За над сто заболявания решенията на ТЕЛК ще бъдат пожизнени
Повече от сто са необратимите и дефинитивни заболявания, за които ТЕЛК решенията ще станат пожизнени. С промените в наредбата за медицинската експертиза, приети от служебния кабинет на 7 юли 2021 г., няма да се налага хората, страдащи от тях, да ходят на всеки три години за преосвидетелстване.
Промяната в наредбата
Кръгът на заболяванията се разширява и така идва краят на проблем, който се обсъжда повече от десетилетие, заяви служебният здравен министър след проведената на 6 юли 2021 г. извънредна среща на Тристранния съвет за сътрудничество.
С промяната ще е напълно възможно на хората с различни заболявания да бъде спестено унизително посещение на всеки три години за преосвидетелстване и за доказване на състояния, които медицината е определила като невъзможни да се променят и излекуват. Освен спестяване на разтакаването по институциите и загубата на време, новите правила ще спестят и средства. Изследванията, необходими за решението на комисията, са скъпи и много често непосилни за хора, чиито доходи са минимални.
Корекцията ще има положителен ефект и върху работата на ТЕЛК комисиите, която ще намалее. Ще бъдат спестени и средства на НЗОК.
Пожизненото решение за нетрудоспособност ще бъде за над сто заболявания. Сред тях са онкологичните, наследствените както и диабет, каза още министър Кацаров. Той обясни, че настоящите изменения не изискват допълнителните разходи от НОИ.
Синдикатите
Представителите на КТ „Подкрепа“ и на КНСБ изразиха притеснението си, че изреченото от служебния министър на здравеопазването по време на срещата на Националния съвет за тристранно сътрудничество няма общо с написаното в наредбата, която им е изпратена.
„Нищо подобно не е записано в наредбата, а и освен това едва ли може за толкова кратко време да се запознаем както трябва с документ от 62 страници“, каза Ваня Григорова от „Подкрепа“, която напомни и факта, че предложенията не са обсъдени и с Националния съвет на хората с увреждания. Подобна беше и тезата на Ася Гонева от КНСБ, която подчерта, че материалът, получен от тях, не прилича на този, за който министър Кацаров говори.
Работодателите
Подкрепяме предложението, но когато става дума за ТЕЛК е нужна много по-дълбока реформа, свързана с работата на парламента и с промени в законите, категоричен е председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев. Той определи ТЕЛК като архаизъм, останал от миналото и система, която дава универсален ключ към привилегии, но в същото време не прави най-важното. А то е да оценява така наречената остатъчна работоспособност на тези хора. Не казва и как те могат да се интегрират в обществото.
Реформата в ТЕЛК
За нуждата от кардинална реформа в системата на ТЕЛК очевидно има консенсус. Затова се обявяват както здравните власти, синдикатите и работодателите, така и хората с увреждания и различните неправителствени организации, които ги представляват.
Един от най-големите дефекти на настоящата ТЕЛК система е знакът за равенство, който тя поставя между вида и степента на увреждане и процента на работоспособност. Това са две коренно различни неща.
И това е най-малкото заради което ТЕЛК трябва да се премахне. Крайно време е вниманието да бъде насочено към два много съществени аспекта – единият от тях има пряко отношение към степента на заболяваното и неговото състояние, което ще даде точна оценка на нуждите. Вторият обаче е свързан с положителната оценка за степента на работоспособност, която ще отвори вратите пред хората с дефицити и проблеми да живеят като всички останали, да бъдат реална част от обществото, да се развиват. Това ще направи възможно и да отпадне най-накрая стигмата по отношение на хората с увреждания и те да станат част от обществото. А през последните години те доказаха многократно, че не търсят милостиня, не просят нито пари, нито съчувствие. Те искат условия, за да живеят достойно за себе си, своите близки и обществото.
Настоящите промени са не само част от решението на един „брадясал проблем“, както го определи министър Кацаров. С решението от 7 юли 2021 г. на служебния кабинет, който одобри промените в наредбата за медицинската експертиза, е възможно да се прави и стъпка в посока на бъдещото комплексно справяне с наредбата за ТЕЛК. Стига да има политическа воля и обществен консенсус.
- Павлина Григорова: Хората с увреждания искат адекватно решение на проблема с ТЕЛК експертизите
- Информационната система за контрол на ТЕЛК започва работа на 15 октомври 2020 г.
- Пет хиляди души с увреждания с половин пенсия за юли, 2020 г.
- Веска Събева: Социалната ни система не е устроена така, че човек да е спокоен
СТАТИЯТА е свързана към
- Добрите практики
- Актуално
- Национална програма Асистенти на хора с увреждания
- Адресът на съставите на ТЕЛК в Стара Загора е променен
- Вярванията и жестоките прояви към хората с увреждания през вековете
- Ирена Нешовска: Високата смъртност при хората с миастения гравис е резултат от безхаберието на държавата!
- Антонио Димитров: Започвам гладна стачка, за да бъде сложен край на гаврата с хората в неравностойно положение
- От днес започват да се прилагат промените в изчислението на ТЕЛК
- Силвена Христова: Пожизненият ТЕЛК за хората със синдрома на Даун е съществена и положителна промяна
- Служители с увреждания крият здравословните си проблеми от своите работодатели
- Проблемите на децата с хронични болести и хората с увреждания във фокуса на поредната кръгла маса
- Предложенията за промени в ТЕЛК са първата стъпка към спасението на хората с увреждания
Коментари към За над сто заболявания решенията на ТЕЛК ще бъдат пожизнени