Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Социални грижи Репродуктивност Осиновяване Първоначална процедура по осиновяване – от взимането на решението до подаване на молба в съда

Първоначална процедура по осиновяване – от взимането на решението до подаване на молба в съда

от 18 ное 2012г., обновено на 04 окт 2021г.
Редактор: Ирина Тенева
Първоначална процедура по осиновяване – от взимането на решението до подаване на молба в съда - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Взимането на решение за осиновяване на дете е много емоционален момент, който преобръща мирогледа и битието на човек. Достигането до съзнателното намерение да се поеме подобна отговорност коства преминаване през съмнения, колебания, притеснения и страхове. Изживяването на всички тези етапи е неизбежно, но вземайки крайното решение да осигури грижа и обич на дете от системата, кандидат-осиновителят трябва да е подготвен и да е наясно какво му предстои. Затова след преминаването през процеса на емоционална подготовка следва процесът на запознаване с фактологичната, законодателната и правната страна на въпроса.

Първата стъпка е получаването на информация какви условия трябва да се спазят, когато се тръгне по пътя на осиновяването. Основите са заложени в Семейния кодекс, в който са посочени базисните критерии за стартирането на процеса осиновяване.

Условия, на които трябва да отговарят осиновяваният и осиновяващият

Изискването, което е посочено в Семейния кодекс за възрастта на осиновявания, е, че не може да бъде подложено на осиновяване лице, което е навършило пълнолетие към датата на подаване на молбата.

Изключва се двама души да могат да осиновят едно дете. Това изискване не се спазва, когато кандидат-осиновителите са брачна двойка.

Не е позволено едно лице да бъде осиновено втори път. Необходимо е първо да бъде прекратено съществуващото осиновяване.

По принцип близнаци не се разделят и се осиновяват заедно. Позволено е да бъдат осиновени поотделно, ако 6 месеца след вписването им в регистъра за подлежащи на осиновяване деца те все още не са осиновени заедно или е в техен интерес разделянето им. Братята и сестрите се осиновяват заедно, ако емоционалната връзка между тях и много силна.

Лицето, което желае да осиновява, трябва да е дееспособно и да не е лишено от родителски права.
Задължително между осиновявания и осиновяващия трябва да има 15 години разлика във възрастта. Това изискване не се взема под внимание, когато съпруг осиновява рожденото дете на брачния си партньор и когато двама съпрузи осиновяват едновременно или последователно и за единия е спазено това условие.

Забранено е осиновяването между роднини по права линия и между братя и сестри. Позволено е баба и дядо да осиновят свой внук, когато е извънбрачно дете, при смърт на единия от родителите или и на двамата. Съдът взема становище и от другите дядо и баба и ако те имат претенции за осиновяване, правната институция взема решение въз основа на интересите на детето.

Видове осиновяване

Съществува пълно и непълно осиновяване. Прилага се пълно осиновяване на деца:

  • Които са с неизвестни родители.
  • Чиито родители предварително са дали съгласие за този вид осиновяване.
  • Които са настанени в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа и техен родител не е поискал в срок до 6 месеца по административен ред прекратяване на настаняването, промяна на мярката, връщане на детето или настаняването му в семейство на роднини.
  • Когато детето е настанено в приемно семейство и е в регистъра на деца за пълно осиновяване.

При пълното осиновяване правата и задълженията между осиновения и неговите низходящи и осиновяващия и неговите роднини стават като между роднини по произход. Прекъсват се отношенията между осиновения и неговите кръвни роднини. На детето се издава нов акт за раждане, в който името на осиновяващия фигурира като родител.

При непълното осиновяване правата и задълженията като между роднини по произход възникват само между осиновения и неговите низходящи и осиновителя. Запазват се правата и задълженията между осиновения и неговите низходящи с роднините им по произход. Не се налага издаването на нов акт за раждане, в съществуващия се добавя информация за осиновяването и името на осиновителя.

