Изплащане на пенсии - чрез пощенска станция, доставчик на платежни услуги, на упълномощено лице
Гражданите, получаващи пенсии в България, могат да избират по какъв начин те да им бъдат изплатени. Предоставя им се възможност това да става чрез доставчици на платежни услуги, чрез пощенска станция, както и ако лично не може да бъде взета - чрез упълномощено лице.
Изплащане на пенсии чрез доставчици на платежни услуги
Изплащането на пенсии чрез доставчици на платежни услуги (ДПУ) изисква пенсионерът да има лична платежна сметка, притежаваща международен номер на банковата сметка - IBAN. Доставчикът трябва да притежава лиценз от Българската народна банка. Ако се използва клон на ДПУ, той е необходимо да е сключил договор с НОИ за изплащане на пенсиите на хората, които желаят да ги получават по този начин.
В момента, в който човек придобие право за отпускане на пенсия, той трябва да посочи по какъв начин иска тя да му бъде изплащана. В заявлението за отпускането й, което се попълва при възникването на правото, се отбелязва начина на изплащане, а след това той се потвърждава и в заявление по образец до териториалното поделение на НОИ (ТП на НОИ), което ще превежда пенсията.
- Важно е да се знае, че банковата сметка, по която ще постъпва пенсията, трябва да е лична, спестовна безсрочна или разплащателна. Пенсията може да бъде изплащана и посредством дебитна карта, която е вид разплащателна сметка. Задължително към заявлението трябва да се прибави и копие на документ от ДПУ или негов клон, съдържащо IBAN на сметката. В случаите, когато съществува договорка между доставчика/негов клон и НОИ за обмен на подобна информация, не е нужно да се прилага копието на документа. ДПУ или клонът потвърждава в заявлението, че номерът на сметката на лицето е именно този.
- Пенсионерът избира в кой лицензиран от БНБ доставчик на платежни услуги да му се изплаща пенсията или в негов клон, извършващ дейност на територията на България. Заявленията за превеждане на пенсия по лична платежна сметка, постъпили в териториално поделение на НОИ до 25-то число на месеца, се изпълняват от 1-во число на месеца, който е след този, през който е подадено заявлението. Постъпилите след 25-то число на месеца молби се изпълняват от 1-во число на втория месец, който е след месеца на подаването на заявлението.
- Ако пенсионер желае да закрие сметката си в ДПУ или негов клон, е необходимо да извести за решението си поделението на НОИ. Пенсиите се превеждат месец за месец и при липсата на данни за закрита сметка парите ще продължат да постъпват в нея.
Изплащане на пенсии чрез пощенска станция
За изплащането на пенсии чрез пощенска станция е необходимо пенсионерът да заяви постоянен или настоящ адрес. Създава се електронен изплащателен картон на всеки, желаещ да получава пенсията си в пощенска станция. Не е позволено да се впише друг адрес в изплащателните документи, различен от настоящ или постоянен, и на него да се извършва превеждането.
- Пощенските станции обявяват график, според който става изплащането на пенсиите. От 7-мо до 20-то число на месеца всеки, заявил, че ще получава пенсията си в дадена станция, може да си я вземе. Пенсиите, които не са изплатени в този период от време, се раздават следващия месец в същия отрязък. В случаи, когато е налице невъзможност да се получи пенсията няколко месеца един след друг, тя може да се изплати за минало време, но не повече от 6 месеца, включително с текущия. При положение, че пенсионерът не е успял да получи тези 6 пенсии, той трябва да се свърже с териториалното поделение на НОИ, което ги превежда. За да започне отново да получава своята пенсия, лицето е необходимо да пусне заявление до това поделение, стига да няма друга причина за спирането на нейното изплащане. Пенсията за 6-те месеца ще бъде преведена с пощенски запис. Той се изготвя само от ТП на НОИ по определен ред и се дава на пощенската станция за изплащане. С пенсионен запис се получават и неизплатените пенсии на починал пенсионер от наследниците му. Първото изплащане на пенсия след одобреното й отпускане също е посредством такъв вид запис. Също така тази практика се използва и когато по някаква причина се е събрала сума от неполучени повече от 6 месеца пенсии или е нужно доплащане за текущия месец, за част от месеца или за няколко месеца, ако преди това пенсията е била спряна от ТП на НОИ.
- Абсолютно от всяка пощенска станция може да се изплати пенсия. След предварителна заявка в избраната станция пенсионер, законен представител - родител, попечител, настойник или хората, посочени в чл. 26 от Закона за закрила на детето, и упълномощено лице могат да им бъдат изплатени пенсията и евентуални добавки към нея. Всяка пощенска станция е длъжна да има дневник за отразяване на заявките. Ако не е възможно изплащането да се извърши в същия работен ден, пенсионерът трябва да получи информация на коя дата това може да стане съобразно графика на станцията.
- Ако по някаква причина се наложи на пенсионер да промени адреса си за изплащане на пенсията, той трябва да подаде заявление до ТП на НОИ. Освен лично, може да го направи и по електронен път с помощта на квалифициран електронен подпис или с персонален идентификационен код (ПИК). В случаите, когато новият адрес е в района на друго териториално поделение на НОИ, пенсионното досие на човека се изпраща в съответното поделение.
Изплащане на пенсия на упълномощено лице
Изплащането на пенсия на упълномощено лице се налага, когато самият пенсионер не може да я получи лично по една или друга причина. В такъв случай се прави пълномощно, което е с нотариално заверен подпис.
Когато пълномощното е издадено на територията на чужда страна, е необходима заверка на подписа на упълномощителя от българските консулски и дипломатически представителства. От своя страна упълномощеният трябва да покаже и своя документ за самоличност. Без тези два документа не е позволено изплащането на пенсията на друго лице. Копие от пълномощното остава в пощенската станция, а оригиналът трябва да се показва винаги, когато се взима пенсията.
- Друг вариант за изплащането на пенсия на друго лице е с така нареченото изрично пълномощно. То се използва в случаите, когато пенсионерът не може да взима лично възнаграждението си 1 или няколко месеца. При изготвянето на този вид пълномощно не се налага нотариална заверка на подписа, но се посочват конкретните суми, които ще се изплатят на упълномощеното лице, и конкретните месеци. Упълномощеният трябва да представи документ за самоличност, когато взима пенсията. С изричното пълномощно може да се получат най-много 3 пенсии в една календарна година. Но се изисква всеки път да се покаже отделно пълномощно. Във всяко едно от тях пенсионерът трябва да декларира, че не е ползвал това право повече от 3 пъти през годината. От пощенската станция задържат всяко едно от представените пълномощни за всяко едно плащане на пенсията. Само станцията, в чиито изплащателни документи е вписан пенсионера, изплаща пенсията на упълномощено лице с изрично пълномощно.
- В случаите, когато пенсионерът има законен преставител, попечител, настойник или определени лица по чл. 26 от Закона за закрила на детето, пенсията се изплаща на тях само срещу лична карта и удостоверение за раждане на дете, с влязло в сила съдебно решение или с документ, издаден от общината (кметството).
- При получаването на пенсия и евентуални добавки до двукратния размер на социалната пенсия за старост не е необходимо пълномощно, ако те се взимат от съпруг/а, от родители на пенсионера или от пълнолетни деца. Те трябва да покажат своя документ за самоличност, този на пенсионера и документи, доказващи родствените или семейни връзки. Пенсията може да се вземе само от пощенската станция, в чиито изплащателни документи присъства пенсионера.
- При получаване на пенсията чрез ДПУ или негов клон, изплащането й на други лица става по техни правила и условия.
Пенсии и начислени удръжки
В случаите, когато има наложени по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и на Гражданския процесуален кодекс запори, от пенсиите се правят удръжки за неоснователно получени суми за осигурителни плащания.
Удръжки се правят и когато пенсионерът не е погасил задължение по Кодекса за социално осигуряване. Ако то не е изплатено в срока на доброволно изпълнение, се предприемат действия по реда на чл. 114, ал. 3 и 4 от Кодекса.
За възстановяване на неоснователно получени суми за осигурителни плащания се правят следните удръжки от пенсии:
- Една седма част - когато пенсионерът е с пенсия до 300 лв.
- Една шеста част - когато получава между 300,01 до 400 лв. месечно.
- Една пета част - когато пенсионното възнаграждение е от 400,01 до 500 лв.
- Една трета част - в случаите когато пенсията е от 500,01 до 700 лв.
- Една втора част - когато месечно се получава над 700,01 лв. от пенсионера.
Поредността на вземанията е задължения за издръжка, неоснователно изплатени суми за осигурителни плащания, други публични вземания и накрая са частните вземания.
Когато се определя размера на удръжката, се взима под внимание общата сума от изплащаните пенсии и добавки, включително пенсия и други плащания от чуждестранни осигурителни институти в случаите, когато се получават такива (съгласно чл. 88 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж). Изключение прави добавката за чужда помощ по чл. 103 от КСО.
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална защита
- Пенсионно осигуряване
- Методи за изчисление на размера на инвалидните пенсии
- Видове пенсии за инвалидност и условия за получаването им
- Изплащане на неполучена пенсия от починал пенсионер
- Видове пенсии в България
- Изчисляване на пенсия за осигурителен стаж и възраст
- Допълнително задължително пенсионно осигуряване в България
- 3 начина за подобряване на живота след пенсиониране
- Специфични условия за пенсиониране на военнослужещи, държавни служители и други длъжности
- Пенсионно осигурителна компания "ДСК - Родина"
- Социална пенсия за старост
Коментари към Изплащане на пенсии - чрез пощенска станция, доставчик на платежни услуги, на упълномощено лице