Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Социални грижи Репродуктивност Бременност, раждане и родителство Как да оставим детето само вкъщи, без да се притесняваме за безопасността му

Как да оставим детето само вкъщи, без да се притесняваме за безопасността му

от 20 дек 2017г., обновено на 24 март 2020г.
Как да оставим детето само вкъщи, без да се притесняваме за безопасността му - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Преди да затворите възмутено текста и да кажете – децата никога не се оставят сами вкъщи – ще ви кажем, че всеки може да изпадне в ситуация, в която, това е единственият вариант. Тук е и моментът да ви съобщим, че нашият текст ще касае единствено мъниците, навършили 12 години. Именно това е възрастта, счетена от българския Закон за закрила на детето за достатъчна. Всички останали случаи, в които родители решат да оставят децата си у дома, са неуместни и подлежат на наказателна отговорност.  

Ето и какво гласи българският закон.


А това са санкциите.


След като припомнихме правилата, ще кажем – поздравления, деца – навършили сте възрастта, в която, може да останете сами вкъщи. Вероятно сте развълнувани, но може и да сте малко нервни. Това е съвсем нормално. Вие сте изправени пред нови отговорности. Не се притеснявайте, в следващите редове ще ви дадем малко информация по въпроса как може да предотвратите евентуални опасности, докато сте вкъщи, както и да откриете какво може да правите, ако се случи извънредна ситуация.

1. Следвайте правилата на родителите си.


Единственото, което искат родителите ви, е да бъдете в безопасност. Ето защо те въвеждат правила. Ако не сте сигурни какви са те, седнете заедно с тях и напишете списък, за да няма нищо неизяснено помежду ви.        

Правилата могат да обхванат въпросите с кого можете (ако имате такива доверени хора) и дали изобщо ще можете да излезете навън и да се обаждате по телефона.   

2. Заключете вратите и прозорците.


Най-доброто, което можете да направите, е да държите вратите и прозорците заключени, когато сте вътре. По този начин никой не може просто да влезе без ваше разрешение.

Ако вашето семейство има аларма, научете как да я настроите, за да ви предпазва, докато сте вкъщи.

3. Избягвайте да отваряте вратата на хора, които не познавате.

Ако някой дойде на вратата, най-добре е да го игнорирате, ако не го познавате. Ако лицето е доставило пратка, помолете го да я остави или да се върне по-късно. Не му казвайте, че сте сами.

Също така е важно да не казвате на хората по телефона, че сте сами вкъщи. Ако някой се обади на родителите ви, може да кажете: "Те не могат да ви се обадят в момента. Мога да ги накарам да ви се свържат с вас по-късно."

4. Стойте далеч от опасни предмети в къщата.

Въпреки че сте сами вкъщи, това определено не значи да правите всичко, което искате. Все пак трябва да стоите далеч от опасни предмети. Не играйте например с режещи иструмети, ножове или оръжия. Също така, не приемайте лекарства, освен ако не знаете какво правите. Не смесвайте химикали и почистващи препарати, които намерите около къщата, тъй като могат да създадат дим или да отделят течности, които могат да ви навредят.

5. Обадете се на родителите си, ако е необходимо.


Ако се случи нещо или не знаете какво да правите, обадете се на родителите си или на друг доверен възрастен. Те могат да ви изяснят ситуацията, за да се почувствате отново сигурни. Най-добре е да знаете наизуст номерата им, така че винаги да можете да се обадите, дори и да не виждате списъка с номерата за спешни повиквания.

Действия в извънредни ситуации

1. Сложете специални номера с опция за бързо набиране


Ако нещо се случи, трябва да сте готови. Основният номер за спешни случаи, който трябва да знаете, е 112. Той може да помогне при извънредни ситуации като пожари, за хора, попаднали в инциденти или при тежки наранявания. Но трябва да ползвате тази опция, само когато се касае за спешен случай. Ако получите малко порязване, това не е причина да се обадите на спешния телефон.

Съхранявайте други номера за спешни повиквания, за да са ви под ръка, като например тези на баби и дядовци, както и на други хора, на които можете да се обадите, ако имате проблем, например съсед или близък член на семейството ви.

Ако нямате тези телефонни номера, помолете родителите си да направят списък, за да можете лесно да ги виждате.

2. Обмислете предварително какво да кажете по време на спешно повикване.


Когато се обадите на 112, операторът ще иска да знае няколко неща. Той ще пожелае да разбере къде сте (вашият адрес) и какво не е наред. Ще трябва да кажете и какъв е телефонният ви номер. Така ще могат да се свържат с вас лесно. Опитайте да разговаряте с родителите си по въпроса.

3. Упражнете предварително с родителите си някои евентуални извънредни ситуации с вашите родители.

Ако се случи нещо неочаквано, може и да се паникьосате. Все пак, повечето хора правим точно това. Важно е обаче да се постараете да останете спокойни. Един от начините, по които можете да се научите да го правите, е да знаете предварително как да постъпите, а ситуациите са тренирани с родителите ви.

Много са начините, по които картинката вкъщи, би могла да се обърка драматично – да се спука тръба, да се включи аларма, някой уред да направи късо съединение. Помолете родителите си да разговарят с вас по въпроса как да се преодолеят потенциалните проблеми.

4. Научете къде са аварийните изходи.

Трябва да можете и да знаете как да излезете от къщата си по различни начини. Разбира се, задните и входните врати са добри опции. Ако има пожар обаче, може да се наложи да избягате и през прозорец, за да бъдете в безопасност.

Помолете родителите си да ви кажат кои са най-добрите начини за излизане от къщата.

5. Научете основите, нужни за оказване на първа помощ.

Ако сте вкъщи сами, трябва да знаете как да се справите с порязвания или с изгаряния. Ако имате дълбоко порязване или изгаряне, можете да се обадите на 112, но ако сте пострадали леко, можете да се справите и сами.

Например, при недълбока резка, измийте ръцете си, след това подръжте и притискайте чиста кърпа към раната, за да спрете кървенето. Изплакнете мястото с хладка вода. Използвайте антибиотичен мехлем и след това превържете с нехлабава превръзка.

При натъртване поставете пакетче с лед, обвито в кърпа, за да облекчите подуването. Не дръжте студения компрес повече от 10 минути.

Като лек при изгаряне – поставете пострадалата област под хладка течаща струя вода за около 10 минути. Не използвайте лед. Когато се почувствате малко по-добре, можете да използвате алое вера гел или друг мехлем върху него.

Посъветвайте се с родителите си къде да съхранявате комплектът ви за първа помощ. Ако домът ви все още няма такъв, купете и го сложете на определено място заедно.

Разпознаване на потенциалните проблеми

6. Не влизайте в къщата си, ако видите счупен прозорец или отворена врата.


Ако се приберете в дома си и видите нещо нередно, не влизайте. Счупен прозорец може да означава, че някой е вътре. По-добре е да останете в безопасност. Отидете в съсед или в къщата на приятел и се обадете на 112. Можете дори да се върнете в училище, ако има нужда. 

7. Не позволявайте на хората, които познавате, да се тревожат за вас.

Дори ако познавате възрастния, който чука на вратата, не е нужно да го пускате, ако не го искате в дома си. Понякога дори възрастните, които познавате добре, може да нямат добри намерения спрямо вас. Повярвайте на интуицията си и се обадете на родителите си, ако не сте сигурни.

Някои семейства имат свои кодови думи, така че ако родителите ви изпратят някой, който да ви помогне, без да са ви уведомили предварително, ще разберете, че той е изпратен от тях. След като почука на вратата можете да поискате кодовата дума, ако някой каже, че вашите родители са го изпратили.

8. Проверете източника на странните шумове.

Разбира се, в много къщи от време на време се чуват странни шумове. Въпреки това, ако чуете нещо необичайно, трябва проверите източника. Ако забележите признаци на неприятности, предприемете действия.

Например, ако има признаци на проблеми с инсталацията, бързо излезте от къщата, ако можете и бягайте при съседите съседите си, където ще сте в безопасност и ще предупредите за ситуацията.

9. Обърнете внимание на предупредителните знаци.

Вашият дом вероятно е оборудван с димни аларми и детектори за въглероден оксид. Когато те се задействат, не ги пренебрегвайте. Ако не знаете какво да правите, най-добре е да излезете от къщата и да наберете 112 от дома на съседите.

Ако забележите, че някой електроуред пуши, може да се обадите на 112, за да ви пренасочат към пожарната служба за безопасно съдействие. Опитайте да използвате и пожарогасител, ако родителите ви са ви показали как да боравите с него. Въпреки това, ако се появи голям пламък, излезте от дома си бързо.

Прочетете препоръките и се чумствайте сигурни, когато се налага да сте сами у дома.
 
По статията работи: Виктория Милова

Източник:www.wikihow.com; www.lex.bg
Снимка:

Още по темата:
  • Задължения и отговорности на работодателя и работниците за здравословни и безопасни условия на труд Задължения и отговорности на работодателя и работниците за здравословни и безопасни условия на труд
  • Нормативни актове, национални и международни организации по безопасност на труда Нормативни актове, национални и международни организации по безопасност на труда
  • Термини и определения, касаещи безопасността на трудовия процес Термини и определения, касаещи безопасността на трудовия процес
  • Какво трябва да знаят работодателите за безопасността на работно място в условията на COVID-19 Какво трябва да знаят работодателите за безопасността на работно място в условията на COVID-19
3.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

РИЪР ПРЕДПАЗИТЕЛ ПРОТИВ ПРЕОБРЪЩАНЕ НА ТЕЛЕВИЗОР
28.00лв.

РИЪР ПРЕДПАЗИТЕЛ ПРОТИВ ПРЕОБРЪЩАНЕ НА ТЕЛЕВИЗОР

РИЪР ПРЕДПАЗНА МРЕЖА ЗА САКСИИ
17.00лв.

РИЪР ПРЕДПАЗНА МРЕЖА ЗА САКСИИ

Коментари към Как да оставим детето само вкъщи, без да се притесняваме за безопасността му

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как да оставим детето само вкъщи, без да се притесняваме за безопасността му
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 19:48
    Коментирайте "Как да оставим детето само вкъщи, без да се притесняваме за безопасността му"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Репродуктивност
  • Бременност, раждане и родителство
  • Оставяте ли децата сами у дома?
  • Какво да правим, ако в гърлото на детето заседне рибена кост?
  • Направете си разтвор против запотяване на прозорците
  • Как да освободим заседналите чаши, без да ги счупим?
  • Как да изчистим замъглените фарове на колата?
  • Нормативни актове, национални и международни организации по безопасност на труда
  • Задължения и отговорности на работодателя и работниците за здравословни и безопасни условия на труд
  • Агенция по качество и безопасност на стоките СМИЛО
  • Закон за защита на потребителите
  • НАРЕДБА за условията и реда, при които се допуска тютюнопушене в закрити обществени места и в сградите с обособени работни места
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Спорт и безопасност при децата при каране на велосипед

преди 1479 дни, 5 часа и 8 мин.

Съвети по безопасност на храните при приготвяне на зимнина

преди 4987 дни, 4 часа и 39 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 7 часа и 53 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 22 часа и 53 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 23 часа и 4 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 23 часа и 11 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Оставяте ли децата сами у дома? Оставяте ли децата сами у дома?

Оставяте ли децата сами у дома?

от 14 май 2025г. Прочети повече
Смъртоносна разсеяност: Да забравиш детето си в колата през лятото Смъртоносна разсеяност: Да забравиш детето си в колата през лятото

Смъртоносна разсеяност: Да забравиш детето си в колата през лятото

от 27 юли 2024г. Прочети повече
Как да тренираме след травма - съвети за безопасност Как да тренираме след травма - съвети за безопасност

Как да тренираме след травма - съвети за безопасност

от 17 юли 2014г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival