Право на обезщетение за безработица в чужбина
В днешния глобален свят граждани на различни държави имат възможност да упражняват правото си на труд без ограничения. Националността не определя по какъв начин ще се процедира в казуси като получаване на парично обезщетение или такива, свързани с пенсионното осигуряване например.
Благодарение на координираността на системите за социална сигурност в Европейския съюз и на спазващите се регламенти, вече залегнали в законодателствата на страните в Съюза и в някои държави от Европейското икономическо пространство, ако гражданин на дадена държава, изгуби работата си в друга, въпросът за отпускането на парично обезщетение за безработица ще зависи от това къде той живее и от правилата, при които се предоставя този вид компенсация в конкретната страна.
Ако загубите работата си, но решите да останете в европейската държава
Хората, които живеят и се трудят в чужда страна, имат два варианта пред себе си, когато изгубят работата си. Единият е да останат в съответната европейска държава и да кандидатстват за обезщетение за безработица в нея или да се приберат в родната си страна и там да внесат заявление за отпускане на обезщетение.
Ако безработният избере първия вариант, трябва да се регистрира като търсещ работа в местната служба по труда. От значение е колко време е работил, тъй като за да бъде отпуснато обезщетение за безработица в конкретната страна, се изисква определен стаж. Трябва да се обърне внимание и на това за колко време се предоставя компенсацията, защото в различните държави е различно. Също така да се забележи какви ставки се прилагат при изчисляването на обезщетението за безработица.
Когато се налага да се удостоверят предишни периоди на заетост и наличието на социални осигуровки в чуждата страна, се попълва заявление чрез формуляр U1 (предишен Е301) в държавата, в която човекът е извършвал трудова дейност преди. Тази информация може да се получи и по служебен път от съответните органи в другата страна, но с формуляра процедурата се ускорява.
Ако изгубите работата си, но решите да се върнете в родната си страна
В случаите, когато работник или служител живее и работи в чужбина, загуби работата си и реши да се върне в родната си страна, трябва да провери дали има право на обезщетение за безработица в нея. Ако може да получава такава компенсация, е необходимо да се регистрира като търсещ работа и да заяви формуляр U1 за получаване от държавата, в която последно е упражнявал трудова дейност. Данните за осигурителния стаж и доход, които се съдържат в документа, могат да се получат по служебен път.
В ситуация, когато няма право да бъде отпуснато обезщетение за безработица в родната страна, може да се кандидатства за разрешение за прехвърляне на компенсацията от държавата, в която е останал без работа, в родината му или в друга чужда страна, в която иска да търси работа. При подобен случай е позволено прехвърлянето да е за 3 месеца, като има варианти срокът да бъде удължен максимално до 6 месеца.
Ако загубите работата си, докато сте командирован в чужда страна
Загубил работата си работник или служител, командирован в страна от ЕС за по-малко от 2 години, ще получава обезщетението си за безработица в държавата, в която е изпратен, ако реши да продължи да се осигурява в нея. По тази причина той трябва да се регистрира като безработен и търсещ работа в тази страна.
Ако държавен служител, командирован в чужда страна, загуби работата си
В случаите, когато държавен служител, командирован в страна от ЕС, загуби работата си, той има право да избере къде да получава обезщетението си за безработица - в държавата, в която е бил командирован, или в родната си страна.
Ако желае да му бъде отпусната компенсацията в страната, където е бил изпратен, трябва да поиска от службата по заетостта в родината си формуляр U1. В него се съдържат данни за периодите, които се вземат предвид при изчисляването на обезщетението за безработица. Документът трябва да се изпрати на службата по заетостта в държавата, в която се кандидатства за компенсацията.
Ако държавният служител изяви желание да получава обезщетението от родната си страна, той трябва да се върне там.
Изчисляването на компенсацията за безработица става по правилата на страната, в която служителят се регистрира като безработен и търсещ работа. Зачитат се периодите, през които той е упражнявал трудова дейност в чуждата държава.
Ако трансграничен работник или служител загуби работата си
В случаите, когато трансграничен работник или служител (живее в една страна, но работи в друга) загуби работата си, той има право да кандидатства за обезщетение за безработица само в държавата, в която живее. Но има едно изключение, което позволява да се подаде заявление и в страната, където се е извършвала трудовата дейност. Условието е през последния период, в който е било пътуването между дома и работата, връщането вкъщи да е било по-малко от 1 път в седмицата. Тогава може да се избира в коя от държавите да се подаде формуляр за отпускане на обезщетение за безработица.
Най-важно е да се спазват условията, които поставя държавата, в която се живее. В обратен случай може да се стигне до загуба на част от обезщетенията.
Важно е да се знае, че всяка страна ченка на ЕС има свои изисквания за отпускане на парична компенсация за безработни. В една обезщетението може да се изплаща 12 месеца, в друга 24 месеца и т.н. По тази причина е хубаво да се съпоставят правилата и да се следят основните изисквания за продължителност на осигурителния стаж, какви са приложимите ставки за пресмятане на обезщетението и колко време се изплаща.
