Първоначална процедура по осиновяване – от взимането на решението до подаване на молба в съда

Взимането на решение за осиновяване на дете е много емоционален момент, който преобръща мирогледа и битието на човек. Достигането до съзнателното намерение да се поеме подобна отговорност коства преминаване през съмнения, колебания, притеснения и страхове. Изживяването на всички тези етапи е неизбежно, но вземайки крайното решение да осигури грижа и обич на дете от системата, кандидат-осиновителят трябва да е подготвен и да е наясно какво му предстои. Затова след преминаването през процеса на емоционална подготовка следва процесът на запознаване с фактологичната, законодателната и правната страна на въпроса.
Първата стъпка е получаването на информация какви условия трябва да се спазят, когато се тръгне по пътя на осиновяването. Основите са заложени в Семейния кодекс, в който са посочени базисните критерии за стартирането на процеса осиновяване.
Условия, на които трябва да отговарят осиновяваният и осиновяващият
Изискването, което е посочено в Семейния кодекс за възрастта на осиновявания, е, че не може да бъде подложено на осиновяване лице, което е навършило пълнолетие към датата на подаване на молбата.
Изключва се двама души да могат да осиновят едно дете. Това изискване не се спазва, когато кандидат-осиновителите са брачна двойка.
Не е позволено едно лице да бъде осиновено втори път. Необходимо е първо да бъде прекратено съществуващото осиновяване.
По принцип близнаци не се разделят и се осиновяват заедно. Позволено е да бъдат осиновени поотделно, ако 6 месеца след вписването им в регистъра за подлежащи на осиновяване деца те все още не са осиновени заедно или е в техен интерес разделянето им. Братята и сестрите се осиновяват заедно, ако емоционалната връзка между тях и много силна.
Лицето, което желае да осиновява, трябва да е дееспособно и да не е лишено от родителски права.
Задължително между осиновявания и осиновяващия трябва да има 15 години разлика във възрастта. Това изискване не се взема под внимание, когато съпруг осиновява рожденото дете на брачния си партньор и когато двама съпрузи осиновяват едновременно или последователно и за единия е спазено това условие.
Забранено е осиновяването между роднини по права линия и между братя и сестри. Позволено е баба и дядо да осиновят свой внук, когато е извънбрачно дете, при смърт на единия от родителите или и на двамата. Съдът взема становище и от другите дядо и баба и ако те имат претенции за осиновяване, правната институция взема решение въз основа на интересите на детето.
Видове осиновяване
Съществува пълно и непълно осиновяване. Прилага се пълно осиновяване на деца:
- Които са с неизвестни родители.
- Чиито родители предварително са дали съгласие за този вид осиновяване.
- Които са настанени в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа и техен родител не е поискал в срок до 6 месеца по административен ред прекратяване на настаняването, промяна на мярката, връщане на детето или настаняването му в семейство на роднини.
- Когато детето е настанено в приемно семейство и е в регистъра на деца за пълно осиновяване.
При пълното осиновяване правата и задълженията между осиновения и неговите низходящи и осиновяващия и неговите роднини стават като между роднини по произход. Прекъсват се отношенията между осиновения и неговите кръвни роднини. На детето се издава нов акт за раждане, в който името на осиновяващия фигурира като родител.
При непълното осиновяване правата и задълженията като между роднини по произход възникват само между осиновения и неговите низходящи и осиновителя. Запазват се правата и задълженията между осиновения и неговите низходящи с роднините им по произход. Не се налага издаването на нов акт за раждане, в съществуващия се добавя информация за осиновяването и името на осиновителя.
За да се допусне осиновяване, налице трябва да са няколко обстоятелства. На първо място е нужно да има съгласие от страна на:
- осиновяващия;
- родителите на осиновявания;
- съпрузите на осиновяващия и на осиновявания;
- осиновявания, когато е навършил 14 години;
В дадени случаи не е нужно съгласие на родителя за осиновяване. Такъв случай е, когато родителят трайно не полага грижи за детето, не дава издръжка или го отглежда и възпитава по вреден за развитието му начин. Когато родителят не поиска в срок до 6 месеца прекратяване на настаняването на детето в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа или в приемно семейство, промяна на мярката или връщане на детето, осиновяването също става без съгласието на майката или бащата.
Преминаване към процедура по регистриране и одобряване на кандидат-осиновителите
Желаещият да осинови дете в България под формата на пълно осиновяване попълва писмено заявление (по приложение № 6) за получаване на разрешение за вписване в регистъра на осиновяващи при условията на пълно осиновяване. Документът е предназначен за Дирекция "Социално подпомагане", която е по постоянния адрес на заявителя. Ако желаещите са съпрузи, но са с различни постоянни адреси, избират единия от двата и входират заявлението в съответната дирекция.
В документа се попълват личните данни, информация за семейството на осиновяващия, какво е социалното и икономическото положение на заявителя, към списъците на кои дирекции да бъде записано името му като лице, което желае осиновяване, причините за осиновяване и др.
