Три варианта за получаване на втората пенсия - корекции в Кодекса за социално осигуряване
Последните корекции в осигурителния кодекс, гласувани окончателно в парламента, дават възможност на родените след 31 декември 1959 г. да избират един от трите варианта, по които ще получават втората си пенсия. Изборът е между възможността да получат сумата еднократно, разсрочено или пожизнено в случаите, когато са останали в частния пенсионен фонд и не са преместили партидите си оттам в НОИ.
С промените до 2025 г. осигурявалите се допълнително в частен фонд могат една година преди пенсионирането си да прехвърлят парите си в НОИ. Периодът нараства до 2038 г. След това промените могат да бъдат направени не по-късно от пет години преди времето за пенсиониране.
От частното пенсионно дружество средствата ще бъдат получавани по три начина. Първият от тях е, изплащането на месец на 15% от минималната пенсия или пожизненният вариант. Вторият е разсроченият, при който човекът определя колко и за какъв период ще взема месечно като сумата не може да бъде повече от 300 лв.Третият е еднократното изплащане, когато в партидата има по-малко от три минимални заплати или 900 лв.
Дискусиите по темата вървят от доста време, а според част от икономисти и синдикалисти едва ли ще бъдат прекратени с приемането на правилата окончателно. Това е една от причините експертите да приканят бъдещите пенсионери да проверят на място и в НОИ, и в пенсионното дружество личните си партиди и сумите, които биха получавали.
Икономистката Мика Зайкова е на мнение, че увеличаването на времето за прехвърляне създава единствено хаос. Първите пенсионери, които ще получат пари от втория стълб, тези от 2021 г. до 2024 г., е добре да прехвърлят сумите си в НОИ. Ще им бъде по-изгодно. В следващите години обаче хората ще трябва да следят доходността. Мика Зайкова разяснява, че в НОИ не отива цялата сума от личната партида, а само брутният размер от вноските, превеждани от НАП. Доходността остава в частните дружества, а тя не може да бъде много висока, тъй като законът е консервативен и не разрешава рискови инвестиции, категорична е икономистката.
От своя страна икономическият съветник на КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова, коментирайки гласуваните от депутатите промени в КСО, прогнозира, че 17 000 жени, които трябва да решат да прехвърлят или не от частните дружества към НОИ до края на юни 2021-а, ще са принудени да го направят посредством кристална топка. Синдикалистката смята, че депутатите не са направили възможни трезви и информирани решения.Ваня Григорова е направила прехвърляне на собствената си партида, тъй като изчисленията й показват, че иначе губи.
Парламентът определи и минималният размер на капитала на пенсионното дружество, който е 7 500 000 лв. и трябва да бъде внесен напълно с парични вноски към датата, на която се подава заявлението за пенсионен лиценз. Вноските в капитала на дружеството не могат да се правят със заемни или средства с недоказан произход или получени от престъпна или незаконна дейност. Дружеството е длъжно да разполага с достатъчно средства, за да покрива границата на платежоспособност.
До края на юли 2021 г. НАП предоставя на частните пенсионни дружества еднократно информация за брутния размер на преведените осигурителни вноски за осигурените в управляваните от тях универсални пенсионни фондове към 30 юни 2021 г.
parliament.bg, nova.bg, noi.bg
- Актуализират пенсиите от 25 декември 2021 г., през октомври, ноември и декември пенсионерите ще получат добавка от 120 лв.
- След бурни дебати НС реши, че допустимият извънреден труд става 300 часа на година
- Депутатите приеха от 2021 г. да има данъчни облекчения за семействата с деца
- Видове пенсии за инвалидност и условия за получаването им
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална защита
- Пенсионно осигуряване
- Методи за изчисление на размера на инвалидните пенсии
- Видове пенсии за инвалидност и условия за получаването им
- Изплащане на неполучена пенсия от починал пенсионер
- Видове пенсии в България
- Изчисляване на пенсия за осигурителен стаж и възраст
- Допълнително задължително пенсионно осигуряване в България
- Специфични условия за пенсиониране на военнослужещи, държавни служители и други длъжности
- Пенсионно осигурителна компания "ДСК - Родина"
- 3 начина за подобряване на живота след пенсиониране
- Социална пенсия за старост
Коментари към Три варианта за получаване на втората пенсия - корекции в Кодекса за социално осигуряване