Процедура по издаване на осигурителни книжки
Осигурителната книжка е документ, с който се доказва наличието на осигурителен стаж и доход и това е особено наложително при правенето на постъпки за отпускане на пенсия за осигурителен стаж и възраст. От 1 юли 2015 г. е преустановено издаването на този вид книжки за самоосигуряващите се лица, но хората, които са започнали да внасят вноски преди тази дата, имат правото да искат да им бъде издадена и заверена осигурителна книжка от териториалните поделения на НОИ (ТП на НОИ) след 1 юли 2015 г. По този начин самоосигуряващите се доказват осигурителен стаж и доход при пенсиониране за периоди, когато са заплащали вноски до 31 декември 2015 г. От началото на 2016 г. осигурителният стаж и доход на самоосигуряващите се лица се признават въз основа на данните, които постъпват в информационната система на НОИ.
Издаване на осигурителни книжки за самоосигуряващи се лица
Първоначално трябва да поясним кои лица са самоосигуряващи се. Това са:
- Регистрираните като упражняващи свободна професия - адвокати; нотариуси; лицензирани оценители; експерт-оценители; медицински специалисти; експерти към прокуратурата и съда; застрахователни агенти по чл. 313, ал. 1 от Кодекса за застраховането; плащащите патентен данък, без да са еднолични търговци; инженери; дейци на културата, науката, образованието; икономисти; архитекти; журналисти и други физически лица, които упражняват свободна професия; регистрирани с ЕИК по регистър БУЛСТАТ; хората, вписани като упражняващи занаятчийска дейност.
- Извършващите трудова дейност като еднолични търговци; съдружници или собственици в търговски дружества; физически лица, членове на неперсонифицирани дружества; облагаемите физически лица, които са търговци по смисъла на Търговския закон, но не са записани като еднолични търговци (не им се издават и заверяват осигурителни книжки).
- Земеделски стопани и тютюнопроизводители, регистрирани като такива.
Самоосигуряващите се сами се обръщат към съответното ТП на НОИ за издаване на осигурителна книжка по постоянен адрес или по адрес на регистрация на дружеството, чрез което се осигуряват. Пред поделението на НОИ те трябва да представят документ за самоличност и искане образец ОК-1. Молбата може да им се предостави на място от служител на института или самоосигуряващите се да си я изтеглят от интернет страницата на НОИ.
В съответната дирекция на НАП служебно се прави проверка дали посочената от самоосигуряващото се лице дата за начало на дейността е налична. В случаите, когато датата не е декларирана в Агенцията, не се издава осигурителна книжка.
Издаване на осигурителни книжки на работници или служители на трудов договор при осигурители, които не са еднолични търговци или юридически лица
Също както при самоосигуряващите се лица, от 1 юли 2015 г. не се издават осигурителни книжки на работници и служители, които са наети по трудов договор от осигурители, нееднолични търговци или неюридически лица. Работилите при такива осигурители и осигурявалите се при тях преди 1 юли 2015 г. са в правото си да поискат издаването и заверяването на този вид книжка.
Работодателят попълва и подава искане образец ОК-3 в ТП на НОИ или по електронен път. Ако той е физическо лице, нерегистрирано като едноличен търговец, документът се подава в поделение на НОИ по постоянния му адрес. Ако работодателят не е регистриран като юридическо лице, искането се входира в съответното поделение на института по адрес на управлението му. Заявлението за издаване на осигурителна книжка се подписва от работодателя.
Преди да бъде издадена осигурителна книжка на работник или служител в трудови правоотношения с осигурител, който не е юридическо лице или едноличен търговец, се проверява в регистъра на трудовите договори дали е подадено уведомление по чл. 62, ал. 5 от Кодекса на труда.
Издаване на осигурителни книжки на участници в международни мисии, на работещи в международни органи или организации и на изпратени на работа в чужда страна от български посредник
Хората, които извършват трудова дейност в международни организации или органи и имат за това съгласието на компетентни български държавни органи, имат право да се осигуряват за своя сметка за инвалидност поради общо заболяване, за смърт и старост. Осигуряването е върху избран от тях месечен осигурителен доход, който е между минималния и максималния размер на осигурителния доход, регламентиран в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) за съответната година. Българският държавен орган, който е разрешил изпращането на работа на тези лица в международната организация или орган, ги осигурява, като работещите трябва да декларират пред него кога е започнало и съответно прекратено плащането на осигурителните вноски. Датата, вписана в декларацията, се смята за начало на осигуряването, но не по-рано от първо число на месеца, през който е подадена. Позволено е заплащането на вноските да бъде и авансово.
Предоставя се възможност на хората, които са изпратени в чужда държава от български посредник, да се осигуряват за своя сметка. Те трябва да декларират пред посредника, че по собствено желание искат да внасят вноски за инвалидност поради общо заболяване, смърт и старост върху минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се за съответната година. Работещите определят от коя дата да започне осигуряването и до коя дата да продължи, като посредникът е натоварен със задачата всеки месец да внася вноските.
