Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Социални грижи Репродуктивност Бременност, раждане и родителство Майчинство и право на работа

Майчинство и право на работа

от 01 сеп 2016г., обновено на 08 юли 2022г.
Редактор: Ирина Тенева
Майчинство и право на работа - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Интересът към законовите начини за съчетаване на майчинството с работата може да бъде провокиран от различни причини, но най-честите и актуални са нуждата от повече средства или желанието да не се губят трудовите навици и позиции. Затова целта на тази статия е да разясни кога и при какви условия една жена, ползваща отпуск за бременност, раждане и отглеждане на малко дете, както и получаваща парично обезщетение по същите причини, може да работи, без да се прекъсва финансовата компенсация.

Кой има право да получава обезщетение за майчинство

Всеки гражданин, който се намира в трудови правоотношения, задължително се осигурява за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост, смърт, безработица и трудова злополука и професионална болест (чл. 4, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване). Заради правото на осигуряване за общо заболяване и майчинство при настъпването на риска бременност и раждане жените имат право да получават финансово обезщетение за времето от 410 дни, в които се включват 45 дни преди раждането (чл. 50, ал. 1 от КСО), и за отглеждане на дете до навършването му на 2 години (чл. 53, ал. 1 от КСО). Обезщетението компенсира липсата на трудово възнаграждение през тези периоди и се изплаща на база издаден болничен лист и на разрешен от работодателя отпуск. Жените имат право на паричната компенсация само, ако имат 12 месеца осигурителен стаж за общо заболяване и майчинство.

Самоосигуряващите се граждани задължително заплащат вноски за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт (чл. 4, ал. 3 от КСО). Имащите право по желание да се осигуряват за общо заболяване и майчинство са хората, които са регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност; извършващите трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества; физическите лица, които са членове на неперсонифицирани дружества; лицата, облагаеми по реда на чл. 26, ал. 7 от ЗДДФЛ; регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводителите (чл. 4, ал. 4 от КСО). Плащащите вноски за общо заболяване и майчинство самоосигуряващи се лица имат право на финансово обезщетение за бременност, раждане и отглеждане на дете до 2-годишна възраст, ако имат 12 месеца осигурителен стаж (чл. 50, ал. 8 от КСО).

Кога осигурените за общо заболяване и майчинство нямат право на обезщетение

В Кодекса за социално осигуряване изрично се посочва кога не се полага парично обезщетение за бременност и раждане. В чл. 46, ал. 3 се казва, че компенсация за временна неработоспособност и бременност и раждане не се изплаща на хора, които извършват трудова дейност, която дава основание за осигуряване за общо заболяване и майчинство за времето, за което има издадени документи от здравните органи. Това означава, че ако при издаден болничен лист за бременност и раждане за срок до 135 календарни дни или за разрешен отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст една жена упражнява трудова дейност, при която се осигурява за общо заболяване и майчинство, тя няма право да взима парично обезщетение за този период. В този случай се начислява трудово възнаграждение, което изключва получаването на обезщетение.

Същото се отнася и за самоосигуряващите се, които упражняват дейност, за която са регистрирани, включително и по граждански договор. Извършването на дейност през период, който обхваща срока на финансова компенсация за бременност и раждане, за отглеждане на дете до 2-годишната му възраст и при осиновяване на дете до 5-годишна възраст, предполага получаването на възнаграждение и задължение за внасяне на осигурителни вноски. В такъв случай самоосигуряващата се жена няма право да взима парично обезщетение. Тя трябва да посочи в декларация образец № 1, съгласно Наредба № Н-13 от 17.12.2019 г., обстоятелството, че работи в този период.

Какви са възможностите за работа по време на майчинство

майка работиСъществуват възможности, които позволяват на майка, получаваща обезщетение за бременност и раждане и ползваща отпуск по майчинство, да работи и в същото време да запази финансовата компенсация.

Извършването на труд без трудово правоотношение позволява получаването на парично обезщетение по чл. 50, ал. 1 и чл. 53 от КСО при осигурените за общо заболяване и майчинство. Това означава, че жена, която е осигурена за общо заболяване и майчинство и взема компенсация за периода на майчинство (бременност, раждане и отглеждане на дете до 2-годишна възраст), може да работи на граждански договор и в същото време да получава парично обезщетение. Това е позволено, тъй като при гражданския договор няма задължение и право да се внасят осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство. Условието е обаче възнаграждението, вписано в гражданския договор, да е под минималната работна заплата. Тогава е възможно и получаването на обезщетението, и упражняването на дейност.

