Права и задължения на осиновените деца и на осиновителите
След осиновяването между осиновителя и осиновения се създават правоотношения като между родител и дете. За сформирането на истинска, емоционална връзка между двамата е нужно време и много усилия и от двете страни. Но с настъпването на правоотношението автоматично възникват правата и задълженията на осиновителя като родител и на осиновения като дете.
Права и задължения на осиновителя
Едно дете може да бъде осиновено от брачна двойка или от самостоятелно лице. Когато са съпрузи, те имат равни права и задължения по отношение на осиновеното дете. Водещо в изпълняването на правата и задълженията е винаги интересът на детето. Упражняването им се извършва по общо съгласие на родителите, а ако единият е приложил свое право или задължение самостоятелно, трябва да уведоми другия.
Осигуряване на възпитание, грижи и надзор
Приоритети на родителя трябва да са грижите за физическото, нравственото, умственото и социалното развитие на детето. Към тях се прибавят образованието и личните и имуществените му интереси.
Ролята на родителя е да отглежда подопечното му дете и да оформя възгледите му. Съобразно възможностите си и спрямо заложбите и нуждите на осиновения той е длъжен да осигури образованието му. Забранено е на осиновителя да прилага, независимо дали физическо или психическо, насилие, както и методи на възпитание, които накърняват достойнството на детето.
Ако детето е малолетно, родителят трябва да упражнява постоянен надзор над него, а ако е непълнолетно - да осигури допустим контрол на поведението му.
Законът задължава майката, бащата или посочено от тях пълнолетно, дееспособно лице (когато те не могат) да придружават след 20 ч. на обществени места дете, което е до 14 години, а след навършването на тази възраст - след 22 ч. Също така нямат право да оставят сами деца до 12-годишна възраст.
Кога родителят представлява детето
Всеки родител има право да представлява осиновения, ако е под 14-годишна възраст, както и да дава съгласие за правните действия на детето, когато е над 14 години.
>>> Първоначална процедура по осиновяване
Права и задължения на осиновеното дете
Право на осиновения е да бъде отглеждан и възпитаван така, че да се развива нормално във физическо, социално, умствено и нравствено отношение.
Детето има право да поддържа лични отношения с родителите си, изключение правят случаите, в които съдът е разпоредил друго.
Може да потърси съдействие от Дирекция "Социално подпомагане", когато се породи разногласие между него и родител. Когато противоречието е по сериозен и съществен въпрос и детето е навършило 14 години, то има право да потърси помощ в дирекцията и тя от своя страна да му съдейства за решаване на спора пред Районния съд, който е по настоящия му адрес.
В задълженията на осиновения влиза чувството и изразяването на уважение към родителите, баба, дядо и останалите членове на семейството. Той е длъжен да им помага, а вече като пълнолетен - да се грижи за възрастните или болни майка и баща.
Когато упражнява правата си, детето е длъжно да не пренебрегва и да уважава правата на родителите си и на останалите граждани. Трябва да не нарушава морала, обществения ред и изискванията за опазване на общественото здраве.
Право на закрила
Всяко дете има право да получи закрила, когато е в опасност физическото, нравственото, социалното и умственото му развитие. Същото важи и при положение, че не са защитени правата и интересите му.
Не могат да бъдат ограничавани правата или привилегиите му, които са основани на народност, раса, пол, етническа принадлежност, произход, образование, имуществено състояние, религия, убеждения или при констатирано увреждане.
Право на защита срещу насилие
Законът дава право на закрила на детето срещу замесването му в дейности, които ще окажат неблагоприятно въздействие върху физическото, образователното, нравственото и психическото му развитие.
То може да потърси закрила при условие, че приложените върху него методи на възпитание, физическо, психическо или друг вид насилие и форми на въздействие нарушават достойнството му и са в противоречие с интересите му.
Подлежи на закрила дете, което е използвано за проституция, просия, за получаване на неправомерни материални доходи, за разпространяване на порнографски материали и е сексуално насилвано.
Ненавършилите пълнолетие трябва да получат закрила, ако са въвлечени в религиозни, политически или синдикални дейности.
>>> Начини и причини за прекратяване на осиновяването
Опазване личността на детето
Без позволението на родителите или на законните представители не може да се огласяват данни и сведения за дете. Изключение се прави в случаите, когато лице уведомява Дирекция "Социално подпомагане", МВР или Държавна агенция за закрила на детето, че дадено дете се нуждае от защита и закрила. Всеки, станал свидетел на подобно събитие, е длъжен да сигнализира на органите. На всеки, навършил 14 години, се взема и неговото съгласие дали могат да бъдат разгласени личните му данни.
Право на изразяване, информиране и консултиране
Всяко дете има правото да се изразява свободно по въпроси, които са от негов интерес. Също така институция, която осигурява закрила на детето, може да информира и консултира дете без знанието на родителите му или на хората, които полагат грижа за възпитанието и отглеждането му, ако това би му навредило.
По отношение на религиозните убеждения майката и бащата определят тези на малолетните до 14-годишна възраст. След навършването на посочените години по въпроса се постига съгласие между непълнолетния и родителите му.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Репродуктивност
- Осиновяване
- Агенции за осиновяване търсят хора, които да се гушкат с новородените
- Право на достъп до информация за биологичния произход на осиновените деца в България
- Семейни помощи и парични обезщетения за осиновителите
- Първоначална процедура по осиновяване – от взимането на решението до подаване на молба в съда
- Съдебна процедура по осиновяване
- Адаптация на осиновените деца
- След като приемните родители отказали да приемат това бебе, съдбата решила да се намеси
- Да се допусне ли в България законовата възможност за осиновяване на деца от еднополови двойки?
- Условия и процедури при международно осиновяване
- Изготвяне на здравен профил на дете за осиновяване
Коментари към Права и задължения на осиновените деца и на осиновителите