Издаването на осигурителна книжка става чрез българския държавен орган или чрез изпращащия посредник. Те попълват и подават искане образец ОК-4. С образеца може да се снабдят на място от служител на ТП на НОИ, да се изтегли от интернет страницата, има възможност да се подаде искането и по електронен път. Осигурителната книжка се издава от съответното поделение на института по адрес на седалище на посредника или на ведомството, чрез който се извършва осигуряването.
>>>Процедура по попълване и заверяване на осигурителни книжки
Издаване на осигурителна книжка на брачен партньор на дългосрочно командирован служител в дипломатическа служба
Брачният партньор на дългосрочно командирован служител в дипломатическа служба има право да се осигурява за времето, през което е пребивавал в чуждата страна в периода на задграничния му мандат. Може да заплаща вноски само за инвалидност поради общо заболяване, смърт и старост върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се, който е определен за съответната година със ЗБДОО. На съпруга или съпругата е позволено да се осигуряват по нашето законодателство само ако не са осигурени на друго основание или не са плащали вноски по законодателството на държавата, в която са пребивавали. Осигуряването се прави чрез изпращащото ведомство на служителя в командировка на дипломатическа служба.
Брачният партньор декларира пред изпращащото ведомство кога започва и кога приключва осигуряването, ако е пожелал да внася вноските за своя сметка, докато трае задграничния мандат. Осигуряването е с начало датата, посочена в декларацията, и не по-рано от първо число на месеца, през който е подадена.
Съпрузите или съпругите на командирования служител трябва да попълнят искане за издаване на осигурителна книжка образец ОК-4. Документът се попълва и подписва и от ведомството, което изпраща служителя. Съответното ТП на НОИ издава осигурителната книжка по искане на изпращащото ведомство по адрес на седалището му.
Издаване на осигурителна книжка на съпрузите на упражняващи свободна професия и на земеделски стопани и тютюнопроизводители, когато участват в трудовата им дейност
Съпрузите на хората, които упражняват свободна професия и/или занаятчийска дейност и на регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители (по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 4 от КСО), участващи с тяхно съгласие в извършваната от тях трудова дейност, имат право да внасят осигурителни вноски по свое желание и за своя сметка за инвалидност поради общо заболяване, смърт, старост и за общо заболяване и майчинство. Те могат да се осигуряват за тези рискове при условие, че не са осигурени по чл. 4, ал. 1 и/или чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 и/или чл. 4а от КСО.
Има разлика върху кой доход се плащат вноските - брачните партньори на хората, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, се осигуряват върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващи се лица за съответната година, посочен съгласно ЗБДОО. Партньорите на хората, вписани като земеделски стопани и тютюнопроизводители, заплащат вноски върху минималния осигурителен доход, определен конкретно за тези стопани и производители в същия закон за съответната година.
Лицата, които извършват трудова дейност като занаятчии, земеделски стопани, тютюнопроизводители и упражняващи свободна професия, декларират за своите съпрузи кога възниква, прекъсва, се възобновява и прекратява осигуряването им. Това става с декларация образец № 1 "Данни за осигуреното лице" по ред, определен от Наредбата за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхраняване на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите лица. Посочената в документа дата служи за начало на осигуряването, но не по-рано от първо число на месеца преди месеца, през който е подадена. Ако се прекъсне или прекрати трудовата дейност, се прекъсва или прекратява и осигуряването на съпрузите.
Съпрузите, които участват в трудовата дейност и със съгласието на лицата със свободна професия, извършващи занаятчийска дейност или регистрирани като земеделски стопани и тютюнопроизводители, трябва да имат осигурителни книжки, в които се попълва и заверява осигурителния им стаж и доход. Брачните им партньори, които са вписани като извършващи тези дейности, трябва да подадат документ ОК-5 "Искане за издаване на осигурителна книжка на лицата по чл. 4, ал. 9 от КСО" в съответното поделение на НОИ по постоянен адрес. Формулярът може да се вземе на място от института или да се изтегли от интернет страницата му. Има опция искането да се подаде по електронен път.
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална защита
- Социални осигуровки
- НОИ, град Асеновград
- Процедура по попълване и заверяване на осигурителни книжки
- Начини за превръщане на осигурителен стаж към трета категория труд
- Изчисляване на пенсия за осигурителен стаж и възраст
- Възможности за закупуване на осигурителен стаж
- Допълнително задължително пенсионно осигуряване в България
- Осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване (ДОО)
- Смисъл на социалното осигуряване
- Осигурителен архив, град Тетевен
- Специфични условия за пенсиониране на военнослужещи, държавни служители и други длъжности
Коментари към Процедура по издаване на осигурителни книжки