Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Социални грижи Грижа за децата и подрастващите Социален статус на родителите Споделено родителство - дефиниция, аргументи за и против

Споделено родителство - дефиниция, аргументи "за" и "против"

от 07 апр 2025г.
Редактор: Ирина Тенева
Споделено родителство - дефиниция, аргументи "за" и "против" - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Споделеното родителство е акт на съвместно отглеждане на деца извън традиционната семейна структура от двамата родители, като детето или децата трябва да прекарват приблизително еднакво време в дома и на майката, и на бащата.
  • В момента в българския Семеен кодекс съществува опцията и двамата родители да получат родителски права над детето и да се грижат за него под формата на споделено родителство, като условието е и двамата изрично да са изразили желание за това.
  • Новото, което се предлага, е независимо дали са съгласни двамата родители или не, съдът да може да присъди правата над детето и на майката, и на бащата при раздяла.

Споделеното родителство нашумява като тема в България, провокирайки законодателният орган в лицето на Народното събрание да предприеме промени в Семейния кодекс. Проблемът в нашата страна не е отскоро, случаите, в които родителското отчуждение нанася непоправими травми на децата на разведени или разделени двойки, е голям. Всеки от нас най-малкото е чувал истории за семейства, в които е настъпил разрив на отношенията, раздялата е факт и след това единият родител своеобразно наказва другия чрез недопускане до детето или чрез демонстриране на отсъствие на грижа и отговорност спрямо него.

В края на миналата година (20.12.2024 г.) в българския парламент бяха внесени три законопроекта за изменение и допълнение на Семейния кодекс, засягащи чл. 59, ал. 2 и чл. 127а. Предложението е въвеждането на споделеното родителство като основен принцип при раздяла между майката и бащата.
Какво всъщност е споделено родителство, какви са съображенията в подкрепа или не на тази промяна и може ли то да се приложи у нас?

  • Какво е споделено родителство?
  • Предложенията за промяна в Семейния кодекс
  • Колко разпространено е споделеното попечителство по света
  • Защо "за" споделеното родителство
  • Притесненията при прилагането на споделеното родителство

Какво е споделено родителство?

Дефиницията за споделено родителство гласи, че това е акт на съвместно отглеждане на деца извън традиционната семейна структура от двамата родители, като детето или децата трябва да прекарват приблизително еднакво време в дома и на майката, и на бащата. И двамата в случая имат законни права по отношение на детето. Използват се още термини като споделено попечителство, съвместно физическо попечителство, съвместно пребиваване или равно време за родителство.

В момента в българския Семеен кодекс съществува опцията и двамата родители да получат родителски права над детето и да се грижат за него под формата на споделено родителство, като условието е и двамата изрично да са изразили желание за това. Практиката показва, че в повечето случаи майките и бащите не могат да се споразумеят и съдът отсъжда кой да получи родителските права, като в 96% от случаите те са присъдени на майката.

жена държи за ръката дете, което прегръща баща си

Предложенията за промяна в Семейния кодекс

От години неправителствени организации и бащи, нямащи достъп до децата си, алармират и настояват за уреждане на въпроса за промяна в законодателството за поделяне на правата между родители. В близко време фрапиращи казуси с деца, като малтретирания от пастрока си Адриан и убийството на Пейо Пеев, накараха институциите да обърнат по-голямо внимание. В края на 2024 г. от ПП "Възраждане", ПП "ИТН" и ПП "ГЕРБ-СДС" внесоха три законопроекта за изменение на Семейния кодекс в частта Родителски права след развода и по отношение разногласието на родителите за пътуване на дете в чужбина. Новото, което се предлага, е независимо дали са съгласни двамата родители или не, съдът да може да присъди правата над детето и на майката, и на бащата при раздяла. Това е така нареченото постановяване по исков ред, което дава възможност за уеднаквяване на последиците при развода или раздялата след фактическо съпружеско съжителство по споразумение и исков ред. Също така се предлага по нов начин да се решават споровете между родителите за пътуванията на децата в чужбина. Сега те се отсъждат по чл. 127а от Семейния кодекс, но практиката показва, че делата се проточват дълго във времето и често възникналият конфликт не се решава от съда преди настъпването на пътуването. С промяната се цели този въпрос да намери своето решение още при уточняването на родителските права и местоживеенето на детето.

>>> Социален статус на родителите: разведен

Предложените законодателни промени се опитват да доближат правната ни уредба до някои съвременни разбирания за упражняване на родителските права. Освен това се цели преодоляване на негативните последици от тежките родителски войни, които са често явление в нашата страна.

В трите предложени законопроекта има известни различия. В този на ПП "Възраждане" се предлага минимален период от 10 дена през месеца, през които родителят, при когото детето не живее, да има контакт с него. Поредността на тези дни да се определя от съда спрямо интереса на детето, празници, ваканции и др.
От ПП "ИТН" предлагат съдът да може да определя мерки по отношение на упражняването на родителските права от единия или от двамата родители съвместно. Също така му дават възможността да постанови съвместно споделено родителство между майката и бащата. Ако презумпцията за споделено родителство се обори, съдът ще отсъди как да бъде разпределено времето на детето при всеки един от родителите, като този престой не трябва да е по-малко от 127 дни в годината и при майката, и при бащата, ако не застрашават живота и здравето на детето. Друга новост, която предлагат от партията, е частта с издръжката - да не е по-малко от 30% от минималната работна заплата. Посочват и няколко условия - ако родителят, упражняващ родителските права, не спазва режима на контакти между другия родител и детето, няма да получи издръжка. Ако родителят, дължащ издръжка, не спазва определения режим на лични отношения с детето, ще плаща в двоен размер.

Законопроектът на ПП "ГЕРБ-СДС" дава възможността ако и двамата родители искат да упражняват родителските права и не могат да се споразумеят за това, съдът да постанови съвместното им упражняване. Относно издръжката се споменава, че детето трябва да има същите условия на живот, каквито е имало преди развода или раздялата, ако това не е особено затруднение за родителя, дължащ издръжката.
Специалисти по темата коментират, че има нужда от по-сериозно и професионално прецизиране на законопроектите, тъй като в тях не са включени много въпроси от реалния живот.

Колко разпространено е споделеното попечителство по света

През последните две десетилетия по света, и по-специално в Европа, става все по-популярно споделеното родителство, при което децата прекарват почти еднакво време и с майката, и с бащата. Проучване, направено от изследователския център INVEST на университета в Турку, Финландия, показва, че 12,5% от децата на разделени родители на Стария континент живеят поравно с всеки един от двамата, 8,2% разпределят 10-14 нощувки на месец с единия родител, а останалите с другия и 79% живеят предимно с един родител.
Независимо, че се наблюдава нарастване на тенденцията за споделено попечителство, се забелязват значителни разлики в разпространението на практиката. Споделеното родителство най-често се среща в Швеция - 42,5%, последвани от Финландия, където 23,8% от децата разпределят живота си поравно между двамата родители. Най-рядко такова споразумение се постига в страни като Хърватия, Литва, Чехия, Румъния, Унгария, Гърция, Кипър, Австрия и Италия.

Проучването сочи още, че децата до 5-годишна възраст най-често са под опеката на единия родител, както и тийнейджърите на 16-17 години. Споделеното родителство е най-често е между родители, които имат момичетата и момчетата в училищна възраст.

Защо "за" споделеното родителство

Предишни изследвания показват положителното въздействие върху децата, а и върху майките и бащите, когато родителите постигнат съгласие за споделено попечителство. Подобрява се сътрудничеството и конфликтите между родителите стават по-малко, наблюдава се по-добро социално-емоционално и психологическо благополучие при децата.

съдийски чук

Притесненията при прилагането на споделеното родителство

Споделеното родителство обикновено се радва на обществена подкрепа и на достатъчно доказателства в негова защита. Но се срещат и специалисти по право и психично здраве, които имат своите аргументи против съвместното попечителство. Ето някои от тях:

