Задължения и отговорности на работодателя и работниците за здравословни и безопасни условия на труд
Здравословните и безопасни условия на труд са съществена част от процесите в едно предприятие. За тяхното осигуряване от голямо значение са особеностите на трудовата дейност, която се извършва в предприятието, и изискванията в техническо, технологично и социално отношение, които се налагат от компетентни органи, нормативни актове и държавни политики. Целта винаги е една – запазването и защитата на работоспособността, здравето и живота на работниците и служителите.
Първостепенно значение за безопасността и здравословните условия има начинът, по който се проектират, изграждат, реконструират, модернизират, въвеждат в експлоатация и работят впоследствие различните обекти, производства и работни места, включително и тяхното оборудване.
Основна задача на работодателя по отношение на безопасността на труда е да прилага мерките за предотвратяване на професионалните рискове, за предоставяне на обучение и информация и осигуряване на нужните организация и средства.
Кои са основните принципи на превенцията
Всеки работодател е длъжен да спазва основните принципи на превенцията, които са следните:
- Избягване на рисковете.
- Оценяване на рисковете, които не могат да се избегнат.
- Да се ограничат рисковете до източника, от който произтичат.
- Да се приспособи работата към работещия, което означава така да се проектират работните места, да се подбере оборудването, да се прилагат работни и производствени методи, че да не се допускат монотонна работа и такава с наложен ритъм или поне да се облекчат. Целта е да се намали влиянието им върху здравето на работника или служителя.
- Въвеждане и прилагане на новости в техническо отношение.
- Заменяне на опасното с безопасно или по-малко опасно.
- Съществуващи опасности или източници на вредни фактори да бъдат задължително обозначени.
- Изграждане на цялостна политика и последователното й провеждане по отношение на предотвратяването на професионалните рискове. Тя трябва да обхваща технологиите, условията на труд, организацията на работа, влиянието на елементите на трудовия процес и работната среда, социалните взаимоотношения.
- Колективните предпазни средства да се използват с предимство пред личните средства за защита.
- Работещите да бъдат инструктирани в съответствие с заобикалящата ги среда и с работната дейност.
Изисквания към работните места
Изикванията за безопасни и здравословни условия на труд имат един минимум, който се определя посредством наредба на министъра на труда и социалната политика и на здравния министър (Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване).
За да бъде осигурена безопасността по време на работа, работното място и оборудването трябва да са:
- Технически изправни. Нередностите трябва да се премахват в изключително кратък срок.
- Редовно почистване на работното място, на оборудването и на пътищата към тях.
- Редовно проверяване и поддържане на средствата за колективна и лична защита, както и на предпазното оборудване.
- Задължително аварийните изходи и обикновените изходи да са свободни по всяко време, както и пътищата до тях.
Изисквания към работното оборудване
Работното оборудване трябва да е така подбрано, че да е подходящо за извършваната работа и да не поставя в опасност здравето и безопасността на работещите.
Избирането му става съобразно специфичните условия и характерните особености на извършваната работа в дадено предприятие. Също така работното оборудване трябва да е предназначено за редуциране на наличните рискове.
Дадено оборудване се пуска в продажба и/или в действие само при условие, че отговаря на изискванията за безопасни и здравословни условия на труд.
Докато се използва работното оборудване, а и след извеждането му от употреба, то се поддържа и ремонтира така, че да не представлява опасност за безопасността на работещите и да защитава тяхното здраве.
Ако оборудването по някакъв начин застрашава здравето и безопасността на работниците или служителите, се определя конкретно кои лица да боравят с него. Само правоспособни хора могат да му извършват монтаж, демонтаж, подмяна, ремонт и поддръжка.
Какви са задълженията на работодателя за осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд
Кодексът на труда (Глава 13) и Законът за здравословни и безопасни условия на труд (Глава 3) регламентират какви задължения има работодателят по отношение на осигуряването на безопасни и здравословни условия на труд.
- Работодателят трябва да осигури минималните изисквания за безопасни и здравословни условия на труд на работните места, когато се използва съответното оборудване или по време на трудовия процес.
- Да оцени риска по отношение на здравето и безопасността и да информира работещите за рисковете. Оценката трябва да включва работните процеси, оборудването, организацията на труда, работните места, използваните материали и суровини и др.
- Да посочи едно или повече длъжностни лица, притежаващи нужните квалификация и образование, или да създаде специализирана служба, чийто ресор е защитата и профилактиката на професионалните рискове.
- Работодателят трябва да предостави на хората, които работят в предприятието, медицинско обслужване от страна на служба по трудова медицина.
- Да вземе мерки всеки работник или служител да премине през инструктаж или периодично обучение за безопасност и здравословни условия на труд.
- Всеки работодател е длъжен да подава декларация в Териториална дирекция "Инспекция на труда" по чл. 15 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд.
- Работещите с ограничена работоспособност и нуждаещите се от специална закрила да бъдат подсигурени по отношение на опасностите, които съществуват в предприятието, и по време на работа, както и да са предвидени за тях различни улеснения.
- Работодателят е задължен да обсъжда и да се консултира с работещите или с техни представители относно мерките за безопасност; за това кои работници да поемат осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд, първа помощ, реагиране при пожар и евакуация; провеждането на обучения, касаещи безопасността на труда.
