Целеви помощи, изплащани от Агенцията за хората с увреждания
Хората с увреждания могат да получават при определени условия месечни и целеви социални помощи, които се предоставят от Агенцията за социално подпомагане.
Освен тези помощи, които са в сферата на социалното подпомагане, хората с увреждания могат да ползват и целеви помощи, които се изплащат от Агенция за хората с увреждания на съответните организации, които след това ги предоставят на нуждаещите се.
Целеви помощи за ползване на жестомимични услуги
От целеви помощи за ползване на жестомимични услуги могат да се възползват хора, които са с увреден слух и имат повече от 50% трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане. Помощта се изплаща от Агенцията за хората с увреждания чрез бюрата за жестомимичен превод, които са към Съюза на глухите в България.
С помощта се поемат до 10 часа за година, като за 1 час ползване на жестомимични услуги от Агенцията заплащат до 8 лв.
Целевата помощ се предоставя при нужда на хората с увреждания, когато посещават държавни, административни, образователни, здравни, културни и други институции.
Бюрата за жестомимичен превод трябва да представят всеки месец списък на възползвалите се от услугата на Агенцията за хората с увреждания.
Целева помощ за придружител
Целевата помощ за придружител се полага на хора с увредено зрение и на нуждаещи се от чужда помощ лица с повече от 90% трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане.
Помощта се изплаща от Агенцията за хората с увреждания чрез териториалните структури на Съюза на слепите в България.
На незрящите се полага помощ за придружител до 10 часа за годината, като на час се заплаща по 5 лв. Финансовата подкрепа се отпуска, когато на хората с увредено зрение им се налага да отидат в различни институции и не могат да сторят това без придружител.
Всеки месец териториалните подразделения на Съюза на слепите в България е нужно да предоставят описи на хората, които са се възползвали от целевата помощ за придружител, и на похарчените за целта средства.
Освен хората с увредено зрение, право да ползват целева помощ за придружител имат и трудноподвижните с повече от 90% трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане. Тя се изплаща при същите условия, както и на незрящите.
Агенцията за хората с увреждания предоставя средствата чрез териториалните структури на Съюза на инвалидите в България и чрез подразделенията на Центъра за психологически изследвания. Двете организации са длъжни да представят списъци на хората, възползвали се от помощта, и отчет за изразходваните средства.
Хората с интелектуални затруднения и с психични разстройства също имат право да ползват целева помощ за придружител. Те трябва да са със 71% или над 71% трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане и да имат нужда от чужда помощ. При посещения в различни институции лицата с този тип увреждания могат да ползват придружител до 10 часа годишно, като помощта е в размер на 5 лв. на час.
Целевата помощ се изплаща на Българската асоциация на лица с интелектуални затруднения от Агенцията за хората с увреждания. От Асоциацията трябва да предоставят всеки месец описи на броя на хората, получили помощта, и на размера на сумата, изразходвана за тази цел.
Сляпо-глухите с повече от 90% трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане също са включени в групата на хората, които могат да получават целева помощ за придружител. Размерът на финансовата подкрепа е както при гореизброените.
Агенцията за хората с увреждания я изплаща чрез териториалните структури на Националната асоциация на сляпо-глухите в България, която от своя страна всеки месец представя списък с ползвалите услугата и с разходите за нейното осъществяване.
Агенцията за хората с увреждания сключва договор със съответните организации за предоставянето на средства за изплащането на целевите помощи.
Дейности, правомощия и устройство на Агенцията за хората с увреждания
Агенцията за хората с увреждания най-просто казано е изпълнител на държавната политика по отношение на тази немалка група в нашето общество и на тяхната интеграция. Институцията и нейният изпълнителен директор са под ръководството на министъра на труда и социалната политика.
Дейности на Агенцията за хората с увреждания
Едни от най-съществените дейности, които извършва Агенцията, са:
- Създаване и поддържане на информационна база данни за хората с трайни увреждания.
- Взема дейно участие по координацията по отношение на политиката за правата на хората с увреждания.
- Задължение на Агенцията е да води и поддържа Регистър на специализираните предприятия и кооперации на хората с увреждания.
- Нейна отговорност е и поддържането на Регистър на лицата, които извършват дейности по предоставяне на приспособления, помощни средства и съоръжения за хора с увреждания, както и на медицински изделия, посочени в списъците по чл. 61, ал. 1 от Закона за хората с увреждания.
- От Агенцията контролират дейностите по предоставянето на горепосочените средства.
- Задача на Агенцията е да създава програми и да подкрепя финансово мерки, които да провокират стопанската инициатива у хората с увреждания и такива в техен интерес.
- Разработва програми за социална интеграция рехабилитация и достъпна среда, както и да финансира проекти с подобна насоченост.
- Осигурява финанси за целеви проекти и програми на специализираните предприятия и кооперации по чл. 49 от Закона за хората с увреждания (ЗХУ).
- Подкрепя финансово целеви проекти и програми на работодатели по чл. 44, ал. 1 от ЗХУ.
- Финансира целеви програми и проекти за стартиране и развитие на самостоятелна стопанска дейност на хората с увреждания според чл. 46 от ЗХУ.
- Подпомага с парични средства целеви проекти и програми за създаване на центрове за защитена заетост по чл. 51 от ЗХУ.
- Агенцията възстановява средства на работодотелите и на специализираните предприятия и кооперации на хората с увреждания след ползването на преференции по чл. 45, ал. 1 и чл. 50, ал. 1 от ЗХУ.
- Осъществява контрол върху дейностите съгласно правомощията й, регламентирани в ЗХУ.
- Всяка година определя размера на администратираните от нея пари за финансиране на проектите по програмите на Агенцията.
- Агенцията участва при създаването на проекти на нормативни актове, свързани с правата на хората с увреждания, и предлага своите становища по тях.
- Публикува и поддържа на своята интернет страница информация за насоките и достъпа за осъществяване на правата на хората с увреждания.
- Агенцията докладва на компетентните органи за предприемане на действия в случаите на установени нарушения на правата на хората с увреждания.
Структура и правомощия на Агенцията за хората с увреждания
Структурата на Агенцията за хората с увреждания се подразделя на обща и на специализирана администрация.
Обща администрация
Общата администрация е обособена в Дирекция "Административно-правно, финансово и информационно обслужване" и в нейните правомощия са:
- изготвянето на доклади и отчети;
- поддръжка на информационната система за хората с увреждания;
- участие в разработването на проекти на нормативни актове;
- да контролира изготвянето на административни актове да бъде законосъобразно;
- да докладва за нарушения на правата на хора с увреждания на компетентни органи;
- да съдейства на изпълнителния директор и на служители на Агенцията относно правна помощ;
- да изготвя сигнали до инспектората на Министерството на труда и социалната политика, органите на досъдебното производство и полицията при извършени административни престъпления и нарушения;
- да организира и осъществява по-нататъшната дейност по постъпили предложения, жалби, сигнали и заявления на граждани и много други дейности, свързани със служителите на Агенцията, с бюджета й, със счетоводни дейности.
Специализирана администрация
Специализираната администрация е организирана в Дирекция "Пълноправно включване на хората с увреждания" и в своя състав включва и служители, които вършат своите задължения извън административната сграда на Агенцията.
Сред дейностите, които извършва Дирекция "Пълноправно включване на хората с увреждания", са:
- Поддръжка на Регистър на специализираните предприятия и кооперации на хората с увреждания.
- Възстановява парични средства след ползване на преференции на работодатели и специализирани предприятия и кооперации.
- Провежда и реализира конкурси за финансиране на проекти по програмите Национална програма за заетост на хората с увреждания за финансиране на дейности за осигуряване на достъп, приспособяване и/или оборудване на работни места за лица с трайни увреждания, квалификация и преквалификация, съответно обучение за професионално и служебно развитие по чл. 44, ал. 1 от ЗХУ; Програма за започване и развитие на самостоятелна стопанска дейност от хора с увреждания; Програма за отпускане на средства по целеви проекти, предоставени за финансиране на специализирани предприятия и кооперации; Програма за финансиране на създаването на центрове за защитена заетост; Програма за финансиране на проекти за рехабилитация и интеграция на хората с увреждания по чл. 10, ал. 3, т. 8 от ЗХУ; Програма за изграждане на достъпна среда за хората с увреждания в културни, исторически и спортни обекти по същите член, алинея и точка от закона.
- Дирекцията взема участие в комисиите за оценка на проектите.
- Взема дейно участие в планирането на бюджетните средства за осъществяване на проектите по програмите.
- Всяка година изготвя отчет-анализ за раздадените финансови средства по програмите на Агенцията.
- Сътрудничи си с областните и с общинските администрации, неправителствени организации и други юридически лица по отношение на пълноправното включване на хората с увреждания и на провежданата политика в тази насока.
- Една от задачите на дирекцията е да дава консултации и да отговаря на постъпили жалби, предложения и сигнали на граждани и организации.
- Взима участие в изготвянето на проекти на нормативни актове, свързани с правата на хората с увреждания съгласно чл. 10, ал. 3, т. 9 от ЗХУ.
- Прави оценка и анализ на прилагането на същите нормативни актове.
- Подготвя писма с искане за предоставяне на информация, свързана с облекчаване на административната тежест на бизнеса.
- Уведомява по надлежния ред компетентните органи за предприемане на действия, когато се установи нарушение на правата на хората с увреждания.
- Осъществява контрол и мониторинг върху изпълнението на договорните задължения по програми и проекти; на дейностите, чрез които се предоставят приспособления, помощни средства и съоръжения за хората с увреждания, както и на медицински изделия; използването на възстановени средства от работодатели и специализирани предприятия и кооперации на хората с увреждания; върху спазването на изискванията, на които трябва да отговарят същите теци предприятия и кооперации; организира издаването и връчването на актове при установяване на административни нарушения.
От Агенцията за хората с увреждания отговарят на жалбите, заявленията и писмата в срок от 1 месец от получаването им. Ако се налага удължаване на срока, то той не може да е повече от 2 месеца при нужда от извършване на проверка.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Социални услуги и потребители
- Хора с увреждания
- Видове социални услуги за възрастни хора и хора с увреждания
- Дирекция "Социално подпомагане", град Асеновград
- Дирекция "Социално подпомагане", град Ямбол
- Дирекция "Социално подпомагане", град Раковски
- "Социално подпомагане", София Красна поляна
- Дирекция "Социално подпомагане", град Ихтиман
- Дирекция "Социално подпомагане", София Младост
- Издаване на лиценз за предоставяне на социални услуги
- Социални помощи за хора с трайни увреждания
- "Социално подпомагане", град Бойчиновци
Коментари към Целеви помощи, изплащани от Агенцията за хората с увреждания