МОТ: COVID-19 унищожи 255 000 000 работни места по целия свят
Пандемията от COVID-19 e унищожила 255 000 000 работни места, обявиха от Международната организация на труда (МОТ).
С 9% са намалели отработените часове през 2020 г. в целия свят, което е четири пъти повече в сравнение с кризата от 2009-а. Това включва часовете, загубени от затварянето на магазините, спада в активността и частичната безработица. МОТ изразява сериозната си загриженост за всички, отпаднали от пазара на труда и особено за хората, които не са в състояние да търсят работа заради ограничителните мерки.
Директорът на Организацията Гай Райдър подчертава, че в 71% от случаите, което е равно на 81 000 000 души, загубата на заетост води до бездействие. „Тези хора или вече не могат да работят заради ограниченията, или имат лични задължения, или просто са се отказали да търсят работа. И така талантът им, уменията, енергията им са загубени“. Става дума за сериозна загуба за пазара на труда.
Доходите от труд са се понижили с 3,7 трилиона долара през 2020 г. и това е еквивалентът на БВП на държава като Германия.
Възстановяването през 2021 г. ще бъде бавно. Растежът може да засегне повечето страни от втората половина на 2021 г. при условие, че има достатъчно ваксини, но и ако бъдат положени грижи за най-засегнатите, като например, младите хора и жените, прогнозират от МОТ. Организация вижда светлината в тунела, но предупреждава, че възстановяването може да разшири допълнително неравенствата ако не бъде реализирано правилно.
Въздействието на COVID-19 върху пазара на труда
Последният анализ на МОТ за въздействието на COVID-19 върху пазара на труда показва огромни щети, нанесени върху работните места, работното време и доходите. Възстановяването ще бъде бавно, неравномерно и несигурно освен ако няма реални политики за възстановяване, насочени към човека.
Жените са по-засегнати от мъжете от прекъсванията заради пандемията. В световен мащаб загубите на заетост при жените са 5%, а при мъжете са 3,9%. Оказва се, че жените са много по-склонни да отпаднат от пазара на труда и да станат неактивни.
По-младите работници също са сред по-уязвимите. Те губят работа, отпадат или забавят връщането си. Ако при възрастните загубата на заетост е 3,7%, то при младежите на възраст между 15 и 24 години тя е 8,7%. Според екипа, изготвил наблюдението и анализа, данните говорят за реален риск от едно загубено поколение.
Ударът върху различните икономически, георграфски и пазарни сектори е различен. Има сериозни опасения, че при „К-възстановяването“, при което тези сектори и работници, засегнати най-силно, могат да бъдат изоставени и ако не бъдат предприети коригиращи меки, то неравенството ще се увеличи силно.
Най-силно засегнат е секторът ресторантьорство и хотелиерство, при който заетостта е намаляла средно с 20%. Следват ги търговията на дребно и производството.
През второто и трето тримесечие на 2020-а сериозен ръст бележи заетостта в сферата на информацията, комуникациите, финансите и застраховането. Увеличението е незначително в добивната промишленост и комуналните услуги.
К- образно възстановяване
„К- образното възстановяване“ настъпва, когато след рецесия различните сектори на икономиката се възстановяват с различни темпове, време и величини. К- образното възстановяване провокира промени в структурата на икономиката и на обществото, защото икономическите отношения и резултати се променят основно преди или след рецесия. Наречено е така, защото пътят на различните сектори на икономиката може да се разминава, наподобявайки двете рамена на буквата К.
Възстановяването
Независимо от високата степен на несигурност, последните прогнози за 2021 г. показват, че повечето от държавите ще се възстановяват през втората половина на годината в следствие на влезлите в сила програми за ваксинация.
Докладът на МОТ предлага три сценария за възстановяване:
- Базов – той се основава на прогнозите на Международния валутен фонд от октомври 2020 г. и предвижда 3% загуба на работно време в световен мащаб през 2021 г., което е еквивалент на загубени 90 000 000 работни места на пълен работен ден.
- Песимистичен – предполага бавен напредък на ваксинацията и ще намали работното време с 4,6%
- Оптимистичен – прогнозира спад от 1,3%
Всичко зависи от развитието на пандемията от COVID-19 и дали тя е под контрол, но и от повишаването на доверието на потребителите и на бизнеса.
Както подчертава Гай Райдър „Признаците на възстановяване, които виждаме, са обнадеждаващи, но са крехки и несигурни. Трябва да помним, че никоя държава или група в обществото не е в състояние да се възстанови самостоятелно.“
Според генералният директор на МОТ в момента светът е на разклона на пътя: „Единият води но неравномерно и неустойчиво възстановяване с нарастващо неравенство, нестабилност и нови кризи. Другият се фокусира върху човека, при него приоритет имат заетостта, доходите, социалната защита, правата на работниците и социалният диалог. Ако искаме трайно и устойчиво възстановяване, то това е пътят, по който трябва да тръгнат и с който да се ангажират политиците.“
Препоръките
Освен анализ на ситуацията в доклада са намерили място и препоръки за възстановяване.
- Макроикономическите политики да останат през 2021 г. и след това, включително фискалните стимули и мерките в подкрепа на доходите и насърчаване на инвестициите.
- Целевите мерки да стигнат до жените, младите хора, нискоквалифицираните и нископлатени работници и другите силно засегнати групи.
- Да бъде оказана международна подкрепа на страните с ниски и средни доходи, които имат по-малък финансов ресурс за купуване на ваксини, за насърчаване на икономическото възстановяване и заетостта.
- Социалният диалог да бъде в основата на стратегиите за възстановяване, които са нужни за създаването на справедливи и устойчиви икономики.
ilo.org
- Малко над 28 600 души са започнали работа през двата месеца на извънредното положение
- Броят на безработните намалява, средно около 3000 души се регистрират на ден
- Как се пресмята размерът на паричното обезщетение за безработица
- Повече от 1,2 милиарда лева са предназначени за справяне с последиците от COVID-19
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
СТАТИЯТА е свързана към
- Добрите практики
- Актуално
- Как се пресмята размерът на паричното обезщетение за безработица
- Повече от 1,2 милиарда лева са предназначени за справяне с последиците от COVID-19
- Коронавирус COVID-19
- Териториално подразделение на НОИ, град Враца
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Спиране, прекратяване, възстановяване и възобновяване на парично обезщетение за безработица
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
Коментари към МОТ: COVID-19 унищожи 255 000 000 работни места по целия свят