- Работодателят трябва да създаде комитет или група по условия на труд в предприятието и неговите структури. Всяка година хората, членуващи в тези комитети и групи, трябва да преминават през обучение.
- Когато работници или служители на друг работодател извършват работна дейност на общ обект или работна площадка, работодателят е длъжен да назначи мерки, с които да осигури безопасността, и да координира действията на всички.
- При настъпването на трудова злополука работодателят е задължен да я разследва и регистрира, а при възникването на професионална болест - да я отчете.
- Да въведе физиологични режими на почивка и труд, когато в предприятието се извършва монотонна работа, с наложен ритъм, дейността и свързана с високо нервно-психическо натоварване, работниците са в принудителна работна поза, на смени или работата е с определена трудова норма.
- Задължително работодателят осигурява лични предпазни средства и специално работно облекло, когато рискът за здравето и безопасността на работещите не е възможно да бъде премахнат с използването на колективни защитни средства.
- При настъпването на извънредни обстоятелства трябва да организира и да вземе мерки за премахването на опасността, за оказването на първа помощ, за евакуация на работещите, за потушаване на пожари.
- Работодателят трябва да застрахова работници и служители за риска "Трудова злополука", когато има вероятност животът или здравето им да бъдат застрашени.
- Да създаде организация за начина преките ръководители и други длъжностни лица да осъществяват контрол и наблюдение относно изпълнението на мерките за здравословни и безопасни условия на труд. Също така да наказва нарушителите.
Работодателят поема всички разходи, които се налага да бъдат направени във връзка с осигуряването на безопасността и здравето на работещите.
Други мерки, които работодателят взима за ограничаването на вредите върху здравето на работещите, са например осигуряването на безплатна храна, периодични медицински прегледи, ограничаване на продължителността на работа във вредна и опасна среда. Работещите в предприятия, които са специфични по своя характер и имат по-различна организация на труда, получават от своя работодател безплатна храна и/или хранителни добавки.
Когато работник изпълнява работа във вредни и опасни за здравето условия, се премества от работодателя на друга подходяща работа след определен брой години. Министерският съвет утвърждава списък на производствата и видовете работна дейност, при които се налага подобна процедура, както и максималния брой години за тяхното упражняване.
При постъпване на работа се извършват предварителни медицински прегледи, които се заплащат от работника. Работодателят заплаща периодичните медицински прегледи, на които подлежат всички работници и служители. Двата вида прегледи са задължителни.
Какви са задълженията на работещите за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд
Според инструкциите, които са им дадени от работодателя, и квалификацията, която имат, работещите са задължени да спазват следните правила:
- Да пазят и използват правилно апаратите, машините, инструментите, транспортните средства, опасните материали и вещества и всяко друго работно оборудване.
- Правилно да използват предоставените им лични защитни средства и специално работно облекло. Да ги съхраняват на определените за това места и по правилния начин.
- Да употребяват по предназначение колективните защитни средства, да не ги отстраняват, изключват, прекъсват или променят самоволно. Същото важи и за предпазните устройства, с които са снабдени машините, инструментите, апаратите, предприятието или сградата.
- Работещите са длъжни да известяват незабавно работодателя или друго длъжностно лице, когато възникне ситуация или работа, която може да застраши здравето и безопасността на работещите. Тук се включват и всички неизправности в колективните защитни средства.
- Работниците и служителите трябва да оказват съдействие на работодателя, на представителите на работещите по безопасност и здраве при труд и на съответните длъжностни лица относно провеждането на мероприятия за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд и при изпълнението на препоръки, дадени от контролни органи.
- Когато по време на ремонт, профилактика, монтаж или други случаи работещ премахне средство за защита или сигнализация, той е длъжен да го възстанови или да предприеме други мерки за защита със същата ефективност.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РИЪР ЛЕНТИ ПРОТИВ ПЪРЗАЛЯНЕ 5 м. 80135
РИЪР ПРЕДПАЗНА МРЕЖА ЗА САКСИИ 83011
РИЪР КОМПЛЕКТ ПРОТИВ ПРЕОБРЪЩАНЕ НА МЕБЕЛИ 73020
КИНДЕРКРАФ CONCEPT СТОЛЧЕ ЗА КОЛА
КИНДЕРКРАФТ БЕБЕШКА КОШАРА STELLO
РИЪР МЕХАНИЗЪМ ЗА ЗАКЛЮЧВАНЕ НА ВРАТИ И ПРОЗОРЦИ 70060
СТАТИЯТА е свързана към
- Трудова ангажираност
- Трудова медицина, превенция и условия за живот
- Как да освободим заседналите чаши, без да ги счупим?
- Какво да правим, ако в гърлото на детето заседне рибена кост?
- Как да избегнем изпотяването на прозорците?
- НАРЕДБА за условията и реда, при които се допуска тютюнопушене в закрити обществени места и в сградите с обособени работни места
- Как да развъртим безопасно счупена електрическа крушка?
- Как да изчистим замъглените фарове на колата?
- Направете си разтвор против запотяване на прозорците
- Термини и определения, касаещи безопасността на трудовия процес
- Кои места са безопасни при пътуване в 7 различни вида транспорт?
- Как да оставим детето само вкъщи, без да се притесняваме за безопасността му
Коментари към Задължения и отговорности на работодателя и работниците за здравословни и безопасни условия на труд