Майка, която е осигурена за общо заболяване и майчинство по едно трудово правоотношение, има право да взима финансово обезщетение в пълен размер за остатъка от периода след 135-ия ден до 410 календарни дни в случай, че започне работа по второ трудово правоотношение и не ползва отпуск по него. При ситуация, когато жена ползва отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст (чл. 164, ал. 1 от Кодекса на труда) и без да го прекъсва постъпи на работа при втори работодател или възложител, обезщетението се изплаща в пълен размер до прекъсването или изтичането на отпуска чрез работодателя, който го е разрешил.

Самоосигуряващо се лице, което извършва работа по граждански договор, която е различна от тази, за която е регистрирано, може да продължи да получава в пълен размер паричната компенсация за бременност, раждане и отглеждане на дете до 2-годишна възраст, тъй като върху доходите по граждански договор не е нужно да се плащат осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство.

Друга опция за запазване на паричното обезщетение и упражняването на трудова дейност е, когато осигурената за общо заболяване и майчинство жена след 410-ия ден реши да не ползва допълнителния отпуск за отглеждане на малко дете или го прекрати. Тогава тя има право на 50% от финансовата компенсация по чл. 53 от КСО. Същото важи и за самоосигуряващо се лице, което започне да извършва трудова дейност, за която внася осигуровки за общо заболяване и майчинство.

Друга възможност за получаване на обезщетението, което се полага по чл. 50, ал. 1 и чл. 53 от КСО, е ако майката регистрира фирма и внесе в НАП декларация, с която известява, че ще плаща осигуровки само за фонд "Пенсии". Така тя ще продължи да взима финансова компенсация до навършването на 2 години на детето.

Източник:
  • https://www.nssi.bg/
  • https://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/1597824512
Още по темата:
  • Времетраене на майчинството в България и другите европейски държави Времетраене на майчинството в България и другите европейски държави
  • Отпускът за гледане на дете до 2 години не дава право на платен отпуск за същия период Отпускът за гледане на дете до 2 години не дава право на платен отпуск за същия период
  • Път за бебешки колички в София – една полезна инициатива, организирана от група майки във фейсбук Път за бебешки колички в София – една полезна инициатива, организирана от група майки във фейсбук
  • Жени Димова: Няма да се откажа каквото и да се случи! Жени Димова: Няма да се откажа каквото и да се случи!
5.0/5 2 оценки

Коментари към Майчинство и право на работа

От сайта (4)
Напиши коментар 4 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 16 May 2023 в 10:11

    Служител Н.Г.

    Здравейте, Относно параграфа: "Плащащите вноски за общо заболяване и майчинство самоосигуряващи се лица имат право на финансово обезщетение за бременност, раждане и отглеждане на дете до 2-годишна възраст, ако имат 12 месеца осигурителен стаж (чл. 50, ал. 8 от КСО)." Интересува ме тези 12 месеца осигурителен стаж непосредствено преди използването на отпуска по майчинство ли се отброяват и непрекъснати (последователни) ли следва да са? Или е необходимо да си осигурявана общо 12 месеца за последните 18 месеца? Или става въпрос изобщо да имаш отработени 12+ месеца осигурителен стаж, без значение кога и в каква времева рамка? Извинявам се за дългия въпрос, това са възможните начини, по които бих могла да го тълкувам, затова съм ги пояснила. Ситуацията ми е, че имам 3,5+ години осигурителен стаж, натрупан до януари 2022г. От тогава работя на граждански договор и не дължа/внасям осигуровки за майчинство. Интересува ме какъв ми е най-добрият ми вариант да си осигуря майчинство занапред, като запазя работата на граждански договор (без да прекъсвам договора си)? Благодаря предварително.

    Здравейте, дванадесетмесечният осигурителен стаж може да е прекъснат или непрекъснат и не е задължително да е положен непосредствено преди излизането в отпуск за бременност и раждане или при един и същ работодател. Изпращаме Ви линк към контактния център на НОИ, там е посочен телефонен номер, на който можете да получите информацията, която Ви интересува, от консултант на института от 8:30 ч. до 17:30 ч. всеки работен ден.
    >>>  https://www.nssi.bg/kontakti/kontakten-centyr/
  2. Служител Н.Г. 
    на 12 May 2023 в 18:25

    Здравейте, Относно параграфа: "Плащащите вноски за общо заболяване и майчинство самоосигуряващи се лица имат право на финансово обезщетение за бременност, раждане и отглеждане на дете до 2-годишна възраст, ако имат 12 месеца осигурителен стаж (чл. 50, ал. 8 от КСО)." Интересува ме тези 12 месеца осигурителен стаж непосредствено преди използването на отпуска по майчинство ли се отброяват и непрекъснати (последователни) ли следва да са? Или е необходимо да си осигурявана общо 12 месеца за последните 18 месеца? Или става въпрос изобщо да имаш отработени 12+ месеца осигурителен стаж, без значение кога и в каква времева рамка? Извинявам се за дългия въпрос, това са възможните начини, по които бих могла да го тълкувам, затова съм ги пояснила. Ситуацията ми е, че имам 3,5+ години осигурителен стаж, натрупан до януари 2022г. От тогава работя на граждански договор и не дължа/внасям осигуровки за майчинство. Интересува ме какъв ми е най-добрият ми вариант да си осигуря майчинство занапред, като запазя работата на граждански договор (без да прекъсвам договора си)? Благодаря предварително.

  3. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 17 May 2022 в 12:52

    Майка

    Здравейте, може ли да поясните какво означава терминът "минимална средна работна заплата"? Това е в контекста на извършване на работа по граждански договор по време на майчинство, но възнаграждението трябва да е под "минималната средна работна заплата". Такава заплата няма, има или минимална или средна работна заплата. Не става ясно коя сума се взема предвид- Минимална работна заплата- 710 лв. Или Средна работна заплата, която не знам да има определена.

    Здравейте! Благодарим Ви, че сте обърнала внимание! В статията се има предвид минималната работна заплата. Средната работна заплата се изчислява от Националния статистически институт и показва каква е сумата, която получава българинът като възнаграждение средно за месеца или годината за страната. Например през декември 2021 г. средната брутна месечна заплата е била 1676 лв. в страната.

  4. Майка 
    на 16 May 2022 в 13:13

    Здравейте, може ли да поясните какво означава терминът "минимална средна работна заплата"? Това е в контекста на извършване на работа по граждански договор по време на майчинство, но възнаграждението трябва да е под "минималната средна работна заплата". Такава заплата няма, има или минимална или средна работна заплата. Не става ясно коя сума се взема предвид- Минимална работна заплата- 710 лв. Или Средна работна заплата, която не знам да има определена.

СТАТИЯТА е свързана към

  • Репродуктивност
  • Бременност, раждане и родителство
  • Времетраене на майчинството в България и другите европейски държави
  • Психическото здраве на детето се уврежда, ако майката се върне скоро след раждането на работа
  • "Страхувам се да имам дете, защото знам, че майчинството може да е ужасяващо"
  • Какво се случва с мама, когато й липсва достатъчно сън
  • Всяка жена ли има майчински инстинкт
  • Майчината болка, която осакатява жените поколение след поколение, и защо трябва да я излекуваме
  • Перфектната майка: Как да се освободите от капана на постоянните очаквания и критики
  • Отложено майчинство: Много жени замразяват яйцеклетки поради липса на подходящ партньор, а не заради кариера или образование
  • Неочакваната самота на новите майки
  • Индия планира да забрани сурогатното майчинство
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как да разбера дали съм била осигурена за общо заболяване и майчинство

преди 1549 дни, 23 мин.

Връщане на работа след майчинство - как да се адаптирам бързо?

преди 2353 дни, 21 часа и 49 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 1 час и 2 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 16 часа и 2 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 16 часа и 13 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 16 часа и 20 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
"Страхувам се да имам дете, защото знам, че майчинството може да е ужасяващо" "Страхувам се да имам дете, защото знам, че майчинството може да е ужасяващо"

"Страхувам се да имам дете, защото знам, че майчинството може да е ужасяващо"

от 28 март 2024г. Прочети повече
В главната роля: Бенджамин Спок - един от най-известните педиатри в света  В главната роля: Бенджамин Спок - един от най-известните педиатри в света

В главната роля: Бенджамин Спок - един от най-известните педиатри в света

от 16 фев 2017г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival