейства на близки и роднини, в приемни семейства и за превенция и реинтеграция. Отделно приемните семейства и семействата на близки и роднини имат право на семейни помощи.
Основата, която се взема за определянето на финансовата помощ, която се отпуска съгласно Закона за закрила на детето, е линията на бедността, а не както беше досега гарантираният минимален доход. Промените важат от 1 юни 2023 г. Финансовата подрепа бива еднократна и месечна.
Условия за отпускане на финансовите помощи
Финансовите помощи за превенция, за отглеждане на дете в приемно семейство или в семейство на близки и роднини се предоставят при следните условия:
- Лицето/семейството и детето, за което се грижат, имат един и същ настоящ адрес.
- Детето е настанено при дадено лице или семейство по реда на Закона за закрила на детето или лицето е родител на детето.
- Родителите или човекът, който се грижи за детето, оказват съдействие на Дирекция "Социално подпомагане".
Когато финансовата помощ е за реинтеграция, тя се отпуска при условие, че лицето е родител на детето и сътрудничи на Дирекция "Социално подпомагане" за постигане на целите, вписани в плана за действие.
Еднократна помощ за превенция на изоставянето и реинтеграция на детето в семейна среда, за отглеждане в приемно семейство и в семейство на близки и роднини
Еднократната финансова помощ се предоставя, когато възникне спешна и извънредна нужда и не е обвързана с издръжката на детето. Тя може да се отпуска до 6 пъти в годината и общият й размер за 12-те месеца е до 2-кратния размер на линията на бедност за съответната година.
Месечна помощ за деца, настанени в приемно семейство
Месечната финансова помощ се предоставя за отглеждането и възпитанието на дете в приемно семейство и за да я получават, приемните родители трябва да представят заповед или съдебно решение за настаняване.
Паричните средства се отпускат от Дирекция "Социално подпомагане" или от общината в зависимост с кого е сключило договор приемното семейство. Финансовата помощ се диференцира с оглед възрастта на детето:
- Ако детето е до 3 години, се предоставя 1,1-кратния размер на линията на бедността за съответната година.
- Ако детето е от 3- до 14-годишна възраст, се отпуска размера на линията на бедността.
- Ако детето е от 14- до 18-годишна възраст, средствата обхващат 1,1-кратния размер на линията на бедността. При условие, че детето продължава да учи след навършването на пълнолетие, но не повече от 20-годишна възраст финансовата помощ се отпуска дотогава.
Ако детето, което е настанено в приемно семейство, има увреждания и те са установени от компетентни здравни органи, към месечната помощ се изплаща и добавка, която е 30% от размера на линията на бедността за съответната година. Добавката се предоставя без доходът на семейството да има значение.
Месечна помощ за деца, настанени в семейство на близки и роднини
Финансовата помощ за дете, което се отглежда в семейство на близки и роднини, се отпуска от Дирекция "Социално подпомагане", ако средният месечен доход на всеки от съпрузите, както и на хората, съжителстващи на семейни начала, на непълнолетните деца и на пълнолетните, продължаващи да учат, но до 20-годишна възраст е по-нисък от линията на бедност за съответната година.
Социален работник от дирекцията прави предложение за размера на месечната помощ, като се взема предвид възрастта на детето.
- Ако детето е до 3-годишна възраст, размерът на помощта е 1,1-кратния размер на линията на бедност за съответната година.
- Ако детето е от 3 до 14 години, се отпускат средства в размер до линията на бедност за съответната година.
- Ако детето е от 14 години до 18 години, се изплаща 1,1-кратния размер на линията на бедност за съответната година. Помощта продължава да се предоставя, докато тийнейджърът учи, но не по-късно от 20-годишна възраст.
В случаи, когато детето, настанено в семейство на близки и роднини, има увреждания, към месечната помощ се добавят още 30% от размера на линията на бедността за съответната година. Не се взема предвид дохода на семейството и уврежданията трябва да са констатирани от компетентни здравни органи.
Служител на Дирекция "Социално подпомагане" следи как се използват финансовите месечни и еднократни помощи от лицата, при които са настанени децата. Към досието на детето се прилага доклад на всеки 6 месеца как се изразходват месечните помощи, а за еднократните докладът се прилага при последващия преглед на плана за действие по конкретния случай. От дирекцията стриктно се води документация какви помощи и с какъв размер са отпускани. Пази се в архив 5 години.
Какви документи са нужни за отпускането на финансовите помощи
За финансовите помощи, които се предоставят от Дирекция "Социално подпомагане", са необходими следните документи:
- Заявление-декларация (по приложение № 8), което се подава от лицето или семейството, което се грижи за детето. Заявлението се пише до директора на дирекцията по настоящ адрес на желаещия да получава помощта. Показва се и лична карта за удостоверяване на самоличността.
- Ако детето е с психически или физически увреждания, към документите се добавя удостоверение за здравословното му състояние.
- От дирекцията могат да изискат други документи, ако има такава необходимост. По служебен път социалните работници проверяват информацията от акта за раждане на детето и каква мярка на закрила е приложена спрямо него.
Изплащане на възнаграждение на професионално приемно семейство
Всяко едно професионално приемно семейство, което е вписано в Регистъра на утвърдените приемни семейства, подписва договор с доставчик на социалната услуга "Приемна грижа" по чл. 31, ал. 4 от Закона за закрила на детето. Доставчикът може да бъде общината, лицензиран доставчик или Дирекция "Социално подпомагане". Договорът се подписва преди да бъде настанено детето в семейството и се сключва само с единия родител, ако приемното семейство е от двама брачни партньори. В него задължително се регламентират:
- предметът на договора;
- какви са правата и задълженията на страните;
- размерът на възнаграждението и как то ще се изплаща;
- за какъв срок е договорът;
- санкциите при неизпълнението му;
- какви са условията и реда за промяна и прекратяване на договора.
За всяко дете, което е настанено в професионално приемно семейство, се подписва и договор по чл. 27, ал. 5 от Закона за закрила на детето.
Размерът на месечното възнаграждение, което ще получават семействата, кандидатствали професионално да се грижат и да отглеждат деца, не може да бъде по-малък от:
- 150% от минималната месечна работна заплата, когато е настанено едно дете.
- 160% от минималната месечна работна заплата за страната, когато са настанени 2 деца.
- 170% от минималната месечна работна заплата, когато са настанени 3 или повече деца.
В период, когато в професионалното приемно семейство е приключило настаняването на дете и все още няма друго дете, семейството получава една месечна минимална работна заплата. Периодът, за който става въпрос, не може да е повече от 1 месец за календарна година.
Ако дете е настанено в приемното семейство за срок, по-малък от 1 месец, възнаграждението се определя пропорционално на броя на дните.
Когато приемен родител предоставя заместваща грижа, на него му се заплаща съобразно броя на дните и броя на децата, за които се е грижил.
На професионалните приемни семейства няма да се заплаща месечното им възнаграждение, ако се прекрати настаняването на детето и семейството не желае да бъде настанявано друго за неопределен период от време. Други случаи, в които няма да получават възнаграждението, са, ако приемното семейство е заличено от Регистъра на утвърдените приемни семейства и когато са установени пропуски в задълженията на приемните родители и това доведе до прекратяване на настаняването на детето.
Семейни помощи, на които приемните семейства и семействата на близки и роднини имат право
Приемните семейства и семействата на близки и роднини, които отглеждат дете, настанено при тях съгласно чл. 26 от Закона за закрила на детето, имат право да получават семейни помощи при определени условия.
- Еднократна помощ за отглеждане на близнаци – предоставя се, когато в приемните семейства или в семейство на близки и роднини са настанени близнаци под 6-месечна възраст. Не се вземат предвид доходите на семейството.
- Месечна помощ за дете до завършване на средното образование, но не повече от 20-годишна възраст – помощта се изплаща независимо от доходите на семейството.
- Месечна помощ за отглеждане на дете до 1 година – предоставя се без значение дохода на семейството, но при други условия.
- Месечни помощи за отглеждане на дете с трайно увреждане до 18-годишна възраст и до завършване на средно образование, но не по-късно от 20-годишна възраст – не се взимат предвид доходите на семейството.
- Месечна помощ за дете без право на наследствена пенсия от починал родител – отпуска се на семейства на роднини и близки, отглеждащи дете по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето при определени условия. Едно от тях е на семейството да не е предоставена месечна помощ с цел отглеждане на дете съгласно Закона за закрила на детето (по-горе в статията).
- Еднократна помощ за ученици, записани в първи, втори, трети и четвърти клас – предоставя се независимо от дохода на семейството.
- Еднократна помощ за ученици, записани в осми клас – отпуска се без значение от дохода на семейството.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Репродуктивност
- Приемна грижа
- Видове социални услуги за възрастни хора и хора с увреждания
- Дирекция "Социално подпомагане", град Асеновград
- Дирекция "Социално подпомагане", град Ямбол
- Дирекция "Социално подпомагане", град Раковски
- "Социално подпомагане", София Красна поляна
- Дирекция "Социално подпомагане", град Ихтиман
- Дирекция "Социално подпомагане", София Младост
- Издаване на лиценз за предоставяне на социални услуги
- Социални помощи за хора с трайни увреждания
- "Социално подпомагане", град Бойчиновци
Коментари към Социална подкрепа за семейства, предоставящи приемна грижа