Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Социални грижи Репродуктивност Приемна грижа Социална подкрепа за приемните семейства по Закона за закрила на детето

Социална подкрепа за приемните семейства по Закона за закрила на детето

от 08 май 2013г., обновено на 03 апр 2017г.
Социална подкрепа за приемните семейства по Закона за закрила на детето - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Социалната подкрепа за приемните семейства по Закона за закрила на детето (ЗЗДе) е вторият тип подкрепа, която би могла да се окаже на семейните двойки, взели решението да се грижат за приемно дете.

Този вид подкрепа се състои в следното:

Според Чл. 46, Ал. 1 от Правилника за прилагането на закона за закрила на детето (ППЗЗДе) за помощ на детето и неговото приемно семейство може да бъде отпусната финансова помощ във вид на финансови средства или в натура. Тези помощи имат правантивно (според Чл. 1, т. 8 ЗЗДе) и реинтеграционно предназначение (по смисъла на Чл.1, т. 9 ЗЗДе) при отглеждането на дете при близки и роднини или в приемно семейство (Чл. 44, Ал. 6 ЗЗДе и Чл. 46, Чл. 2 ППЗЗДе).

Финансовата подкрепа представлява целеви средства в пари и би могла да е еднократна или месечна (Чл. 44, Ал. 4 ЗЗДе и Чл. 46, Ал. 3 ППЗЗДе).

Помощта в натура се предоставя във вид на движими вещи от първа и свързаните с отглеждането и възпитанието на детето неща (чл. 44, ал. 5 ЗЗДе).

Изисквания за превеждане и размер на помощите

В Чл. 47 ППЗЗДе се предвиждат условия за отпускането на помощите по ЗЗДе.

Според Чл. 47, Ал. 1 от ППЗЗДе помощта с превантивен характер, отглеждането на дете при неговите близки и роднини или в приемно семейство следва да бъде отпусната в следните случаи :

1. Семейството има настоящ адрес, еднакъв с този на детето, за което полага грижи

2. Лицето е родител на детето или то е настанено при него по реда на ЗЗДе;

3. Родителите, които се грижат за детето си сътрудничат с отдел "Закрила на детето" в дирекция "Социално подпомагане", за да постигнат съвместно целите, които са посочени в плана за действие.

Подкрепа при реинтегриране се превежда, при условие, че:

1. Даденото лице е родител на детето;

2. Този родител помага активно на отдел "Закрила на детето" в дирекция "Социално подпомагане", за да се постигнат целите, заложени в плана за действие (Чл. 47, Ал. 2 ППЗЗДе).

Трябва да се има предвид, че:

1) Лицата, полагащи грижи за дете и са негови роднини и близки, приемно семейство или ръководителите на специализирани институции, при които е настанено дете според реда на ЗЗДе (Чл. 1, т. 7 ППЗЗДе);

2) Приемното семейство може да се състои от двама съпрузи или отделно лице, при което е настанено дете за отглеждане и възпитание по условия, описани в договор. В него фигурира срокът на настаняване, финансиране, правомощията и обвързаните с тях задължения във връзка с отглеждането и това дете (Чл. 1, т. 4, Чл. 27, Ал. 3 и Чл. 31 ЗЗДе).

Основа за определянето на финансовото подпомагане и подпомагането в натура е обвързана с гарантирания минимален доход (според Чл. 1, т. 9 от Закона за социалното подпомагане), определящ се от Министерски съвет според базисните екзистенциални изисквания на едно лице и капацитета на бюджета (Чл. 46, Ал. 4 ППЗЗДе).

Според Чл. 1, т. 9 ППЗЗДе доходите за отпускането на финансовата подкрепа и на помощта в натура са всички приходи, произлизащи от:

- трудовата дейност;

- дейностите в областта на селско, горско и водно стопанство;

- продажбата и замяната на движимото или недвижимото притежание;

- продажбата на акциите, дяловете и друг вид участия в дадени търговски дружества и други форми на съвместна дейност;

- наеми, ренти и аренди;

- авторските и лицензионните възнаграждения;

- дивидентите и доходите от определено дялово участие;

- премиите и наградите от спортни състезания;

- обезщетенията и помощите;

- пенсиите;

- стипендиите;

- месечните помощи за деца до навършването на 18 годишна възраст;

