Нормативни актове, национални и международни организации по безопасност на труда
В национален и световен мащаб е утвърдена своеобразна система от правила за здравословни и безопасни условия на труд. Съществуват редица институции, които определят реда за спазване на безопасност на труда, разработват начини и следят за спазването на регламентите.
Основни източници на трудовото право са нормативните актове. Те са съставени от конкретни правила за поведение. По този начин се осигурява регулация на трудовите правоотношения. При тях степента на правна сила е различна и зависи от издаващите ги органи.
Нормативни актове, регулиращи правото на труд, здравословни и безопасни условия на труд в България
Конституцията е върховен закон, чиито разпоредби имат пряко действие. Приема се от Велико народно събрание. С нейните разпоредби трябва да се съобразяват и на тях трябва да съответстват останалите закони и подзаконови нормативни актове. Конституцията утвърждава, че "трудът се гарантира и защитава от закона". В нея се съдържат и някои основополагащи за трудовото правоотношение правила:
- Право на труд и съставяне на условия за осъществяването му благодарение на държавата.
- За свободно избиране на професия и месторабота.
- За правото на безопасни трудови условия.
- За минимално работно възнаграждение.
- Право на отпуск и почивка.
- Закрила на жените, ползващи майчинство и хората с определено физическо или психическо увреждане.
- Право на сдружение на работещите и техните работодатели.
Законите се явяват като основен източник на трудовото право. Те се приемат от Народното събрание. Кодексът на труда и Законът за уреждане на колективните трудови спорове определят общата уредба и естеството на трудовите правоотношения. Има и закони, които регламентират отделни аспекти с висока важност. Такъв например е Законът за здравословните и безопасни условия на труд.
Подзаконовите нормативни актове, съставящи се от Министерския съвет, са:
- Постановления на министерския съвет (ПМС);
- Правилници, наредби (ПМС № 9 от 17. 01.1995 г за неотложни мерки за осигуряване на безопасни условия на труд, Правила за работа на Националната система за тристранно сътрудничество, Наредба за работното време, почивките и отпуските.
Министрите издават правилниците и наредбите с инструкции и заповеди. В Кодекса на труда се упоменава кой министър има власт да издаде тези актове. Най-често това са министрите на труда и социалната политика и здравеопазването.
Други видове източници на трудово право са наредбите и инструкциите на общинските съвети.
Източници на трудово право, които осигуряват възможности за "дорегулация" и "саморегулация" на трудовите правоотношения, са: колективният трудов договор, вътрешните актове на работодателя, актовете на общото събрание на работниците и служителите.
Колективен трудов договор
Колективният трудов договор се сключва между различните синдикални организации на работниците и работодателя. В него се уреждат въпросите, свързани с трудовите отношения, които не са уредени с повелителните законови разпоредби. Той създава уредба, установяваща по-благоприятни условия на труд от тези, предвидени в закона.
Вътрешни актове на работодателя
Вътрешни актове на работодателя са:
- Правилник за вътрешния трудов ред;
- Правилник за здравословни и безопасни условия на труд.
Актове на общото събрание на работниците и служителите
Приложението на актовете на общото събрание на работниците и служителите на този етап е ограничено. Например при ползване на средства за битово и културно обслужване на работещите и служителите е необходимо разрешението на общото събрание.
Организации по безопасност на труда в Република България
В страната ни действат няколко Организации по безопасност на труда:
Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда"
Изпълнителната агенция "Главна инспекция на труда" (ИА ГИТ) е пряко подчинена на министъра на труда и социалната политика. Функциите, които тя изпълнява, са:
- Да контролира спазването на трудовото законодателство.
- Да упражнява специализиран контрол по изпълняването на Закона за здравословни и безопасни условия на труд, Закона за насърчаване на заетостта, на законодателството, свързано с изпълнението на държавната служба, спазването на правата и задълженията на страните по служебното правоотношение и на други нормативни актове, когато това е възложено със закон.
- Да дава сведения и технически съвети на работодателите и на работниците и служителите за най-ефективните методи за спазване на трудовото законодателство и по прилагането на Закона за насърчаване на заетостта.
- Да уведомява компетентните органи за установени непълноти и недостатъци в действащото трудово законодателство.
Дирекция "Инспекция по труда"
Дирекция "Инспекция на труда" (ДИТ) има подразделения във всички областни градове в страната. Тя осигурява подпомагането на социалното партньорство на областно и общинско равнище и в предприятията. Решава жалби, молби, сигнали и запитвания по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд и трудовите правоотношения; изготвя и обработва информация и анализира трудовия травматизъм.
Служебните задължения на инспектора по труда в Дирекция "Инспекция по труда" включват:
- Той е основен контролиращ орган по труда.
- Осъществява проучвания и анализ на причините да се допускат трудови злополуки и производствени аварии и предлага мерки за отстраняването или намаляването на рисковете.
- Участва в разследване на различните злополуки, като предписва въвеждане на специален режим за безопасна работна среда при наличието на индикации за реална опасност за здравето и живота на работниците.
Агенция за ядрено регулиране
Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) провежда регулация за безопасна употреба на ядрената енергия и йонизиращите лъчения и управлението на радиоактивните отпадъци и отработеното гориво.
Български институт по стандартизация
Основните дейности, които извършва Българският институт за стандартизация (БИС), са разработване на национални стандарти в областите, за които съществува необходимост и интерес чрез своите технически комитети. Също така участва в разработването и приемането на европейски и международни стандарти. Въвежда като български всички европейски и част от международните стандарти.
Стандартите се разработват, гласуват, приемат или отхвърлят, изменят и отменят от техническите комитети на БИС.
Изпълнителна агенция "Сертификация и изпитване"
Изпълнителна агенция "Сертификация и изпитване" извършва сертификация на продукти с изискванията на нормативни актове и стандарти, сертификация, регистриране или оценяване на системи по качеството с изискванията на БДС EN ISO 9000 и БДС EN ISO 14000 и сертификация на персонал – оценители, специалисти по качеството и одитори на системи по качеството.
Държавна агенция за метрология и технически надзор
Държавната агенция за метрология и технически надзор (ДАМТН) разрешава проблеми, свързани със средствата за измерване, осъществява технически надзор, издава разрешения за поддръжка, производство, внос, монтаж, ремонт и експлоатация на съоръженията с повишена опасност. Извършва:
- Надзор на пуснати на пазара и/или в действие продукти, попадащи в обхвата на директивите и регламентите от новата законодателна рамка.
- Надзор на пуснати на пазара строителни продукти; продукти, свързани с енергопотреблението, по отношение на изискванията за екопроектиране; електрическо и електронно оборудване във връзка с ограниченията за употреба на определени опасни вещества и отпадъците от него.
- Технически надзор на съоръженията с повишена опасност.
- Контрол на качеството на течните горива.
- Метрологичен надзор.
- Даване на права на лица за извършване на проверка на средства за измерване.
- Регистриране и контрол на лица, регистрирани да извършват монтаж, проверка и/или ремонт на тахографи.
- Издаване на разрешения на лица за оценяване на съответствието.
- Надзор на язовирните стени и съоръженията към тях.
- Контрол на качеството на твърдите горива за битово отопление.
Международни източници на трудово право
Много от световните организации създават и подписват международни договори, отнасящи се до правата на труд. Такива са Организацията на обединените нации (ООН), Международната организация по труда (МОТ), Съветът на Европа. С такива актове се осигурява утвърждаването на правото на труд, на справедливи и благоприятни условия на труд, на синдикални сдружения, на стачка и др. МОТ чрез определени международни конвенции и препоръки подтиква определени държави да предприемат промени в своето трудово законодателство, като по този начин подобряват и социалното положение на своите трудещите се граждани. Международните договори, които са ратифицирани, бързо стават част от националното ни законодателство.
Ратифицираните международни договори и нормативни актове се обнародват в "Държавен вестник".
Международни организации по безопасност на труда
Международна организация на труда
Международната организация на труда (МОТ) се е специализирала за разрешаването на определени проблеми, свързани със здравословните и безопасни условия на труд и е със седалище в Женева. Тя осигурява съдействие за подобряването на условията на труд, създавайки международни договори и препоръки, и също така оказва техническа помощ на страните членки. България е членка на тази организация от 1920 година.
Международна асоциация за инспектиране на труда
Международната асоциация за инспектиране на труда (МАИТ) е създадена да оказва веща и компетентна помощ на професионалистите в областта на контрола. Тя способства за тяхното подпомагане при анализа и превенцията на трудовите злополуки и авариите, които възникват при производството.
Световната здравна организация
Световната здравна организация (СЗО) осигурява координацията и ръководството на цялостната международна дейност, свързваща се пряко или косвено със здравеопазването. Част от специалистите, работещи в нея, провеждат анализ на професионалните заболявания. Те определят нивото допустими норми на вредните вещества за човешкото здраве и безопасност.
Международна асоциация по ергономия
Международната асоциация по ергономия (МАЕ) работи за разрешаването на проблемите човек – машина - работна среда. Тя формира международните стандарти, като разпространява добрата практика и опит. Ергономията, образно казано, е теоретичната база, от която тръгва организацията на труда. Това е наука, която изследва техническите аспекти на връзката между работника и служителя, работната среда и отношенията помежду им. Занимава се с това как характеристиките на трудовия процес да се нагодят към човешките възможности.
Европейска агенция за безопасност и здраве при работа
Европейската агенция за безопасност и здраве на работа има за задача да разработва, събира и разпространява надеждна и подходяща информация, анализи и инструменти, които да са в полза на всички, които работят в сферата на безопасността на труда. По този начин като черпят данни от сериозен източник като Агенцията те задълбочават своите познанията, повишават осведомеността си и обменят информация и добри практики за здравословните и безопасни условия на труд.
Европейски съюз
Като член на Европейския съюз България е синхронизирала своето законодателство по отношение на здравословните и безопасни условия на труд. Нашата страна е приела редица директиви – така например Директива 89/391/ЕИО на Съвета от 12 юни 1989 г. за въвеждане на мерки за насърчаване подобряването на безопасността и здравето на работниците на работното място, както и Директива 91/383/ЕИО на Съвета от 25 юни 1991 г. за допълнение на мерките за насърчаване на подобряването на безопасността и здравето на работното място на работниците на срочно трудово правоотношение или временно трудово правоотношение и др.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КИНДЕРКРАФТ БЕБЕШКА КОШАРА STELLO
РИЪР МЕХАНИЗЪМ ЗА ЗАКЛЮЧВАНЕ НА ВРАТИ И ПРОЗОРЦИ 70060
РИЪР МЕХАНИЗЪМ ЗА ЗАКЛЮЧВАНЕ НА ВРАТИ И ПРОЗОРЦИ 70021
РИЪР УНИВЕРСАЛНА ПРЕГРАДА ЗА ВРАТА/СТЪЛБИ С НАТИСК 46130/131/137
Безплатна доставка за България!РИЪР КОМПЛЕКТ ЗА БЕЗОПАСНОСТ 77012
РИЪР УНИВЕРСАЛНА ПРЕГРАДА ЗА ВРАТА/СТЪЛБИ С ПРОБИВАНЕ 46140/141/147
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Трудова ангажираност
- Трудова медицина, превенция и условия за живот
- Как да освободим заседналите чаши, без да ги счупим?
- Какво да правим, ако в гърлото на детето заседне рибена кост?
- Как да избегнем изпотяването на прозорците?
- НАРЕДБА за условията и реда, при които се допуска тютюнопушене в закрити обществени места и в сградите с обособени работни места
- Как да развъртим безопасно счупена електрическа крушка?
- Как да изчистим замъглените фарове на колата?
- Направете си разтвор против запотяване на прозорците
- Термини и определения, касаещи безопасността на трудовия процес
- Кои места са безопасни при пътуване в 7 различни вида транспорт?
- Как да оставим детето само вкъщи, без да се притесняваме за безопасността му
Коментари към Нормативни актове, национални и международни организации по безопасност на труда