Веска Събева: Социалната ни система не е устроена така, че човек да е спокоен
Националният съвет на хората с увреждания отхвърли новите предложения за промени в наредбата за медицинската експертиза. Членовете на съвета смятат, че и с тях ще има отново ощетени.
По време на заседанието на 15 април 2019-а омбудсманът каза, че ощетени до момента са 8 000 души, което е равно на 19% от общия брой на хората с увреждания. Мая Манолова е категорична, че те трябва да бъдат преосвидетелствани. Според нея единственият начин да бъде решен казусът, е, да се прави индивидуална оценка на нуждите, а не да се преминава през ТЕЛК комисии.
Веска Събева, която е заместник-председател на НСХУ, заяви, че ощетените със сигурност ще получат полагащото им се. Проблемът е, че това няма стане толкова бързо, колкото би се искало на всички. „Моето лично мнение е, че процесът на освидетелстване трябваше да бъде прекратен до момента, когато правилата са максимално ясни“, убедена е тя, според която промените в наредбата за медицинската експертиза бяха направени по начин, който се оказа отново неработещ, единственото заради огромното напрежение в обществото.
„Спомняте си навярно големия митинг, който организирахме тогава. Ние заявихме ясно какви ще бъдат последиците и въпреки краткото прекъсване промените бяха приети. В резултат -множество ощетени“, припомня заместник-председателката на НСХУ и допълва, че напрежението в общественото е достигнало крайната си точка при множеството информации за фалшиви ТЕЛК решения. „Няма фалшиви хора, има такива с фалшиви документи и не е работа на неправителствения сектор да проверява кой и защо е издал документи на цяло село. Ние години наред правим възможното, за да променим нагласите на обществото към хората с проблеми, а подобна информация ни връща в изходна позиция“.
Национално представените организации на хората с уреждания внесоха своите предложения за промени в приложение №2 към чл. 63, ал. 3, свързано с методиката за прилагане на отправните точки за оценка на трайно намалена работоспособност в проценти. Те предлагат точка IV да бъде променена по следния начин: когато има едно увреждане и определен процент на трайно намалена работоспособност от и над 50%, то оценката да се определи като се вземе най-високият процент и към него са прибавят 20% от сбора на процентите на всички увреждания.
ТЕЛК е система, насочена само към случаите на трайно увреждане. Проблемът е, че социалната ни система не е устроена по начин, който да вдъхва спокойствие и увереност, че когато човек има нужда, ще бъде подкрепен. Веска Събева е категорична, че това е голямото предизвикателство.
„В последните години постоянно нещо се реформира, но все не стигаме до вариант, който може да удовлетвори всички. Социалната система не обхваща само хората с увреждания, тя е нещо много по-мащабно и смисълът й е да подкрепя всеки нуждаещ се. И когато говорим за реформа, тя трябва да започне от социалните служби, които трябва да бъдат отворени към всички, а не само към хората с тежки увреждания. Същото се отнася и до социалните работници и особено темата със заплащането им, което е унизително".
На този фон законът за социалните услуги е крачка напред, смята още Веска Събева и вярва, че постепенно ситуацията ще започне да се променя. Колкото повече са малките стъпки в правилната посока, толкова по-бързо ще се достигне до социалната система, от която всички се нуждаят.
Автор: Гергана Караилиева
Снимка: ru.123rf.com
- За над сто заболявания решенията на ТЕЛК ще бъдат пожизнени
- Информационната система за контрол на ТЕЛК започва работа на 15 октомври 2020 г.
- Пет хиляди души с увреждания с половин пенсия за юли, 2020 г.
- От хората с увреждания вече няма да се иска решение на ТЕЛК при кандидатстване за социални помощи
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална защита
- Социални казуси
- Национална програма Асистенти на хора с увреждания
- Адресът на съставите на ТЕЛК в Стара Загора е променен
- Вярванията и жестоките прояви към хората с увреждания през вековете
- Ирена Нешовска: Високата смъртност при хората с миастения гравис е резултат от безхаберието на държавата!
- Антонио Димитров: Започвам гладна стачка, за да бъде сложен край на гаврата с хората в неравностойно положение
- От днес започват да се прилагат промените в изчислението на ТЕЛК
- Силвена Христова: Пожизненият ТЕЛК за хората със синдрома на Даун е съществена и положителна промяна
- Служители с увреждания крият здравословните си проблеми от своите работодатели
- Проблемите на децата с хронични болести и хората с увреждания във фокуса на поредната кръгла маса
- Предложенията за промени в ТЕЛК са първата стъпка към спасението на хората с увреждания
Коментари към Веска Събева: Социалната ни система не е устроена така, че човек да е спокоен