  • Притеснение, че децата имат една основна фигура, към която се привързват, която почти винаги е майката, и заключението, че всеки път, когато те се разделят с нея, това ще се отрази на развитието на децата и ще компрометира тяхното благосъстояние. Всъщност децата формират първични привързаности и към двамата родители, които са еднакво важни за тях, както и че дори след развод и променящи се обстоятелства тези привързаности продължават.
  • Вторият аргумент се състои в това, че детското развитие ще бъде нарушено, когато децата постоянно се местят от единия родител при другия, живеят в два дома, подложени са на два различни стилове на родителство и на два типа правила. Изследване на деца, обитаващи два дома заради споделено попечителство, показва, че самите деца като цяло не споменават за подобни проблеми и връзката с двамата родители ги предпазва от неблагоприятни резултати в развитието, които често са налице след развод. В същото време продължителната раздяла или с майката, или с бащата е по-пагубна за развитието на децата.
  • Като довод срещу споделеното родителство се посочва, че за децата е вредно да се нарушава статуквото на грижите и майките трябва да имат основната роля в ежедневното "обслужване". Проучвания показват, че споделените грижи се превръщат в норма и нарушаването на споделеното родителство е по-вероятно да предизвика нестабилност в живота на децата.
  • Твърди се, че споделеното попечителство изостря конфликтите между майката и бащата и децата биха били замесени в тях, ако споделените грижи бъдат наложени на двамата родители. Всъщност присъждането на родителските права на единия родител изостря конфликта между двамата, което води до неблагоприятни последици за децата. Докато при споразумяването за споделено родителство споровете намаляват, защото нито един от родителите не се чувства отстранен от живота на децата си. Освен това е факт, че децата се справят по-добре в условията на споразумение за съвместна грижа, дори ако има конфликт между майката и бащата. Вреден е продължаващият и неразрешен конфликт.
  • Съществуват притеснения, че споделеното родителство в силно конфликтни семейства ще подложи родители и деца на семейно насилие и злоупотреба с малолетните и непълнолетните, а правната презумпция ще продължи да дава възможност на насилниците да упражняват насилие. В такива случаи правната презумпция винаги трябва да бъде опровержима в случаи на насилие и малтретиране, за да се постави безопасността на децата и родителите жертви на първо място.
Източник:
  • https://imeus.bg/zakonoproekt-za-vavezhdane-na-spodelenoto-roditelstvo-v-balgariya/
  • https://advokatdimitrov.com/%D1%81%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%BE-%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE/
  • https://www.helsinkitimes.fi/world-int/24768-shared-child-custody-on-the-rise-across-europe-variances-noted-among-nations.html#google_vignette
  • https://www.psychologytoday.com/us/blog/co-parenting-after-divorce/201810/countering-arguments-against-shared-parenting-in-family-law
Още по темата:
  • Социален статус на родителите: самотни родители Социален статус на родителите: самотни родители
  • Социален статус на родителите: съжителство на семейни начала Социален статус на родителите: съжителство на семейни начала
  • Социален статус на родителите: разведен Социален статус на родителите: разведен
  • Социален статус на родителите: сключен брак Социален статус на родителите: сключен брак
5.0/5 1 оценка

Коментари към Споделено родителство - дефиниция, аргументи "за" и "против"

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Споделено родителство - дефиниция, аргументи "за" и "против"
    www.framar.bg 
    на 23 May 2025 в 07:20
    Коментирайте "Споделено родителство - дефиниция, аргументи "за" и "против""

СТАТИЯТА е свързана към

  • Грижа за децата и подрастващите
  • Социален статус на родителите
  • Социален статус на родителите: самотни родители
  • Социален статус на родителите: съжителство на семейни начала
  • Социален статус на родителите: разведен
  • Социален статус на родителите: сключен брак
  • Хората с по-нисък социален статус са податливи на сърдечни заболявания
  • Социално-икономическият статус оказват влияние върху степента на затлъстяване
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Хапчета против повръщане при пътуване за деца - търся мнения за Превомит джуниър

преди 1911 дни, 18 часа и 59 мин.

Кои етерични масла могат да се ползват против настинка и грип?

преди 1912 дни, 18 часа и 27 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 6 дни, 19 часа и 25 мин.

Какво представлява прозяването

преди 11 дни, 10 часа и 25 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 11 дни, 10 часа и 36 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 11 дни, 10 часа и 43 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ХИГРОСКОПИЧЕН ПАМУК COTTON LINE СОФТ 200 г

ПАМУК СОФТ ХИГРОСКОПИЧ. 100г COTTON LINE

ЕСТЕСТВЕН ПЕРФОРИРАН ПАМУК СИЛКЛАЙН ЛУКС 70 г

МЕДИЦИНСКИ ПАМУК СЕПТОНА 70 гр.

МЕДИЦИНСКИ ПАМУК СЕПТОНА 100 гр.

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МАГНАЛАБС АНДРОГРАФИС МАГНАВИР капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 11:00:49

ВИТАМИН B6 капки 30 мл ОМЕГА ВИТА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:58:27

НЕРВОХИЛ Н таблетки * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:56:11

ДАЛАЦИН C твърди капсули 300 мг * 16 PFIZER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:55:06

ТАЗЕКТАН капсули 500 мг * 15 МОНТАВИТ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:54:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival