Решенията за ТЕЛК на 13 600 души са удължени служебно до 31 октомври 2020 г.

Над 13 600 души ще получат обезщетенията си, след като решенията на ТЕЛК бяха удължени служебно до 31 октомври 2020 г., съобщи социалният министър.
Епидемията от COVID-19 създаде сериозни затруднения на всички, но особено тежки те са и до момента за страдащите от хронични заболявания и тежки увреждания.
Още през юни майките на деца с увреждания от Инициативния комитет на „Системата ни убива“ изразиха недоволството си от факта, че в ситуация на пандемия най-уязвимите трябва да обикалят, рискувайки да се заразят с коронавирус, за да подготвят документите си за ТЕЛК. След среща с тогавашния министър на здравеопазването, те получиха уверението му, че ще предложи законови промени и ТЕЛК решенията ще бъдат валидни до края на септември. Тъй като Кирил Ананиев не изпълни обещанието си, на 10 юли от „Системата ни убива“ отново излязоха на протест, провокирани както от неспазения ангажимент, така и защото над пет хиляди мъже и жени с увреждания получиха само половината от пенсиите си.
В същото време на днешния 31 юли 2020-а беше крайният срок на общественото обсъждане на проектопостановлението на МС, с което се допълва Наредбата за медицинската експертиза. В мотивите е посочено, че с предложението се създава възможност за пълноценна работа на ТЕЛК и НЕЛК при определянето на намалената работоспособност и степента на увреждане на нуждаещите се като в същото време се осигурява обективност и равнопоставеност. Няма да бъде допуснато и ощетяване на хората.
Настоящите предложения за промени бяха провокирани от окончателното решение в началото на юли на Върховния административен съд, чийто петчленен състав потвърди решението на тричленния състав на ВАС от края на януари 2020-а за отмяна на т. III от Методиката, определяща процентите за намалена работоспособност.
Според разпоредбата когато има няколко увреждания, за които е посочен отделен процент, оценката се определя като се взема най-високият процент от най-тежкото увреждане.
Тъй като МЗ не се съобрази със съдебното решение и не промени начина на оценяване и след заседанието на Съвета за наблюдение, на което са обсъдени актуалните проблеми на хората с увреждания и са отправени препоръки, омбудсманът изпрати писмото до министър Костадин Ангелов.
Според Диана Ковачева МЗ е предложило за обществено обсъждане промени, които не позволяват да бъдат сумирани уврежданията ако човекът няма поне едно с най-малко 50 %. Подобна практика ощетява хората с по-малки увреждания, което не бива да се допуска.
Съветът за наблюдение препоръчва на новия здравен министър да предприеме нужните действия, свързани с Информационната система за контрол на медицинската експертиза. Забавянето й е проблем, който трябва да бъде решен. По време на епидемията от COVID-19 тази система би улеснила хората с увреждания. Контролът на медицинската експертиза има огромно значение както за правата, така и за интересите на тези хора, а системата, която работи до момента не е особено ефективна.
Надеждите са, че именно Информационната ситсема за контрол на медицинската експертиза ще подобри работата и ще осигури защита правата на хората от най-уязвимата група.
Затова Съветът за наблюдение препоръчва на министър Ангелов да бъдат предприети действия за старта на системата и да се популяризират нейните възможности.
ombudsman.bg, strategy.bg, parliament.bg, mlsp.government.bg, pixabay.com
-
Информационната система за контрол на ТЕЛК започва работа на 15 октомври 2020 г.
-
Пет хиляди души с увреждания ще вземат половината от пенсията си за юли
-
Веска Събева: Социалната ни система не е устроена така, че човек да е спокоен
-
Процедура и срокове при представянето на данни от издадените болнични в електронния регистър на болничните листове
СТАТИЯТА е свързана към
- Добрите практики
- Актуално
- Национална програма Асистенти на хора с увреждания
- Социална подкрепа за лица с увреждания
- Социални помощи от Агенцията за хората с увреждания
- АСП: Хората с увреждания ще подават документи за безплатна винетка и онлайн
- Правителството одобри Националната стратегия за хората с увреждания 2021 г. – 2030 г.
- Адресът на съставите на ТЕЛК в Стара Загора е променен
- МТСП предлага хората с увреждания да получават финансова помощ без индивидуална оценка на потребностите
- 35 исторически снимки на фрийкшоу звезди от 20-ти век
- Електронните досиета на хората с увреждания ще заработят през февруари 2019 г.
- Новите кукли Барби - с витилиго, без коса и с редки заболявания
Коментари към Решенията за ТЕЛК на 13 600 души са удължени служебно до 31 октомври 2020 г.