Право и условия за ранно пенсиониране
Хората, работили при тежки и вредни условия на труд, имат право да се пенсионират по-рано. За такива се считат извършвалите трудова дейност при условията на първа и втора категория труд.
Държавата дава два варианта за ранно пенсиониране на хората, които са работили при тежки и нездравословни условия на труд. Първият е, когато пенсията се изплаща от държавното обществено осигуряване (ДОО) и са спазени изискванията по чл. 69б от Кодекса за социално осигуряване (КСО). Вторият е взимането на така наречената професионална пенсия. За нейното получаване също е необходимо хората да са работили при условията на първа и втора категория труд, но осигуряването се извършва в професионални пенсионни фондове и изцяло се поема от работодателя. Условията за нейното изплащане са определени в чл. 168 от КСО.
Важно е да се уточни, че пенсиите по чл. 69б от КСО се отпускат, когато лицата не са придобили право за получаване на професионална пенсия или са променили своето осигуряване по чл. 4в от КСО. От своя страна пенсията, отпусната от професионален пенсионен фонд, се предоставя до навършването на възрастта по чл. 68, ал. 1 от КСО и не е позволено да се изплаща заедно с пенсия за трудова дейност или със социална за инвалидност, отпуснати от ДОО.
Изисквания за получаване на пенсия от ДОО за хора, работили в условия на първа и втора категория труд
Преди 2015 г. изискванията за получаване на пенсия за осигурителен стаж и възраст от ДОО по чл. 69б от КСО от хората, извършвали трудова дейност в условия на първа и втора категория труд, бяха едни, но от 1 януари 2018 г. вече са променени.
Хората, работили 10 години при условия на първа категория труд, могат да се пенсионират, когато:
- До 31 декември 2015 г. са навършили 47 години и 8 месеца за жените и 52 години и 8 месеца за мъжете. Сборът от осигурителния стаж и възрастта им трябва да бъде съответно 94 за дамите и 100 за господата.
- Възрастта се увеличава след 2015 г. с по 2 месеца за всяка следваща календарна година за мъжете и с по 4 месеца за жените, докато се достигне 55 години. За 2022 г. изискуемата възраст за пенсиониране за хората, отговарящи на гореспоменатите условия, е 50 г. за представителките на нежния пол и 53 г. и 10 месеца за господата.
Хората, работили 15 години при условия на втора категория труд, могат да се пенсионират, когато:
- До края на 2015 г. са навършили 52 г. и 8 месеца за жените и 57 г. и 8 месеца за мъжете. Сборът от осигурителния стаж и възрастта им трябва да е съответно 94 и 100.
- От същата дата възрастта се увеличава с по 2 месеца за всяка следваща календарна година за дамите и с по 4 месеца за мъжете, докато се достигне 60 години. За 2022 г. възрастта, на която могат да се пенсионират жените, е 55 години, а мъжете - 58 г. и 10 месеца.
Ранно пенсиониране на работници и служители в подземни обекти
Работниците, инженерно-техническите специалисти, ръководните служители до ръководител на участък включително, които са работили под земята в подземните рудници, в подземните геологопроучвателни и хидротехнически обекти, както и в тунелното и подземното минно строителство могат да се пенсионират преди да навършат изискваната възраст по чл. 68 от КСО. Условията са до 31 декември 2015 г. да имат 10 години осигурителен стаж от първа категория труд, навършени 47 години за жените и 52 г. за мъжете, както и сборът от осигурителния стаж и възрастта им трябва да е 90. След края на 2015 г. възрастта се увеличава с по 2 месеца и при двата пола и така, докато се достигне до 55 г. През 2022 г. възрастта, която се изисква за пенсиониране при жените, е 48 г. и 2 месеца, а при мъжете 53 г. и 2 месеца.
В случаите, когато трудовият договор на гореспоменатите специалисти бъде прекратен с предизвестие поради закриване на предприятието или на част от него, както и при съкращаване на щата, те имат право да се пенсионират не по-рано от навършване на 45 г. и 4 месеца към края на 2017 г. Другите изисквания са да имат 10 години осигурителен стаж от извършване на работа в условията на първа категория труд, както и сборът от осигурителния стаж и възрастта трябва да е 90. От 31 декември 2017 г. възрастта се увеличава с по 2 месеца всяка следваща година, докато се достигне до 50 г. и при двата пола. За 2022 г. мъжете и жените имат право да се пенсионират на 46 г. и 2 месеца.
