Кандидатстване за приемни родители
Желаещите да станат приемни родители преминават през различни процедури и обучения преди да бъдат одобрени. Грижата за дете е голяма отговорност, а се превръща в двойно по-голяма, когато детето се намира извън своята семейна среда, далеч от родители и носи със себе си някаква травма. Затова хората, които решават да поемат отговорността доброволно или професионално да са приемни родители, трябва да са годни и подготвени психически за това предизвикателство. И, разбира се, да са с голямо сърце.
Хората, които кандидатстват за приемни родители, трябва да са сключили брак или да са отделно лице. Доставчици на социалната услуга "Приемна грижа" могат да бъдат общината, Дирекция "Социално подпомагане" или лицензиран доставчик. Както кандидатите за осиновяване, така и одобрените за приемни родители се вписват в регистър, но на утвърдените приемни семейства. Тяхното утвърждаване се извършва от Комисията по приемна грижа, която се създава към всяка Регионална дирекция "Социално подпомагане". Сред задачите на Комисията са още проучване на нуждата от социалната услуга "Приемна грижа" на областно ниво и в съответната община, планиране вида и броя приемни семейства и съгласуване тяхното включване в общинските програми за закрила на детето. Освен утвърждаване на кандидатите Комисията прави и предложения за заличаване на приемни семейства, преглежда годишните доклади за оценка на приемните родители, организира и осъществява срещи с доставчици на социални услуги по въпроси с приемната грижа.
Хора, които не могат да бъдат приемни родители
В Закона за закрила на детето е посочено кои лица не могат да кандидатстват за приемно семейство:
- Непълнолетни.
- Поставени под запрещение.
- Лишени или ограничени от родителски права. Изключение се прави, когато лишаването е било по обективни причини или вече правата са възстановени.
- Лицата, които не могат да бъдат настойници.
- Настойници, попечители или приемни семейства, които са отстранени от тази дейност заради виновно неизпълнени задължения.
- Негодните да изпълняват родителски функции заради липса на лични качества за възпитаване на дете. Също така тези, които не могат да осигурят материални условия за отглеждането и развитието на дете.
- Осиновители, по чиято вина е прекратено осиновяване по реда на Семейния кодекс.
- Хора, които са болни от СПИН и посочените в чл. 61, ал. 1 от Закона за здравето болести.
- Осъждани за умишлено престъпление от общ характер.
- Лица, срещу които е образувано наказателно производство за умишлено престъпление от общ характер.
Процедура по кандидатстването за приемни семейства и необходими документи
Задължение на доставчика на социална услуга е да набира приемни семейства съобразно потребностите, които са посочени в общинската програма за закрила на детето. Всеки, проявил желание да бъде приемен родител, получава устна и писмена информация от доставчика (община, Дирекция "Социално подпомагане" или лицензиран доставчик) какви са условията и реда за кандидатстване, как се правят подбора и утвърждаването на кандидатите и какво представлява приемното семейство като мярка за закрила на детето.
Решилите да станат приемно семейство трябва да подготвят определен набор от документи, който включва:
- Заявление до доставчик на социална услуга по настоящ адрес (приложение № 1).
- Копие на лична карта.
- Документ от ГРАО, удостоверяващ, че лицата не са под запрещение, не са с ограничени родителски права или не са лишени от тях.
- Декларация, в която посочват, че не са лица, които не могат да бъдат настойници; че не са настойници, попечители или приемни семейства, които са отстранени като такива заради виновно неизпълнени задължения; че не са негодни да изпълняват родителски функции и че не са осиновители, по чиято вина е прекратено осиновяване.
- Медицинско удостоверение, което доказва, че не са болни от СПИН и от посочените в чл. 61, ал. 1 в Закона за здравето болести.
- Свидетелство за съдимост.
- Документ, удостоверяващ, че срещу кандидатите няма образувано наказателно производство за умишлено престъпление от общ характер.
- Доставчикът може да поиска и други документи при нужда.
След като документите бъдат приети, доставчикът е длъжен писмено да уведоми директора на Регионалната дирекция "Социално подпомагане", че са постъпили заявления от кандидати за приемно семейство. Доставчикът изготвя предложение до Комисията по приемна грижа кандидатите да бъдат утвърдени като приемно семейство или не.
Ако кандидатите желаят да са доброволно приемно семейство, от Дирекция "Социално подпомагане" проверяват дали членовете му получават социални помощи по реда на Закона за социалното осигуряване. За професионалните приемни семейства тази проверка не се прави.
Как се оценяват кандидатите за приемно семейство
Оценяването на кандидатите за приемни семейства се извършва от доставчика на социални услуги.
- Той трябва да проведе минимум 4 срещи с желаещите да станат приемни родители и с останалите членове на семейството им.
- Доставчикът е длъжен да посети дома, където ще се отглежда детето, не по-малко от 2 пъти.
- Предоставящият услугата "Приемна грижа" се среща с двама поръчители, които предоставят писмени препоръки за кандидатите.
- Кандидатите преминават през обучение, което включва минимум 36 часа по програма, утвърдена от министъра на труда и социалната политика, от изпълнителния директор на Агенцията за социално подпомагане и от председателя на Държавната агенция за закрила на детето. След обучението провелият го пише доклад за постигнатите резултати.
Оценяването приключва до 4 месеца от подаването на заявлението, като срокът може да се удължи с 2 месеца заради обективни причини, отнасящи се до кандидатите.
Когато се оценяват кандидатите, от голямо значение е преценката дали те могат да предоставят материални условия за отглеждането и развитието на дете и дали могат да му осигурят лично пространство в дома си. От особена важност е и дали кандидатите за приемно семейство могат да си сътрудничат с доставчика на услугата, със социалния работник, който работи с детето, и с биологичните родители, ако общуването с тях е в интерес на детето. Не на последно място кандидатите трябва да разбират същността на приемната грижа, нейната роля и да изложат тяхната мотивация защо искат да станат приемно семейство.
Социалният работник, който работи с желаещите да станат приемни родители, изготвя доклад. Доставчикът на социалната услуга ги уведомява и им го предоставя да се запознаят с него в рамките на 7 дни. Кандидатите могат да впишат своите възражения, ако имат такива. От своя страна доставчикът може да даде становище в социалния доклад, че желаещите да станат приемно семейство не бива да бъдат утвърдени и вписани в регистъра, когато:
- Не сътрудничат на социалния работник при оценяването или откажат да преминат обучението.
- Мотивацията им е в разрез с интересите на детето.
- Кандидатите не поддържат отношения с близки, приятели, живеят изолирано или ще им бъде трудно да намират време за детето.
- Брачният партньор на кандидата, децата му или съжителстващото с него лице не са съгласни в дома им да бъде настанено дете.
- Други причини, които ще навредят на физическото, психическото или социалното развитие на детето.
Процедура след оценяването на кандидатите за приемно семейство
След като кандидатите за приемно семейство са се запознали със социалния доклад, доставчикът на услугата го предоставя на Комисията по приемна грижа заедно с възраженията. Тя ги разглежда и решава дали кандидатите да бъдат утвърдени като приемно семейство или не. Членовете на комисията изслушват социалния работник, който е направил доклада, а когато се налага и желаещите да станат приемно семейство. Социалният доклад, възраженията и решението се предоставят от Комисията на директора на Дирекция "Социално подпомагане" в срок от 7 дни. След това директорът издава заповед или отказ кандидатите за приемно семейство да бъдат вписани в Регистъра в срок от 14 дни от представянето на документите. В 7-дневен срок от влизането в сила на заповедта те се уведомяват от директора на Дирекция "Социално подпомагане" дали са одобрени като приемно семейство или не. След изтичането на срока за обжалване и след влизането в сила на заповедта утвърдените кандидати вече официално се вписват в Регистъра.
Ако желаещите да станат приемно семейство се разколебаят и се откажат, те могат да подадат заявление на всеки етап от оценяването до доставчика на социални услуги и до директора на Регионална дирекция "Социално подпомагане".
Как се настанява дете в приемно семейство
След като приемното семейство е утвърдено и вписано в Регистъра, се преценява какво дете е подходящо да бъде настанено там и съответно семейството за какво дете е подходящо. Изборът се прави от Дирекция "Социално подпомагане", която работи с детето, съвместно с доставчика на услугата, който работи с приемните родители.
Следва процес на опознаване между приемното семейство и детето, който включва срещи и посещения на детето в дома, където ще бъде настанено. Когато настаняването е по спешност, тази част се съкращава или отпада. При създаването на близки отношения между приемното семейство и детето се пристъпва към настаняване.
Социалният работник, който работи с детето, информира приемните родители за:
- навиците, нуждите и интересите на детето;
- здравословното му състояние;
- особености в поведението и развитието му;
- данни за биологичното му семейство;
- за близки връзки между детето и други негови роднини;
- за срока на настаняване в приемното семейство;
- за въпроса относно упражняването на родителски права и задължения спрямо детето;
- за друга информация, която ще е от полза на приемното семейство по отношение на грижите за детето.
Приемните семейства могат да разчитат на подкрепа при осъществяването на грижата от страна на доставчика на социалната услуга чрез поддържащо обучение, групи за самопомощ, консултиране и др.
Наблюдението след настаняването на детето се извършва, от една страна, от социалния работник от дирекцията, който работи с детето, и, от друга страна, от служител на доставчика, който работи с приемното семейство. И двамата посещават минимум два пъти през първия месец дома, където е настанено детето, и след това по веднъж всеки месец.
Минимум веднъж годишно социалният работник, който работи с приемното семейство, го проверява, като се среща с него, отива в дома му и изготвя доклад въз основа на проверката.
Приемното семейство е задължено да уведомява Дирекция "Социално подпомагане" и доставчика при промяна на обстоятелствата, които засягат детето:
- Ако са настъпили изменения, които забраняват на семейството да предоставя услугата "Приемна грижа".
- Ако приемните родители започнат да живеят изолирано, не могат да предоставят необходимите материални условия за отглеждането на детето или са изгубили мотивация.
- При промяна на настоящия адрес или ако предстои такава.
- Лицето, което е приемен родител, сключи брак.
- Лицето, което е приемен родител, се разведе (при брачните двойки единият съпруг кандидатства за приемно семейство).
- При настъпване на смърт на детето или на приемния родител.
- Други съществени обстоятелства.
Коментари към Кандидатстване за приемни родители
Нина Томова
Мога ли да кандидатствам за приемно семейство, като в момента гледам майка си по програма?
Здравейте, ето информация за условията за кандидатстване – Кандидатстване за приемни родители. За повече информация се обърнете към Дирекция "Социално подпомагане" по местоживеене или друг доставчик на услугата.
Мога ли да кандидатствам за приемно семейство, като в момента гледам майка си по програма?