Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Социални грижи Социални услуги и потребители Хора с увреждания Правителството одобри Националната стратегия за хората с увреждания 2021 г. – 2030 г.

Правителството одобри Националната стратегия за хората с увреждания 2021 г. – 2030 г.

от 22 дек 2020г.
Редактор: Гергана Караилиева
Правителството одобри Националната стратегия за хората с увреждания 2021 г. – 2030 г. - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

На заседанието си от 22 декември 2020 г. Министерският съвет прие Националната стратегия за хората с увреждания 2021 г. – 2030 г.

Според авторите на стратегията изпълнението й ще създаде по-добри условия и възможности за хората с увреждания да упражнят правата си, да водят самостоятелен живот и да участват в обществения живот наравно с всички останали.

Визията на стратегия е насочена към осигуряването на условия за социалното приобщаване на хората с увреждания във всички сфери на обществения живот чрез целенасочен, последователен и интегриран подход, който ще подобри качеството на живот и ще позволи да бъде преодолян риска от изолация.

Основното предизвикателство в периода 2021–2030-а ще бъде формирането по нов начин на цялостната национална политика, която да съответства на основните принципи, идеи и дух на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания. Политиката за хората с увреждания трябва да се развива във всички направления, посочени в Конвенцията. От особено значение е различните политики, насочени към защита правата на хората с увреждания, да бъдат обединени и да действат заедно.

Сериозно предизвикателство пред управляващите са проблемите, които в Стратегията са разделени в няколко групи:

Отхвърляне и изолиране от обществото

Защитата правата на хората с увреждания, които са невидими за обществото, е изключително трудно, но то означава още, че трябва да бъдат положени усилия да преодоляването на негативните стереотипи, резултат от множество предразсъдъци. Стигмата по отношение на хората с увреждания води до изолация, до нежелание да бъдат част от обществото и до комплекси за малоценност. Интегрирането може да стане реалност едва когато бъде преодоляна стигмата. В този смисъл в документа се посочва, че възможностите за работа на тази група трябва да бъдат гарантирани. В България все още не са достатъчно застъпени мобилността и адаптивността на работната среда и прилагането на алтернативни и гъвкави методи в подкрепа на работните места на хора с увреждания. Подобни са и препоръките на Съвета на Европа, отправени към страната в Доклад 2020, в който се констатира, че у нас хората с увреждания все още трудно да водят независим живот. Факт е и това, че у нас равнището на заетост на тези хора продължава да е сред най-ниските в ЕС – при средно равнище от 50,7% в ЕС у нас то е 39,5%. Не на последно място справянето с този проблем е важно, защото точно липсата на заетост е сред основните причини за бедността и социалното изключване.

Образованието

Един от най-сериозните проблеми в сферата на образованието е недостигът на специалисти за работа с децата и учениците с различни специални образователни потребности особено в малките населени места. Проблем е осигуряването на достъпна архитектурна среда. Физическият достъп до транспорт и училища също е предизвикателство, какво е и липсата на индивидуални учебни програми. Не по-малко тревожно е и отхвърлянето на децата с увреждания и отношението към тях.

Здравеопазване

Достъпът до здравни услуги продължава да бъде сериозен проблем. В Стратегията се уточнява, че причините по-често са извън здравната система и са свързани по-скоро със социалната изолация, стигматизацията, бедността и трудностите заради недостъпната архитектурна среда. Не на последно място има нужда от рехабилитационни структури.

Архитектурните препятствия

Архитектурните препятствия ограничават достъпа до всички видове обществени услуги. Физическите бариери лишават хората с увреждания от участие в реалния икономически и обществен живот, лишават ги от възможност да пътуват.

Достъпна информация и комуникационни услуги

Осигуряването на достъпна информация и електронни и комуникационни услуги е важна задача. В преодоляването на този вид бариери роля играят и медиите, които имат задачата да повишат информираността за правата на хората с увреждания, но и да помогнат за промяната на обществените нагласи спрямо тях.

Реформата в сферата на социалните услуги поставя акцент върху осигуряването на възможност за независим живот на хора с увреждания, които в момента живеят в институции. В Закона за социалните услуги е предвидено в срок до 1 януари 2021 г. да бъдат закрити всички съществуващи специализирани институции за деца, до 2035 г. трябва да бъдат закрити специализираните институции за хора с увреждания. До 2025 г. домовете за стари хора трябва да бъдат реформирани така, че да отговарят за стандартите за качество.

Четири са стратегическите цели, които Стратегията си поставя:

  • Водене на независим живот в условия на достъпна среда, улесняване включването в общността чрез възможност за свободно изразяване на мнение и информиран избор;
  • Подобрен достъп до социална закрила и подходящ жизнен стандарт;
  • Подобряване на достъпа до качествено здравеопазване, образование, заетост и подходящи условия на труд;
  • Ефективна превенция от социално изключване чрез прилагане на интегриран подход.

Целите ще бъдат постигнати, като се прилагат нужните мерки, които в документа са групирани в седем приоритета, които са:

  • Осигуряване на достъпност на средата;
  • Осигуряване на достъп до образование и възможности за учене през целия живот;
  • Осигуряване на достъпни и качествени здравни услуги без дискриминация по признак увреждане;
  • Осигуряване на работа и заетост и подходящи условия на труд;
  • Осигуряване на участие в културния живот и спорта;
  • Осигуряване на социална закрила и подкрепа в общността;
  • Гарантиране правата на децата с увреждания.

Наблюдението и оценката на изпълнението на стратегическите цели ще бъдат осъществявани от МТСП въз основа на информация от останалите министерства, институции и организации. Резултатите от наблюдението ще бъдат представяни в доклади, които МС трябва да одобри.

Източник:

gov.bg, strategy.bg

Още по темата:
  • Правителството, работодателите и синдикатите подписаха национално тристранно споразумение Правителството, работодателите и синдикатите подписаха национално тристранно споразумение
  • От 1 януари 2021-а минималната работна заплата става 650 лв. От 1 януари 2021-а минималната работна заплата става 650 лв.
  • Социалните партньори подкрепиха идеята мярката 60/40 да продължи до 31 декември 2020 г. Социалните партньори подкрепиха идеята мярката 60/40 да продължи до 31 декември 2020 г.
  • НС ратифицира споразумението за инструмента SURE, създаден като противодействие на COVID-19 НС ратифицира споразумението за инструмента SURE, създаден като противодействие на COVID-19
5.0/5 1 оценка

Коментари към Правителството одобри Националната стратегия за хората с увреждания 2021 г. – 2030 г.

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Правителството одобри Националната стратегия за хората с увреждания 2021 г. – 2030 г.
    www.framar.bg 
    на 28 May 2023 в 05:32
    Коментирайте "Правителството одобри Националната стратегия за хората с увреждания 2021 г. – 2030 г."

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социални услуги и потребители
  • Хора с увреждания
  • Австралийски жени с увреждания са подложени на принудителна стерилизация и контрацепция, без тяхното информирано съгласие
  • Национална програма Асистенти на хора с увреждания
  • Целеви помощи, изплащани от Агенцията за хората с увреждания
  • Антонио Димитров: Започвам гладна стачка, за да бъде сложен край на гаврата с хората в неравностойно положение
  • Павлина Григорова: Хората с увреждания искат адекватно решение на проблема с ТЕЛК експертизите
  • От 1 юли 2022 г. пенсиите ще бъдат увеличени средно с 20%, а не с 6%
  • От хората с увреждания вече няма да се иска решение на ТЕЛК при кандидатстване за социални помощи
  • За над сто заболявания решенията на ТЕЛК ще бъдат пожизнени
  • Министерски съвет отпусна 4 000 000 лв. за нови запаси от калиев йодид срещу радиация
  • Личната помощ за хората с увреждания, или кой как я разбира

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Микроспория - опасна ли е за хората?

преди 728 дни, 10 часа и 47 мин.

Кой се грижи за децата ви през грипната ваканция?

преди 1220 дни, 11 часа и 27 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Везико-вагинална фистула - търся съвет

преди 1 дни, 20 часа и 48 мин.

Неспираща лактация

преди 7 дни, 17 часа и 37 мин.

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП - 2023 година

преди 82 дни, 18 часа и 28 мин.

Леко горчив вкус на брюкселско зеле

преди 89 дни, 9 часа и 42 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Четете ли?

Виж резултатите
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival