Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Социални грижи Грижа за децата и подрастващите Социален статус на родителите Социален статус на родителите: самотни родители

Социален статус на родителите: самотни родители

от 13 май 2013г., обновено на 21 окт 2021г.
Редактор: Ирина Тенева
Социален статус на родителите: самотни родители - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

В българското законодателство има точно определение за самотен родител или за родител, отглеждащ сам дете/деца. Това е човек, който отглежда сам деца до навършването им на пълнолетие, както и след навършването на 18-годишна възраст до завършване на средно образование, но не по-късно от 20-годишна възраст. А причината да се грижи за тях сам е, ако е разведен, овдовял или няма сключен граждански брак (допълнителни разпоредби на Правилник за прилагане на Закона за социално подпомагане, параграф 1, т. 3). Важно е да се уточни, че лицата, които живеят на семейни начала, без брак с друг човек, не попадат в графата на самотните родители.

По смисъла на Закона за семейните помощи под семейство се има предвид и сам родител, отглеждащ непълнолетно дете/деца или пълнолетен ученик, докато завърши средното си образование. В дефиницията влиза както стандартната форма от двама души, сключили брак и отглеждащи непълнолетните си деца, така и двойка, съжителстваща на семейни начала и грижеща се за своите деца. Това уточнение, което правим, има значение при определянето на правото за получаване на семейни и социални помощи, които често са необходима финансова подкрепа за самотния родител.

Несемеен родител, отглеждащ сам дете

Родител, който няма брак и отглежда сам детето или децата си, е със статус самотен родител. При тези обстоятелства грижата за детето се превръща в ежедневна борба, която изисква повече финанси и внимание, отколкото ако отглеждането се поема от двама родители. Майката или бащата, грижещи се сами за дете, са принудени да разполагат с повече средства и често времето им е заето предимно с набавянето им. Налага им се да търсят варианти кой да се грижи за детето, когато то е болно, а нерядко сами поемат този ангажимент, което често води до неразбиране от страна на работодателите.

Проблемите, с които се сблъсква един родител, отглеждащ сам детето си, са многобройни и не са по-различни от тези, с които се срещат и двойките, но тежестта е доста по-голяма. Затова се предполага, че държавата взема под внимание ситуацията, в която се намират самотните родители, и предоставя възможности, с които да облекчи по някакъв начин тяхното положение и това на хора, които не могат да покриват основните си жизнени потребности с разполагаемите им или недостатъчни доходи.

С тази цел в сферата на социалното подпомагане нашето законодателство е регламентирало какви видове социални и семейни помощи се отпускат от държавата за родители, отглеждащи сами децата си, и при какви условия.

Право на социални помощи

Държавата предоставя социални помощи (месечни, целеви, еднократни) след направена преценка на доходите, имущественото състояние, здравословното състояние, семейното положение, възрастта и трудовата заетост на лицето или семейството. В случая, когато става въпрос за родител, отглеждащ сам дете, се взема предвид и дали то посещава предучилищна група или училище, когато детето подлежи на такъв тип образование.

Месечна социална помощ

За да получава месечна социална помощ, самотният родител трябва да има по-малък доход за предходния месец от определения диференциран минимален доход. За неговото определяне служи като база гарантираният минимален доход (ГМД), чийто месечен размер се посочва в акт на Министерския съвет. За 2021 г. той е 75 лв. на месец. Конкретно за родител, отглеждащ сам дете или деца, диференцираният минимален доход се определя в проценти спрямо възрастта на детето:

  • Ако детето е на възраст до 3 години, диференцираният минимален доход е 132% от ГМД.
  • Ако детето е на възраст до 16 години и ако е пълнолетно, но продължава да учи, но не повече от 20-годишна възраст, диференцираният минимален доход се определя на 110% от ГМД.

Размерът на месечната помощ се получава от разликата между диференцирания минимален доход и доходите на родителя от предходния месец.

Освен изискване за по-нисък доход от диференцирания минимален доход, самотният родител трябва да отговаря и на редица други условия:

  • Ако обитава собствено жилище, то да му е единствено и да не е по-голямо от двустайно, когато става въпрос за двучленно или тричленно семейство, тристайно – за четиричленно семейство, четиристайно – за петчленно и по-голямо семейство, една стая, когато става въпрос за всяко съжителстващо лице.
  • Да не е регистриран като едноличен търговец и не трябва да е собственик на капитала на търговско дружество.
  • Да няма влогове, вземания, ценни книжа и дялови участия, на които общата стойност да надвишава 500 лв. за отделното лице или на член на семейството. Изключение прави притежанието на бонове или акции от масовата приватизация.
  • Не се допуска да притежава движима или недвижима собственост и/или идеални части от нея, която да носи допълнителни доходи. Това изискване не важи, когато става въпрос за собствено единствено жилище или за жилище, в което живее лице с увреждания 50% или повече.
  • Изисква се родителят да не е подписал договор за предоставяне на собственост срещу задължение за издръжка и/или гледане. Изключение се прави, когато приелите това задължение са учащи се, в нетрудоспособна възраст, хора с увреждания или безработни.
  • Друго условие е да не е прехвърлял жилищен, селскостопански, вилен или горски имот и/или идеални части от него срещу заплащане през последните 5 години.
  • Да не е прехвърлял собствеността на гореизброените видове имоти чрез договор за дарение през последните 5 години.
  • Ако самотният родител е безработен, трябва да е регистриран в Дирекция "Бюро по труда" минимум 6 месеца преди да подаде заявление за социална помощ. Също така не трябва да е отказвал предлагана му работа или включване в обучение за ограмотяване, придобиване или повишаване на квалификацията, в проекти и програми. Ако родителят отглежда дете до 3-годишна възраст, регистрацията в Бюрото по труда не е задължителна. Самотните майка или баща не са длъжни да участват в програми за заетост, което е задължително условие при другите групи кандидатстващи за социална помощ и дори отказът от включване в тях води до спиране на помощта за 1 година.

Целева социална помощ за заплащане на наем на общинско жилище

Освен месечни социални помощи, самотните родители имат право спрямо гореизложените условия да получават и целеви помощи. Родител, отглеждащ сам дете или деца, има право на целева помощ за покриване на наем на общинско жилище. Условията са настанителната заповед да е на негово име и доходът му от предходния месец да е до 250% от диференцирания минимален доход. За да получава самотният родител тази целева помощ, детето задължително трябва да посещава редовно подготвителните групи за предучилищно образование в детска градина или училище, редовно да ходи на училище до завършване на средно образование. Изключение се прави в случаите, когато здравословното състояние на детето не позволява да се спазва това изискване.

При направени отсъствия повече от 3 дни от дете, посещаващо група за предучилищно образование, целевата помощ за заплащане на наем се спира, ако отсъствията са неоснователни. Същото важи и за учениците, които отсъстват 5 учебни часа.

Целева помощ при обявено извънредно положение или извънредна епидемична обстановка

Държавата изплаща целева помощ при обявено извънредно положение или обявена извънредна епидемична обстановка на родител, отглеждащ сам дете до 14-годишна възраст. Изискванията, на които трябва да отговаря самотната майка или самотният баща, са:

  • Родителят няма възможност да работи от вкъщи, да ползва платен отпуск или не получава обезщетение за временна неработоспособност.
  • Родителят е останал без работа, но не може да получава обезщетение за безработица или ако получава, размерът му е по-нисък от средномесечния доход на член на семейството за месеца, в който в детската градина или училището са въведени ограничения във връзка с извънредната обстановка или положение. Размерът на обезщетението трябва да е по-малък от 150% от минималната работна заплата.
  • Родителят е самоосигуряващо се лице, което не може да работи занятието си заради въведените ограничения.
  • Родителят не получава обезщетение за бременност и раждане.

Подава се заявление-декларация в съответната Дирекция "Социално подпомагане" по настоящ адрес. Детето не трябва да е настанено извън семейството и не трябва да посещава ясла, градина или училище поради въведените ограничения. Размерът на целевата помощ при извънредно положение или епидемична обстановка е равен на месечната минимална работна заплата, ако се отглежда едно дете. Ако децата са две или повече, размерът й е 150% от месечната минимална заплата.

Целева помощ за отопление

Родител, отглеждащ сам дете, има право на целева помощ за отопление, ако средномесечният му доход за предходните 6 месеца преди месеца на входиране на заявлението е по-нисък или равен на индивидуално определена граница.

Еднократна помощ за покриване на здравни, комунално-битови, образователни и други жизненоважни потребности

Веднъж годишно, еднократно държавата може да отпусне помощ за задоволяване на инцидентно възникнали здравни, образователни, комунално-битови и други жизненоважни потребности. Размерът й е до петкратния размер на ГМД.

Еднократна помощ за издаване на лична карта

Еднократната помощ за издаване на лична карта се отпуска до размера на гарантирания минимален доход. Директорът на Дирекция "Социално подпомагане" съобразява размера на помощта с разходите, които се заплащат за такси, транспорт и др.

Еднократна помощ за дневни и квартирни за болни и техните придружители

Болни, които са получили одобрение от НЗОК за заплащане на медицински услуги във връзка с лечение в чужбина по чл. 82, ал. 1а и 3 от Закона за здравето, могат да получат еднократна помощ за заплащане на разходи за дневни и квартирни за тях, техни придружители и донори в случай, че не са включени в сумата, определена за заплащане. Подаването на заявление-декларация може да стане преди началната дата на започване на лечението или до 14 дни след завръщането на болния в страната.

Право на семейни помощи

Родител, отглеждащ сам дете или деца, има право да получава семейни помощи, които от своя страна се делят на еднократни и месечни. Условията за получаването им и необходимите документи, които трябва да се подадат в съответната Дирекция "Социално подпомагане", са описани в Закона за семейните помощи.

легнала жена

Овдовял родител, отглеждащ сам дете/деца

Загубата на брачния партньор внася голямо сътресение в живота на детето и на живия му родител. Независимо дали е очакван леталния край или е изненадващ, ударът върху психиката на близките е огромен. Допълнително на по-късен етап към тежкото емоционално състояние се прибавя и притеснението как ще продължи оттук-нататък живота във всяко едно отношение.

Въпреки че в подобен момент мисълта за финансовите последици от смъртта на брачния партньор са последното нещо, за което мисли човек, на по-късен етап животът неумолимо напомня за тях.

Вариантите за финансова подкрепа, които предлага държавата, са под формата на еднократна помощ при смърт на осигурено лице, наследствена пенсия, социални и семейни помощи.

Еднократна помощ при смърт на осигурено лице

При настъпването на смърт на човек, осигурявал се по Кодекса за социално осигуряване до датата на кончината си, неговите деца, родители и брачен партньор имат право на еднократна помощ. За нейното получаване не е необходимо да се спазват изисквания децата да са учащи или не, да са навършили 18 години или не, родителите на починалия да са издържани от него, дори няма условие наследниците да са осигурявани за общо заболяване и майчинство, за старост и смърт, инвалидност поради общо заболяване или за трудова злополука и професионална болест.

Получаването на еднократната помощ се обвързва само с изискването починалото лице да е осигурявано, без значение дали за общо заболяване и майчинство, старост и смърт, безработица, инвалидност поради общо заболяване и трудова злополука и професионална болест или само за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт. Ако починалият е самоосигуряващо се лице, е нужно да са внесени дължимите осигурителни вноски за последния месец, за който е изтекъл срока по чл. 7, ал. 4 от Кодекса за социално осигуряване.

Размерът на еднократната помощ при смърт на осигурено лице се определя със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване всяка година. За 2021 г. той възлиза на 540 лв. Общият размер на помощта се разпределя поравно на брачния партньор, децата и родителите, а не на всеки поотделно. Финансовата подкрепа се изплаща само на поискалите я. Хората, които имат право да я получат, могат да поискат полагащата им се част в срок от 3 години, който започва да тече от 1 януари на годината, следваща тази, през която е настъпила кончината на осигуреното лице.

За да кандидатстват за отпускане на еднократната помощ, наследниците на починалия трябва да подадат заявление-декларация, което е по образец, и приложение № 17 към Наредбата за паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване. Необходимо е и да представят лична карта за справка. Заявлението се подава от всяко от правоимащите лица в териториално поделение на НОИ по постоянния или настоящия им адрес. Това може да стане лично, чрез упълномощено лице или по електронен път с електронен подпис или персонален идентификационен код.

Полагащите се части от еднократната помощ се превеждат по посочена от правоимащите лична банкова сметка до 10 дни от входирането на документите. Ако децата на починалия са под 18-годишна възраст, техният дял от помощта се изплаща на законния им представител.

Право на наследствена пенсия

След настъпване на смърт на осигурено лице или на пенсионер неговите деца, преживелият съпруг и родителите му имат право на наследствена пенсия. По отношение на децата те я получават до навършването на пълнолетие, а ако учат - до момента на завършване на обучението им, но не по-късно от 26-годишна възраст. Осиновените, родените в брака и извънбрачните имат право да им се изплаща наследствена пенсия.

Ситуацията при преживелия съпруг/а е малко по-особена, тъй като правото му да получава наследствена пенсия настъпва 5 години преди да навърши самия той възрастта за пенсиониране.

Право на социални и семейни помощи

Вдовец или вдовица, отглеждащ сам дете или деца, има право да получава социални и семейни помощи при същите условия, както и несемейният родител, отглеждащ сам дете.

Източник:
  • https://www.lex.bg/laws/ldoc/-13038592
  • https://www.noi.bg/en/benefits/benefits/100-nerabotosposobnost/942-doo
Още по темата:
  • Социален статус на родителите: съжителство на семейни начала Социален статус на родителите: съжителство на семейни начала
  • Споделено родителство - дефиниция, аргументи "за" и "против" Споделено родителство - дефиниция, аргументи "за" и "против"
  • Социален статус на родителите: разведен Социален статус на родителите: разведен
  • Социален статус на родителите: сключен брак Социален статус на родителите: сключен брак
5.0/5 1 оценка

Коментари към Социален статус на родителите: самотни родители

От сайта (6)
Напиши коментар 6 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 05 May 2025 в 10:09

    Елена Василева

    Здравейте, самотен родител съм, не съм имала брак и не живея с бащата на дъщеря си повече от 10 години. Тя вече е на 18 години и иска да кандидатства в университет извън България, оттам изискват документи и за двамата родители. Как мога да докажа, че съм самотен родител с цел редуциране на таксата в университета?

    Здравейте, важно е да сте наясно точно какъв документ изисква университетът, към който се е насочила дъщеря Ви, защото всяка страна или институция може да има различни изисквания. Възможно е това да бъде Удостоверение за семейно положение, Служебна бележка от Агенцията за социално подпомагане, ако сте ползвала помощи като самотен родител, съдебно решение за родителски права, ако има такова, декларация от бащата, че не участва в отглеждането на детето и т.н. Съветваме Ви да се запознаете с изискванията на университета.

  2. Елена Василева 
    на 02 May 2025 в 16:50

    Здравейте, самотен родител съм, не съм имала брак и не живея с бащата на дъщеря си повече от 10 години. Тя вече е на 18 години и иска да кандидатства в университет извън България, оттам изискват документи и за двамата родители. Как мога да докажа, че съм самотен родител с цел редуциране на таксата в университета?

  3. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 07 February 2024 в 13:59

    Мария Методиева

    Като самотен родител имам ли право на социална помощ след като съм уволнена от работата

    Здравейте, обърнете към Дирекция "Социално подпомагане" за Вашето населено място.

  4. Мария Методиева  
    на 06 February 2024 в 16:49

    Като самотен родител имам ли право на социална помощ след като съм уволнена от работата

  5. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 21 April 2020 в 15:06

    Христина Мичева

    Здравей те, като самотен родител на две деца. Който в момента е регистриран на бюрото по труда поради бедственото положение, мога ли да подам документи за еднократната помощ от 375 лева.

    Здравейте! Това е информационна страница (сайт на Аптеки Фрамар). Свържете се със съответната институция.

  6. Христина Мичева  
    на 20 April 2020 в 20:08

    Здравей те, като самотен родител на две деца. Който в момента е регистриран на бюрото по труда поради бедственото положение, мога ли да подам документи за еднократната помощ от 375 лева.

СТАТИЯТА е свързана към

  • Грижа за децата и подрастващите
  • Социален статус на родителите
  • Социален статус на родителите: съжителство на семейни начала
  • Споделено родителство - дефиниция, аргументи "за" и "против"
  • Социален статус на родителите: разведен
  • Доцент Дияна Димитрова - Конфигурациите на живота - мама, татко и аз
  • Социален статус на родителите: сключен брак
  • Хората с по-нисък социален статус са податливи на сърдечни заболявания
  • Сърцето на необвързаната майка може да се спечели само от силен и отдаден мъж
  • Социално-икономическият статус оказват влияние върху степента на затлъстяване
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Разширен гръден кош на единия родител

преди 1568 дни, 18 часа и 57 мин.

Направих си социален експеримент и според него жените харесват поддържаните мъже

преди 1945 дни, 8 часа и 44 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 4 дни, 7 часа и 30 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 6 дни, 11 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 18 дни, 7 часа и 3 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 18 дни, 14 часа и 4 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Доцент Дияна Димитрова - Конфигурациите на живота - мама, татко и аз Доцент Дияна Димитрова - Конфигурациите на живота - мама, татко и аз

Доцент Дияна Димитрова - Конфигурациите на живота - мама, татко и аз

от 10 фев 2023г. Прочети повече
Сърцето на необвързаната майка може да се спечели само от силен и отдаден мъж Сърцето на необвързаната майка може да се спечели само от силен и отдаден мъж

Сърцето на необвързаната майка може да се спечели само от силен и отдаден мъж

от 20 фев 2019г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЖАВАЛАТ КАНЕЛА капсули * 60

ЛЮКСЕОЛ РИЦИНОВО МАСЛО (ЗА КОСА, КОЖА И НОКТИ) 50 мл

КОЛАГЕН ЕКСПРЕС саше * 30 ЗОНАФАРМ

ЛЮКСЕОЛ ПОДХРАНВАЩО МАСЛО ЗА БРАДА 50 мл

ЕЛЛЕН ДАМСКИ ТАМПОНИ ПРОБИОТИЧНИ МЕДИУМ * 12

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 18:17:35

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: Мария Петрова от 01 юли 2025г. в 17:11:09

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 16:53:08

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: Ангелова от 01 юли 2025г. в 16:17:46

АТАРАКС таблетки 25 мг * 25 UCB FARCHIM

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 15:46:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival