Права и задължения на приемните родители
Приемните семейства осигуряват спокойна и уютна семейна среда на деца, които се нуждаят от закрила и са в риск. За определен период от време те отглеждат, възпитават и се грижат за развитието на децата, но нямат родителски права над тях.
Приемните семейства преминават през различни процедури и обучения преди да бъдат утвърдени като семейства, предоставящи приемна грижа. Те задължително подписват договор (по чл. 27, ал. 5 от Закона за закрила на детето) с доставчик на социални услуги, който може да бъде Дирекция "Социално подпомагане", общината или лицензиран частен доставчик. В договора са регламентирани освен предметът, срокът за изпълнение, санкции и т.н., също и правата и задълженията на приемното семейство.
Какво са длъжни да осигурят на детето приемните родители
Приемното семейство е длъжно да осигури на детето, което ще бъде настанено при тях, следните условия:
- Жилище, което да предоставя подходящи условия.
- Детето да разполага със свое лично пространство.
- Да се предлага подходяща храна за детето и да има режим на хранене.
- Да се осигуряват личните нужди на повереното дете.
- Да се полагат грижи за образованието и здравето му.
- Да се предоставят условия за емоционалното му развитие.
- Приемното семейство трябва да направи така, че режимът на лични отношения между детето и биологичното му семейство да се осъществява, както и да дава информация на родителите за детето. Ако отношенията са в интерес на непълнолетния, съдът разпорежда какви да са те и какъв да е техният график.
- Приемното семейство да предоставя възможности за срещи между детето и роднини, приятели, близки и важни за него хора.
- Да сътрудничи на Дирекция "Социално подпомагане" и на доставчика на социалната услуга.
- Лицата, които полагат грижи за дете, задължително трябва да го придружават на обществено място след 20:00 ч., ако то е до 14-годишна възраст. Ако детето е над 14 години, часовият отрязък, в който трябва да са с него, е след 22:00 ч.
- При условие, че възрастен, който се грижи за дете, няма възможност да бъде с непълнолетния на обществено място след 22:00 ч., той трябва да осигури придружител на детето. Придружителят трябва да е пълнолетен и дееспособен.
- Приемното семейство не може да оставя без наблюдение и грижа деца до 12-годишна възраст, ако с тези действия се създава опастност за тяхното физическо, нравствено и психическо развитие.
- Лицата, които полагат грижи за дете, са длъжни да съдействат при реализирането на дейностите по закрила на детето и да изпълняват мерките, които се предприемат по Закона за закрила на детето.
- Грижещите се за дете лица не бива да допускат детето да участва в реклами или други форми на търговски съобщения за ГМО храни.
- Приемните семейства са длъжни да не позволяват участието на деца в предавания по смисъла на Закона за радиото и телевизията, които са неблагоприятни или могат да увредят тяхното физическо, социално, психическо и нравствено развитие.
Права на приемното семейство
Наред със задълженията, приемното семейство има и права, които са регламентирани в Закона за закрила на детето и в Наредбата за условията и реда за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца.
- Приемното семейство има право на подкрепа от страна на доставчиците на социалната услуга "Приемна грижа". Тя включва консултации, обучение, подкрепа при възникване на кризисни ситуации, конфликти и др.
- Социалният работник предоставя на приемното семейство план за действие и други данни, които са нужни за отглеждането на детето.
- Приемните родители имат право да искат и да получават съдействие от страна на органите по Закона за закрила на детето. Това са Държавната агенция за закрила на детето, Дирекция "Социално подпомагане", Националният съвет за закрила на детето и Комисия за детето, която се създава към всяка община.
- Лицата, които се грижат за дете, имат право да бъдат информирани и консултирани за всички мерки и действия, които се предприемат по Закона за закрила на детето освен в случаите, описани в чл. 13.
- Приемното семейство има право да изрази мнение преди постановяването на решение, което е свързано с промяна на мярката на закрила на детето.
Коментари към Права и задължения на приемните родители
Калина Велинова
Искам да попитам на 29 май си взех детенце един прекрасен син за година сам приемен родител след това предстой осиновяване може ли някой да ми обясни на какво имам право като приемен родител той е на 10 месеца прекрасното ми дете
Здравейте! В статията са описани правата и задълженията на приемите родители. За по-подробна информация и въпроси се обърнете към съответната институция.
Искам да попитам на 29 май си взех детенце един прекрасен син за година сам приемен родител след това предстой осиновяване може ли някой да ми обясни на какво имам право като приемен родител той е на 10 месеца прекрасното ми дете