Социален статус на родителите: разведен
Специалисти сравняват емоционалното и психическо състояние на човек при развод с това при загубата на партньора вследствие смърт. Причините за прекратяване на брака са най-различни и индивидуални, но от гледна точка на закона разводът се случва по определена процедура и води след себе си правни последици. Разведен родител, несключвал брак или останал вдовец или вдовица, който отглежда сам дете, е със статус самотен родител.
Развод поради разстройство на брака
Съществуват два типа процедури, по които съдът разрешава прекратяването на един брак. Първият е, когато е поискан развод поради разстройство на брака (в практиката известен също като развод по исков ред). Всеки от партньорите има право да го поиска, след като е настъпил дълбок и непоправим разрив, който разстройва брака.
Преди съдът да реши да допусне развода, той дава срок, в който двете страни да опитат да се помирят чрез медиация или друг метод за доброволно уреждане на спора.
Когато този срок изтече и не е постигнато помиряване, се преминава към същинската процедура по прекратяване на брака. Ако някой от съпрузите е поискал съдът да се произнесе за вината за разстройство на брака, правораздавателната институция удовлетворява молбата след преценка на събрани доказателства.
По всяко време, докато тече делото, страните по развода могат да представят пред съда споразумение, което касае някои или всички последици на развода. Правораздавателната институция утвърждава споразумението, след като се увери, че интересите на детето са защитени. В тази връзка съдът може да се допита до Дирекция "Социално подпомагане".
Развод по взаимно съгласие
Вторият тип процедура за прекратяване на брака е развод по взаимно съгласие. Не е необходимо да се излагат мотивите, заради които е поискан развода, и съдът взима решение в кратки срокове.
Съпрузите предварително постигат споразумение за родителските права, ползването на семейното жилище, къде ще живеят децата, каква издръжка ще изплаща съответния родител за тях и дали ще се предоставя такава между съпрузите. Обхватът на споразумението може да се простира и върху други последици на развода стига двете страни да са постигнали договорка.
Съдът проверява дали споразумението защитава интересите на децата и тогава го утвърждава. При условие, че то е непълно или накърнява интересите на децата правораздавателната институция определя в какъв срок да се изчистят нередностите. Ако недостатъците в споразумението не бъдат отстранени навреме, съдът отхвърля искането за прекратяване на брака.
При промяна на обстоятелствата може да се поиска изменение на родителските права, режим на личните отношения, местоживеенето и издръжката.
След влизането в сила на решението за прекратяване на брака може да се възстанови фамилното име, което е било преди сключването на брака.
Правни последици след развода
След прекратяването на брака настъпват правни последици за вече бившите съпрузи. Те засягат имуществени въпроси, родителски права и др.
Загубване на правото за наследяване и разпореждане вследствие смърт
Бившите брачни партньори не могат да бъдат законни наследници един на друг, след като влезе в сила развода. Това условие отпада, ако завещателят изрично е посочил, че след развода продължава да действа завещателното разпореждане.
В случай на смърт бившият брачен партньор губи изгодите, които произтичат от разпорежданията вследствие смърт на другия, направени преди прекратяването на брака.
Отмяна на даренията
Ако са направени дарения по време на брака или във връзка с брака, може да настъпи тяхната отмяна след развода. Опциите за това са две – в случаите, посочени в гражданските закони, или ако е подписан брачен договор или договор за дарение и в тях има подобна клауза.
Ползване на семейното жилище след прекратяването на брака
Съществуват няколко варианта за предоставяне на семейното жилище след развода, които съдът упражнява, и те са следните:
- Ако семейното жилище не може да се ползва поотделно от двамата партньори, правораздавателната институция го предоставя в полза на единия при наличие на негова жилищна нужда и ако е изразил желание за ползване. Съдът се произнася служебно по въпроса, когато двойката има непълнолетни деца.
- Въпреки че собствеността на семейното жилище е на единия съпруг, съдът може да се разпореди другият съпруг да го ползва, ако той притежава родителските права над ненавършилите 18-годишна възраст деца. Правото на ползване трае, докато упражнява родителските права.
- В случаите, когато семейното жилище е собственост на близки на единия съпруг, правораздавателната институция може да предостави ползването на имота на другия съпруг за срок до 1 година, ако той упражнява родителските права. Ползването на семейното жилище може да се прекрати преди изтичането на срока, ако отпадне жилищната нужда на ползващия. Друга причина за прекратяване на ползването предсрочно по тази и предходната точка е, ако ползващият сключи нов брак.
- При съпрузи съсобственици или имащи общо право на ползване върху семейното жилище съдът го предоставя на единия, вземайки под внимание интересите на непълнолетните деца, здравословно състояние, вина или други обстоятелства. Ако е налице промяна на обстоятелства, които оказват влияние за предоставяне на ползването на жилището, всеки един от бившите съпрузи е в правото си да поиска промяна на ползването.
След като съдът се произнесе относно ползването на семейното жилище, по силата на решението веднага възниква и наемно отношение. Всяка от страните по бракоразводното дело е в правото си да поиска от съда да определи какъв да е наема. Неговият размер може да се променя спрямо изменение на обстоятелствата. За жилищната площ, която ползват непълнолетните деца, не се дължи наем.
Родителски права след развода
Има съществено значение дали развеждащите се родители ще успеят да постигнат съгласие относно въпросите, касаещи възпитанието и отглеждането на непълнолетните им деца. Ако майката и бащата се разберат и се ръководят от интереса на децата, съдът утвърждава тяхното споразумение.
Ако родителите не могат да постигнат разбирателство относно отглеждането на децата, правораздавателната институция служебно постановява кой да упражнява родителските права, какви да са мерките по отношение на упражняването на тези права, какъв да е режимът на личните отношения между майката, бащата и децата, каква да е издръжката на децата. Съдът взема решение по тези въпроси, след като се запознае с всички обстоятелства и прецени дали те са в интерес на децата. Вземат се под внимание грижите, които са полагани до момента и отношението към тях, възпитателските качества на родителите, доколко децата са привързани към майката или бащата, възрастта и пола им, материални възможност, социално обкръжение, дали близки на родителите могат да помагат при нужда.
Режим на лични отношения между майката, бащата и децата означава определяне на период или дни, в които родителят има право да взима или вижда децата. Тук се включват и официалните празници, училищните ваканции, личните празници на детето.
Относно определянето на издръжката, нейният размер трябва да е такъв, че да позволява детето да запази условията на живот, които е имало преди прекратяването на брака. Разбира се, не се допуска размерът на издръжката да е такъв, че да създава големи затруднения на родителя, който я дължи. В нашето законодателство е посочено, че размерът на издръжката не може да е по-нисък от една четвърт от минималната работна заплата.
Друга стъпка, която предприема съда, когато трябва да реши кой от родителите да получи правата за отглеждане и възпитаване на децата и къде те да живеят, е изслушване на майката, бащата и на самите деца. Също така институцията се допитва до Дирекция "Социално подпомагане", ако е уместно изслушва и други лица. Може да извика и психолог, ако се наблюдава родителско отчуждение.
При особени обстоятелства и ако интересите на децата го изискват, съдът може да постанови децата да живеят при баба и дядо или в семейство на близки или роднини (ако вторите са съгласни). При условие, че тази опция не е възможна, децата се изпращат в приемно семейство или в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа. Родителите имат право да поддържат лични отношения с децата си при определени условия и в подходящ режим. Ако е необходимо, правораздавателната институция разпорежда защитни мерки, които се изразяват в присъствието на назначено лице при срещите между родител и дете или определяне на конкретно място за срещата. При настъпването на други обстоятелства съдът може да промени постановените мерки и да разпореди нови след молба от страна на единия от родителите, на Дирекция "Социално подпомагане" или служебно.
Право на социални и семейни помощи
След развода родител, който отглежда сам дете, може да се възползва от възможностите, които държавата предоставя за подпомагане. Ако изпитва затруднения във финансово отношение и отговаря на поставените условия и изисквания за получаване на социална или семейна помощ, родителят може да кандидатства за тяхното отпускане.
Също така в детските ясли и градини при определени условия може да се намали таксата, която се заплаща.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за децата и подрастващите
- Социален статус на родителите
- Живот след развод – 5 неща, които никой не ви казва
- Социален статус на родителите: самотни родители
- 5 признака, че не сте с правилния партньор
- 9 съвета за по-добро съвместното попечителство след развода
- Развод след 50-те: Как се чувстват децата
- Социален статус на родителите: съжителство на семейни начала
- По-често ли се развеждат децата на разведени родители
- Как да помогнем на децата да преживеят по-лесно раздялата на родителите си
- След развода: Какво да направите, ако децата ви обвиняват за раздялата
- 13 души споделят причината за развода си - което обобщава всичко
Коментари към Социален статус на родителите: разведен