Повече от 1,2 милиарда лева са предназначени за справяне с последиците от COVID-19
До момента повече от 1,2 милиарда лева са били насочени към ефективно справяне с последиците от пандемията от COVID-19, заяви пред Комитета за наблюдения на ОП „Развитие на човешките ресурси“ социалният министър. Деница Сачева уточнява, че средствата са били предназначени за заетост и социално включване и са осигурени от държавния бюджет и Европейския социален фонд. Парите са позволили да бъдат съхранени 250 000 работни места. Програмата, подчерта министър Сачева, е първата, която програмира допълнителния ресурс по механизма REACT-EU, но и вече изпълнява три сериозни операции с национално финансиране.
Няма да настъпи промяна и през новата 2021 г., когато подкрепата ще продължи. Според министър Сачева приоритет ще бъдат отново съхраняването на работни места и откриването на нови, както и подготовката за дигиталния преход и социални услуги, които могат да бъдат предоставяни ефективно в условията на здравна криза. Няма да спре и подкрепата към бизнеса, насочена към разходите им за труд.
Социалният министър подчерта, че едновременно с дейностите, чиято основна задача е бизнесът и работещите да бъдат подпомогнати, върви и подготовката за новата Програма за развитие на човешките ресурси 2021 – 2027 г. Не на последното място е важно възможностите на четвъртия стълб от Плана за възстановяване и устойчивост да бъдат използвани по възможно най-ефективния начин.
По данни на Агенцията по заетостта от март до първите дни на декември 203 099 безработни да започнали работа. 50 000 от тях са във фирми от преработващата промишленост, повече от 30 000 в търговията, а 20 000 в сектора „Хотелиерство и ресторантьорство“, който бива определян като един от най-пострадалите по време на пандемията от COVID-19.
По схемата „Заетост за теб“, която е част от пакета мерки „Заетост х 3“, са сключен 3308 договора с работодатели и са наети 6693 мъже и жени. Най-много нови места за работа са разкрити в преработващата промишленост – 33,7 %, след нея с 22,3 % се нарежда секторът „Хотелиерство и ресторантьорство“. По тази мярка работодателите получават пари за наемането на безработни и за заплатите и осигуровките им.
От Агенцията припомнят, че възможностите на програмата са разширени от ноември 2020 г. Според тях, работодателите трябва да задължат не 100 %, а 75 % от новонаетите за половината от времето на субсидираната заетост. Ако работникът е нает за шест месеца, той трябва да остане във фирмата още три.
Българската търговско-промишлена палата (БТТ) смята, че спадът в икономиката ще е 7 %. Според председателят й Цветан Симеонов тенденцията към освобождаване на работници ще продължи известно време. Бизнесът продължава да е настроен песимистично и притеснен, много фирми изпитват трудности, а секторите, които са успели да се възползват от възможностите, които кризата предлага, са твърде малко.
Цветан Симеонов подчертава в интервю пред БНР, че пречката пред бизнеса да използва мерките в началото на кризата се дължат на големия брой условия в тях и на тромавата администрация.
Междувременно проучване на агенция „Тренд“ показва, че в края на 2020-а най-големите притеснения на българите са свързани със състоянието на икономиката и тези страхове са изместили тревогите им за здравето. Най-големите безпокойства са свързани с оцеляването, възможностт да загубят работата си и плащането на сметките, става ясно от проучването на „Тренд“.
mlsp.government.bg, bcci.bg, rctrend.bg, freepik.com
- Структура и функции на Министерство на труда и социалната политика
- Наредбата за рискови биологични агенти на работното място е допълнена и в нея вече присъства вирусът SARS-CoV-2
- МТСП внася за обсъждане промени в Закона за личната помощ
- МТСП отделя малко над 4 000 000 лв. за проекти, осигуряващи работа за хора с увреждания
СТАТИЯТА е свързана към
- Трудова ангажираност
- Безработица
- Как се пресмята размерът на паричното обезщетение за безработица
- Териториално подразделение на НОИ, град Враца
- Спиране, прекратяване, възстановяване и възобновяване на парично обезщетение за безработица
- Структура и функции на Министерство на труда и социалната политика
- Какво да променим, ако търсим дълго работа без успех
- Право на обезщетение за безработица в чужбина
- Нова мярка на Агенцията по заетостта насърчава безработните
- Предвиждат през 2021 г. всички записани в 8 клас да получат помощ от държавата от 300 лв.
- Облекчени условия за бизнеса по мярката „Заетост за теб“ от 27 ноември 2020 г.
- 25 769 безработни жени по-малко през миналата година
Коментари към Повече от 1,2 милиарда лева са предназначени за справяне с последиците от COVID-19