Кои са българите, чиито социални осигуровки се внасят от работодателите им
Когато друг внася задължителните осигурителни вноски за работниците си, последните нямат задължения във връзка със социалното им осигуряване. Обикновено този вид задължения се поемат от осигурителите. Служителите имат правото да се информират дали осигурителите им изпълняват задълженията си по закон онлайн (чрез ПИК на НАП).
Добре е да се има предвид, че редът за внасянето на осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване и допълнителното задължително пенсионно осигуряване в универсален пенсионен фонд (за родените след 31.12.1959 г.) и професионален фонд зависи от конкретното правоотношение, по което лицата полагат труда си. Тоест начините на внасяне на вноските за осигуряване вноски зависят от вида на договора, въз основа на който заинтересованите получават възнаграждението си. Например, такива българи са:
- наетите по "трудов договор" – те нямат задължение да внасят задължителните осигурителни вноски, както и да подават декларации, обвързани със задължителното социално осигуряване. Това е задължение на работодателите.
- наетите по "граждански договор" (полагащи труд без трудово правоотношение) - нямат задължение да внасят задължителни осигурителни вноски, както и да подават декларации, свързани със задължителното социално осигуряване (задължение да направят това имат възложителите по договора). Върху получените финансови възнаграждения по "граждански договор", самоосигуряващите се българи внасят и декларират осигурителните си вноски при определянето на окончателен размер на осигурителните доходи.
Трябва да се има предвид, че при някои българи задължителните осигурителни вноски за социално осигуряване са изцяло за тяхна сметка, но други лица имат задължение за внасянето и декларирането им (такива са: моряците; хората, пратени на работа в чужбина от български посредници, работещите в международни органи или организации със съгласието на компетентните български държавни органи, съпругът/съпругата на командировните служители в дипломатически служби за времето, през което са пребивавали в чужбина).
Източник: nap.bg
Снимка: Freepik
По статията работи: Виктория Милова
- Какво трябва да знаят работодателите за безопасността на работно място в условията на COVID-19
- Минималната работна заплата да бъде замразена през 2021-а поискаха представителите на бизнеса
- Хората с квалификация могат да са срещнат с работодатели чрез бързи интервюта
- Нужни са спешни мерки за справяне с липсата на персонал в ЕС
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална защита
- Социални осигуровки
- НОИ, град Асеновград
- Процедура по попълване и заверяване на осигурителни книжки
- Начини за превръщане на осигурителен стаж към трета категория труд
- Процедура по издаване на осигурителни книжки
- Изчисляване на пенсия за осигурителен стаж и възраст
- Възможности за закупуване на осигурителен стаж
- Допълнително задължително пенсионно осигуряване в България
- Осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване (ДОО)
- Смисъл на социалното осигуряване
- Осигурителен архив, град Тетевен
Коментари към Кои са българите, чиито социални осигуровки се внасят от работодателите им