- месечните помощи за отглеждането на деца според Чл. 8 от Закона за семейните помощи за деца;

- присъдените издръжки;

Не се зачитат доходите при определянето размера на финансовата подкрепа или на помощта в натура:

- помощта, отпусната по установения ред на ППЗЗДе;

- месечните добавки за деца, имащи някакво трайно увреждане, които се изплащат според Чл. 40 от Закона за защита, рехабилитация и социална интеграция на инвалидите;

- добавките за чужда помощ на инвалидизираните хора с намалена трудоспособност над 90% с определена странична помощ;

- еднократното подпомагане при раждането на дете по Чл. 6 от Закона за семейните помощи за деца;

- хуманитарната подкрепа;

- еднократната компенсация към пенсионните възнаграждения или извънредните пенсионни възнаграждения;

- добавки към пенсионното възнаграждение на ветерани, доброволци и пострадали, взели участие в Отечествената война, и на пострадали при изпълнението на мисии във военни контингенти на Организацията на обединените нации;

- допълнителна месечна компенсация към пенсионното възнаграждение на навършилите 75- или 80-години;

- помощи, определящи се с акт на Министерски съвет;

- доходи, взети като резултат на обработването на земеделски земи от Държавния поземлен фонд и от общинския поземлен фонд в рамките на една година след предоставянето им;

- трудови възнаграждения, получени за последния месец от участието в Националната програма "От социални помощи към осигуряване на заетост";

- стипендии, взети по Национална програма "От социални помощи към осигуряване на заетост" (Чл. 1, т. 10 ППЗЗДе).

Условия за отпускането на еднократната помощ

За нуждите на детето би могла да се отпусне еднократна помощ до 4 пъти годишно. Тя се различава от месечната, и следва да бъде отпусната, за да се посрещнат определени нужди, възникнали извънредно. Те не се обвързват с издръжката на детето (Чл. 48, Ал. 1 и 2 ППЗЗДе).

Тази еднократна помощ би могла да бъде отпусната в пари или в натура. Общите й размери годишно са в рамките на 5-кратните размери на гарантирания минимален доход (Чл. 48, Ал. 3 и 4 ППЗЗДе).

Изисквания за отпускането на месечните помощи

1. Децата, които се настаняват за отглеждане при роднини и близки, може да бъдат отпуснати месечни помощи. Необходима условие е средният месечен доход на всеки от двамата съпрузи и на непълнолетните деца да бъде по-малък от 5-кратните размери на гарантирания минимален доход.

Размерите на тази месечна помощ се определят според предложението на компетентен социален работник от отдела за закрила на детето и се разпределя според възрастта на децата:

- до 7 годишна възраст - 3-кратен размер на гарантирания минимален доход;

- от 7 до 14 годишна възраст - 3,5-кратен размер на гарантирания минимален доход;

- от четиринадесет до осемнадесет годишна възраст – 4-кратен размер на гарантирания минимален доход (Чл. 49 ППЗЗДе).

2. Децата, които са настанени да се отглеждат в приемно семейство, се предоставят финансови суми за отглеждането и възпитанието им при сключен договор по Чл. 27, Ал. 3 ЗЗДе.

Нужна документация

Помощта се отпуска след подаване на молба-декларация по установен образец в съгласие с Приложение № 8 към ППЗЗДе, подадено от семейството, грижещо се за своето дете, до директора на дирекция "Социално подпомагане". При подаването на молбата-декларация е нужно да се предостави и лична карта (Чл. 52, ал. 1 ППЗЗДе).

Към молба-декларацията трябва да се приложат документи, описани в Чл. 52, Ал. 2 ППЗЗДе.

Те са следните:

1. Ксерокопие от свидетелството за раждане на детето;

2. Заповед на директора на избрана дирекция за "Социално подпомагане" или решението на съдебната институция за настаняването на детето;

3. Документи за здравословния статус на детето - само за децата, имащи физически или психически нарушения.

При възникнала необходимост дирекцията за "Социално подпомагане" има право да изиска и друга документация (Чл. 52, Ал. 3 ППЗЗДе).

Резултати от описаната по-горе процедура

Помощта, целяща подобряването на степента на превенцията и реинтеграцията се освобождава от данъци и такси, а от тях не биха могли да се вземат удръжки (Чл. 44, Ал. 7 ЗЗДе).

Месечната помощ следва да се отпусне от всяко първо число на месеца от подаване на молбата и се превежда най-късно до края на месеца, следващ този, за който е отпусната помощта (Чл. 54, Ал. 1 ППЗЗДе).

Изплащане на помощта би могло да се извърши по касов или по безкасов път (Чл. 54, Ал. 2 ППЗЗДе).

Месечната помощ се прекратява след влязло в сила решение от директора на дирекция "Социално подпомагане" или от посочено длъжностно лице от всяко първо число на месеца, следващ този, през който е отпаднало основанието за отпускането им (чл. 55, ал. 1 ППЗЗДе).

Месечната помощ може да се измени и спре чрез решението на директора на дирекция "Социално подпомагане" или на посочено от него длъжностно лице от първо число на месеца, следващ месеца, за който е възникнало основание за това (Чл. 55, Ал. 2 ППЗЗДе).

Месечната помощ се възобновява с решение на директора на дирекция "Социално подпомагане" или на посочено от него длъжностно лице (чл. 55, ал. 3 ППЗЗДе).

Неправомерно преведените помощи по Закона за закрила на детето, когато са били взети недобросъвестно, подлежат на връщане с установените в закона лихви, които се събират по общия ред за събирането на държавните вземания (Чл. 57 ППЗЗДе).

 

Още по темата:
  • Най-много приемни семейства има във Варна Най-много приемни семейства има във Варна
  • Още 33 специализирани институции за деца ще бъдат закрити до 2021 г. Още 33 специализирани институции за деца ще бъдат закрити до 2021 г.
  • Приемните семейства и екипите по приемна грижа ще получават по-високо възнаграждение Приемните семейства и екипите по приемна грижа ще получават по-високо възнаграждение
  • Над 2100 са приемните семейства към края на септември Над 2100 са приемните семейства към края на септември
3.7/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СОЦИАЛНИ ПРАВА НА БЪЛГАРСКИТЕ ГРАЖДАНИ - ВАСИЛ МРЪЧКОВ - СИЕЛА
22.00лв.

СОЦИАЛНИ ПРАВА НА БЪЛГАРСКИТЕ ГРАЖДАНИ - ВАСИЛ МРЪЧКОВ - СИЕЛА

Нов

Коментари към Социална подкрепа за приемните семейства по Закона за закрила на детето

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Социална подкрепа за приемните семейства по Закона за закрила на детето
    www.framar.bg 
    на 21 January 2021 в 15:40
    Коментирайте "Социална подкрепа за приемните семейства по Закона за закрила на детето"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Репродуктивност
  • Приемна грижа
  • Видове помощи за лица с над 71% до 90% трайно намалена работоспособност
  • Помощи от Агенцията за социално подпомагане за хора със заболявания
  • Социална подкрепа за лица с увреждания
  • Социални помощи от Агенцията за хората с увреждания
  • Лиценз за предоставяне на социални услуги
  • Дефиниция и видове социални услуги за възрастни хора
  • Процедура и документи за превеждане на месечна помощ за социална интегрирация за транспортни услуги
  • Процедура и документи за превеждане на месечна помощ за социална интеграция, за диетично хранене и медикаменти
  • Организационна подредба на Агенцията за социално подпомагане
  • Дефиниция и социални услуги за хора с хронични заболявания

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Предлагам хамалски услуги за гр. София

преди 579 дни, 1 час и 57 мин.

Мъж-работохолик и здраво семейство - възможно ли е?

преди 638 дни, 6 часа и 12 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Белези по задните части и бедрата

преди 4 дни, 7 часа и 11 мин.

Полезно ли може да бъде прането на дивани и матраци?

преди 10 дни, 17 часа и 28 мин.

Препоръки за препарат за премахване на петна и миризма от котешка и кучешка урина

преди 10 дни, 18 часа и 17 мин.

Занимания по време на криза :)

преди 14 дни, 22 часа и 8 мин.
Всички

АНКЕТА

Ще се ваксинирате ли срещу COVID-19?

Виж резултатите
Още интересни публикации
В Търговище учредиха Областен съвет за социално включване и подкрепа

В Търговище учредиха Областен съвет за социално включване и подкрепа

от 12 яну 2020г. Прочети повече
Изповедта на една приемна майка

Изповедта на една приемна майка

от 07 апр 2016г. Прочети повече

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах