Приемна грижа – дефиниция и видове
Приемната грижа е законово регламентирана мярка за закрила на дете, при която му се предоставя временна грижа. Приемният родител или семейство отглежда, възпитава, осигурява добра и спокойна среда на дете в риск, без да получава родителски права над него.
Приемната грижа е вид социална услуга, чрез която се цели предоставяне за известен период от време на безопасна семейна среда за дете, в която то да се развива. По този начин се избягва институционализацията и се осигурява защита на най-малките членове на нашето общество преди да бъдат върнати в биологичните си семейства или преди да бъдат осиновени.
Причини за настаняване на дете извън семейството
Настаняването на дете извън семейството винаги е крайна мярка и до нея се стига след изчерпването на възможностите за защита на детето в самото семейство. Това не се отнася за случаите, когато е наложително детето да бъде изведено спешно от семейното обкръжение.
Вариантите за настаняване на дете извън семейството са в приемно семейство, в семейство на близки и роднини и в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа. Първоначално Дирекция "Социално подпомагане" издава заповед за настаняването, след което в срок от 1 месец от нейното подписване отправя искане до Районния съд да излезе с решение.
Причините, поради които се налага дете да бъде изведено от семейството, са:
- Родителите му са починали, са с ограничени или лишени родителски права, са неизвестни.
- Родителите, настойниците или попечителите не полагат трайно грижи за детето без основателна причина.
- Родителите, настойниците или попечителите изпитват трайна невъзможност да го отглеждат.
- Ако детето е станало жертва на насилие в семейството и има сериозна опасност неговото физическо, нравствено, психическо, социално и интелектуално развитие да бъде увредено.
- В случаите, описани в чл. 11 от Конвенцията от 1996 г.
- Когато родителите, настойниците или попечителите са дали съгласие или отказват да прекратят участие на детето в предаване по смисъла на Закона за радиото и телевизията, а така се създава опасност за развитието му.
Видове приемна грижа
Приемната грижа може да бъде доброволна или професионална.
Доброволна приемна грижа
При доброволната приемна грижа приемният родител или семейството преминава през специално обучение и след това с него се подписва граждански договор.
Професионална приемна грижа
Професионалните приемни семейства също минават през обучение по утвърдена програма, но те получават и допълнителна квалификация за отглеждане и възпитаване на деца. Другата разлика между доброволното и професионалното приемно родителство е, че при второто семейството получава трудово възнаграждение.
Поради всички изброени дотук причини в професионалните приемни семейства с приоритет се настаняват:
- деца с увреждания;
- деца до 3-годишна възраст;
- непълнолетни жертви на трафик или насилие;
- деца, при които е била приложена мярка "полицейска закрила";
- деца с поведенчески проблеми
- и когато се прилага заместваща приемна грижа.
Когато се утвърждава професионалното приемно семейство от Комисията по приемна грижа, в заповедта се посочва за какви деца то е подходящо да отглежда – като брой, възраст и други особености.
>>> Кандидатстване за приемни родители
Видове настаняване в приемни семейства
Децата в риск се настаняват в приемни семейства за даден период. Потребностите на детето, целта на настаняване и планът за действие определят вида на настаняването. По този критерии то бива:
Краткосрочно настаняване
При краткосрочно настаняване детето отива в приемно семество за срок до 1 година. Прилага се, когато биологичното семейство е в кризисна ситуация и по този начин му се оказва подкрепа. След това детето се връща при своите родители. Докато то е в приемното семейство, се предприемат мерки да не се стигне до неговото изоставяне. Предпазните действия са описани в Наредбата за условията и реда за осъществяване на мерки за предотвратяване на изоставянето на деца и настаняването им в институции, както и за тяхната реинтеграция. Ако връщането на детето в биологичното семейство е неуспешно, се предприемат действия за неговото осиновяване.
>>> Социална подкрепа за семействата, предоставящи приемна грижа
Дългосрочно настаняване
Дългосрочното настаняване е за повече от 1 година и се прилага при деца, чиито родители:
- са починали;
- са ограничени или лишени от родителски права;
- са неизвестни;
- системно не полагат грижи за тях без основателна причина;
- са в трайна невъзможност да ги отглеждат.
В приемни семейства дългосрочно се настаняват и деца, при които осиновяването е невъзможно или при които връщането им в биологичното семейство също не е възможно.
Спешно настаняване
Спешното настаняване цели запазването на живота и здравето на детето. Прилага се:
- за деца в бедствена ситуация;
- при жертви на насилие и трафик;
- за деца до 3-годишна възраст, включително и новородени;
- при деца, които са били под "полицейска закрила" и тя вече е приключила.
Заместваща грижа
Заместваща грижа се предоставя за кратък период от време, като може да бъде почасова, целодневна, денонощна, само за събота и неделя и т.н. Тя се предлага:
- в случаите, когато е нужна подкрепа на семействата на близки и роднини, при които е настанено дете;
- при отпуск на професионално приемно семейство;
- когато член на приемно семейство е болен и няма кой друг да поеме грижите за детето;
- когато се отглежда дете с увреждания;
- за подпомагане на социализацията на настанено дете в специализирана институция.
Само утвърдени приемни семейства могат да приютяват деца с цел заместваща грижа.
Коментари към Приемна грижа – дефиниция и видове