Какво трябва да знаят работодателите за безопасността на работно място в условията на COVID-19

Четвъртата COVID вълна поставя обществото ни пред поредното изпитание. Големият въпрос е доколко всички ние, като граждани, сме в състояние да поемем отговорност не само за самите нас и за близките си, но и за цялото общество. Защото е факт, че не са много начините, които помагат COVID-19 и неговото стремглаво разпространение да бъдат ограничени. Сред тях са спазването на мерките и ваксинацията. Когато общественото здраве е поставено в риск, е от значение неговите членове да са убедени, че спазвайки мерките, защитават общността. Сериозно място в общата картина заемат работодателите, които носят отговорност за своите служители.
Работодателите и техният ангажимент за безопасността на служителите
Работодателите могат да окажат съществена подкрепа на обществото в битката с COVID-19. Точно пандемията насочи вниманието на бизнеса към това колко са важни и здравето, и безопасността на работещите. Според експертите по здраве и безопасност именно критичната ситуация ги е превърнала в истински приоритет за работодателите.
Мария Титопулу, която е заместник-управител на компанията по трудова медицина „ЛОТ-КОНСУЛТ“ и е доктор по Социална медицина, е категорична, че здравето е наша лична отговорност, но когато става дума да общественото здраве, то „ние трябва да действаме с отговорност към обществото“. Специалистката е на мнение, че в критични и опасни ситуации хората често забравят правилните начини на действие. Причината се крие в страха от надвисналата заплаха, често в надделяването на емоциите, в паниката пред неизвестното. Когато това се случи, е добре да има специалист, на когото да се доверим и който е в състояние да даде адекватни съвети, да ни помогне.
„Много е важно в подобни екстремни ситуации да действаме като екип, да сме в състояние да се обърнем за съдействие и да получим подкрепа в момент на тревога“, споделя още Мария Титопулу.
Според нея отговорният работодател трябва да осигури осъществяването на задължителната извънредна дезинфекция на местата, където е работил заразен с COVID-19 служител и всички контактували с него. В подобна ситуация е възможно и да пренасочи по-голямата част от хората към работа от вкъщи. Мария Титопулу съветва още, когато служител очаква резултат или му предстои да си прави PCR тест, да бъде изолиран. От значение е работните помещения да се проветряват често.
Важно е максимално да се използва естествената светлина, която осигурява максимално добри условия за труд, но оказва и влияние върху психическото здраве. Честата дезинфекция на работни плотове, мишки, клавиатури и телефони трябва да стане норма. Добре е да бъде ограничавано и струпването на хора извън работното място. Работодателят трябва да убеди служителите си, че всичко това се прави в името на запазването на здравето им и това на хората около тях.
Има и ред други важни и основни насоки, които експертите по Здраве и безопасност са подготвили и които показват какви конкретни действия трябва да предприемат работодателите.
Съветите на специалистите по здраве и безопасност
Когато служителят получи симптоми на работното място
Ако служител получи симптоми на COVID-19, докато е на работното си място, като работодател следва да предприемете няколко важни стъпки:
- Обадете се на тел.112, в случай че човекът се нуждае от незабавна медицинска помощ, например ако има затруднено дишане.
- Изпратете служителя веднага вкъщи, като му осигурите автомобил и не допускайте да използва градския транспорт.
- Ако не може да си тръгне веднага, го изолирайте незабавно в отделно помещение.
- Уверете се, че носи предпазна маска.
- Посъветвайте го да се свърже с личния си лекар или с Регионалната здравна инспекция и следвайте инструкциите им.
- Потвърдете информацията за контакт със служителя.
- Почистете и дезинфекцирайте помещенията и всики повърхности, до които е имал досег.
Когато служител е с положителен тест за COVID-19
В случай че служител е с положителен резултат от тест за коронавирус, се придържайте към следните препоръки:
- Нужно е да разполагате с процедури за връзка с органите на общественото здраве.
- Уведомете групата по условия на труд или длъжностното лице по ЗБГУ (Здравословни и безопасни условия на труда).
- Помогнете за проследяването на контактни лица, ако от РЗИ са поискали помощ за това. Дайте информация за хората, които може да са били в контакт със заразения служител.
Осигурете поверителност
Личната информация е поверителна, затова:
- Не споделяйте никаква лична информация или медицинска диагноза.
- На властите предоставяйте само необходимата информация.
- Определете кога е необходимо да изискате медицинска документация, свързана с COVID-19.
Подкрепете служителите с COVID-19
Подкрепата е важна за всеки човек и във всеки един момент. Отношенията служител – работодател не правят изключение, затова помислете и по този въпрос.
- В случай че има възможност, информирайте служителите как компанията ще ги подкрепи.
- Осигурете ресурси за психично здраве, включително информация за справяне със стигматизацията и дискриминацията на хора, които са преболедували COVID-19.
- Планирайте връщането на работа след преболедуване. Работодателят трябва да се увери, че карантината е приключила и са изпълнение всички изисквания за осигуряване на общественото здраве.
- Обмислете алтернативни варианти на труд като работа от вкъщи например.
- Не забравяйте, че добрата комуникация е в основата на идентифицирането на всички условия за безопасното връщане на работа.
И не на последно място, експертите по Здраве и безопасност съветват работодателите да следват насоките на Министерството на здравеопазването, РЗИ, Службите по трудова медицина и общопрактикуващите лекари.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Добрите практики
- Актуално
- Стрес има във всички професии по целия свят
- Епидемията от COVID-19 във Франция продължава да се влошава, увеличава се броят на хоспитализираните
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
- В ловешката болница „Проф. д-р Параскев Стоянов“ лекуват двумесечни близнаци от COVID-19
- Нов вариант на COVID-19 е установен във Франция
- Задължителна ваксинация срещу COVID-19 за медицинските служители и работещите в социалните заведения, предлага Ангел Кунчев
- Пандемичен комитет ще координира изпълнението и контрола на мерките срещу COVID-19
- Нови мерки срещу COVID-19 за цялата страна предлага доц. Ангел Кунчев в доклада си от 30 август 2021 г.
- Как да оставим детето само вкъщи, без да се притесняваме за безопасността му
Коментари към Какво трябва да знаят работодателите за безопасността на работно място в условията на COVID-19