Промяна на осигуряването от професионален пенсионен фонд към ДОО
Работещите при условия на първа и/или втора категория труд, нямащи все още право да се пенсионират по чл. 168 от КСО, могат да подадат заявление за отпускане на пенсия по ДОО, когато отговарят на изискванията, посочени в чл. 69б от същия кодекс. Едновременно с него трябва да попълнят и заявление образец УП-23, което им позволява средствата от партидата им в професионалния пенсионен фонд да се прехвърлят във фонд "Пенсии" на ДОО. Документът се подава лично или от упълномощено лице, притежаващо нотариално заверено пълномощно, чрез териториално поделение на НОИ или чрез НАП.
Промяната на осигуряването може да е само еднократна и по този начин желаещите да се пенсионират могат да изберат вида на пенсията си - да получават пенсия в пълен размер от ДОО или срочна професионална пенсия от професионален пенсионен фонд, когато придобият право по чл. 168.
Придобилите право да им бъде отпусната срочна пенсия могат да посочат, че искат да получават пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 69б от ДОО само тогава, когато преди това са променили осигуряването си от професионален пенсионен фонд във фонд "Пенсии" на ДОО.
В ситуация, когато човек има осигурителен стаж от различни категории, този от първа и втора се трансформира в осигурителен стаж от трета категория. Тогава 3 години стаж от първа категория или 4 години от втора се зачитат за 5 години стаж от трета категория.
Изисквания за получаване на пенсия от професионален пенсионен фонд за хора, работили в условия на първа и втора категория труд
От 1 януари 2000 г. хората, работещи при условия на първа и втора категория труд, задължително са осигурявани от работодателя в професионален пенсионен фонд (ППФ) за ранно пенсиониране без значение от възрастта.
Внасянето на вноски в този фонд позволява:
- Отпускане на срочна професионална пенсия за ранно пенсиониране.
- Еднократно изплащане до 50% от натрупаните средства в индивидуалната партида, когато човекът е с намалена работоспособност над 89,99%.
- Изплащане на еднократни или разсрочени суми на наследниците на починало осигурено лице или на пенсионер.
Условията, при които хората имат право да получават професионална пенсия от ППФ, са:
- Минимум 10 години осигурителен стаж след 31 декември 1999 г. при условията на първа категория труд и 10 години по-ниска възраст от изискваната по чл. 68, ал. 1 от КСО.
- Минимум 15 години осигурителен стаж след 31 декември 1999 г. при условията на втора категория труд или при условията и на двете категории и 5 години по-ниска възраст от изискваната по същите член и алинея.
Осигурителният стаж, необходим за отпускане на пенсия от ППФ, се доказва с удостоверение от НОИ.
Размерът на професионалната пенсия за ранно пенсиониране се изчислява на основата на натрупаните средства в партидата, от продължителността на срока, през който ще бъде получавана, и от техническия лехвен процент, прилаган в актюерските разчети на фонда.
Ранно пенсиониране по желание, когато е налице изискуемия осигурителен стаж
Желаещите да прекратят активната си трудова дейност могат да го направят до една година по-рано от законоустановената възраст за пенсиониране по чл. 68, ал. 1 от КСО. Това е позволено само, ако имат изискуемия по чл. 68, ал. 2 осигурителен стаж. В този случай пенсията ще бъде намалена и ще се изплаща в този вид пожизнено. Получаващите я нямат право да взимат стандартната пенсия за осигурителен стаж и възраст, която се отпуска при изпълняване на условията за наличието на платени осигурителни вноски за определен брой години и за навършена възраст.
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална защита
- Пенсионно осигуряване
- Методи за изчисление на размера на инвалидните пенсии
- Видове пенсии за инвалидност и условия за получаването им
- Изплащане на неполучена пенсия от починал пенсионер
- Видове пенсии в България
- Изчисляване на пенсия за осигурителен стаж и възраст
- Допълнително задължително пенсионно осигуряване в България
- Специфични условия за пенсиониране на военнослужещи, държавни служители и други длъжности
- Пенсионно осигурителна компания "ДСК - Родина"
- 3 начина за подобряване на живота след пенсиониране
- Социална пенсия за старост
Коментари към Право и условия за ранно пенсиониране