Следва ли да се включат финансовите средства, изплатени от работодателя за сметка на социалните разходи при определянето на нетното възнаграждение на служителите?
Законовият текст, който кореспондира с конкретния казус, е Кодексът за социално осигуряване. Според изменението на чл. 6, ал. 12 от КСО (в сила от 01.01.2017 г.), върху средствата за социалните разходи, предоставяни постоянно или в определени периоди пряко на българските граждани съгласно чл. 4, ал. 1 във вид на финансови средства или в натура, се правят осигурителни вноски, фиксирани в ал. 3 и 5 в КСО.
Предвид новонаправената редакция на цитираната разпоредба (от 01.01.2017 г.) върху финансовите суми за социални разходи следва да се внасят осигурителните вноски за общи болести и майчинство, инвалидизация вследствие на общо заболяване, старост и смърт, трудови инциденти, професионални болести и безработица. Поради това, при определянето на месечната нетна заплата на осигурените лица от 01.01.2017 г. следва да се имат предвид и средствата, предоставяни от работодателя за сметка на социалните разходи, като те следва да се намалят с определените върху тях със закон задължителни осигурителни вноски за сметка на лицата и дължимия данък по ЗДДФЛ. Тъй като разпоредбата на Наредбата за паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване към момента се противоречи с (новата) ал. 12 на чл. 6 от КСО, следва да се обнародва изменение в наредбата.
Източник: nssi.bg
Снимка: Flickr
- Минималната работна заплата да бъде замразена през 2021-а поискаха представителите на бизнеса
- От 1 януари 2021-а минималната работна заплата става 650 лв.
- ЕК предложи минималните заплати и колективното договаряне да бъдат регламентирани в директива
- Въведоха нови правила за определяне на заплатите в бюджетната сфера
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Трудова ангажираност
- Видове трудова заетост
- Как да повлияем на работодателя подсъзнателно при интервю?
- Стрес има във всички професии по целия свят
- От 1 януари 2021-а минималната работна заплата става 650 лв.
- БСК поиска извънредният труд да се увеличи двойно
- Държавата следва да наказва с цялата тежест на закона нелегалната търговия с лекарства, но и да стимулира легалния бизнес в сектор Здравеопазване
- Бонус-малус система ще определя лекарските възнаграждения
- Нужни са спешни мерки за справяне с липсата на персонал в ЕС
- Британска компания въвежда "менструална политика"
- 1 500 лева да бъде началната заплата за медицинските специалисти
- Какво трябва да знаят работодателите за безопасността на работно място в условията на COVID-19
Коментари към Следва ли да се включат финансовите средства, изплатени от работодателя за сметка на социалните разходи при определянето на нетното възнаграждение на служителите?