За да се допусне осиновяване, налице трябва да са няколко обстоятелства. На първо място е нужно да има съгласие от страна на:

  • осиновяващия;
  • родителите на осиновявания;
  • съпрузите на осиновяващия и на осиновявания;
  • осиновявания, когато е навършил 14 години;

В дадени случаи не е нужно съгласие на родителя за осиновяване. Такъв случай е, когато родителят трайно не полага грижи за детето, не дава издръжка или го отглежда и възпитава по вреден за развитието му начин. Когато родителят не поиска в срок до 6 месеца прекратяване на настаняването на детето в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа или в приемно семейство, промяна на мярката или връщане на детето, осиновяването също става без съгласието на майката или бащата.

Преминаване към процедура по регистриране и одобряване на кандидат-осиновителите

Желаещият да осинови дете в България под формата на пълно осиновяване попълва писмено заявление (по приложение № 6) за получаване на разрешение за вписване в регистъра на осиновяващи при условията на пълно осиновяване. Документът е предназначен за Дирекция "Социално подпомагане", която е по постоянния адрес на заявителя. Ако желаещите са съпрузи, но са с различни постоянни адреси, избират единия от двата и входират заявлението в съответната дирекция.

В документа се попълват личните данни, информация за семейството на осиновяващия, какво е социалното и икономическото положение на заявителя, към списъците на кои дирекции да бъде записано името му като лице, което желае осиновяване, причините за осиновяване и др.
Ако кандидатстващите са брачна двойка, в заявлението се записва същата информация и за партньора.

Документи, които се подават в Дирекция "Социално подпомагане" със заявлението

Допълнителните документи, които трябва да се подготвят и придружават заявлението, са:

  • Удостоверение, че лицето не е лишавано от родителски права. То се издава от общината, където му е постоянният адрес, след като се направи проверка в други общини, в които е пребивавало с постоянен адрес.
  • Документ за психично здраве и медицинско удостоверение за физическо здраве. Второто трябва да съдържа информация и за отсъствието на тежки хронични и други заболявания, които застрашават живота на осиновяващия, на сексуално предавани инфекции и резултати от изследвания за СПИН/ХИВ, туберкулоза, хепатит В и сифилис.
  • Свидетелство за съдимост.
  • Документ, който доказва, че срещу заявителя не е образувано наказателно производство за умишлено престъпление от общ характер.
  • Декларации и удостоверения за имотно състояние и доходи.
  • Препоръки за желаещия да осинови, както и за хората, които живеят с него.

Ако осиновяващият е гражданин на чужда държава, но обичайното му местопребиваване е в България, той предоставя документи за лишаване от родителски права, за съдимост и за липса на образувано наказателно производство съгласно законодателството на страната, в която е роден.

разговор между две жени

Социално проучване на осиновяващия

В срок до 3 месеца след подаването на необходимите документи в Дирекция "Социално подпомагане" неин служител започва социално проучване доколко желаещият е годен да осинови дете. Проучването се състои от:

  • Най-малко 3 срещи с кандидата.
  • Минимум едно посещение в дома, където ще се отглежда детето.
  • Най-малко 1 среща със семейството на осиновяващия и с хората, които живеят с него.
  • Разговор с поръчителите, които са дали препоръки за кандидата.
  • Провеждане на обучение на осиновяващия по утвърдена програма. Той посещава курс, след това се изготвя доклад, който се дава на Дирекцията.

След приключването на социалното проучване социалният работник, който работи с кандидат-осиновителя, пише доклад, в който описва резултатите от проучването и прави оценка на осиновяващия. Въз основа на този доклад служителят на Дирекцията изготвя мотивирано предложение до нейния директор дали да се разреши или откаже издаване на разрешение за вписване в регистъра на осиновяващи при условията на пълно осиновяване.

Вписване в регистъра

Директорът на Дирекция "Социално подпомагане" разписва разрешението или отказа за вписване в Националния регистър на осиновяващи при условията на пълно осиновяване в срок от 7 дни. След като се издаде разрешението, в срок от 3 дни ръководителят го изпраща в Регионалната дирекция "Социално подпомагане" по постоянен адрес на кандидат-осиновителя заедно с цялото му досие. Там длъжностно лице извършва вписването в регистъра. Ако осиновяващият е посочил и други регионални дирекции, всички документи се изпращат и до тях.