Как се прехвърля обезщетение за безработица
Общото условие да се получава обезщетение за безработица е човекът, останал без работа, да живее в страната, която ще го изплаща. Но има вариант, при който безработният може да отиде в друга държава от ЕС да си търси работа и да продължи да взима компенсацията от страната, в която е загубил длъжността си.
- Ако престоят в чужбина е по-малко от 3 месеца - обезщетението за безработица може да се получава в продължение най-малко на 3 месеца от европейската страна, в която безработният е работил последно. Срокът е възможно да се увеличи до 6 месеца при определени условия. За да продължи изплащането на компенсацията, човекът трябва да е напълно безработен (да няма прекъсвания или частично без работа) и да има право да получава обезщетението в държавата, в която е загубил работата си. Преди да замине за другата страна, той трябва да е бил регистриран минимум 1 месец като безработен, който търси работа в страната, в която е останал без работа (има изключения в някои държави за това изискване). Следващата стъпка е да подаде заявление за формуляр U2 (преди Е303), с който се удостоверява желанието за прехвърляне на обезщетението в чужбина. Документът се подава до службата по заетостта, в която е записан. Разрешението за прехвърляне на обезщетението важи само за една страна. Ако безработният желае да го прехвърли в друга, задължително попълва друг формуляр U2. От службата по заетостта могат да дадат информация дали е необходимо прибирането в родината, за да се подаде документа или може да се направи от разстояние. Когато човекът пристигне в държавата, в която иска да търси работа, той е длъжен да се регистрира в съответната служба до 7 дни от датата, на която е прекъснал отношения със службите по заетостта в страната, която е напуснал. След това трябва да връчи формуляра U2 и да даде съгласието си да бъдат направени проверките, които се изискват при кандидатстване за обезщетение. След изпълнената процедура компенсацията се изплаща по банкова сметка.
- Ако престоят в чужбина е повече от 3 месеца - когато желанието е повече от 3 месеца да се остане в чужбина, за да се търси работа, е нужно да се кандидатства за удължаване на срока. Това се прави пред службата по заетост в държавата, в която безработният е останал без работа. Периодът може да се увеличи до 6 месеца. Трябва да се има предвид, че не във всички страни е възможно да бъде удължен този срок. За да бъде продължен 3-месечния период на престой, безработният трябва да отговаря на определени критерии - да представи доказателства какви усилия е положил през първите 3 месеца да си намери работа, да покаже, че има по-голяма вероятност да бъде назначен през удължения период или съответната служба да поискат от човека информация за възможностите за работа на пазара на труда в държавата, в която той търси работа. Най-добре е да се кандидатства възможно по-рано за увеличаване на срока на престой. Документите се подават преди да изтече 3-месечния срок.
Важно е да се знае, че всеки, който търси работа в чужбина, има същите права за достъп до работа, на съдействие от страна на службите по заетост или на финансова помощ конкретно за намиране на работа, както гражданите на избраната държава.
В някои европейски страни се процедира безработният реално да осъществи връзка с местния трудов пазар и чак тогава да му се отпускат някои видове финансова помощ за намиране на работа. За реална връзка с пазара може да се зачита и самият престой в страната или търсенето на работа в продължение на даден период.
В България Националният осигурителен институт (НОИ) има правомощията и компетенцията да решава въпроси, свързани с паричните обезщетения за безработица. Нейните териториални поделения правят проверка и преценка на това какви права имат гражданите с постоянен и настоящ адрес в България за отпускането на компенсацията. Също така от института правят връзка с чуждите осигурителни служби, когато трябва да се удостовери осигурителен стаж или доход и съответно издават необходимите документи, които да послужат на гражданите пред съответните чуждестранни служби. Тази дейност спада към задълженията на Дирекция "Европейски регламенти и международни договори" към централния офис на НОИ, която изпълнява същите услуги за хората, които живеят в страна членка на ЕС, на Европейското икономическо пространство или страна, с която имаме договор в областта на социалното осигуряване.
СТАТИЯТА е свързана към
- Трудова ангажираност
- Безработица
- Как се пресмята размерът на паричното обезщетение за безработица
- Повече от 1,2 милиарда лева са предназначени за справяне с последиците от COVID-19
- Териториално подразделение на НОИ, град Враца
- Спиране, прекратяване, възстановяване и възобновяване на парично обезщетение за безработица
- Какво да променим, ако търсим дълго работа без успех
- Нова мярка на Агенцията по заетостта насърчава безработните
- Облекчени условия за бизнеса по мярката „Заетост за теб“ от 27 ноември 2020 г.
- 25 769 безработни жени по-малко през миналата година
- Броят на безработните се е увеличил рязко през първата седмица на декември, отчитат от НСИ
- МС предложи на НС да ратифицира със закон споразумението за заем между ЕС и България
Коментари към Право на обезщетение за безработица в чужбина