Ако кандидатстващите са брачна двойка, в заявлението се записва същата информация и за партньора.
Документи, които се подават в Дирекция "Социално подпомагане" със заявлението
Допълнителните документи, които трябва да се подготвят и придружават заявлението, са:
- Удостоверение, че лицето не е лишавано от родителски права. То се издава от общината, където му е постоянният адрес, след като се направи проверка в други общини, в които е пребивавало с постоянен адрес.
- Документ за психично здраве и медицинско удостоверение за физическо здраве. Второто трябва да съдържа информация и за отсъствието на тежки хронични и други заболявания, които застрашават живота на осиновяващия, на сексуално предавани инфекции и резултати от изследвания за СПИН/ХИВ, туберкулоза, хепатит В и сифилис.
- Свидетелство за съдимост.
- Документ, който доказва, че срещу заявителя не е образувано наказателно производство за умишлено престъпление от общ характер.
- Декларации и удостоверения за имотно състояние и доходи.
- Препоръки за желаещия да осинови, както и за хората, които живеят с него.
Ако осиновяващият е гражданин на чужда държава, но обичайното му местопребиваване е в България, той предоставя документи за лишаване от родителски права, за съдимост и за липса на образувано наказателно производство съгласно законодателството на страната, в която е роден.
Социално проучване на осиновяващия
В срок до 3 месеца след подаването на необходимите документи в Дирекция "Социално подпомагане" неин служител започва социално проучване доколко желаещият е годен да осинови дете. Проучването се състои от:
- Най-малко 3 срещи с кандидата.
- Минимум едно посещение в дома, където ще се отглежда детето.
- Най-малко 1 среща със семейството на осиновяващия и с хората, които живеят с него.
- Разговор с поръчителите, които са дали препоръки за кандидата.
- Провеждане на обучение на осиновяващия по утвърдена програма. Той посещава курс, след това се изготвя доклад, който се дава на Дирекцията.
След приключването на социалното проучване социалният работник, който работи с кандидат-осиновителя, пише доклад, в който описва резултатите от проучването и прави оценка на осиновяващия. Въз основа на този доклад служителят на Дирекцията изготвя мотивирано предложение до нейния директор дали да се разреши или откаже издаване на разрешение за вписване в регистъра на осиновяващи при условията на пълно осиновяване.
Вписване в регистъра
Директорът на Дирекция "Социално подпомагане" разписва разрешението или отказа за вписване в Националния регистър на осиновяващи при условията на пълно осиновяване в срок от 7 дни. След като се издаде разрешението, в срок от 3 дни ръководителят го изпраща в Регионалната дирекция "Социално подпомагане" по постоянен адрес на кандидат-осиновителя заедно с цялото му досие. Там длъжностно лице извършва вписването в регистъра. Ако осиновяващият е посочил и други регионални дирекции, всички документи се изпращат и до тях.
Кандидатът получава партиден номер, след като бъде записан в Националния регистър. Разрешението за вписване е с валидност 2 години. То може да бъде прекратено преди изтичане на срока в няколко случая:
- След молба на осиновяващия.
- След преценка на директора на Дирекция "Социално подпомагане" по чл. 87, ал. 2 от Семейния кодекс.
- Когато е влязло в сила съдебно решение за осиновяване. Изключение се прави, ако лицето има разрешение за осиновяване на повече от едно дете.
- Когато осиновяващият почине.
Определяне на подходящ осиновяващ за дете
Към всяка регионална дирекция функционира Съвет по осиновяване, който се събира всяка седмица. Неговата задача е да определи за всяко конкретно дете най-подходящия кандидат-осиновител. След като Съветът свърши тази задача, от Дирекцията уведомяват писмено осиновяващия кое дете е избрано за него и му дават информация. Кандидатът трябва да подаде молба за среща с детето, а има право и да откаже такава. Ако не входира молба в определен срок или декларира своя отказ, Регионалната дирекция "Социално подпомагане" известява следващия подходящ кандидат в срок от 14 дни. В Националния регистър се записва всеки отказ или неподаване на молба в дадения срок.
След получаването на уведомлението осиновяващият има 1 месец да подаде молба за осиновяване до съда с помощта на регионалната дирекция. Институцията изпраща в срок от 3 дни до съответния Окръжен съд молбата за осиновяване.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Репродуктивност
- Осиновяване
- Право на достъп до информация за биологичния произход на осиновените деца в България
- Изготвяне на здравен профил на дете за осиновяване
- Адаптация на осиновените деца
- Права и задължения на осиновените деца и на осиновителите
- След като приемните родители отказали да приемат това бебе, съдбата решила да се намеси
- Изоставено куче не спира да се взира в стопаните, който го спасяват
- Съдебна процедура по осиновяване
- Трябва ли да отпадне тайната на осиновяването?
- Осиновено момче разбира, че ще има сестричка преди родителите си
- Как да съобщите на детето си, че е осиновено
Коментари към Първоначална процедура по осиновяване – от взимането на решението до подаване на молба в съда