Кандидатът получава партиден номер, след като бъде записан в Националния регистър. Разрешението за вписване е с валидност 2 години. То може да бъде прекратено преди изтичане на срока в няколко случая:

  • След молба на осиновяващия.
  • След преценка на директора на Дирекция "Социално подпомагане" по чл. 87, ал. 2 от Семейния кодекс.
  • Когато е влязло в сила съдебно решение за осиновяване. Изключение се прави, ако лицето има разрешение за осиновяване на повече от едно дете.
  • Когато осиновяващият почине.

Определяне на подходящ осиновяващ за дете

Към всяка регионална дирекция функционира Съвет по осиновяване, който се събира всяка седмица. Неговата задача е да определи за всяко конкретно дете най-подходящия кандидат-осиновител. След като Съветът свърши тази задача, от Дирекцията уведомяват писмено осиновяващия кое дете е избрано за него и му дават информация. Кандидатът трябва да подаде молба за среща с детето, а има право и да откаже такава. Ако не входира молба в определен срок или декларира своя отказ, Регионалната дирекция "Социално подпомагане" известява следващия подходящ кандидат в срок от 14 дни. В Националния регистър се записва всеки отказ или неподаване на молба в дадения срок.

След получаването на уведомлението осиновяващият има 1 месец да подаде молба за осиновяване до съда с помощта на регионалната дирекция. Институцията изпраща в срок от 3 дни до съответния Окръжен съд молбата за осиновяване.

Източник:
  • https://www.lex.bg/laws/ldoc/2135637484
  • http://www.zachatie.org/osinoviavane_na_dete/
Още по темата:
  • Еднополовите двойки в Гърция вече ще могат да осиновяват дете Еднополовите двойки в Гърция вече ще могат да осиновяват дете
  • Семейни помощи и парични обезщетения за осиновителите Семейни помощи и парични обезщетения за осиновителите
  • Право на достъп до информация за биологичния произход на осиновените деца в България Право на достъп до информация за биологичния произход на осиновените деца в България
  • Изготвяне на здравен профил на дете за осиновяване Изготвяне на здравен профил на дете за осиновяване
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НЕВЪЗМОЖНОТО БЯГСТВО НА ДЖИНИ МУН - БЕНДЖАМИН ЛАДУИК - ХЕРМЕС
15.95лв.

НЕВЪЗМОЖНОТО БЯГСТВО НА ДЖИНИ МУН - БЕНДЖАМИН ЛАДУИК - ХЕРМЕС

Коментари към Първоначална процедура по осиновяване – от взимането на решението до подаване на молба в съда

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Първоначална процедура по осиновяване – от взимането на решението до подаване на молба в съда
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 12:24
    Коментирайте "Първоначална процедура по осиновяване – от взимането на решението до подаване на молба в съда"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Репродуктивност
  • Осиновяване
  • Семейни помощи и парични обезщетения за осиновителите
  • Право на достъп до информация за биологичния произход на осиновените деца в България
  • Изготвяне на здравен профил на дете за осиновяване
  • Съдебна процедура по осиновяване
  • Права и задължения на осиновените деца и на осиновителите
  • Как да съобщите на детето си, че е осиновено
  • Адаптация на осиновените деца
  • Да се допусне ли в България законовата възможност за осиновяване на деца от еднополови двойки?
  • Майка на дете с увреждане: Осинови и обичай. Толкова е просто!
  • След като приемните родители отказали да приемат това бебе, съдбата решила да се намеси
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП с ПИК

преди 803 дни, 1 час и 20 мин.

Подариха ми маслиново дръвче - какви грижи изисква?

преди 2168 дни, 2 часа и 21 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 28 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 15 часа и 28 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 15 часа и 40 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 15 часа и 47 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival